Speedtest - sa VPN-om

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Evo odgovoricu ti pitanje po pitanje, inace studiram IT i petljam sa kompovima od kad sam klinac bio da ne mislis da ti pricam napamet.
jesam li siguran ako ulazim preko gugl hroma na vutru, sa telefona.
Gle ako gledamo siru sliku nisi nikako siguran kad ulazis sa telefona koji ima SIM karticu jer je to na neki nacin direktna veza izmedju tvojih licnih podataka i interneta, predpostavljam da mislis na policiju, takodje ako si ulogovan na google nalog na Androidu on na svakih nekoliko dana(zavisi od podesavanja na telefonu) radi backup slika, poruka, istorije pretrage, istorije kuda si se kretao i to poprilicno detaljno tako da svi ti podaci su dostupni nekome ko ima tvoju sifru od google naloga. Sto se privatnosti tice google chrome je najgori pretrazivac za ovaj hobi, mada ako se neko nameracio na tebe u principu nije ni bitno toliko koji pretrazivac koristis.

Ja licno koristim mozilu sa 3 dodatka a to su: Trace(tracking protection), uBlock Origin(blokira guglove servise i reklame) i Decentraleyes(takodje vrsta tracking protectiona) i opet to nije neki nivo zastite, trunka privatnosti vise.
Ili moze li neko da zna recimo moju lokaciju kada posjecujem vutru org preko fona?
Kad god pristupis internetu moze se znati tvoja lokacija, nije bitno da li preko wifi ili mobilnih podataka.
Nikad s pandurima nisam imao veze, nikad osudjivan niti privodjen.
Mislim da je ovo jako bitno ako ne i najbitnije jer samim tim sanse za bilo kakav nadzor su mnogo mnogo manje.
Recimo moze li neko da vidi moje slike drage nam biljke ako sam je uslikao, napisao nesto o njoj, ubacio sliku u dnevnik i obrisao je sa fona? Android u pitanju.
U teoriji da, u praksi tesko da moze da se desi.
Slike koje si obrisao na fonu mogu biti vracene ako se telefon spoji na komp i koriste odredjeni programi(samo nekoliko dana unazad, kako kad).
I mogu li me tamo neki indijanci nekako povezati sa mojim profilom na vutri?
Da, veoma lako, pitanje je zasto bi
I ako neko ima neki prijedlog sta da koristim od pretrazivaca ili tako necega da budem sigurica ako je ikako moguce, ipak sam porodican covjek.
Najbezbednija alternativa je Tor + VPN, tor je besplatan a i VPNovi su jeftini ali moje misljenje je da sto se vise skrivas to si vise upadljiv ako me razumes.
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Dzanki brate svidja mi se tvoja poruka i hvala puno, detaljno nema sta, ali @Stipe me ipak obradovao pravo i hvala mu na tome, neki mi teret spade s ledja :D sta kaze, nekog budalina tamo s tri biljke :D znas i koliko ih imam :D pratis, pratis, sa strane, al tu si :)
Zivio mi Stipe, kad malo bolje razmislim, to sto ti kazes su činjenice i u pravu si :)
Hvala ekipa jos jednom, da vas nema, sta bi :) zivjeli

Edit: e da, lokacija mi nikad nije upaljena, ni slučajno ni namjerno :D
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ne bih htio bahato zvucat i nije bas da me boli kifla za sve al mislim da nema potrebe za paranojama.
Forum je tu vec 100 godina i ima skoro 60k clanova i svako tolko netko padne, al jos do sad nitko zbog foruma. Uvijek neka drukanja, neopreznost i mutna ekipa sa mutnim poslovima. Tako da je statistika na nasoj strani :)
Da dobiju laganu priliku, hapili bi oni i zboj jedne biljke....al preko foruma je malo kompliciranija prica i sumnjam da je par biljaka (koje svi vide) razlog za trosenje previse resursa. A i moraju na osnovu necega dobit sudski nalog za pracenje ili neke IT poteze. Jos ako imas cist dosije.... mislim da nemas straha. Kad bi vec doslo do toga da traze naloge i sve to..... onda si tak i tak vec u problemu :D
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Nije meni paranoja zbog foruma, nego sto slike moram slikati telefonom pa postaviti na forum :D al si mi razbio tu paranoju :)
Dosije ko suza, a i ja zajedno s njim, nikad nista nigdje s zandarima :D
Ma ima da slikam, sadim, berem, motam, palim i varim pa sta zavarim, paranoja NO više :D
Od mene toliko, veliko hvala Stipe jos jednom :thumb:
 
