Soilless Mix (Substrat bez zemlje)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Radi se o pripremi miksa za usgoj koji ne sadrzi zemlju. Takav miks bi trebao biti sterilan, inertan, te ph neutralan. Postoji bezbroj varijacija ovakvog miksa. Za takav substrat mozemo koristiti kokosova vlakna, kerazit, perlit, vermikulit, razne sterilne tresete tipa Sfagnum itd. Osnovna prednost takvog miksa je prozracnost. Ne sabija se nakon par zaljevanja, cak i nakon pritiskanja se ponasa kao spuzva. Jos jedna prednost je istovremeno zadrzavanja i propustanje vode tako da je skoro pa nemoguce napraviti overwatering. Korijen konstantno dobiva puno vise kisika nego u zemlji i samim time je biljka i urod veci.
Ovakav miks se moze koristiti vise puta. Neki jednostavno pocupaju biljku nakon berbe, te samo posade/presade novu biljku iako je staro korijenje jos uvijek prisutno. Kazu da su takvim nacinom recikliranja gubici 5-10% u smislu rasta i yielda nove biljke. Starog korijenja se mozemo rijesiti Cannzyme, PowerZyme, Hygrozyme i slicnim proizvodima/enzimima za razgradnju mrtvog korijenja nakon berbe tj. prije nove sadnje.
Napomena: Ovakav substrat ne sadrzi nikakve nutrijente, te je gnojenje potrebno od samog pocetka growa.

U ovom vodicu je prikazan najjednostavniji soilless mix u 16L smartpot-u.

Kokos - 60%
Perlit - 30%
Kerazit - 10%

(Vrijednosti su odokativne i odstupanja u omjerima su prihvatljiva)

Smartpot je korisna stvar u soilless growu jer uz sto razvija korijenski sustva takodjer pospjesuje susenje medija. (Kokos zna cuvati vlagu pre dugo kod nizih temperatura)
1.jpg

Potrebni materijal na okupu. (kokosova klijalista su opcionalna)
2.jpg

Kerazit glinene kuglice 8-16mm.
3.jpg

Namakanje kokosovih vlakana. U mlakoj vodi namakat 15-20min dok se ne napuhne.
4.jpg

Nakon sto se kokos napuhao, razmrvimo ga i pomijesamo sa perlitom i kerazitom te dobro promijesamo.
5.jpg

Finalni produkt. Na slikama je medij potpuno suh i spremljen na cuvanje.
6.jpg

Enzimi za razgradnju mrtvog korijenja.
2382.jpg Cannazym (1).jpg hesi-yme.png Advanced-Nutrients-SensiZym-250ml-root-cleanser-enhancer.jpg
 
Poslednja izmena:

Pedala

Aktivan Član
02.12.2013
273
428
63
Odličan tutorijal.



Imam par pitanja.
1.Dal posuda može biti airpot ili obična?
2.Dal gnojivo mora biti za coco ili nemora?
3.Dali se smije biljka sa zemljom presaditi u ovaj mix?Konkretno mislim na to da se biljka digne nekih 10 dana u lightmixu te da ju samo presadim
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Fala Pedala :)
1. Moze biti obicna. Pripazit na zaljevanje jer kokos brzo otpusti visak vode, ali ostane mokar dosta dugo.
2. Kolko vidim po ostalim forumima ljudi koriste gnojiva koja nisu prepisana za coco i sve radi. Makar bi ja preporucio coco ili all purpose gnojiva.
3. Mozes kako zelis, ovaj mix se ne razlikuje bas tako puno od kupovne zemlje. Klijanje slobodno napravis u ovom mixu, ali moze i tvoja opcija
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pedala and Bizzzo

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Nakon prvog growa sam pokusavao naci razne alternative zemlji iz razloga sto nisam uspjevao dobiti medij u mixevima gdje je zemlja da se ne spusti nakon 3-4 ili cak 5 flusheva. Opcija je bila ova. Odlicna shema. Inicijalno cjenovno vislja, medjutim primjenjiv medij za više growowa + sam pikaš gnojivo. Odlicna kombinacija! Level up kako bi rekli ne? :) Hvala Stipe na tutorialu!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
dobro stivo, al nebi bas preporucao rootpouch, mozda je dobar za soiless ne znam nisam probao ali u zemlji i nije bas neka sreca, pre brzo se sushi, voda curi sa svih strana, ne sushi se ravnopravno. To je za outdoor tipa za mladice drveca, borova, vinove loze, presadis direkt u zemlju i korjen probje kroz to... mozda bolje air pot ? ili standardnu teglu ? posto je ionako mix napravljen da ima vise zraka u njemu tako da ne vjerujem da ce zafalit kisika u tako prozracnom mixu. U svakom slucaju dobro stivo : )


LP doomer
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
@Bizzzo Fala. I mene je to mucilo pa reko ajde da probamo. Cijena svega za 16L (bez rootpouch) me ispala 60ak kuna.
@doomer Rootpuch je ovdije tek tolko jer sam ga imao i cisto da se isproba taj root pruning. Mislim da je sve to individualno ovisno o uvjetima growa. Npr J.Cervantes kaze da mu je kokos odlican za mjesta sa malo kise posto kokos drzi dugo vodu. Sa RP bi se trebalo ubrzati isusivanje kokosa. Velim nije nuzan, a da li je bolji ili losiji od tegli.....to ostavljam drugima da presude. Nekom ce pasat za indoor, nekome za outdoor... :)
 
04.04.2014
267
230
43
Ja koristim smart potove i meni rade posao puno bolje od plasticne saksije. Kod zalivanja je bitno da se voda dodaje malo sporije i onda nema curenja na sve strane, zapravo nema curenja uopste osim tamo gde treba (na dnu), a voda se bolje rasporedjuje. Potovi se brze suse sto meni licno vise odgovara jer cesce zalivam cistom vodom tako da vise i ne razmisljam o nakupljanju soli. Smart potovi dozvoljavaju da se eventualne greske nastale neodgovarajucom prehranom lakse koriguju. Ma sve je lakse samo je potrebno malo rutine. I jedna bitna napomena, kada se radi sa smart potovima veoma je bitno imati pojacanu cirkulaciju vazduha oko potova kako bi se izbeglo pojavljivanje plesni.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
hvala na odlicnom tutorialu.
mene interesira dali je moguce ovako radit, a da se koristi organsko gnojivo?
cannazym nije organic jel tak?

nije mi jasna bas razlika root pouch.-a i smart pota.
smart pot je ono sa geotextilom sto dise i pusta vodu van ne? a sta je root pouch onda tocno?

lp
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Pa mislim da je to isto. smart pot i root pouch su proizvodjaci ako se ne varam. A proizvod je aeration container ili fabric container.
Coco i organic je tema koja se cesto povlaci. Malo je kompliciranije ali funkcionira. Kolko sam skuzio problem je u dugom otpustanju i absorpciji bio nutrijenata. Biobizz navodno radi dobro sa kokosom. Cannazym je samo skupina enzima sa dodatkom vitamina i nesto malo mineralnog gnojiva, znaci nije organsko. Canna ima coco paket isto ko i hesi i plagron.
Neznam dal bi iso na bio uzgoj u kokosu. Za organic nekako vise pase soil grow gdje ti dodas sve sto ti treba i gdje je bakterije lakse za odrzat.
Uglavnom organsko gotovo gnojivo ide, organsko home-made gnojivo nejde bas najbolje bez dodataka humusa, bakterija, enzima itd.
 
17.03.2015
11
50
13
50
Nemam puno iskustva, ali za autose ovaj sistem je postao standard, baš zbog početka uzgoja bez gnojiva i skoro nemogućnosti overwateringa.
Trenutno guram dva auta Moby dicka XXL od Dinafema, na Biobizz cocu i sa Biobizz gnojivima u Rootpouchu i za sada sam jako zadovoljan, jednostavno je.. image.jpg