Spider mites?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
10.05.2011
31
2
0
42
Na jednoj od 5 biljaka sam primjetio paukovu mrezu i 2 mala pauka. Sad gledam po netu i trazim al spominje se ovaj crveni pauk koji nije ni vidljiv golim okom. Zanima me jel ovaj "moj" pauk opasan za biljku. Uklonio sam tu mrezu i ocistio koliko sam mogao vodom. Dal da se brinem? Osumljeceni je velik nekih 3-4 mm i crne boje :)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
kaj nisu spider-mites lisne uši?

ako je to posrijedi, onda si ga blago naj... :D
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Evo dobio sam i ja sustanare.

Prije 2 dana sam primjetio zute flekice/tockice po listovima ali samo na najdonjim fan listovima tako da se uopce nisam brinuo. A i flushao sam prosli tjedan, nije se jos zemlja bila osusila tak da nisam gnojio pa sam mislio da imaju lagani nedostatak nekog elementa pa se rijesava najdonjih grana.

Sinoc sam pognojio i tako to... danas otvorim box i vidim da se nije smanjilo nego prosirilo. Odmah sam znao da je neka zivotinja u igri. Okrenuo sam listove naopako i pregledao... imao sam sto vidjeti. Male crne kuglice koje se krecu.

Odmah pod tus. Tako sam ih istusirao da sam sve grane savio, sve grane su se izoblicile. Al nema veze, glavno da se rijesim toga. Veceras idu opet pod tus, sutra opet 2 put pod tus pa cemo vidjet... ak ne upali onda moram neku kemiju uzet makar mi je to zadnja opcija. Najgore zahvacene fan lisove sam odsjekao, stvarno nisam htio al moram. Sta cu, kazem, kemija mi je ZADNJA opcija.


Odakle su dosli, gdje sam pogrijesio?
Unio sam u indoor box jednu biljku koja je bila outdoor. Znao sam da ce mi donjet nametnike ali nisam znao da ce bas ta mala govna donjet sa sobom. Posto su biljke velike, neke grane se preklapaju tako da su presle na drugu biljku. Isprao sam sve biljke ukljucujuci i one bez spidera.

Iskreno sam mislio da se tako sto moze dogodit samo na selu a ne centru ZG, cudo jedno. Ocito nisam jedini koji voli travu na ovim prostorima.
 

Minka-pinka

Aktivan Član
16.08.2011
115
64
28
48
Napušena Vjeverica;226195 je napisao(la):
Evo dobio sam i ja sustanare.

Prije 2 dana sam primjetio zute flekice/tockice po listovima ali samo na najdonjim fan listovima tako da se uopce nisam brinuo. A i flushao sam prosli tjedan, nije se jos zemlja bila osusila tak da nisam gnojio pa sam mislio da imaju lagani nedostatak nekog elementa pa se rijesava najdonjih grana.

Sinoc sam pognojio i tako to... danas otvorim box i vidim da se nije smanjilo nego prosirilo. Odmah sam znao da je neka zivotinja u igri. Okrenuo sam listove naopako i pregledao... imao sam sto vidjeti. Male crne kuglice koje se krecu.

Odmah pod tus. Tako sam ih istusirao da sam sve grane savio, sve grane su se izoblicile. Al nema veze, glavno da se rijesim toga. Veceras idu opet pod tus, sutra opet 2 put pod tus pa cemo vidjet... ak ne upali onda moram neku kemiju uzet makar mi je to zadnja opcija. Najgore zahvacene fan lisove sam odsjekao, stvarno nisam htio al moram. Sta cu, kazem, kemija mi je ZADNJA opcija.


Odakle su dosli, gdje sam pogrijesio?
Unio sam u indoor box jednu biljku koja je bila outdoor. Znao sam da ce mi donjet nametnike ali nisam znao da ce bas ta mala govna donjet sa sobom. Posto su biljke velike, neke grane se preklapaju tako da su presle na drugu biljku. Isprao sam sve biljke ukljucujuci i one bez spidera.

Iskreno sam mislio da se tako sto moze dogodit samo na selu a ne centru ZG, cudo jedno. Ocito nisam jedini koji voli travu na ovim prostorima.


Namas te....
svima Vama dragim prijateljima...

