Srbijo, mislim da je vreme...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
kod nas postoji, stranka mladih slovenije - zeleni evrope, trenutni predsednik se sastajao sa rick simpsonom i zalaze se za legalizaciju i podstice gajenje industrijske konoplje. samo u mandatu od 2000.-2004. su imali 6 ljudi u parlamentu, od tada nisu uspeli udju u vladu. :tuzan
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Odlican pristup za legalizaciju. Iznose dobre argumente koje je tesko pobiti. I dobro je sto idu na fazon medicine. A mnogo je bolesnih (pogotovo od raka) kojima je marihuana mozda i jedini spas. Ako i ne bar ce sebi olaksati patnju od bolova i neprospavanih noci.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
ChiliHead je napisao(la):
NIN Broj 3295 20.februar.2014

Kliknite za punu rezoluciju :)


Da nije bilo mog kolege po vutri CHILI - ja ne bih ni znao za ovo tako da sve zasluge njemu. Ja sam samo uložio malo truda da prekucam tekst na latinici za one članove foruma iz okruženja koji ne stoje najbolje sa ćirilicom.

Zašto mi je bitno da se ovaj tekst nadje i u ovoj temi ? Nisam odavno čitao NIN ali znam da je nekad slovio za ozbiljnu novinu, a pretpostavljam da je i sad tako. Samo pojavljivanje ovog teksta u NIN - u je velika stvar. A i bojim se da se ne zagubi u moru odgovora u temi " Odgovaranje na Vesti iz medija, slobodno dopunjujte ". Pa neka ostane zalepljen i ovde, možda je to početak.

INICIJATIVA ZA LEGALIZACIJU MEDICINSKE MARIHUANE

Ljuta trava na ljutu ranu

U Srbiji je nakon kraćeg nadmudrivanja sa Agencijom za privredne registre konačno ozvaničeno udruženje za legalizaciju marihuane, koje ne traži pravo na ulično duvanje, nego ih marihuana zanima isključivo kao lek

Rezus makaki majmuni baš nisu imali sreće u evolutivnoj lutriji. Dobili su genom koji je 93 odsto nalik našem, a kako su od nas daleko lakši za održavanje, postali su ljubimci naučnih labaratorija. Vakcine protiv besnila, velikih boginja i dečije paralize dobili smo maltretirajući ih, a stigli smo i da ih šutnemo u svemir i kloniramo. Izvesno je da naši rodjaci od svega toga nisu imali nikakve koristi. Još bi gore bilo da je nemamo ni mi, a upravo takav neslavan kraj preti rezus makakijima iz njuorleanskih labaratorija univerziteta u Luizijani. Tamo je grupa ovih primata zaraženih SIV-om - životinjskim HIV-om - nedavno završila sedamnaesto mesečnu kuru lečenja. Profesorka Patriša Molina, šefica eksperimenta, lečila ih je THC-om, glavnim sastojkom marihuane. I uspela je da im znatno utiša infekciju. Profesorka podseća da se SIV i HIV šire ubijajući imunitet a njeni pacijenti sačuvali su više zdravih ćelija nego što bi se očekivalo. " Verujem da postoji dovoljno dokaza da i dalje istražujemo uticaj i kanabisa i njegovih pojedinih sastojaka na menjanje toka bolesti ", krajnje je uzdržana Molina u izjavi za NIN, bez obzira na uspeh.

Nalaz tima iz Nju Orleansa je nauka, senzacionalni novinski naslov " Marihuana sprečava sidu ", to ne bi bio, ali Molina ima još razloga za akademsku uzdržanost. Za američku saveznu vladu, kao i za većinu političkih institucija planete, i kanabis i njegovi pojedini sastojci droga su i tačka. Stoga u Americi često nije lako dobiti dozvolu čak ni za laboratorijsku konzumaciju. Pa ipak, beli mantili čuvenog madridskog univerziteta Komplutense zaključili su da bi THC i drugi kanabinoidi mogli sprečiti rast moždanih tumora. Njihove kolege iz još čuvenije harvardske škole medicine objavili su da bi THC mogao pomoći u kontroli metastaza nekih plućnih kancera, a to je tek početak, kao što znaju bolesni. Mirko, tridesetogodišnji Beogradjanin, žrtva je degenerativne i neizlečive autoimune bolesti.
" Bolujem šest godina. Isprva sam bio depresivan, potpuno ukočen i vezan za kuću užasnim bolovima a koristio sam četiri vrste lekova, četiri vrste hemije - za spavanje, za grčeve, protiv bolova i protiv depresije. Marihuanu upotrebljavam pet godina a pre dve sam prestao da koristim lekove. Mišići su mi se opustili, mogu pomalo da se krećem, čak i da se provozam biciklom... Slobodniji sam a psihički se osećam normalno ".