Poslednja izmena:
04.12.2019
26
47
13
imas jedan free koji se bas i ne spominje a dobar je i nema limita od 2gb .... radi na principu donacija takoder i enkriptirani email nude ali samo uz preporuku

A i opera ima in browser vpn koji je free bez data capa (ali vjerovatno logira sve zivo i nezivo) za razliku od riseup.a (kojeg vode entuzijasti/aktivisti https://riseup.net/en/about-us)

kod odabira placenih vpn.a jedna od boljih tablica za vpn.e sa placanjem https://thatoneprivacysite.net/
 
Poslednja izmena:
03.03.2021
36
82
18
Ja ni u klonju ne idem bez vpn-a,vec godinama..ne razumem likove koji posecuju raznorazne sajtove,a ne koriste vpn..a ima ih bas dosta i to maltene za dz,jos mozes otkljucavati sve i svasta..a ima i besplatnih po par meseci..
 
16.02.2021
27
89
13
Pozdrav drugari,
Ne želim da vas dodatno paranoišem, ali pošto vi nesebično delite samnom vaša iskustva, želim i ja da podelim sa vama moje radno iskustvo koje će možda nekome otvoriti malo oči po pitanju nekih stvari i pomoći mu (sačuvati ga) od nevolje.
Radio sam 11 godina za privatnu ISP kompaniju koja je brojala oko 15k klijenata, što pravnih što fizičkih lica. Pružali smo usluge internet, IPTV i VoiP servisa.

Radio sam u službi koji se bavi monitoringom servisa i mreže generalno. Sa te pozicije imao sam pristup svim mogućim podacima, od ličnih podataka klijenata do IP adrese, mac adrese, uređaja koji koriste pa i samih wireless routera instaliranih u klijenckim domovima.
Naravno ovo nije ništa spektakularno, već je logički i normalno da ISP ima sve te podatke o klijentu, pristupe njegovim uređajima radi održavanja i pružanja tehničke podrške kada korisnik pozove i neka od usluga mu ne radi recimo. Manje pristupa smo imali kod klijenata koji su kupovali sami opremu za povezivanje na mrežu te su sačuvali pravo da promene pristupne parametre za svoj CPE uređaj kao i wireless router.

Ono što će vam biti interesantno jeste da sam mogao za svakog korisnika u bilo kom momentu da znam neke stvari koje ugrožavaju njegovu privatnost kao na primer koji sajt posećuje, kada i koliko je saobraćaja ostvario ka tom sajtu (IP adresi), po kojim portovima i slično. CPE i wireless router prave svoje logove koji se čuvaju lokalno na tim uređajima ali su u NOC-u postojala dva servera koji su te logove na dnevnom nivou kopirali u svoju bazu. U ovim logovima su u suštini najbitnije informacije kada je i koliko koji uređaj bio aktivan u vašem domu poput TV-a recimo koji se wireless-om kači na lokalni router, određenog računara pa i samog telefona zakačenog na wireless.

Osim toga uz dodatne alate je bilo moguće naravno i snifovanje saobraćaja klijenta (packet sniffing), ali ruku na srce, to nikada niko nije radio jer nije imao potrebe. Možda i jeste, ali do mene to nije došlo. Za one manje upućene, snifovanjem saobraćaja bi mogao da u nekom trenutku otkrijem šifru nečijeg naloga na društvenoj mreži, trocifreni kod sa kreditne kartice i sl.

