Soba za uzgoj [HPS]-[3D vizualizacija]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
opa cupa je napisao(la):
Netreba ti CT ja sam tu glupost izbacio iz boxa vec odavno..ok.ako je mali box ali sve sto je vece od 1x1 CT je nepotreban..krade svijetlo.
Pametniji potez je dobat reflektor.Pola foruma nije svijesno koliko je to reflektor bitna stvar u cijeloj prici ;)
a hebga sad.
ja sam bas htio uzet wings, al odusto od CT-a zbog straha od temp nakraju. sad ispada da sam se zaje. AFAIK ti si prvi koji kaze "ne" CT-u :respect: .
cemo vidjet kakve ce mi temp biti. nadam se da cu uspejt drzat sve u normali potrebnoj (ljeto/zima; klima/radijator).
poz
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
znam i meni se to vise svidja da maknem cooltube ali onda neznam kako cu topli zrak vodit iz prostorije, morat cu improvizirati sa fiksacijom ventilatora....
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
zanimljivo... i ja mastam vec dve godine da uradim nesto ovako, ali me malo zezuckaju finansije;
elem, zivim sam u 75% zavrsenoj kuci od 200m i imam dve prostorije viska 3.5*3.5 (kao neka ostava sa manjim prozorom, dva krila ali mala) i 3.5*5 (trebalo da bude garaza ali stavio prozor i vrata) koje su u suterenu, visina 2.20 i u njima nema radijatora.
sad me interesuje, da li bi to moglo nekako jednostavnije odraditi bez boxa, znaci samo rasveta (postavljena na plafon kao obicne sijalice) i vent za napolje uz eventualno stavljanje folije na zid?
ne znam, lupam, neke ideje da razradimo temu?
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
haha zanimljivo kako je neko iskopao ovu vec mrtvu tema al dobro evo sad ce i update :D,

inace projekt nije mrtav, nije susjed osjetio miris(jos ga nije ni bilo) niti cekam pare iz svicrske haha nego je situacija slijedeca.

Projekt je zapravo u finalnoj fazi, gotovo sve je napravljeno doduse to izgleda malo drugacije nego na ovim slikama ali glavna shema je jos uvijek ostala: ogradit dio prostorije i iznad stavit reflektor.
Mylarom sam oblijepio tri zida a ovaj cetvrti tj. ograda nisje ovako na harmonijska vrata ko na slikama nego nesto drugacije. Dimenzije prostora su 2m x 1,3m x 1,4m. Iznad visi adjust a wing medium reflektor a na njega spojena 400w hps zarulja prikljucena na nanoluxovu prigusnicu. Ima tu jos par điđa cisto tehnicke naravi, timer, mjerac potrosnje potenciometar itd.
Trenutno mi je jedino ostao problem ventilacije. Imam jedno rjesenje koje se cinilo savrsenim ali ispada da mozda ipak i nije tako. Stavit cu za vikend slike pa cu malo vise objasnit o toj ventilaciji sta me muci :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ognjenizmaj

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
hazalove,dobro zboris i na dobrom si putu,posto imas sobu 3m kvadratnu,mozes napravit upravo ovako kako je frank naveo.
cosak sobe iskoristis osb plocom npr i uzmes si prostora ovisno o lampi koju koristis.obljepis iznutra folijom i sve dobro zatvoris
frank,ja sam za ispuh koristio tt125 koji sam zasarafio na drvenu paletu koja je stajala na ormaricu u drugom cosku sobe i funkcioniralo je,vecu temp. i vruc zrak kad sam htio izbacit upalio sam na max vent i za 5 min postigao idealnih 24-25c i 40-50% vlage bez mirisa,provjetris po potrebi radi friskog zraka.
ajd cekamo slike i projekt sretnoo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
kao obecano, evo slika :



na reflektor su spojene dvije sonde koje mjere temp i vlagu


a sto se tice ventilacije , ima kanalizacijski otvor u sobi koji je namjenje wc skoljci, ali takoder osim odvoda za govna xD, na tu cijev(ovo sto iz poda viri ) spojena je i jedna cijev za zrak koja ima izlaz direkt ispod krova.