Mirko ne tvrdi, naravno, da ga kanabis leči, ali ako mu barem olakšava simptome, to bi trebalo da bude dovoljno da na pitanje kako nabavlja marihuanu ne mora godinama da odgovara kratkim " veoma teško ". A teško je ne samo zato što je zabranjeno, već i zato što kanabis zanima sve manje ljudi u lancu prodaje. I proizvodjač i diler računaju - ako se već ide u zatvor i zbog marihuane i zbog heroina bolje da se bavim nečim što je isplativije.
Sve navedeno podstaklo je grupu Beogradjana, Novosadjana i Kragujevčana da osnuju Inicijativu za promenu zakonske regulative kanabisa. Nakon kraćeg nadmudrivanja sa agencijom za privredne registre - koja nije prihvatila da se udruže pod imenom Inicijativa za legalizaciju medicinske marihuane u Srbiji - grupa je ovog vikenda " ozvaničena ", a o njenoj ozniljnosti svedoči i pozamašan statut. U njemu nema ni reči o pravu na ulično duvanje, ali se medju ciljevima nalazi i " širenje svesti o zdravstvenoj i socijalnij štetnosti bolesti zavisnosti svih tipova sa naručitim osvrtom na decu i omladinu ". Drugim rečima, Inicijativu marihuana zanima kao lek, ne kao opijat. Štaviše, ne manjka joj ni privrednih planova.

" Danas je upotreba medicinske marihuane omogućena u velikom broju zemalja, za šta postoje dva osnovna načina. Jedan je da se pojedincima, privatnim poljoprivrednicima dozvoli uzgajanje i proizvodnja medicinske marihuane, sve registrovano i pod kontrolom nadležnih organa, a drugi način je da se uzgajanje i proizvodnja prepuste rukama velikih korporacija, koje će lekove na bazi marihuane prodavati na recept u apotekama, kao i sveki drugi lek. Mislim da je za Srbiju važno da motiviše domaće uzgajanje, dakle da se poljoprivrednicima izdaju specijalne dozvole za proizvodnju medicinske marihuane, što bi im bio nov izvor opstanka ", kaže Draško Nikodijević potpredsednik inicijative. Što se tiče velikog broja medicinski " zelenih" zemalja koje Nikodijević pominje, društvo zbilja nije loše - medju njima su i Italija, Nemačka, Portugalija, Francuska, Holandija, Češka i Španija. Upečatljiv je primer Izraela, u kome dozvolu za medicinsku upotrebu marihuane ima više od 11000 gradjana, zbog nevolja u rasponu od astme, preko posttraumatskog stresnog sindroma, do kancera. Propisi se medjusobno veoma razlikuju, ali važno je, kažu u inicijativi, da je regulisanje moguće. I da nikakve kataklizme ne nastupaju dan nakon legalizacije. Kao svež primer može se uzeti Kolorado, koji je početkom godine zauzimao novinske stupce širom sveta pošto je legalizovao i rekreativnu upotrebu kanabisa, pa ih ubrzo napustio jer se ama baš nikakva biblijska pošast nije dogodila. No, medicinska upotreba marihuane, bez obzira na sudar drzavnih i federalnih propisa, tamo je dopuštena još 2000. Dejan - ili Den, po denverski - jedanest godina je bio vlasnik dispanzera za prodaju medicinskog kanabisa u glavnom gradu Kolorada.

" Potrebne su dozvole mnogih nadležnih službi. Morao sam da podnesem zahtev sudu za otvaranje dispanzera, zatim da dobijem dozvolu u opštini grada i matični broj za plaćanje poreza, kao i da dobijem dozvole nekoliko komisija nadležnih za ovu vrstu biznisa ". Ne samo za kupovinu već i za ulaz u dispanzer Dejanovoj mušteriji bile su potrebne lična karta i potvrda lekara da ima pravo da koristi kanabis i njegove derivate. Svaku kariku zelenog lanca država je pomno nadgledala.
" Prostor u kome smo gajili kanabis bio je pokriven državnim kamerama koje su nadgledale ceo proces proizvodnje, svaka saksija je imala bar - kod i bila je zavedena u kompjuter i tačno se znalo u kom je momentu života to jest napretka. Takodje, svaka prodaja bila je registrovana i ako nije bio izdat fiskalni račun, pretila nam je kazna od 50000 dolara ".

Draško Nikodinović uzor za domaću inicijativu nalazi u Mičigenu, još jednoj američkoj državi u kojoj se može lečiti ili tešiti marihuanom. Mičigen, uzgred, ima više stanovnika nego Srbija a priča o tome kako se grupa gradjana izborila za izmenu zakona korisna je i nezavisno od teme ovog teksta.
" Mičigen je država umnogome slična Srbiji - visok stepen nezaposlenosti, depresija, veliki broj napuštenih farmi ... Grupa volontera je za manje od godine obavila ceo posao jer je javnosti jasno predstavila prednosti izmena zakona - omogućavanje leka teško obolelima, zaposlenje za domaće poljoprivredne proizvodjače i nov izvor prihoda za državni budžet. Predlog je dobio više od 70 odsto podrške ".

Izvesno je da Mičigen nema 70 odsto žitelja koji konzumiraju marihuanu, medicinski ili rekreativno, u bolesničkom krevetu ili na ulici, svejedno. Ali ima 70 procenata gradjana koji su uvažili to da ohrabrujuća laboratorijska istraživanja možda po sebi nisu dovoljna a anegdotalni, lični dokazi korisnosti marihuane još manje, ali da ove dve grupe argumanata ukrštene postaju veoma ozbiljne. Domaće Ministarstvo zdravlja, čini se, još ne misli tako.

" Posedovanje, proizvodnja i promet marihuane smatraju se krivičnim delom prema postojećoj zakonskoj regulativi. Bilo kakva promena morala bi biti podržana i opravdana od strane stručne javnosti. Ministarstvo zdravlja svoje stavove o stručnim pitanjima, pa i o eventualnoj legalizaciji marihuane u medicinske svrhe zauzima na osnovu relevantnih stručnih stavova " - piše u odgovoru ministarstva na pitanje NIN -a. Na stranu neutralnost ovih ministarskih redova, upečatljivo je da počinju konstatacijom da je bilo kakvo druženje sa kanabisom krivično delo. Ako u Nemanjinoj to smatraju zadovoljavajućim odgovorom, neće biti dobro, baš zbog toga što o medikamentima treba da odlučuju " relavantni stručni stavovi ", a ne Krivični zakonik. U Inicijativi kažu da su predloge izneli " i Ministarstvu i velikom broju pravnika i lekara ". Odgovore još nisu dobili ali " očekuju velike promene do kraja godine ". Mirko se nada da ga ta očekivanja neće odvesti u novu depresiju.

http://www.youtube.com/watch?v=rNEmonW5mmY
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
1510354_525169597598089_1051192260_n.jpg
 
16.11.2008
39
15
8
45
Jel moze neko objasnjenje oko ovoga da 16.03 glasamo za legalizaciju. Da li ce oni biti na izbornoj listi ili ih neka druga stranka podrzava? O cemu se radi?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ma cela prica nema veze sa konkretnim glasanjem 16. 03. sad je aktuelno to GLASAJ ZA pa su samo iskoristili foru i ukljucili se u trenutne aktuelnosti ;)
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.667
11.915
358
Socotra Island
eelslap.com
Hooker je napisao(la):



Nema veze debela sa životom ...

kapiram da je ovo samo pokušaj kupovine političkih poena pred izbore ,
živi bili pa videli ,voleo bih da se varam .

sa druge strane ,
definitivno se u većoj meri po medijima govori i piše o medicinskoj marihuani i njenim benefitima .

Čak je i moj deda negde čuo da "trava" leči rak .

:t3038:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weedoye
24.02.2014
18
7
0
33
Ide u dobrom pravcu kad ova socijalisticka baba kaze da postoji mogucnost da je kanabis lek. To je kao kada bi Mladen Obradovic iz Obraza rekao da je pederastija normalna pojava. Msm ne bas isto, jer marihuana jeste lek a pederastija nije normalna , ali shvatate sta hocu da kazem velika promena :D .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55