Socijalizam Kapitalizam ili nesto treće

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

vetar

drug član od 2008
26.05.2014
138
122
43
Otvaranjem ove teme hteo bih da cujem vaše mišljenje
koji sistem bi bio najbolji za čoveka pošto definitivno
kapitalistički sistem po mom skromnom mišljenju ne valja tj
uništava i čoveka i prirodu. Meni je bliži socijalizam mada bi i on
mogao da se modifikuje.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Hmmm gledaj prijatelju, nije kapitalizam loš zato šta on ubiti ne postoji. Nema svoju energiju ...

Ljudi su loši a taj kapitalizam samo dopušta da oni pokažu kakvi su... ne može sistem napraviti čovjeka nego to čovjek mora sam, tako da kad inteligencija i svjest se razvije sistem će sam doći sam po sebi prirodan koji je ugrađen u genetiku našu kao kultura čovjeka.

Ne donosi kapitalizam pohlepu nego čovjek u sebi nosi strah, a s time i nesigurnost i jos možda "small penis" sindrom i onda pokušava to prazno u sebi nadomjestit sa vanjskom identifikacijom i onda postaje ambiciozan šta se tiće materijalnog i kad nakupi dosta da sebi sakrije sebe, onda i drugi takvi koji nisu uspjeli su ljubomorni jer i oni bi malo i tako to je zacarani krug pokušaja nadomještanja života vanjskim identifikacijama.

Problem je u nama jer ljude koji zgrču pare gledamo kao uspješne, a on je malo dijete koje trazi majčinu sisu žedno i nikako da se napije. Svjestan čovjek uzima samo kolko mu je dovoljno i to ne zato da bi drugi rekli on je dobar čovjek nego on zna i osječa da je višak samo teret, a on se kreće brzo i promjenjivo u napredak.

Ali kad čovjek naraste on živi svemirski sustav koji je neodvojen,tada čovjek ne može ni uništavat prirodu niti ga ona okruzuje- on je ta priroda.

Sistem koji proizađe iz svjesti neće biti kao neki ekonomski sistem, nego će uključivat sve u svoj sustav, sve na zemlji "živo " i "ne živo", a onda i sunčev sustav pa i dalje sve u interakciji i balansiranoj dinamici u evoluciju ;)
 

vetar

drug član od 2008
26.05.2014
138
122
43
U Americi, zapadnoj Evropi i Japanu se proizvede
tolika kolicina hrane da moze da se nahrani 500 milijardi ljudi
dok deca sirom sveta gladuju. E sad to ne bi bio problem da oni
sve to pojedu nego je problem sto oni 30 posto pojedu a 70 posto bace a zbog cega pa naravano zbog ebn profita.
Ne mozes da krivis ljude jer ljudima je sistem nametnut i 'moraju' da zive u njemu mada uvek postoji opcija da se ode u planine i da se zivi kao pre 100 godina. Tad ti nece trebati novac i samim tim neces biti deo ovog sistema koji unistava sve zivo, prvo prirodu a kasnije i ljude. Kapitalizam coveka
odvaja od prirode znaci denaturalizuje ga a onda ga i dehumanizuje znaci da covek postaje gori od zivotinje.
Ako se nastavi ovako za 50 godina ce biti kasno da se prica da ovaj sistem
dovodi planetu do unistenja jer ce posledice biti ireverzibilne.
Pogledajte neko predavanje od Ljubodraga Ducija Simonovica pa se javite ovde, covek drzi predavanja o kapitalizmu, modernom olimpizmu i stetnosti sporta a
mozete da kupite i neku od njegovih knjiga.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
E pa to sam i ja htio reći samo još i da ljudi koji se ne razvijaju na neki način i podržavaju sistem, jer pobuna će doći od onih koji su postali svjesni da ih guši. Onih koji se ne žele natjecat sa svojim bližnjima nego zajedno gradit zajednicu.