To je u teoriji odlicna situacija ali postoji problem. dok montiram ventilator da ispuhuje kroz tu cijev, temperature su iste ko i bez venta a i osijetim da se zrak vraca i da nejde(bar ne skroz) tamo gdje bi trebao.
postoje 2 moguca razloga za to
1. cijev je 110mm a vent 150. tako da sam morao kupiti redukciju za cijev, ali ta redukcija nije simetricna tj koncentricna nego je samo na jednu stranu . to pak sam prilicno siguran narusava dobar protok u odredenoj mjeri barem

2. nisam uopce siguran jeli ta cijev uopce prohodna tj mozda je zastopana


pokusat cu otkriti jeli ta cijev zastopana, pa ako nije probat cu potencijometrom smanjit obrtaje venta i vidjet mozda se zrak nece vracat. a ako i to ne upali, morat cu kroz prozor temp izbacivat ,
koji trenutno improvizirano ovak izgleda
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
I da prodje jos 9 mjeseci dok ne zazeleni ovaj projekt obecava. Bio sam skeptican na pocetku, medjutim ovim korakom tema dobiva kredite kod mene. Prati i dalje sta se desava, a onda cemo na kraju to sve kada bude gotovo pospajati u prvi post gore. Da bude fino i pregledno ;)
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
mali update;
u subotu je bilo dosta suncano i toplo pa sam testirao temperature.
testirao sam po danu kad su temperature najvece a soba je na zapadnoj strani kuce tako da sunce poslijepodne sija direktnop u nju. Dok za ozbilno krenem mislio sam biljkama stavit dan kad je meni noc tako da dok uzmem sve to u obzir mislim da imam zeleno svijetlo sto se tice uvijeta. vlaga je oko 50% bila stalno Temperatura.png
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
opet mali update;

Temperature su ipak malo više od očekivanog. Ovo gore mjerenje kao što vidite je bilo s vanjskom temperaturom od 25-27. Ovaj vikend su temperature bile prave ljetne od oko 30-34 sto se i odrazilo na unutarnje temperature koju su sada bilo skroz na granici odrzivog. Zbog toga sam odlucio malo promijeniti setup(do sad je ispuh bio na prozoru a upuh kroz tavan; ona cijev za wc je ocigledno negdje zastopana jer mi vraca zrak nazad dok stavim tamo ispuh tako da nist od toga). Sada cu stavit ispuh na tavan a svjez zrak ce ulazit kroz prozor, valjda ce se temperature snizit malo. Jos planiram nabavit neki sobni ventilator da radi neku cirkulaciju zraka po uzgojnom prostoru.

Osim toga, radim i mali box za sadnice, tu ih mislim drzat tjedan dva maks. sve dok ne postanu prevelike za 2 decilitra casice.
DSC01334.jpg DSC01335.jpg

moram jos samo nabavit 24V napajanje i jos jedan 24v vent jer ovaj manji nije u funkcije, sluzio je samo za referencu dok sam busio rupu
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
Mislim da je soba 99% uređena. Ostavljam ovih 1% jer se možda nađe još nešto.
Glavni uzgojni prostor:
DSC01341.jpg

DSC01342.jpg

U suštini je to ograđenio dio sobe.
Tri strane obljepljne sa mylarom na 15cm od poda a sama folija je visoka 125cm, dakle udaljenost od poda do kraja mylara je 140cm. Foliju sam na zid pričvrstio krep trakom. Istina, ne izgleda niti zvući profesionalno a i sam sam mislio će se s vremenom odlijepiti ali to se na sreću nije dogodilo iako već mjesecima tako stoji.
Četvrta strana je u biti jedan zastor od mylara zaljepljen krep trakom na drvenu lajsnu. lajsna se drži na omčama improviziranim od bakrene žice. Omče se srže na kukama koje su sa tiplama u zidu.
DSC01358.jpg

