Sremuš

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

flop87

član od 2008
Banovan
09.02.2018
1.377
7.601
258
Sremuš je fantastičan biljni lek za bakterijske i za virusne infekcije. To je prirodni antibiotik koji kad se koristi u svežem stanju efikasno uništava bakterije, gljivice i viruse. List sremuša najbolje je upotrebljavati u svežem stanju kao salatu. Idelano je u martu sprovesti jednostavnu kuru sremušem: svakog dana u periodu od dve nedelje pojedite porciju salate od njegovih listova. Ovu salatu možete po želji začiniti sa malo maslinovog ulja, soli i limuna, a veoma ukusna salata dobija se kada se dve šake svežih iseckanih listova sremuša pomeša sa jednim kiselim mlekom.


Sremuš zahvaljujući isparljivim fitoncidima, stimuliše imuni sistem. On podstiče aktivnost makrofaga (belih krvnih zrnaca), koji se bore protiv izazivača infekcija. Takođe, medveđi luk povećava aktivnost T-limfocita (ćelije koje su centralni aktivator celokupnog imunog sistema). Naročito je efikasan u lečenju viralnih infekcija gornjih disajnih puteva zbog sposobnosti da očisti sluz iz pluća. Sremuš je efikasan protiv stafilokoka, streptokoka pa čak i bakterija antraksa i MRSA. Sadrži etarsko ulje sa alicinom i velikim brojem sulfatnih jedinjenja, na koje bakterije i virusi ne mogu steći rezistentnost. Tu je njegova najveća prednost u odnosu na antibiotike.


Pored snažnog antiseptičnog i antimikrobnog dejstva, sremuš razređuje krv, snižava nivo holesterola i spušta povišen pritisak. Posebno se preporučuje srčanim bolesnicima i onima koji imaju zakrčene krvne sudove.


Mart i april su idealno vreme za branje i konzumiranje sremuša jer se ova biljka može korisititi samo u svežem stanju, sušenjem nestaje njegova lekovitost. Lako ćete ga prepoznati u prirodi po scecifičnom, jakom mirisu na beli luk. Na proleće idealno ga je koristiti kao salatu, a leti (od avgusta) mogu se koristiti njegove lukovice koje su nešto sitnije od belog luka. Od sremuša možete napraviti i lekovitu tinkturu kaoja se posebno preporučuje srčanim bolesnicima. Osobe koje imaju čir na želucu treba da izbegavaju sremuš.





Kapi od sremuša za čišćenje krvnih sudova, protiv povišenog holesterola i visokog pritiska, preventivno deluju protiv srčanog i moždanog udara:


100 grama što svežijih listova sremuša, doboro oprati, iseckati i staviti u čistu teglu, pa preliti sa 300g 70% alkohola. Teglu dobro zatvoriti, promućkati i ostaviti na tamnom i hladnom mestu dve nedelje, uz češće mućkanje. Nakon dve nedelje tečnost procediti, ostaviti da se izbisti, pa pažljivo odliti od eventualnog taloga. Sipati u čiste staklene bočice i čuvati na tamnom mestu. Pije se tri puta na dan po 15 kapi razmućenih u mlakom čaju od lanenog semena.


Planiram da pravim tinkturu pa me zanima jel tacno da gubi lekovita svojstva cak i posle samo sat vremena,
nakon branja ili je to marketingski trik prodavaca ove tinkture?
Promasio sam forum pa ako nije problem da se premesti u odgovarajuci.
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
pa me zanima jel tacno da gubi lekovita svojstva cak i posle samo sat vremena,
Nije tacno.

A o srijemusu treba svakako malo opsirnije reci, jer ta biljka lako se mijenja sa otrovnima i onda problemi. Licno sam poznavao covjeka koji je imao 50 i koju godinu, i zbrkao je tu nesto, umre covjek , bilo je to prije 10ak godina.

Edit @flop87 ,vjerovatno vecina nas ne bi pomirisala svaku lisku, a i kad pomirises par liski, posle se tripujes da sedma-osma liska ne mirise na bijeli luk, jer ti se taj miris toliko uvukao u nos da ga skoro i ne osjecas vise :D mislim da je vazniji opis biljke, kao i slicnih otrovnih da bi se raspoznavalo bilje, a miris moze biti samo pomoc pri prepoznavanju.
Zaebano je sa ljekovitim biljem kao i sa gljivama, ako nemas ucitelja. Mnogo otrovnih se krije u krugu jestivih i biljaka za konzumaciju u vidu cajeva, tinktura i slicno.
Hocu reci moramo biti dobro sigurni u ono sto smo ubrali da posle nebi bilo problematike u vidu tegoba poput povracanja i nekih jos gorih simptoma trovanja pa na kraju krajeva i smrti.
Ne znam sto brbljam i pisem sve ovo, tema je o ljekovitosti sremusa ali covjek mora biti oprezan s prirodom da nas ne osamari mokrom čarapom, a to je najmanje sto moze uciniti :)
 
Poslednja izmena:

flop87

član od 2008
Banovan
09.02.2018
1.377
7.601
258
Nije tacno.

