spajanje običnih žarulja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
14.03.2011
23
7
0
41
pozdrav svima

imam sitno pitanje: nisam vičan elektrici, pa budite nježni sa mnom
dakle nabavio sam 4 grla za žarulje:
grlo_dno.jpg


sad to treba spojiti.
mene zanima kako da ih spojim 4?
edit: vidim da ih ne mogu u seriju spojit... molim neki dijagram kako da ih spojim paralelno
i sjetite se da stvarno nisam 'tehnički' nastrojen tip
ok, edit 2: na koji da ja način spojim 4 žice pri paralelnom spoju?
hvala i pozz
 
14.03.2011
23
7
0
41
ma znam teoriju
mene zanima praksa: kako da ja spojim 4 žice?
mislim da ručno omatanje jedne oko druge i zamatanje izolir trakom nije baš profesionalno...
 
21.03.2011
25
5
0
33
Nemoj ih motati rucno nikako ! Izazvaces pozar XD

Ne znam koliki ti je razmak izmedju sijalica al gledaj ovako:

1. Iseci 8 jednakih zica (4 jedne i 4 druge boje)
2. Uzmi i na svakom sijalicnom grlu u "fazu" ubaci zicu jedne a u "nulu" zicu druge boje (Nije bitno koju rupicu izaberes za fazu a koju za nulu. Bitno je da izaberes ISTO na svakom sijalicnom grlu)
3. Zatim 4 zice jedne boje (koje npr. idu iz faze) zalemis zajedno lemilicom i to isto uradis sa zicama druge boje (nula)
4. Sad kad imas dva skupa od po 4 zice - jednu grupu zalemis za jednu zicu kabla, a drugu za drugu i ukljucis. Ak ti kablo ima 3 zice (jedna je sigurno zuto-zelena) onda nju ne lemis nigde.
5. Sve lemove lepo izolujes izolir trakom i to je to.

Nadam se da sam pomogao XD Ak treba jos nesto pitaj bicu tu jos.
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
shoki je napisao(la):
mislim da ručno omatanje jedne oko druge i zamatanje izolir trakom nije baš profesionalno...
haha, pa zapravo, tako nesto se i radi prilično često...
inace, urednije ce ti bit ovako nesto:


Uploaded with ImageShack.us
znaci u svako grlo "udju" dvije i "izadju" dvije zice...

edit: ne vidjeh tatarina... inace to sto je rekao u praksi bi radilo, ali da li ste ikad vidjeli elektricara (onog baustelca) da nosi lemilicu sa sobom? a i nije bas pojednostavljeno, jer na ono "izoliranje debelog spoja" sto je covjek htio izbjec, si mu jos dodao i lemljenje?
nadalje, nebih stavio svoju kucu na to, ali mislim da su faza-nula nebitne kod zarulja..
zapravo, neznam niti jedan primjer di je bitno sto je faza a sto nula kod jednofazne struje...
 
14.03.2011
23
7
0
41
gargamel, nije li to serijski spoj koji se ne radi pri spajanju žarulja?

edit: mislio sam na ovo (trebalo mi je jebenih 100 godina da nađem sliku lol)
N8021.jpg


kak se to zove i čemu to služi? nije li to stvoreno za spajanje više žica na jednom mjestu?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
To su stezaljke koje se još nazivaju LUSTER KLEME radi toga što se naj češće vide na lusterima.Služe za spajanje žica,da...
Nije neophodno lemiti.Zato i postoji VIJČANI spoj.U stezaljku na grlu stane bez problema dvije žice presjeka 1,5mm2.Fino nožem skineš izolaciju,lijepo i uredno i onda dvije žice "ufrčeš" jednu oko druge i paziš da ne strši ništa.Urednost i čvrst spoj-tako nećeš zapalit kuću. (napomena-nemoj pretegnuti,puknit će ti grlo ili stezaljka,ali nemoj ni labavo spojit.Bitan je osjećaj.)
Pošto znaš što je paralelni spoj,ne vidim svrhu pitanja!?Uglavnom,imaš gore sliku što ti je Tatarin stavio,nije lijepo,ali je jasno što je umjetnik htio reći XD
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....to su ti takozvane luster kleme, i da to isto mozes koristit pri spajanju...

.....znaci trebaju ti te dvije luster kleme, u jednu uguras snop plavih zica (faza) a u drugu drugi snop smedih zica (nula) s jedne strane a sa druge strane po jednu plavu tamo di je plavi snop i jednu smedu tamo di je smedi snop na to stavis utikac i to bi trebalo bit to.....

@gargamel-to sta je tatarin rekao za spajanje je najbolji izbor, kad ih lijepo zalemis i izoliras termo buzirom to je onda sigurno.....ni ja koji se kuzim u struju ne radim to al to je po meni best way.....a gle baustelci o kojima pricas su elektricari kojima je to struka i rade to svaki dan al ne slazu svaki dan grow boxeve sa mali milion spojeva u malom prostoru sa puno vlage itd.....

....i da rade posteno bi napravili jer ipak je to grow box sa previse vlage i glupih sitnica di mala greska i koji los spoj zica moze znacit veliki pozar i jos vecu stetu....

....a za fazu i nulu kod obicnih zarulja nije bitno kak se spaja al kod HPS-a je bitno sto je faza a sto nula

EDIT-vidim da me z&n pretekao=)
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
hahaha, slatko sam se nasmejo! kakav crni pozar,pri opterecenju od oko 100w...
mozes slobodno da ih spojis tako sto ces ih rucno omotati jednu oko druge. oblankujes zice recimo 3cm i upletes jednu u drugu,zatim kljestima to jos malo stisnes i uvrnes,zatim presavijes ga na pola da bude 1,5cm.umotas izolir trakom i resen problem... meni na taj nacin sve ok,a recimo opterecenje da bude i preko 1000w...
shoki zove se elektro ili luster spojnica,moze da koristis i nju,ali u jednu rupu treba da stavis vise kablova da bi ti na drugoj izasao samo jedan... i moras da ga izolujes i postavis u gornjem delu boxa da ga slucajno ne pokvasis...ili da kupis lepo elektro kutiju i u nju dovuces svu instalaciju,izolujes i zasrafis kutiju i nemas brige...
evo kako sam ja to nekada radio,na pocetku... :))
http://img846.imageshack.us/i/03092010497.jpg/

edit: :)) dok ja postavih sliku,ti dobi vec dva odgovora...svaka cast,kolegama!
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....jel bitno 100W ili 1000W ako neko neiskusan ide to radit i sve to slampavo spoji i izolira i onda nedaj boze dode u doticaj s vodom? nece se nis zapalit ako je 100W.....onda ok....ja pazim na struju i spojeve da nebi bilo nedaj boze jer bi onda najveci problem bio objasnit box, je*es pozar i stetu dok je u pitanju box.....
 
14.03.2011
23
7
0
41
omg fala fala fala

ma, 'teoriju' znam, samo me jebe praksa :D

uglavnom, te luster kleme, to me mučilo
nego, pitranje/pojašnjenje:
te kleme: jesu li one povezane između? mogu li napraviti ovo pod A) ili moram obo pod B)???
2mrscoi.png

još jednom hvala puno na odgovorima :)
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
ivac izvlacis iz konteksta texta sto ti odgovara... :)))
naravno da je bitno koji kabel ce da koristi,jer onaj sto bi bio dovoljan za 100w bi vrlo lako mogao da se zagreje i upali pri vecem opterecenju,a ne kamoli pri 1000w... a sto se tice spojeva,napisao sam da ih postavi u gornjem delu boxa,izoluje i jos stavi u kutiju kako bi bio siguran da tu nece biti nekih problema...
shoki,tatarin ti dobro reko... radi po B varijanti,nisu medjusobno spojene...
 
14.03.2011
23
7
0
41
hvala hvala

da objasnim što ću:
komad pleksija, 30x10cm. na njega 4 (ili 5, štpo više to bolje) 'bočnih' grla. na isti pleksi ušarafiti i te kleme, sve spojiti gore i polijepiti/učvrstiti silikonom.
na pleksiju ću izbušiti 4 rupe, kao i na konti, pa to ušarafiti.
tako će se cijeli 'svijetleći' kompleks po potrebi skidati .)

novo pitanje: mogu li ja baš izolirati silikonom? da npr zalijem živcu silikonom umjesto da je omatam izolir trakom?
ili da omotam prvo trakom pa tako zalijem?
hvala
najbolji ste

edit:
eh da, zaboravih: koristio bih 5 CFL žarulja od 20W-25W. bi li to podnijela standarnda el.žica of 1.5mm promjera?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Može 1,5mm2...ma zapravo,to može i na o,75 bez problema.


Evo ti moj cfl reflektor.Po dvije žice idu bez problema u stezaljku na grlu i ne treba ti niti jedna "luster klema",eventualno za spajanje napojnog kabela,koji također može na grlo direkt pa ti ni tu ne treba.Ja sam stavio jer mi je bilo lakše,ali nije bilo neophodno.
6 cfl-ki od 23W na kabelu 2x0,75 je odradilo tri vegetacije.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Paralelni.
Serijski je kad redaš jednu za drugom "na jednoj žici",kao one lampice za bor.Paralelno je kad ih naredaš ovako kako je prikazano na slici.
U serijskom spoju ti sa brojem trošila pada napon,zato one male lampice mogu radit na mrežnom naponu,jer ih je dovoljno naredano da se napon rasporedi tako da je na svakoj lampici recimo 6V.
U paralelnom spoju napon ostaje isti (to bi bilo u idealnim uvjetima,naravno-nečemo sad cjepidlaćit),dok struja i snaga rastu sa brojem trošila.
Ovo je naj jednostavnije što mogu objasnit.
 
14.03.2011
23
7
0
41
ma ja sam retardiran skužio sam naknadno da je to paralela, sorry
hot glue imam doma, al mislim da mi čak i neće trebat

hvala svima na savjetima, slike stižu uskoro
uzbuđen sam ko mala curica neka omfg :hotpants: