Socijalni život jednog growera, teret tajne i čelična balls

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Dragi drugari. Meni lično, jedan od najinteresantnijih i najuzbudljivijih detalja ovog hobija je konstantno balansiranje između onoga što nazivamo spoljni svet i onoga što nazivamo prosto i jednostavno: GROW. U ovom slučaju to nije reč, ni značenje, ni pojam- to je paralelni zivot, koncipiran do najsitnijih detalja, realan i, pre svega, izabran da bude življen i dozivljen. Taj i takav život, u potpunom je neskaladu sa životom koji živimo među ljudima, rođacima, prijateljima, direktorima, komšijama...ta dva sveta imaju svoje posebne i jedinstvene mehanizme, da u slučaju medjusobnog kontakta unište jedan drugog. Zato su Groweri ljudi posebnog kova, sposobni da se nose sa teretom tajne; ljudi koji imaju čelična muda da se svesno suoče sa mogućnošću uništenja oba sveta i ljudi dovoljno mudri da čaroliju tajne drže daleko od svoje sujete. Ako malo banalnije pogledamo stvari shvatićemo da već posle par godina "tajnog života" stvari oko nas počinju da se menjaju, da socijalni život dobija malo jači "password", a bezazleni gosti postanu potencijana opasnost po našu bezbednost. Daću vam jedan brutalni primer: Taman ste pripremili sve za berbu, kese, rukavice, makaze; pustili muziku, užarili spravu dok trimate neku masnu granu- kad ono na vratima nenajavljena tetka sa drugaricom svoje drugarice, iz šetnje svratile smo da se jave, a možda i kafu srknu na brzinu...ili dok ispraćamo goste, neko pita:" A šta vam se to čuje iz one sobe?" -misleći na zvuk ventilacije. To su izazovi i iskušenja pred kojima i najmanja nepažnja i pad koncentracije mogu uticati na kompromitovanje i ozbiljne potencijane posledice. Takođe, postoji još jedan aspekt ovog problema koji je baziran na ličnoj sujeti i sposobnosti da se izborimo sa njom u određenoj situaciji. Svi smo se nekad našli usred neke smešne diskusije o travi, uzgajanju, predrasudama, sa ljudima koji imaju jako malo znanja o svemu ili ga uopšte nemaju, kad nas samo čvrst karakter i kontrolisana sujeta sprečavaju da na delu pokažemo kako sve to zaista izgleda i funkcioniše.
Dakle, svi mi koji želimo i radimo na tome da istrajemo u "tajni" imamo neke svoje mehanizme, okolnosti, taktike koje vremenom razvijamo i uspešno primenjujemo u svakodnevnom životu, dok mnogi opet, samo probaju da stave taj teret na leđa i jednostavno pokleknu pod njim. Ono što bi svaki početnik trebalo da ima u vidu je to: da su čelična muda temelj jednog growera, a skromnost i karakter su čvrsti zidovi i stabilan krov growerskog života. Ali kako se nosimo sa tim? Šta smo izgubili i koliko dobili? Nekako mi se čini da je ovaj način života put kojim se vraćamo sebi, distanca sa koje možemo iskrenije sagledati svet i jasnije prepoznati lične prioritete u tom svetu i koliko nas zaista poznaju prijatelji, rodbina, kolege... Možda sam malo napušen pa ne uspevam lepo da formulišem, ali eto, o tome razmišljam....ovog zajebano hladnog nedeljnog jutra. :)
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Ovo što pišeš mislim da je vrlo individualno, i zavisi od osobe do osobe. Svako od nas ima drugačiji stav prema društvu i različit odnos prema prijateljima, gostima, rođacima, tajnama, itd. Stav koji zavisi od previše faktora da bi se nabrojali svi, od kojih su neki: karakter, porodica, okolina, iskustva, itd, itd...

Meni, lično, ne mogu da kažem da ovo pada nešto posebno teško. Ali, to je zato što sam i pre ovoga bila takva i granice su već postavljene.
Mislim da sam još od srednje škole imala hobije i interesovanja koje bi većina ljudi nalazila čudnim i neprihvatljivim. Do sada su sve te "tajne" mogle da stanu u poveću kutiju, ali i sada kada je nešto veće i bučnije u igri pravila su ostala ista: niko nema pristup mojoj privatnosti bez eksplicitnog odobrenja.
Iznenadne goste ne primam, bliski ljudi, društvo i uža rodbina su često kod mene u stanu, ali ne vršljaju iza zatvorenih vrata.
Smatram da svako, ali svako, mora da ima određenu dozu privatnosti i tajni. Ko kaže da nema ili laže ili je već mrtav.