Poenta gore navedenog jeste da kada odaberete određeni ISP i potpišete ugovor sa istim, vi automacki stavljate u njegove ruke i svu vašu privatnost a on tu vašu privatnost određenom broju zaposlenih u toj kompaniji.
Ukoliko neko od zaposlenih želi da kompromituje na bilo koji način nekog koga zna, a radi u ISP-u i taj neko koristi usluge tog ISP-a, to može uraditi vrlo jednostavno ako ima dovoljno znanja i iskustva.
Kod nas su dolazili tinejdžeri (18-19 godina) koji su radili u call centru tj support-u, nakon 3 meseca kada se stekne određeno poverenje u njih i potpišu ugovor o poverljivosti dobijali su umesto read naloga na baznim stanicama full naloge gde su imali sve moguće opcije za snifovanje (praćenje) saobraćaja pojedinačnih klijenata. Zaposleni u tom sektoru nikada nisu bili pod nadzorom šta rade i koga "prate" jer firma nije imala resursa za to a i nismo imali potrebe.
Logovi na baznim stanicama su se pregledavali samo u slučaju nekih incidentih situacija (neko ostavi nekog bitnog klijenta greškom bez usluge i sl.).

Što se tiče toga kada se nama nepoželjni zainteresuju za nekog od klijenta, zbog koncepcije naše mreže nismo uvek uspevali da im damo pouzdanu informaciju ko je u pitanju već određenu grupu klijenata koji se nalaze iza te javne IP adrese (koga zanima više, neka se uputi u to šta je NAT).
Zbog manjka javnih adresa (IPv4) u 80% slučajeva na mreži je do 50 korisnika na jednoj baznoj stanici izlazilo na internet preko jedne javne IP adrese (public IP) sa kojom nam se neželjeni obično jave u svom zahtevu.
E sad, ukoliko je ta radnja koja je njih interesovala bila u vremenskom periodu do godinu dana unazad, mogli bi smo da im pružimo informaciju koju traže ali ako je neko uradio nešto pre više od godinu dana nismo jer smo logove čuvali do godinu dana unazad koliko smo i bili u obavezi po zakonu. Drugi operateri sa boljom infrastrukturom (čitaj državni) čuvaju logove i po par godina.
Jedinstvena javna IP adresa dodeljena od strane ISP-a može biti super stvar kada ste gejmer i imate bilo kakve potrebe za istom (pratite kućni video nadzor recimo) ali ukoliko niste "običan korisnik" usluga, ne mogu vas promašiti kada neželjeni zatraže podatke.

Drugarski vam savetujem da:
Kad god ste u mogućnosti, koristite VPN zbog svega gore navedenog.
Kada god ste u mogućnosti da birate nekog državnog operatera za usluge, uzmite njih. Kod lokalnih operatera su mnogo veće šanse da će vam neko zaviriti u privatnost i da nikada neće odgovarati za to jer su mu mogućnosti da se izvuče mnogo veće.

Mogao bih da podelim još dosta stvari sa vama, ali ne želim da crtam veću metu sebi na čelu ako me razumete :)
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Svi mi sa malo ili malo više iskustva u toj struci vidim da smo istog mišljenja, ovde na forumu kad spomeneš da koristiš Tor i/ili VPN odma te napadnu kao da si na forumu ljubitelja leptira a ne na forumu na kom se(u očima države i zakona) skupljaju 'kriminalci' koji diskutuju kako raditi nešto ilegalno i pritom još vrlo često kače slike uz to. Jebiga ni ja ne volim što je tako ali tako je i mi tu ne možemo ništa da uradimo. Ja sam do skoro koristio samo Tor, a sada koristim VPN + Tor iz razloga što na taj način moj ISP ne može da vidi da koristim Tor, mada i sa komercijalnim VPNovima treba biti jako oprezan. I naravno free VPN ne dolazi u obzir.
 
16.02.2021
27
89
13
@Vutra Dzanki slažem se sa tobom, naročito oko dela za komercijalne VPN-ove i free.
Takođe najviše se slažem sa svim što je @Stipe napisao u predhodnih par postova na ovoj temi, vrlo precizno i tačno u centar.
Nemoj da bacaš prašinu okolo i da bodeš prst u oko kome ne treba i safe si.
Pojedini ljudi imaju veliku želju za hvalisanjem / dokazivanjem i to ih dovodi u rizičan položaj. Kada nekom počneš biti interesantan, obično je već kasno i na prvoj grešci si pao.