Reflektor je postavljen na dvije žice za veš koje su zavezane za četiri kuke u zidu.
DSC01351.jpg

Za žice se drži pomoču jednostavnog kolotura sa kukama(mislim da se zovu pro hanger ili tako nešto), kupljeno gotovo u dučanu. Jeftino i praktično, napravljeno baš za tu namjeru.
DSC01350.jpg


Shema ventilacije je sljedeća:
Ulaz zraka je kroz prozor. Naravno on ne smije propuštati svijetlo a opet mora kroz njega ulatiti zrak tako da sam uzeo četiri drvene lajsne, od njih napravio okvir tako su dvije lajsne "uzdignute"(tanja strana im dodiruje zid) a dvije polegnut i spojio ih šarafima. Na taj okvir plosnatim špenadlima na polegnute lajsne stavio mrežu protiv kukaca a na uzdignute svjetlo nepropusnu foliju. Dimenzije okvira su malo veče od okna prozora, konkretno metar sa metar. Sve to sam zabrtvio krep trakom i na gornju stranu okna popreko zaljepio prilično kruti kabel i na njega gornju stranu svjetlo nepropusnog papira jer se savijao(pošto je bio u kolutu). Opet improvizacija ali nisam više imao dovoljno dugih lajsni doma a ovo je bilo najbolje što sam mogao naći.
DSC01353.jpg

DSC01354.jpg

Vent za ispuh je montiran odmah blizu lampe, ko na cooltube ali bez cooltubea. Drži se opet kupljenim koloturom sa kukama za jednu špagu zavezanu između dvaju šarafa koje sam uvrnuo u knauf. Dakle i ventilator i reflektor se mogu po potrebi spuštat/dizat. Ventilator je spojen na alu fleks cijev koja vodi do tavana, kao što možete na prijašnjim slikama vidjeti. Oprostite za ovu jednu rotiranu sliku.
DSC01349.jpg

DSC01356.jpg

DSC01357.jpg

DSC01348.jpg

Prigušnica je obješena za šarafe u zidu.
DSC01347.jpg


U sobi nema struje pa sam ju morao dovesti produžnim iz hodnika.
DSC01344.jpg

To je glavni produžni na koji je spojena 9w ledica obješena na plafon, nju koristim čisto kao radno svijetlo, i drugi produžni na drugoj strani sobe na koji je spojeno sve ostalo.
DSC01345.jpg


Osim glavne uzgojne površine, preuredio sam jedan mali kabinet u box za sadnice.
DSC01343.jpg

DSC01346.jpg

Box je prilicno jednostavan, sve se više manje vidi na slici. Unutra obojan mat bijelom, probušene rupe za upuh zraka na prednjem djelu, sa strane i odozgo. Četiri grla za žarulje, na njih spojene 4x20w i 4x23w, sve 6500K. Par centimetara ispod žarulja je 4mm stakleni panel. Time se box odvaja na dva prostora, jedan s lampama kojeg hladi 120mm 24v ventilator i onaj gdje ce biti biljke, tamo je 80mm 24v vent. U tome ih mislim držati tjedan dva maks, sve dok biljke ne bude trebalo prvi put presadit a onda pot 400w hps.
Ispod tog malog boxa je moj bivši box, on je sad samo ormar za odlaganje alati, posuda i sličnog ali imam i za njega planeove za budućnost.
DSC01355.jpg


Sadnja poćinje za 2 tjedna dok mi rokovi završe, tako da ako imate kakvih pitanja kako sam što izveo ili prjedloge kako bih mogao nešto možda bolje izvesti samo dajte :)
 

FantomSB

Aktivan Član
10.10.2012
275
691
93
41
Ovo crijevo mi nema nikakvog smisla ako nečeš stavljat krov. Jedino sto ce odvlačit toplinu sa lampe. A mirisa ce 10% otić u ventilaciju. A valjda nemaš susjede blizu.