Po mojim standardima normalna osoba u današnjem društvu mora da ima interesovanja koja su za društvo manje ili više neprihvatljiva. Ali, sa druge strane kako svi mi svakodnevno obitavamo, radimo, izlazimo i postojimo u tom istom društvu, određen nivo tajnosti je neophodan. Suludo bi bilo da je ikako drugačije.

Čelična balls mislim da je prejak termin. Ja bih ovo u najboljem slučaju ocenila kao drvena balls. Čelik ipak volim da čuvam za neke druge stvari i poduhvate. :makaze:
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.323
258
Uzgoj iz potrebe mi je prerastao u hobi a i dalje mi cijela ekipa i rodbina uredno navrati na kavu,rodjendane i sve ostale dogadjaje ali to je moja stvar u moja 4 zida...Zena svremena na vrijeme pita kako napreduju i obavijesti kad puncu i punici treba nova doza ulja i to je to....uzgajam za svoju obitelj i znam da neradim nista lose i samim tim osijecam se ugodno jer drzim konce u svojim rukama a svoju zelju za hvalisanjem i razgovorom namirim ovdje sa vam i sve funkcionira savrseno ;)
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
I pored jasnog licnog uverenja da ne radim nista lose (vazalske zakone ko *ebe, ja sam je legalizirao momenta kada se majka oporavila od kancera) mogu da se prepoznam u svakoj recenici prvog posta.

Osim citaca strujnog brojila i postara (ne ulaze na plac), osim leti, nemam posete jer u selu gde mi je vikendica ne druzim se ni sa kim, osim prvim i jedinim komsijom. Ali imao sam 2 slicna momenta kao Barbarossa :D

Naime, kada sam trimao prvu turu outdoora, oglasio se alarm da je neko prisao placu.
Onako sa makazama u rukama pogledam na kamere, kad ono neka baba iz sela trazi komsiju da mu dotera kravlje djubre...a komsija nije bio tu, pa dosla do moje kapije da pita gde je.
Prvo prevrnem oci kada sam je video na kameri (koji q bas sada, a niko nije prilazio placu ne pamtim otkada!),
a potom i izadjem pred kapiju, sa sve charash rukama, drzeci ih iza ledja :D
Na brzinu joj kazem da nema komsije par dana, i da ce doci sutra, pa cu mu preneti..

Druga situacija se desila sa vodovodzijom, koji je bez ikakve najave dosao do kapije i poceo da me doziva.
A ja trimujem drugu turu :upiii:
Sto je najgore, on je trazio da mu pogledam nesto u kuci na kompu, a posto nisam smeo da ga pustim unutra, jer je sposvuda bila susena trava, sam mu rekao da nije dobar momenat, tj. da imam "posetu" drugarice :D :D :D
Nisam svaler, ali u toj sekundi mi se to cinilo kao najbolji izgovor da ga ne pustim u kucu i bez mnogo price da se okrene svojim poslom, kako je i bilo :D
Znajuci kako po selu se prica siri, sam se utesio cinjenicom da je bolje da pricaju okolo da sam svaler, nego uzgajivac kanabisa. :D
Supruga mi je plakala od smeha kada je cula sta se desilo...

Je6en je zivot growera :bocni::
 

BobiMan

Cvrcpnin
03.05.2015
129
801
93
Grow sam poceo sa ubedjenjem da radim nesto dobro, da cu nekoga izleciti, tako da ne postoji kod mene nikakva griza savesti. Strah je bio prisutan, posebno iz razloga sto plac na kome gajim gandzu pripada meni, a ja ne zivim tu. Verovatno bi mi bilo lakse da sam imao neku kameru kao nerp.
U potpunosti delim misljenje sa barbarossom, posebno sa tim kakav je karakter potreban da iskuliras sve te "strucne".
Jos jedan razlog sto sam uzivao u growu je osecaj da radis nesto protiv sistema (drzava, mafija, policija). Suprotno od njihovih ugovorenih zakona koji legalizuju njihov kriminal, a obicnom coveku (npr meni) cine zivot sve tezim, a previse si mali da bi ista promenio. Na kraju dana, kad platim sve pdv-ove, akcize, ateste i namete, udjem u plastenik I pomisli sta bi oni dali da nadju moje biljke I strpaju me iza resetaka. Ali bar u ovom hobiju jos uvek sam korak ispred njih...
 