Morala sam se nadovezati na ovaj post. Da ne dužim, tako sam i ja imala jednu biljku u jednom ćošku dvorišta, totalno zapuštenu, ali živu.
Došla jesen i ja ju ubacim u box. U isto vrijeme stavim na klijanje još jednu menku (koja mi je ostala iz zadnjeg paketa). Kad ono na onoj što sam unijela u box spider mites. Mamicu im...
Odem kupim neem - ništa; opet ja u ljekarnu, tražim akaricid, da mi baba nešto kao isto radi protiv gamadi. Ajd uzmem ja to, špricam jednom, drugi put, treći - opet banana. Opet ja u ljekarnu, reko baba daj mi akaricid. I da baba.
Uglavnom u međuvremenu su se ti paukovi proširili i na ovu proklijalu, uglavnom banana totalna.
Imam mali mikroskop i pratim ih, oni se samo šire.
Na kraju je jedino rješenje bio akaricid.
Promatram ih i sad, još uvijek ima sitne paukove mreže i vide se i oni. Ali samo stoje na jednom mjestu. Biljka je konačno počela napredovati, ali ti paukovi su mi totalno čudni. Ako su uginuli od tog otrova kako to da im tijela ne propadaju. Uvijek su iste veličine i istog izgleda, ali kao da spavaju...

Uglavnom u mom slučaju nije pomoglo ništa osim kemije, i to opake.

Zato ja mislim da je unošenje biljaka izvana u box jako velika greška i svakako preporučujem izbjegavanje istog..

Pusa svima, Minka
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
Minka-pinka je napisao(la):
Zato ja mislim da je unošenje biljaka izvana u box jako velika greška i svakako preporučujem izbjegavanje istog..

yep.....ko zna sta se sve 'ponese' sa sve biljkom u box,u kontrolisan prostor,gde razne larve dobiju priliku da prosto 'podivljaju'...
 

Minka-pinka

Aktivan Član
16.08.2011
115
64
28
48
Minka-pinka je napisao(la):
Namas te....
svima Vama dragim prijateljima...


Promatram ih i sad, još uvijek ima sitne paukove mreže i vide se i oni. Ali samo stoje na jednom mjestu. Biljka je konačno počela napredovati, ali ti paukovi su mi totalno čudni. Ako su uginuli od tog otrova kako to da im tijela ne propadaju. Uvijek su iste veličine i istog izgleda, ali kao da spavaju...


Pusa svima, Minka

Ustvari sam očekivala da će mi netko (po mogućnosti neki agronom ili biolog ili ko zna koji stručnjak) objasniti kako to da ti spider mites nisu nestali, ako su pošpricani sa tim opakim otrovom (jer akaricid to zbilja je, i sva sreća što su mi biljke male pa imaju vremena da odradi karenca). Oni su još uvijek tamo, samo nepokretni i ne znam da li su ustvari mrtvi ili šta. U svakom slučaju da su mrtvi već je trebalo nastupiti raspadanje ili šta već.
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
11
Nisam neki stručnjak, ali rekao bi kao što ljudi imaju kostur - tako ti kukci/pauci imaju opnu koja im je zapravo kostur (egzoskelet). Nakon trovanja, životni sokovi su iz njih vjerojatno već isparili, ostala je samo ljuska koja im full sporo propada - mislim da se mogu mjesecima pravit da spavaju :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: MrLove

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
minka ....biljka ce imati vremna da se ocisti od akricida ali morat cu te rastuziti ...spajderi nisu nestali ,samo si manjila populaciju...najveci nedostatak tih akricida je da ubijau sam o zivu populaciju...ti sto miruju i spavaju i jesu mrtvi..medutim jajsca ispod listova ce postati aktivna za pra dana ..e sad moli boga da je karicid aktivan bar 2 tjedna na biljci i da ce se nova generacija upoznati s njime...ako su male biljke sad ostavi malo pa pocni svaki dan prati listove sa vodom i malo sapunice u njoj jer ako imas malo srece sapunica ce se vezati na jajasca i sprijeciti ih da se otvore a ujedno ces i prati ove mrtve pa si olaksati da nove uocis sto prije...samo si usporila koloniju sa akricidom i ujedno kupila biljci par tjedana noramlnog razvoja...od srca ti zelim da ispade na lazem prvu bitku si dobila a rat tek slijedi ...sretno :)
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
firma fitopromet ima rješenje za spidere...bile one samo ličinke ili već odrasli...to je nešto novo na tržištu i zove se Apollo 50 SC
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
pospricaj sada i jos jednom za 10 do 15 dana tu si dobila jos jedan cisti mjesec rasta a sto je veca biljka to lakse podnosi njihove napade ..a poslije ako ne nestanu u cvjetanju ostaje samo krpica,voda i sapunica...neznam jesam li imao srece ali ja sam nakon pa tjedana ,brisanja i tamnjenja paukova dobio primirje...oni su se preselili na zadnji vrh u boxu i nisu dirali ostale .....samo drzi populaciju u nekom normalnom omjeru i bude to fajn jos do kraja ;) ...ako nemas volje ili vremena se baviti toliko s njima bolje baci biljke , rijesi se spajdera u boxu pa kreni ponovo...
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Akarcid,insekticid, koji če pomoči je Vermitec. Nije nimalo bezopasn i budite extra oprezni sa njim prilikom rada(zaštita obavezna,rukavice,maska). Tretirajte biljke u fazi vegetacije,cim se dobro prime.Budite pozorni,da to činite kad se svetla ugase...naprskajte i brzo van iz prostora.
Karenca kod cannabisa je mesec dana.

NI SLUČAJNO, tretirati biljke u fazi cvetanja!!!!
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Strogo se pridržavajte propisanih doza i koncentracija na pakiranjima jer su te doze same po sebi i do 100x jače od one koja će cidno djelovati na insekta. Ovaj vermitec po djelatnoj tvari spada u naturalite i jako je otrovan, nije sistemik, ali se deponira u biljnim organima i ima produženo djelovanje- opet treba naglasiti na AKTIVNE oblike štetnika (znači 5-6 dana nakon prskanja krenuti svakodnevno čistiti mehanički listove da se ukloni što više jajašaca). Također imate i neke fungicide na bazi sumpora protiv pepelnice koji djeluju na pauka :vb_wave:
 

Pedala

Aktivan Član
02.12.2013
273
428
63
Upravo sam proživio havariju crvenog pauka,zahvatilo mi je skoro sve biljke u boxu.uredno sam pobrao sve i cvjetovi su ispali nakraju super.
Mislim krenuti u novi grow za nekih mj dana.sve sam dobro očistio al bi htio totalnu deratizaciju napravit e sad imate kakve prijedloge za to.box se nalazi u sobi odvojen knauf zidovima.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
prvo bi dobro natopio bleech-om krpu i prebrisao nekoliko puta komplet prostor i sve sto se nalazi u njemu i sta je bilo u njemu.
dobro zabrtvit tu sobu. kod sljedece sadnje spricao neem po povrsini zemlje nakon svakog zaljevanja i pospricao neem-om vaze izvana i na dnu + tanjuric.
dno biljke isto kad malo naraste. to bi trebalo sprijeciti da se penju, e sad ako su letaci...
najbolje rjesenje je ozon generator, al malo ko ima kod nas i skupo je (nemislim na onaj sa UV-c lampama).
UV-C lampa bi isto mogla pomoc sprzit sve sto nije zavuceno u nekakve pukotine i rupe. to ja koristim, al ja nisam ni imao problema snicim do sad.
mislim da jako koristi i tzv bug bomb, ali to nisam jos vidio za kupit. koliko sam shvatio to je neka kemija koja se stavi u box i pocne to ispustati. pobije sve.
al sve to je uzaludno ako soba u kojoj je box ima otvoreni prozor tokom sadnje.
sretno
 
10.03.2015
13
4
3
47
Pozdrav ljudi,takodje sam imao probleme sa malim napastima,razorili su mi majke tako da je stanje bilo alarmantno,poceli su zuteti listovi i stale sa rastom totalno,videlo se da pate strasno,e ovako odlucio sam se za hemiju jer treba vremena da organski proizvodi pocnu da deluju i istrebe gamad koje ja nisam imao,kupio sam Bifenicus insekticid,na bazi Akaricida,i iz 2 tretmana sam resio problem,jedino sto mi se malo cudno sad ponasaju i celokpna biljka neizgleda bas najzdravije ali opet mislim da im treba malo vremena da se oporave,tako da ako se odlucite na ovaj proizvod da znate da ce imati dosta uticaja na rast i zdravlje biljke,kazem to jer bas vodim racuna o njima,dajem Hesi-jevo najbolje djubrivo za vegetaciju,i primetim jako veliku razliku pre i posle prskanja Bifenicus-a.
To je moje iskustvo sto se tice male gamadi,evo i par slika da vidite kako izgledaju posle tretmana
1.jpg Pogledajte prilog 47293 3.jpg Pogledajte prilog 47295 5.jpg 6.jpg Pogledajte prilog 47298 8.jpg 9.jpg