To je kao Ferengiji - oni ne žele da izrabljivanje prestane , oni žele postat izrabljivaći. ;)

Jer puno je novaca potrebno da se bude nošto šta nisi, a kad je čovjek zadovoljan onda je i skroman relativno. Danas prevelik postotak ljudi želi biti ono šta nije i puno novaca troše na etikete-medalje na svojim prsima.

Kada 90 posto ljudi budu inteligentni živi ljudi onda će i u vladi biti takvi...onda će se i zakoni mjenjat. Primjer je onaj urugvajski presjednik bivši ima ga na youtubu. Čovjek je 11 god bija u zatvoru, a 7 u samici tako da očito triba čovjek sam sa sebom rješit neke stvari... cijelu skoro plaču daje humanitarno. Zna da višak novaca ne može kupit slobodu...kaže da ne može govorit drugima šta da rade ali može sa svojim primjerom pokazat...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak

vetar

drug član od 2008
26.05.2014
138
122
43
Problem su isprani mozgovi, koji ne zele da zive na selu nego
u smrdljivim gradovima a danas su ti u velikoj vecini kao
sto je npr slucaj u muzici gde kvalitetna stvar ima 100 pregleda a neki kic ima 100 000. necu da ispadnem sad neki zenomrzac ali generalno zene ne zele da zive na selu. U serbiji nasi momci
'uvoze' Albanke i zene se jer ne mogu da nadju u Srbiji.
A ako mislis da se ljude u svetu ne bore a i kod nas u velikoj si zabludi jer to postoji samo ne mozes nigde cuti jer svi mediji
su pod kontrolom mocnika kojima istina nije u interesu. U Srbiji se osniva neko selo kod Zajecara bas sam danas to vido.
Inace sve ostalo sto si napisao je ispravno bar po mom nekom sudu.

edit. masa postoji, imas 100 000 lajkova na fb gde se podrzavaju anonimusi
a oni samo seRu i nista ne rade ili kad treba da se okupe onda dodje 100 ljudi.
po meni treba da se promeni svest a to nije lako. sto bi reko nas pokojni
Patrijarh Pavle, svi smo mi ljudi ali retko je ko covek.
 
Poslednja izmena:

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Bore se ljudi i sve više i više ali triba poticat i dalje... i to šta kažeš da neće da žive na selu zato jer cure žele biti seksipilne pičke umjesto da ima svoju kravu i muze,a jbg.

I to za muziku isto,a to ti i je to šta ja govorim. Triba se skupit kritična masa i onda skok u napredak...
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.586
2.598
Šta god da se odabere na kraju će biti jedan veeeeeliki
REFRESH.jpg

jer,tko može ovo zaustaviti da ne ide u ovom smjeru koji ide ?
Na svašta su nas navikli a mi sami smo opet toliko 'slabi' da iz te mašine nemo'š van.
Dal' socijalizam ili kapitalizam,dal' anarhija ili demokracija ... boli te kita.
Ionako će da bude refresh jednog dana :D
Gledaj da imaš kruha,vode i trave. I kolac za samoobranu ,pored sebe :)
Ratna mašinerija je glavna grana industrije u cijelom svijetu.
Znači,svejedno je tko je na vlasti.
Svi dođu iz samo jednog cilja.
A taj cilj je da malom čovjeku bude dobro ?
:D
Malo sarkazma,hehe
 

vetar

drug član od 2008
26.05.2014
138
122
43
jogurta i hleba pa da letimo do neba
ako to nam je dosta onda tako nam i treba.

problem sa danasnjom demokratijom koja je u
funkciji odbrane kapitalizma je da ce svet
NESTATI a dal ce biti refresh to nzm.
Meni nije jasno da svi ti multimilijarderi(ROtsildi,Rokefelerovi
i ostali ljudski otpad) koji unistavaju planetu
ne pomisle bar na trenutak da njihovi potomci
nece moci da nadju rezervu planetu al to su ipak psihopate
koji misle samo na sebe tako da kontam da njih bar briga.
i ja uopste nisam pricao o politicarima jer su to pijuni
koji su pod kontrolom Amerike, Vatikana tako da oni nisu butni. ( ovo zvuci kao teorija zavere ebote :D )