05.11.2015
139
167
43
Barbarossa, slazem se u potpunosti. Ocito neki ljudi imaju bolju situaciju, pa samim time im je lakse , imaju manje briga, mogu zakljucat neku odredenu sobu bez da se ikome pravdaju. Ali kad nemas idealne uvijete, stvarno hodas po zici, dovoljno debeloj da si siguran a opet dovoljno tankoj da bez problema padas izmedu stvarnog i svog svijeta. Ja sam ,na primjer, u situaciji gdje su mi stvarno potrebna,ne čelična, vec j****a titanumska muda. A sto se tice odrzavanja stvarnog svijeta i svijeta unutar kutije. Nije lako, ja sam tek poceo sa growanjem(pa nemogu u detaljnije ic) ali vec sada je to komplicirano. Imam podrsku svoje bolje polovice,sto mi je dakako najbitnije, cak i tolerira zujanje ventilatora po noci, te moje dizanje u 4 kako bi ukljicuo stvari koje nejdu preko tajmera. Ja iskreno mislim da oni koji su se opustili u to moraju uvijek biti na oprezu, ne sad biti paranoik, i ne moc spavati radi toga. Vec uvijek ostaviti dio mozga, dijelic razmisljanja o toj sobi, o toj nama dragoj kutijici koja odrzava ljepotu na zivotu, i biti tiho. Imati onu unutarnju sadisfakciju, koja te pokrece, koja te veseli iz dana u dan, samo tebe a nitko ti to nemoze oduzeti jer nezna za to.
Tolko od mene . :gled:
 

Paranoja Man

Banned
Banovan
17.11.2015
210
615
93
Od kako se bavim ovim hobijem, definitivno više vremena provodim razmišljajući o sebi ! Jesam li ja narkoman, pa mi je potrebna ovolika marihuana ? Da li normalan, odgovoran i socijalizovan čovjek može da se bavi ovim sportom ? Ovo su samo neka pitanja kojima sebe "mučim"... Ja nemam potrebe za medicinskom upotrebom marihuane, niti ja niti bilo ko moj ! S tim u vezi se ograđujem, i izražavam poštovanje prema svakom groweru koji uzgaja radi liječenja, sebe ili drugoga . Ali ja se redovno pitam "esam li doobar" :crazyd: jer ja growam samo da bih duvao ko somina, i da bude najbolja u regionu :D Ipak par odabranih osoba zna za moje aktivnosti, morao sam da podijelim taj teret. Za njih, ja sam Booog :sun2: Pogotovo kad dođem sa 7-8 zamotanih komada...
 
20.06.2014
1.394
3.958
188
Otok Jabuka
www.zdravakrava.hr
Pored suzdržavanja od lomljenja vratova u razgovoru o uzgoju sa nekim neinformiranim, najgore mi je, kao sezoncu, kad me pitaju što ima novoga i čime se bavim zimi. Boli me kad moram reć, evo ništa, gledam filmove a doma zvijeri divljaju. Em misle da ništa ne radim, em se ne mogu pohvaliti.
Ili ono kad vidim prerano ubrani, loše otrimani i neosušeni cvijet za 100kn/g a nemogu mu ništa reć, moram se pravit blesav.
Što se tiče društva, tamara je dobro rekla jednom prilikom, kad traje grow, društvo se bira.
 

Superfly

Aktivan Član
20.07.2015
258
316
63
57
Šutnja je zlato.dobro je Barbarossa rekao.....privatni uzgoj u svom stanu gledam kao na svoje ustavno pravo a država i političarske kurabe koje polako ali sigurno uništavaju naše ekonomije i kvalitetu života nemaju nikakvo pravo da djele lekcije morala okolo...tako da koja biljoza u privatnosti je zaista najmanji problem države a i bilo koga drugoga....kod mene tko dođe a ne dolazi ih puno ne će ništa primjetiti.....(Familija svi znaju)
Sujeta je možda i veći problem nekome baš u spominjanim situacijama kada razgovaraš o biljozama sa neznalicama koje prodaju maglu ili govno od poluskunka za 10€ po gramu....nikada pao od 15 e do 49 godine koliko sada imam a imao sam ukupno pauzu max 3 godine u tom cijelom periodu.....sviđa mi se koncept growanja 2 puta godišnje ili 3 puta max da se opskrbim i eliminiram zadnji rizik vezan za duvanje a to je nabava.....
Dobar post crvenobradi.....daje za razmišljanje....
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Još jedan bitan aspekt ove priče je postojanje Vutra org. Verujem i duboko sam ubedjen da bi grow i ceo growerski život bio daleko manje lucidan i inspirativan bez postojanja ovakvog jednog specifičnog ventila, growerske ispovedaonice, družionice, učionice, sanjaonice i volionice- kao što je Vutra org. :)
 
