spajanje običnih žarulja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mega monk

Aktivan Član
25.03.2012
199
42
28
zlo&naopako je napisao(la):
Paralelni.
Serijski je kad redaš jednu za drugom "na jednoj žici",kao one lampice za bor.Paralelno je kad ih naredaš ovako kako je prikazano na slici.
U serijskom spoju ti sa brojem trošila pada napon,zato one male lampice mogu radit na mrežnom naponu,jer ih je dovoljno naredano da se napon rasporedi tako da je na svakoj lampici recimo 6V.
U paralelnom spoju napon ostaje isti (to bi bilo u idealnim uvjetima,naravno-nečemo sad cjepidlaćit),dok struja i snaga rastu sa brojem trošila.
Ovo je naj jednostavnije što mogu objasnit.


Znači serijski spoj bi bio po onoj shemi što je TATARIN postao ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
a paralelni ovo što je gargamel http://img690.imageshack.us/img690/4275/15595255.th.png...

---------- Post added at 08:33 ---------- Previous post was at 08:32 ----------

 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
ista stvar je prikazana na obe sheme, spajaj po onoj koja ti je jasnija ako ne prepoznajes da je to isto ;) svi fazni kontakti su ti na jednoj "liniji" a nule na drugoj
 

mega monk

Aktivan Član
25.03.2012
199
42
28
PowerSeed je napisao(la):
ista stvar je prikazana na obe sheme, spajaj po onoj koja ti je jasnija ako ne prepoznajes da je to isto ;) svi fazni kontakti su ti na jednoj "liniji" a nule na drugoj

Ok malo sam se zbunil sa tim serijskim /paralelnim spojevima mada se u elektriku opčenito kužim.zbunili me postovi tipa ovo ti je serijski /ovo ti je paralelni a vidim da je to jedna te ista stvar al opet za svaki slučaj pitam.. tnx
 

Mirko.S.Zlikowsky

Aktivan Član
21.06.2012
64
13
0
41
Vidim da je stara tema, ali da se ja malo nadovežem. Evo jedan stari trik jednog električara.....


Uploaded with ImageShack.us
Na ovaj slobodni dio luster kleme spojite utikač i to je to. Paralelno spojene 4 žarulje.....
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Postoji!
Uzmi razvodnu kutiju, pa u njoj po boji sve pospajaj skupa. Po mogućnosti koristi "wago" kleme.
f_ikw22205--.jpg
wago_lever_nutstm.jpg

Btw, kakve to žice koristiš kad ne možeš dvije u jednu klemu?
 

BoRaiCho

Aktivan Član
05.12.2009
514
184
63
33
Temples of Boom
PPY kabl koristio...Ma moze, ali vjerovatno je nedostakat prakse :) Spoio sam grla (rade, sve uredno) ali nekako mi nesigurno djeluje ovo, par puta sam malo jace cimnuo i zice se izvuku iz klema (vjerujem da se nece izvuci kad budu non stop u jednom polozaju) ali nervira me to..... Ili je mozda do ovih grla, sjebana grla...Moracu potraziti ove kleme

@ WeeDiC
Nema slike :/ (bar je ja ne vidim)
 
29.01.2013
3
0
0
34
shoki je napisao(la):
ma znam teoriju
mene zanima praksa: kako da ja spojim 4 žice?
mislim da ručno omatanje jedne oko druge i zamatanje izolir trakom nije baš profesionalno...

pa dobro koliko godina imas?
I sam si napisao da imas grlo onda nemas sta zamatat izolir trakom.
Ako bas nemas iskustva nikakvog sa strujom kako vidim ne preporucujem da radis takvo sto nego si uzmi produzni i imas u ducanu neke najjeftinije lampe pa ih pospajas i imas strujni krug. problem rijesen