is this a real life :D
 

vetar

drug član od 2008
26.05.2014
138
122
43
A jel bi mogao da mi ukratko objasnis Bozji sistem
posto nikako da odvojim 12 evra za Bibliju :) ?
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
to divno bice, covjek, vjecno je na putu. evo recimo sada, jedni bi potrazili srecu na drugom planetu, promisljaju o prilagodbi uslova nasim potrebama (vjerujem da bi nasa biljka imala velike sanse u tom procesu), drugi bi se vratili u proslost, kad je bilo bolje. cini mi se, cilj im je isti, na granu.
al na grani su svima jasna pravila, zakon jaceg (fizicki, ne umno) i kao u kokosinjcu svaka koka ima svoje mjesto...

ovako ili onako, to divno bice, opet ce na put.
 
01.08.2015
48
14
8
52
Covek mora potrazit srecu u sebi, da bi je djelio s okolinom. Life in the fast lane stvara psihopate, pa valja razmislit gdje je limita.
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Anarhija :D Salim se
Jako mi bode oci svaki put kad se danas koristi rec anarhija,a da zapravo niko nije svestan koliko je iskrivljeno njeno znacenje.anarhija nema veze sa nasiljem I haosom,stoga moram napravti jedno mini izlaganje o anarhizmu,a kasnije cu I o marksizmu,kao njoj najslicnijom filozofijom politike. ovo ne pisem kao anarhista,nego kao neko ko Ima nesto znanja iz istorije filozofije I filozofije politike,pa mozda nekom bude zanimljivo.
Za prvog "anarhistu" smatra se socijalni filozof Prudon,to jest on je sebe tako nazvao.Centralna ideja,kao I vrhovna vrlina na kojoj je zasnovan njegov anrhizam jeste Platonova ideja pravednosti.Trebalo bi mi malo duze da objasnim sta je za Platona pravedno, ali ukratko,pravedno je kad svako zivi I radi u skladu sa svojom prirodom.Prudon smatra da je svako vlasnistvo zapravo kradja od drugih. Svaka drzava je politicki princip I iz nje nuzno proistice nejednakost, rezignacija,pokornost, podela naroda na kaste I klase ,policija, verski rituali I.t.d...ukratko,drzava I drzave su te koje prozvode I odrzavaju nejednakosti I ratove.Drzava je uvek politicki centralizovana,medjutim,Kada bi umesto politicke centralizovanosti doslo do ekonomske centralizacije I ukidanja politike, ljudi bi bili ujedinjeni oko zajednickih interesa....u prevodu,ako jednu njivu ne delimo na 100 delova,nego je zajednicka, ta njiva je nas zajednicki interes, I tu ne moze biti sukoba oko njene podele. Nema iskoristavanja radne snage,I otudjivanja radnika od plodova I proizvoda sopstvenog rada,a samim tim ni otudjivanja od drugih I sebe samih. U liberalnom drustvu,koje propagira kapitalizam I "slobodno" trziste, svaka jedinka je sama za sebe I bacena u rat "svih protiv svih "na ekonomskom trzistu,gde dolazi do nuznog umnozavanja u beskonacnost finansija pojedinaca,a siromastva vecine I nuznih podela...
Anarhizam u svom pravom kontekstu ne podrzava bilo koju vrstu sukoba,niti bilo kakvu nasilnu revoluciju,nego drustvo u kom se sve resava sporazumima. On ukida drzavu I privatno vlasnistvo, a propagira socijalnu jednakost I pravednost, kao I zivot u manjim komunama umesto velikim gradovima. Malo ljudi zna,ali ovo je otprilike I filozofija marksizma,a kao najbitnija razlika je ta sto u marksizmu nakon revolucije dolazi do privremene diktature proletarijata, ali samo privremena,kako ne bi doslo do kontrarevolucije...pravog anarhizma I marksizma,jos nije bilo na planeti Zemlji.
 
Poslednja izmena: