Spajanje HPS / MH lampe

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
da znam da je fleksibilniji taj i imam ga cak, ali mislim da je malo tanji, ali tu na forumu sam citao par puta da takav kabel sa ispletenim zicicama nije dobar za ovo sta mi koristimo, u mom slucaju 400w hps.

sta mislis dali bi to sigurno bilo ok?

ima takvog kabla i 2x2,5mm2 za audio sustave. meni prakticki treba kabel sa dvije zice od balasta do zarulje. jeli on dobar za ovo?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Kad kupujes dedicated kabel za mh/hps, dobijes 3x2.5mm2 licnasti sa debelom silikonskom izolacijom.
Meni na prigusnici pise za HPS lamps <20m a MH <2m.
Trebao bi biti ok sto se debljine tice. Iako je uvijek bolje spojit uzemljenje na prigusnicu i reflektor u slucaju slucaja.
Mozes uzet i klasini kabel od kompa, tog se uvijek ima viska negdje u nekoj vrecici :)
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
ok ali jednu stvar ne kuzim. recimo shema za green power prigusnicu. ide faza i nula prema reflektoru, ali ne i uzemljenje, iako se sama prigusnica uzemljuje. Dali je to dovoljno ili je potrebno i reflektor povezat sa tom zicom od uzemljenja koja ide od prigusnice do uticnice?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
U pravilu se savjetuje da svi metalni predmeti na koje je spojeno 220v trebaju bit uzemljeni. Na skoro svakom reflektoru imas saraf za uzemljenje. Al nije obavezno, vise zbog svoje sigurnosti
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
da znam i moj reflektor ima taj saraf, ali kako ja spojim uzemljenje na taj saraf?

iz prigusnice idu 5 zica. dvije u reflektor. dvije u uticnicu i jedna je uzemljenje. to uzemljenje je na shemi samo prikazano da ide iz uticnice u balast, ali ne i dalje iz balasta u reflektor. nije mi jasno, kako tocno uzemljit reflektor? samo jos dodat jednu zicu od samog sarafa za uzemljenje prigusnice do sarafa za uzemljenja od reflektora ili?
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
20170615_171957.jpg Znaci idu 3 para zica iz balasta. dva para idu iz balasta u zarulju i utikac i treci par (uzemljenje) ide iz balasta u reflektor i u utikac.

mislim, zasto to nije jednostavno u shemi od ove prigusnice nacrtano??? ovo su dosta jednostavne stvari, a zakompliciraju se nepotrebno.

Edit: imam ovakav kabel. Savitljiv je ali ne bas koliko bi htio. On bi bio ok za od balasta do uticnice?
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
bome ga kompliciras.
kakvih 3 para zica? 3 para zica je 6 zica. 1 par = 2 zice.

shema ne moze biti jednostavnija.
nacrtane su 2 zice koje ulaze u balast i 2 koje izlaze
2 koja ulaze ustakaj u struju, a 2 koje izlaze spoji na lampu/reflektor i prica je gotova.
upload_2017-6-15_18-33-1.png
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
To je 6 zica. Imamo fazu i nulu iz balasta do zarulje. Opet faza i nula iz balasta do uticnice. I na krajiu dvije zice za uzemljenje. Iz balasta do reflektora i do uticnice.

Ne komplicirM ja nego ovi tikvani sta rade nepotpune sheme. Zasto nisu nacrtali jos jednu zicu koja ide iz balasta do refplektorA?? Ja se moram pitat kako to mora bit.. Tj tebe davit :D

ovo je shema koju sam ja dobio sa balastom:

https://www.hydroponics.eu/db_img/img/tbm.jpg

a ovo je korektna i potpuna shema koja nema otvorenih pitanja kad ju vidis:

https://www.hydroponics.eu/db_img/img/eti new_1535-4087.jpg
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ako imas trozilni kabel onda ti trebaju 2 kabla. Nisu naveli uzemljenje jer to nije toliko bitno. Podrazumijeva se da prigusnicu i lampu spaja netko tko zna sto radi, a taj onda i zna gdje se i kako spaja uzemljenje. Filozofija je povezat sve metale i spojit ih sa zuto-zelenom zicom koja ide u uticnicu. Nemre bit jednostavnije.
Ponavljam, shema je odlicna i sve pise. 2 nutra i 2 van.

upload_2017-6-15_18-52-40.png
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
ovo je jasno isto kao i onda druga shema, ali ona od green powera nije. glupo mi je da to ne nacrtaju. ne znam, idu mi na zivce takve stvari.. jasno ja sam rekao 3 para jer sam razdvojio to u parove. jasno da su 2 trozilna kabla.. problem je sto u shemi nisu nacrtali kako spojit uzemljenje na reflektor. to zbunjuje ljude koji ne znaju, a shema bi trebala bit takva da i prosjecan hdz-ovac shvati odmah..

nista, sve je jasno. oprosti na zivciranju i hvala na infu. jos moram kupit par stvari i da vise napokon spojim sve to :D
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
e sad, ti meni objasni ako ti nije toliki problem zasto je bolje tako da provjerim di je faza i da uvijek tako ustekavam?
Radi toga što nije u pitanju obićna žarulja. Ima prigušnicu koja je transformator i u tvom slučaju ugrađeni starter. Za sva tri elementa strujnog kruga je bitan raspored. Razmisli logički, ako okreneš strujni krug, faza ide direktno na žarulju, umjesto prvo kroz transformator. Faza 50-60x u sekundi mjenja polaritet, dok je nula neutralna. Smjer kretanja elektrona je od nabijenog prema neutralnom. Već sam rekao da je prigušnica transformator, što znaći da žarulja ne radi na 220V, nego više (ne znam sad točno koliko, ali više). Dakle, bez obzira dali znaš tehničke detalje ili ne, logika nalaže da spajaš onako kako je predviđeno.
Ja se ne pretvaram da znam sve. Netko puno pametniji od mene je osmislio taj sistem rasvjete. Znam samo da kod rada sa električnim uređajima svaka pogreška ili nemar može uzrokovati kvar koji onda rezultira dodatnim troškovima. Večina lampi će raditi bez problema i u obrnutom spoju, ali znam za nekoliko slučajeva gdje je žarulja pregorila radi toga.
Eto, ukazao sam ti na mogućnost kvara ukoliko ignoriraš pravila, a ti prijatelju biraj kako ćeš. Možda ćeš slučajno pogoditi i uštekati kako treba, možda nećeš, ali će sve ipak raditi... u svakom slučaju, sretno ;)
E da, jedan savjet :) Ove raščupane žice odreži, skini lijepo nožem izolaciju koliko treba da nište ne strši iz kleme, pazeći pritom da ne zasjećeš žice nožem, prstima zavrni žićice u lijep kompaktan snop i onda to čvrsto zategni (pazi da ne pretjeraš, zna puči klema). Vjeruj mi, ne želiš da ti išta strši van plasike :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
Već sam rekao da je prigušnica transformator, što znaći da žarulja ne radi na 220V, nego više (ne znam sad točno koliko, ali više).
zlo, ispadas iz forme :) nije vise nego manje, zato se i zove prigusnica ;) ona prilikom paljenja ogranicava/prigusuje struju (100~110V) obzirom da je napon gorenja hps/mh/zivine sijalice znatno nizi od napona paljenja i tu razlika regulise prigusnica. a starter sluzi samo za paljenje i on rokne 4.6 do max 5kV. nadam se da je larry svasta sad naucio i da ce napokon da upali taj komplet jer se razvlaci sa tim balastom vec druga strana teme :)
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
@Zlo&Naopako poslusat cu te. nije mi nekakav problem provjerit di je faza, a utikac mi ionako ima kabel prema dole tako da cu uvijek pogodit :) ne znam jesi u pravu ili ne, ali imas bar nekakve argumente pa eto imas moj glas :D


@PowerSeed sad sve znam, ali nemam vremena tj. ovo vremena sta imam cu potrosit na zen. jos mi je ostalo par stvari za kupit. kad ulovim vremena ide zavrsna faza projekte disko za biljke kod larrya :D

Pogledajte prilog 152948

samo potvrda, u ovaj gornji konektro u zarulji spajam fazu? to je grlo zarulje zar ne? ne vidim bas dobro. onaj doljni mi izgleda kao da je odvojen od grla..
 
Poslednja izmena od urednika:

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
ok odlicno. mislio sam da treba skroz ispod matice, ali nije mi se dalo opet rezat izolaciju. samo malo je uhvatila matica, ali sve je to u kontaktu..

i fazu sam spojio na gornji konektor na slici, sta je po meni valjda grlo, da zlo bude sretno

20170614_154645-jpg.152948