Spavanje, sanjanja (REM faza) i marihuana

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Pozdrav svima.

Želela bih da podelim svoja iskustva i da pitam i vaša, što se tiče spavanja i sanjanja u kombinaciji sa marihuanom.

Kako generalno volim da znam šta uzimam dosta sam istraživala na temu marihuane. Međutim mislim da sam samo na jednom (ili dva) mesta našla neke podatke koji se tiču uticaja marihuane na period spavanja.
Spavanje se grubo može podeliti u dva ciklusa non-REM i REM san. REM je skraćenica od Rapid Eye Movement i predstavlja fazu sna u kojoj se najveći deo sanjanja odvija i u kojoj je spavanje "najproduktivnije" u smislu odmora koji od spavanja dobijamo.

E sada, istraživanja (iako ih ima malo) su ustanovila da uzimanje marihuane utiče na REM fazu sna, da je skraćuje. Što se povremenim uzimanjem i ne može toliko primetiti ali da se može primetiti kontinuiranim uzimanjem. Što znači da ako konzumirate svaki dan tokom nekoliko nedelja REM faza će se smanjivati, i to možete primetiti možda većim umorom ili nedostatkom snova. Ne mora da znači da nećete spavati (kao što kod većine nije slučaj već odlično spavaju kada konzumiraju), ali jednostavno da će ta faza biti kraća.
Međutim, kada se prekine sa upotrebom, obično 3-5 dana od totalnog prestanka REM faza se povećava, tj mozak pokušava da nadoknati za onaj izgubljeni period, onda REM faza traje duže i to traje odprilke 1-2 nedelje i možete primetiti da tada imate više snova, da ih se bolje sećate, da su živopisniji itd.

Što se mene tiče u jednom periodu sam "preterivala" i mislim da sam svaki dan konzumirala tokom perioda od 2 meseca. Nisam primetila razliku u kvalitetu sna tokom ta dva meseca, ali kada sam prestala da uzimam snovi su bukvalno eksplodirali i to je bilo oko 7 dana svako veče prepuno živopisnih snova.

Da li ste vi imali neka iskustva vezana za ovo?
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Spavam bolje kad zapalim. Ali je opće poznato da je vutra ubojica snova, uopće nesanjaš ako si česti konzument. To sam i shvatio ove godine u svojoj prvoj pauzi u proteklih 15 godina redovnog duvanja. čim sam apstinirao i snovi su se vratili, stigla vulja nema više snova. I to mi paše jer su mi snovi većinom neugodni i u njima sam ja uvjek glavni negativac.
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
nemam pojma, meni isto, mogu reci da ne sanjam, ili se bar ne secam snova, tako od mladosti jos od pre pocetka konzumiranja, a kako cesto apstiniram sa duvanjem, nisam primetio da nesto vise sanjam, jedino da imam nervozniji san, trava me smiruje i pomaze mi kod onog odvratnog skripanja zubima u snu.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Haha, Stipe ti si fenomen. Ja sam baš ljetos vodio javnu tribinu sa ekipom, dio njih vježba snove redovito, najbitnije je biti u REM fazi prije do 01h jer su snovi najintezivniji od 01h do 04h. Oni kad vježbaju te snove i kad se pripremaju taj dan ne konzumiraju vutru, alkohol, meso, tešku hranu i zadnji obrok mora biti najkasnije u 18h, a san treba početi zalaskom sunca, znači iza 21 h u ljetnom periodu, tako da se budiš sa izlaskom sunca i u biti se ravnaš po prirodi, kak bi i trebalo zapravo da bude. Uglavnom smo se svi složili da nemamo snove ili su prilično rijetki kad duvamo svakodnevno, ja ih iskreno nemam uopće. Vjerovatno od osobe do osobe, snovi su i dalje jedan od najvećih misterija znanstvenicima.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Mislim da je to individualno! Netko tko inaće puno sanja, odnosno da preciziram, sjeća se svojih snova, možda i primjeti neku razliku, ali kod mene je situacija drugačija. Iako znam da sam sanjao, često se ne mogu sjetiti što sam sanjao. U poslijednje vrijeme ne pušim redovito i situacija po pitanju snova se nije puno promjenila.
Inaće gotovo nikad ne apstiniram dobrovoljno (ovo "gotovo" je višak, al da ispadnem kulturniji hehe), samo kad se nema i mogu reći da jedini problem koji mogu pripisati apstinenciji je da sam u svom prirodnom raspoloženju, ilitiga živčan ko pas :D i sukladno tome, teže zaspim i nekvalitetnije spavam :)
Kad zapalim, bolji sam čovek, a bolje i spavam ;) Bit će da jedno veže drugo :)

PS.
Kontam da sam bolji i po pitanju nekih drugih stvari u vezi "spavanja" kad zapalim :D
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
nikad ne pravim pauze, a sanjam svaku noc...
imam cesto i lucidne snove...ne svaku noc, ali imam periode kad ih povezem svaku noc.Ne moras da apstiniras ni sa cim, ni sa vutrom, ni sa mesom...dovoljno je da istreniras sebe,da se vise puta dnevno kroz igru zapitas, da li mozda trenutno sve ovo oko sebe sanjas, ili si budan, i kad ti to udje u rutini, to ce ti se kad tad desiti i u snu...korisni su oni trikovi sa gledanjem u sake i prebrojavanjem prstiju, ili digitalnim satom, kako bi proverili da li sanjate...ali onaj ko u budnom stanju ume i navezba, da ostane posmatrac svojih misli, slika, filmova u glavi, energije, bez da se uzasava ili se da se poistovecuje sa svim tim brbljanjem i haosom uma , umece da osane i posmatrac svojih snova, spontano, kroz igru i istrazivanje...dovoljno je da znas, sve ovo je san.:) https://chaossectionblog.files.wordpress.com/2012/12/bill_hicks_by_inaction_in_action1.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: cons

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Meni se čini da hiper aktivnije malo osobe teže upadaju u taj non-rem duboki san, pa onda češće su u remu i bolje se sječaju bar u mom slučaju.Iako se meni pokazalo da zna umarat puno rem sna,ako su emocionlani jako, a često budu. Kao da ovisi i o tom živčanom tonusu.

Teško zaspem, ali burno sanjam i dosta se toga sječam. I ovisi o umoru. Ako sam jako umoran fizički i zapalim,e onda lakše upadneš u taj duboki san-nonrem. Bar mi se čini...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Đorđe Logić

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Može se reći da duvam svaki dan. U principu jako malo spavam, najviše šest sati i praktično se budim sa prvim suncem. Imam dosta isprekidano spavanje i nekad mi se desi da sanjam i nekoliko puta za noć, a onda nedeljama ništa. I to budu jako živopisni snovi kojih se sutradan sećam kao da se stvarno dogodilo. Primetio sam, pošto duvanim ujutru, da popodne kada odem na posao, dok nema vežbača, obavezno na fotelji zadremam na par minuta i sanjam svaki put ine mogu da verujem da mi je dovoljno dva minuta da se sve to izdešava...jer volim da sanjam, stvarno volim :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Đorđe Logić

wuvuzela

FilozofiÇar BotaniÇar
Banovan
03.12.2013
843
1.021
188
Wonderland
fakat kad se zamislim,skontam da ne sanjam kad pusim,sto mi i godi.
kad ne pusim sanjam ,i zdrobise me snovi,ali ih se ne sjecam

u stvari se sjecam da ih se ne sjecam
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

Pii

Aktivan Član
25.11.2012
138
85
28
32
indgrden
bas interesantna tema posto se ovih dana bas bavim time, tj pusio sam godinu dana intenzivno od oktobra 2014 do septembra 2015, znaci skoro godinu dana svaki svaki svaki dan mozda je bilo sve ukupno 15 dana da nisam pusio MOZDA... i onda sam resio da iskuliram sad u septembru, snovi su poceli da naviru nenormalno, svasta sam sanjao i u svakom trenutku preko dana mogu se setiti sta sam sanjao, lucidni snovi cak ponekad.. i naravno brdo flesheva preko dana iz jucerasnjeg sna..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Đorđe Logić

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Znanstveno je dokazano da neki kanabinoidi dijeluju na režanj mozga zadužen za snove, točnije gasi aktivnosti u tom režnju.
Ovo što ovdje čitam je ravno fenomenu za ginisovu knjigu rekorda. Ja u svojih 35 godina nisam sreo osobu koja ima snove kada duva predveče (inače smokerima postavljam to pitanje), sad odjednom ovdje svi sanjaju. Što je najbolje nedavno je "spirit science" otvorio raspravu i anketu o vutri i snovima i ispalo je da 96% ljudi nesanja ili se nesjeća snova. Tako da bih ja rekao da mnogi malo kake :poop: ovdje, u prijevodu fali iskrenosti.
 

Superfly

Aktivan Član
20.07.2015
258
316
63
57
Zanimljiva tema, REM faze sna traju po od nekoliko sekundi do nekoliko desteka sekundi...maksimalno...THC smanjuje - skračuje REM faze (Utjecaj primarno THC-a) dok se za CBD ustanovilo da čak povečava budnost..a THC smiruje i uspavljuje ali reže REM fazu...zanimljiva kombinacija...

više u linku ispod za koga zanima u detalje ;

http://www.leafscience.com/2014/09/13/marijuana-rem-sleep-dreams/

laku noć i lijepo sanjajte....:)
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
No joke,pa lepo píše da se smanjuje rem faza i da snova ima manje,a to nikako ne znaci da snova nema u opste...A i sam kažes da anketa od tog "spirit sience", ko god oni bili sa takvim non sense imenom, svrstava u istu grupu i ove sto se ne secaju snova i sto ne sanjaju...zapravo, ni vecina str8 ljudi se ne seca sta je sanjala vec 15 sekundi nakon sto se probudila, probaj da mislis o ovome čim se probudis, i ja sam siguran da ces imati mnogo cega da se prisetis...
 

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
To sam i ja primjetio, kad legnem napušen jednostavno nema snova. Inače volim da sanjam, a snovi su mi uvijek onako ne opterećujući, niti je kakva frka niti me neko marihuana, a znaju biti dosta živopisni i često se desi neki san koji ostavi dojam tako da o njemu razmišljam taj dan. Toliko mi fale snovi da nekad samo zbog njih napravim pauzu.

A lucidni snovi što spomenu @changadmt to je super stvar. U snu postaneš svjestan da sanjaš i onda možeš da radiš šta hoćeš.