01.12.2015
23
16
3
Barbarossa do neklen shvatam šta si htio reći.I slažem se sa tobom u potpunosti.Ali nemam dovoljno pameti da te sve razumem :crazyd::popcorn::.Svakako ovaj forum Vutra.org me potiče na sve što radim da radim sa ponosom.Nisam sam,znači to je normalna stvar i sve predrasude o tome šta radim uništim družeći se sa vama ovdije i čitajući sve te teme.A i svakako postoji paralelni život. :spliff:
 
10.05.2015
156
197
43
43
Svideo mi se tekst. Jedno zlatno pravilo je keep your mouth shut! Znaci apsolutno NIKOME ni reci. Cak ni najboljem ortaku kog znas ceo zivot i sa kojim si spurnjao kilograme. U ovoj stvari, kako se kaze, 1 i 1 koji znaju nisu dvojica nego 11. I ako tetka bane, ne otvaras jednostavno vrata - nisi tu..
 
30.01.2013
142
145
43
zanimljiva tema, slažem se sa vama :)

Svideo mi se tekst. Jedno zlatno pravilo je keep your mouth shut! Znaci apsolutno NIKOME ni reci. Cak ni najboljem ortaku kog znas ceo zivot i sa kojim si spurnjao kilograme. U ovoj stvari, kako se kaze, 1 i 1 koji znaju nisu dvojica nego 11. I ako tetka bane, ne otvaras jednostavno vrata - nisi tu..
Tram11 inspiration? :respect:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: smileeee

Paranoja Man

Banned
Banovan
17.11.2015
210
615
93
Ja nešto nijesam baš impresioniran odzivom najznamenitijih članova na ovu temu o_O Tema je sjajna, i odlično je napisana-formulisana !!! Zaista, Barbarosa tebi samo :respect: uboo si ga u centar ! Ali, ovdje ima mnogo mnogooo šarmantnih, pametnih likova i likulja :p a ovom prilikom šute. Ne bi valjalo da se ograničimo samo na teme tipa growinga, grow teorije, ph, zemlja, gnojivo bla bla blaaaaa .... Nećemo da ispadnemo kao neka sekta valjda, kojoj je "sveta" biljka centar univerzuma, te predmet vrhunskog obožavanja ! Ajte Prijatelji i Poznanici foruma, prozborte dvije tri... znam da ste bistri, iako dominantno prebivate u dimu :cool: Ima neka impresija/iskustvo koje se može podijeliti ...:djede:
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ma sta cu pisat kad bi poceo samo bi pokazao kako sam glup.kad sam poceo reko sam prijateljima odjednom je 50 ljudi znalo. stao sam skreno nekako pricu uspjeo i onda debil nakon godinu dvi opet reko i opet isto -.-. kasnije i roditelji saznaju, u pijanom stanju jedna od njih se izdere na sred ulice da to radim onda uzmem svu opremu i fino je sakrijem u podrum pocupam sve biljke i cekam kad cu past najgora 2 mjeseca koja sam utripovo u zivotu.
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Ja ne bih imao šta reci... meni je stelth sve u zivotu po tom pitanju,pa se ni ne opterecujem time,to mi je postao zivot... ko zeli doci,nek dodje,ne cimam se ništa... jer znam da je to skriveno od spoljašnjeg sveta... to je moj život,sve dok samo ja znam za to,tako ce biti,a onog trenutka kad osetim neku sumnju(nadam se da do toga nece doci)sve se prekida... i pravi se novi zid... i to je to... a mslm da je i kod vecine growe-ra tako.... a što se tice biljke,to je moja svetinja,šta god njoj ispricam,znam da ce ostati medju nama... tako da su biljke moji najbolji prijatelji,koji ti nikad nece zabiti noz s' ledja... a život se vodi normalno,porodica,posao,rodjaci,prijatelji... to sve ide u toku sa ostatkom sveta... al eto to je neka moja privatnost,neki svoj mali svet u kome imam dvorac,ja držim kljuceve od svega toga... peace