A o srijemusu treba svakako malo opsirnije reci, jer ta biljka lako se mijenja sa otrovnima i onda problemi. Licno sam poznavao covjeka koji je imao 50 i koju godinu, i zbrkao je tu nesto, umre covjek , bilo je to prije 10ak godina.
moze se pomesati sa djurdjevkom i mrazovcem ali jedino sremus mirise kao beli luk.
znaci ipak je marketingski trik, ja se cimao kako da napravim tinkturu tako brzo, mislio da nosim rakiju u sumu :D
a treba opsirnije svakako, evo .i. je dao link al svako moze da dopuni.
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Citao sam mislim prosle godine covjek brao medvjedi luk ali ga je zamjenio za mrazovac.Zavrsilo je smrcu.
Požežanin pojeo otrovnu biljku
Ako niste sigurni ima za 2 eura paket sjemena.
Luk sjeme
biljka3.jpg
 

flop87

član od 2008
Banovan
09.02.2018
1.377
7.601
258
guglaj, moze se kupiti ali nije bas jeftino, ja naso 50 semena 3.5 evra, a treba bas dosta pogotovo
ako se jede, za metar kvadratni 200 semena, kad se pravi tinktura bere se pocetkom proleca.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Buraz skupljam i ljekovito bilje i gljive, nisam neki ekspert, ali poznajem dosta, dosta vrsta. Kod mene sremusa ima kao u prici , 10 kilometara od mog mjesta, to su bukvalno u sred sume livade i livade sremusa, beru ljudi iz okolnih gradova, to je festa, nikad ne mozes doci u proljece da ne sretnes bar 7 ljudi :D i opezt ga ima brdo

Ne pricam ja to o otrovnosti biljaka samo eto onako da nesto napisem, vidim da si me pogresno shvatio.
No hard filing, drug :) iskljucujen se iz teme :)
 

Zodra

Smells like weed spirit
07.05.2015
819
9.439
233
Tacno je da gubi svojstva odmah posle branja i to 2 do 3% na sat.
Evo i nekog teksta:
ova čudesna biljka ima specifične osobine zbog kojih je njena upotreba ograničena:

  • u prirodi se mladi listovi sremuša mogu naći samo 20-30 dana u godini i dobri su samo dok biljka ne procveta,
  • za razliku od drugih biljaka, sušenjem, zamrzavanjem, termičkom obradom ili bilo kakvom preradom gubi lekovita svojstva,
  • odmah nakon ubiranja, usled dodira sa vazduhom i oksidacije, počinje da se stvara i razgrađuje alicin, koji je jako nestabilno jedinjenje i taj proces oduzima lekovitost sremušu 2-3% na sat,
  • ne može da se presađuje, a i ako nekom uspe da to uradi, sremuš se genetski modifikuje i drastično mu je umanjena lekovitost.
 

Zodra

Smells like weed spirit
07.05.2015
819
9.439
233
Pa ko je rekao da ne moze da se presadi?Receno je da se menja prikom oksidacije, tj prilikom susreta sa kiseonikom menja hemijsku strukturu...a to ne verujem da si proveravao.
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Mi to u Bosni zovemo srijemoš i to nema sličan miris bijelom luku nego ima identičan miris. Srijemoš i jeste vrsta luka tj. divlji luk. Ja ga isjeckam i pomiješam sa pavlakom i mladim sirom. Jednom davno kada sam tek počinjao sa konzumacijom srijemoša nakrho sam ga se kao lud misleći da sam konačno pronašao nešto što ima ukus bijelog luka sa primjesom mladog luka a neće mi se osjetiti (neću da kažem smrditi) zadah. I ja tako izađem prije 20 godina pun samopouzdanja. Prilazim curama, keslam se. Kad će ti ova jedna "Jesi li se to klepa najeo". smiley9934
P.S. ko ne zna šta su klepe to je jelo sa komadićima faširanog mesa zamotanog u tijesto. Nešto slično kao ravioli. Kad se skuha malo se cvrknu na puteru ili maslu a zatim zaliju pavlakom i jogurtom sa dosta bijelog luka. Klepe bez bijelog luka kao Lolek bez Boleka.:)