Spajanje 6 štednih žarulja na jedan utikač

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
22.03.2011
30
6
0
34
-Mislim da je ovo pitanje glupo, ali ja i struja se nikad nismo kužili.....

Želim u box postaviti 6 štednih žarulja, ali zanima me kako da ih sve spojim
na jedan zajednički kabel koji ću spojit u utičnicu na kojoj će bit timer,
jer preglupo je imat za svaku žarulju poseban utikač... :vb_wave:
:icon_confused:

-Mislim da se koristi razvodna kutija,
ali neman pojma šta se događa u njoj!!!
Želim da mi netko objasni šta se događa u toj kutiji, kako svi ti kabeli spajaju na jedan kabel ili ako ima neko bolje riješenje???

+me zanima zašto na nekim žaruljama piše da su 230-250V, a na nekim 220V-240V!!! WTF? šta se dogodi kad spojiš 230V na struju od 220V(naša struja u RH je 220V)? izgubi 5% snage ili uopće neradi?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Sa svakog grla po dvije žice,smeđu i plavu,dovedeš na jedno mjesto (kutiju,koja nije neophodna) i tu ih sve plave zajedno i isto tako sve smeđe zajedno spojiš na priključni kabel.Smeđe na smeđu i plave na plavu.Kužiš?
Žuto zelenu spajaš na metalnu masu (reflektor)-to je opcionalno,ovisno o tipu kabela koji ćeš koristit,ali nije na odmet imat uzemljenje,ako je ref. recimo cijeli metalni.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ledeni6
22.03.2011
30
6
0
34
Haha, lipo si nacrta. sad mije kristalno jasno, a i ostalim forumašima nadam se! Ali nisi nacrta uzemljenje... neželim da mi žarulje pocrkaju kad grom digne napon ili da mi biljke dožive srčani udar. :icon_lol:

-Ja san mislija uzemljenje samo zalemit za limeno kućište ili na reflektor...?!
Imate li vi kakvu sliku uzemljenja žarulje u boxu??? :sun2:
 
21.03.2011
25
5
0
33
Zarulja kao zarulja nema uzemljenje. Ali kako je rekao zlo zavisi od kabla koje koristis. Ak ima 3 zice onda 2 idu ovako kako sam ti nacrtao (tj. na ona dva pina na utikacu), a treca (u 99% slucajeva je zuto-zelena) ona je uzemljenje i nju kacis na kuciste od reflektora. Nadam se da sam pomogao. Ak ti bilo sta jos treba slobodno pitaj :)))
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N
22.03.2011
30
6
0
34
Sad mi je jasno da žarulja nema uzemljenje, iako ću ih ja spajat sa kabelon koji ima, al ću ga ignorirat... a moga bi i kupit kabel sa 2 žice za žarulje... :sun2:

(Offtopic)

Zanima me još pošto nemam nikakve difuzno reflektirajuće folije za reflekciju žarulja, kažu ljudi na forumu kolko san čuja da je matt bijela boja najbolja za reflekciju.... želija bi da su u pravu, al čisto sumnjan da jesu!!! Dal da kupim matt bijelu boju???
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Odi u ducan reci da trebas dvozilni kabel (koliko metara to ti znas). Zarulje i pitaj striceka kak to spojiti, nek ti pokaze... Sve bude ti rekel i objasnil...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
Htio bih nesto pitati oko ovog spajanja.... Da li je pametno spojiti to uzemljenje zbog slucaja nestanka struje i variranja struje kao i udara groma da se ne bi nesto zapalilo ? Ili su za to odgovorni osiguraci u kuci ? :)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Uzemljenje nemožeš i nemaš gdje spojiti kod štednih žarulja,obicnih žarulja itd.(ima nekih grla koje imaju predviđeno mjesto za uzemljenje ali vecina ih nema)...ako pitaš za HPS....možeš spojiti na prigušnicu tamo je i predviđeno ali prigušnice su u pravilu lakirane pa nema spoja morao bi malo zastrugati lak....

Sve u svemu osiguraci+fidofka brinu za sigurnost kuce..odluka je tvoja
 

mikri mouse

Aktivan Član
01.04.2010
228
367
0
36
pozz evo ja sam skuzia valjda kako,zanima me koje sve kablove mogu koristit za spajanje s grla na uticnicu,moze li od mobitel punjaca kabel ili od napajanje zice iskoristit
 

mikri mouse

Aktivan Član
01.04.2010
228
367
0
36
nekuzim ti se bas u struju evo nasa sam neki kabel sivi s plavom i crnom i zelenozutom to je to vjerovatno samo bez uzemljenje nega ostavim tu zuto zelenu
 

mikri mouse

Aktivan Član
01.04.2010
228
367
0
36
ok a jeli bitno u koju rupu ili faza u koju nula od one dvije rupice u grlu ?,a ti pdg kabel sta govoris jel to moze bit i onaj kabel mrezni ili onaj kao prodzuni za usb
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Nije bitno u koju rupu..
.mrežni kabeli,kabeli za punjace i svi kabeli slicni tome,su, kabeli i žice za slabu struju...tebi treba..pgp kabel ...googlaj