Sri Nisargadata Maharadj 1897 - 1981

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.11.2008
32
1
0
41
Knjigu smo nazvali "Onako kako jeste" jer govori o vrhovnoj stvarnosti direktno i jednostavno, tako da nam ono sto je u stvari neshvatljivo, jer je izvan svake misli i reci, izgleda veoma shvatljivo i pristupacno. Knjigu smo mogli da nazovemo i "60 detonatora za budjenje" i ne bismo pogresili. [FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]1. Pre nego sto manifestacija moze da se desi, mora da postoji nesto sto moze da se manifestuje: to je Apsolut. [/FONT]
[FONT=&quot]2. Bez ikakvog uzroka, spontano, to se desava; ne postoji razlog. Ta svest je univerzalna - nema individualnosti. Ali kada se svest pojavi u odredjenoj formi koja je takodjer nastala spontano i pocne da funkcionise u njoj, ta forma poprima osjecaj da je individua i tako ono sto je neograniceno ogranicava sebe na odredjenu formu i tada nevolje pocinju. [/FONT]
[FONT=&quot]3. Svest je taj osjecaj biti ziv, biti prisutan, osjecaj postojanja. Ona je ta ljubav za bivanjem koja je izvor i uzrok svih zelja. [/FONT]
[FONT=&quot]4. Ako je iskustvo tu, to je zbog pojave svesti. Ako svesti nema, nema ni iskustva. Apsolut ne moze biti dozivljen. Taj princip zna svest ili svedoci svesti; ako svest nije tu, svedocenje prestaje. Ti to ne mozes znati konceptualno, ti sam moras postati TO. [/FONT]
[FONT=&quot]5. Svi smo zaokupljeni ovim iskustvom od rodjenja do smrti, ali niko ni ne posmislja na stanje pre nego sto su iskustva pocela. Onaj koji ima jasno razumjevanje ove svesti ne pridaje vaznost ni jednom iskustvu. [/FONT]
[FONT=&quot]6. U ovoj zemlji, u ovom zivotu, ti stices nesto, ali zakon ove zemlje je da sto god da steknes ne mozes da izneses iz nje. Sve sto stices je zbog svesti, ali zakon zemlje, ovog zivota, je da nista ne moze da se iznese; jednom kada svest nestane, sve odlazi sa njom. [/FONT]
[FONT=&quot]7. Kako se covjek ponasa u svetu? On zaboravlja sta je ono sto zaista funkcionise. On zaboravlja da su forme samo instrumenti za funkcionisanje svesti. On smatra sebe za entitet i provodi ceo svoj zivot radeci tesko, pokusavajuci da stekne nesto. Motiv za sve ovo je osjecanje "ja" i "moje".
Sve vrste forme se neprekidno stvaraju i unistavaju - to je deo funkcionisanje. [/FONT]
[FONT=&quot]8. Sta se desava sa ovim osjecajem entiteta kada svest nestane? Kada covjek umre da li zna da je mrtav? Samo drugi ljudi mogu da kazu da je on mrtav. [/FONT]
[FONT=&quot]9. Tvoje prvobitno stanje je stanje pre pojave ove svesti. [/FONT]
[FONT=&quot]10. U tvom prvobitnom stanju nema svesnosti o svesti, pa se prema tome ni ne postavlja pitanje o znanju. Ovo znanje je u stvari neznanje i koje god znanje da se bazira na njemu takodjer je neznanje. Svo tvoje znanje zajedno sa tobom treba da bude likvidirano - tada si oslobodjen. [/FONT]
[FONT=&quot]11. Ono sto ne znas, to je tvoje pravo stanje. Sve sto je doslo nakon pojave ove svesti je visak soli u jelu - beskorisno je, svest je beskorisna. [/FONT]
[FONT=&quot]12. Odbaci svaku misao, svako iskustvo, sve to se desilo nakon pojave ove svesti. Sem odbacivanja kao neceg beskorisnog, nema nicega sto treba uciniti, niceg van tog cvrstog razumjevanja koje te sve vise i vise apsorbuje. [/FONT]
[FONT=&quot]13. Svet postoji samo dok je ovaj osjecaj prisustva tu. Osjecaj prisustva je u svesti - ne u mojoj ili u tvojoj svesti, vecu univerzalnoj svesti. Sveukupna manifestacija zavisi od ovog osjecaja prisustva, uopstenog osjecaja prisustva. Kada ovaj osjecaj prisustva nestane, gdje je tvoj univerzum? [/FONT]
[FONT=&quot]14. Dosao sam do zakljucka da svest i sve sto se pojavljuje u svesti nije nista drugo do ogromna obmana. Ne postoji niko ko je pocinio tu obmanu - to je spontano desavanje. [/FONT]
[FONT=&quot]15. Univerzalna manifestacija je samo u svesti, ali Probudjeni ima svoj centar vidjenja u Apsolutu. U prvobitnom stanju cistog bica, nesvesna svog postojanja, svest se javlja kao talas u ekspanziji vode, a u svesti svet se pojavljuje i nestaje. Talasi se podizu i padaju, ali kolicina vode uvek ostaje ista. [/FONT]
[FONT=&quot]16. Pre svih pocetaka, posle svih krajeva, ja sam. Bez obzira sto se dogadja, ja moram biti tu da tome svedocim. [/FONT]
[FONT=&quot]17. Nije da svet ne postoji. Postoji, ali samo kao pojava u svesti - sveukupnost poznatog, manifestovanog, u beskonacnosti nepoznatog, nemanifestovanog. [/FONT]
[FONT=&quot]18. Ono sto pocinje mora prestati, ono sto se pojavljuje mora nestati. Trajanje neke pojave je relativna stvar, ali princip je da sve sto je podlozno vremenu i trajanju mora imati svoj kraj i samim tim nije stvarno. [/FONT]
[FONT=&quot]19. Razmotri iz svog sopstvenog iskustva da li postoji ista trajno. Cak se i tvoja sopstvena slika o sebi uvijek mjenja. [/FONT]
[FONT=&quot]20. Sve je to deo sveukupnog funkcinisanja. Ono sto se odvija je neka vrsta sna i ma sta da se desi bice deo sna. Sve pojave su samo pojave u svesti; svaka ce biti tu onoliko koliko treba da traje, ali u osnovi nista sto se desava nema nikakvu vrednost niti znacaj. [/FONT]
[FONT=&quot]21. Sta god da neko vidi ili opaza, on mora biti pre toga sto je vidjeno i opazeno. To je jednostavno. [/FONT]
[FONT=&quot]22.[/FONT][FONT=&quot] Jednom kada spoznas svoju pravu prirodu, tada biti ziv ne znaci biti individua, vec to znaci jednostavno biti deo ove spontane manifestacije. [/FONT]
[FONT=&quot]23. Ti znas da jesi. Zato sto znas da jesi sve se desava. Spoznaj to znanje "ja sam". Kada budes spoznao sto je to "ja-sam-stvo", veo misterije ce biti otklonjen. [/FONT]
[FONT=&quot]24. Znanje da jesi, je Bog. Posveti se tome i jednog dana ces shvatiti da ti nisi individua. Shvatices da si univerzalna svest koja ne moze da pati; ne postoji ni bol ni zadovoljstvo za tu svest. [/FONT]
[FONT=&quot]25. Sto je to sto volis sada? "Ja sam". Daj svoje srce i um tome, ne misli ni o cemu drugom. Kada ovo postane bez napora i prirodno, onda je to najvise stanje. [/FONT]
[FONT=&quot]26. Zasto se poigravati sa idejama? Budi zadovoljan sa onim u sto si siguran. Jedina stvar u koju mozes biti siguran je "ja jesam". Drzi se toga i odbaci sve ostalo. To je joga. [/FONT]
[FONT=&quot]27. Napusti sve ideje o sebi i jednostavno budi. [/FONT]
[FONT=&quot]28. Teskoce se javljaju zato sto tragas za tim, zaboravljajuci da je to ono sto ti jesi. Ti kao subjekat tragas sa sobom kao za objektom. Ti si ono za cim tragas. [/FONT]
[FONT=&quot]29. Jastvo je blizu i put do njega je lak. Sve sto treba da uradis je da ne radis nista. Tvoja spiritualna vezba je da budes. [/FONT]
[FONT=&quot]30. U cistoj svesti nista se ne desava. [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 
15.11.2008
32
1
0
41
[FONT=&quot]31. Znanje "ja jesam" je najvisi Bog, Guru; budi jedno sa tim, budi prisan s njim. [/FONT]
[FONT=&quot]32. Sve sto znas je iz druge ruke. Samo "ja jesam" je iz prve ruke i ne trazi dokaze! Drzi se toga. [/FONT]
[FONT=&quot]33. Oslobodjenje nije postognuce vec stvar hrabrosti, hrabrosti da verujes da si vec slobodan i da delas u skladu sa tim. [/FONT]
[FONT=&quot]34. Kada znas ono sto jesi, ti ujedno i jesi ono sto znas. Izmedju bivanja i znanje ne postoji jaz. [/FONT]
[FONT=&quot]35. Nema sta da se uradi. Samo budi. Ne cini nista. Budi. [/FONT]
[FONT=&quot]36. Svako iskustvo je privremeno, ograniceno i iluzorno. Sama realizacija nije iskustvo. To je otkrice bezvremenog faktora u svakom iskustvu. Svest je ono sto cini svako ikustvo mogucim. [/FONT]
[FONT=&quot]37. Sve dok budes bio zainteresovan za ovaj manifestovani svet, neces imati vremena da odes to korena. Koren je ta svest koja se pojavila kada si bio dete. Svest koju imas sada ista je kao ta decija svest; zadrzi se na tome, to je dovoljno. [/FONT]
[FONT=&quot]38. Ne cini nista osim ovoga: nemoj da indentifikujes svest sa telom. Nema potrebe ni za kakvom spiritualnom vezbom osim da budes svestan cinjenice da se sve desava samo u ovoj svesti. Mozes samo osjecati svest, ne mozes je vidjeti. Ti je znas; ti znas da jesi. [/FONT]
[FONT=&quot]39. Nista sto bih ti rekao ne moze ti koristiti u ovom svetu i zato ti kazem samo ono sto jesi. Ako trazis tu vrstu mira koja je neprocenjiva mozes je naci samo ako se uslolicis u svesti sa cvrstim ubedjenjem. Pod ubedjenjem podrazumevam ubedjenje u koje se nikada ne sumnja, koje je cvrsto, nikada poljuljano ni uzdrmano - imaj takvu vrstu ubedjenja u svoje postojanje. Ne misli ni na sta drugo, nemoj se moliti nicemu drugom. [/FONT]
[FONT=&quot]40. Nevolja je u tome sto svi zele da steknu znanje o Jastvu bez napustanja identifikacije sa telom, a to je konradiktorno. Napusti ovu identifikaciju i sve ce biti jednostavno. [/FONT]
[FONT=&quot]41. Svako mora umreti, zato umri u svojoj pravoj prirodi. Zasto umreti kao telo? Nikada ne zaboravi svoju pravu prirodu. To mozda mnogi ne mogu prihvatiti, ali to je cinjenica. Ako vec moras imati ambiciju, neka to bude najvisa, tako da bas u trenutku smrti budes Apsolut. Odluci to sada cvrsto, sa sigurnoscu i ubedjenjem. Tigar ti se priblizava: ti znas da je smrt neizbjezna ako te napadne. Zasto umreti kao kukavica? Napadni ga i mozda ce pobeci. Ali ako tigar samo prolazi pored tebe, nemoj ga napadati bez potrebe! Samo ako je apsolutno neophodno, skoci na njega. [/FONT]
[FONT=&quot]42. Pusti telo i um da rade svoj posao, ali znaj da taj koji radi nisi ti - ti si osjecaj prisustva. [/FONT]
[FONT=&quot]43. U ovom konceptu prostora i vremena nalazi se sveukupna manifestacija u kojoj ti sebe smatras za nesto odvojeno. Nema nicega odvojenog; ti si deo funkcionisanja celokupne manifestacije. [/FONT]
[FONT=&quot]44. Vrati se na izvor: pre nego sto se ovaj koncept bica "ja jesam" pojavio, koje je bilo tvoje stanje? [/FONT]
[FONT=&quot]45[/FONT][FONT=&quot]. U tom stanju znanje je apsorbirano u znanju, ali znanje nije svesno sebe. Za takvo nesto je potreban istrument, a svest je taj istrument. U svesti, svest je svesna sebe, ali u stanju koje prethodi pojavi svesti, ko je tu i pomocu kojeg istrumenta on moze biti svestan. U tom stanju koje nije umrljano nicim, nema uslovljenosti. Uzmimo npr. prostor. U prostoru su i mrak i svetlost; prostor postoji bilo da su tu mrak ili svetlost. Na isti nacin stanje pre svesti je uvek tu. Upravo sada ono je tu. Ono je srz svega. Covek od znanja je onaj koji obitava u tom prostoru uprkos telu i umu. [/FONT]
[FONT=&quot]46. Ne postoji razlog niti zakon uzroka i posledice za funkcionisanje ove univerzalne svesti. Zasto se nesto desava u odredjeno vreme ne moze biti objasnjeno u ovom dualistickom stanju. Mi mozemo samo posmatrati funkcionisanje, ali ne mozemo naci razlog bilo kojeg desavanja. Da smo imali ikakvog izbora pri uzimanju ovog tela-svesti, ko bi bio toliko lud da ga prihvati. To je samo zato sto nema nikakvog izbora, sve je spontano. Patnja se takodjer mora prihvatiti zato sto je ona deo sveukupnog funkcionisanja i ne postoji entitet koji moze ista da bira. [/FONT]
[FONT=&quot]47. Ti dolazis ovde kao individua ocekujuci da ces dobiti nesto od mene, eto gde greska nastaje. Ne postoji nikakva individua, pa kako onda ja mogu da ucinim nesto za nepostojecu individuu. Tvoja prava priroda se ni u cemu ne razlikuje od moje. Ovo desavanje je samo desavanje koje je doslo i koje ce proci. [/FONT]
[FONT=&quot]48. Ako neko osjeca potrebu da mokri, on jednostavno treba da se pomokri; to nije nista posebno, to je obican proces mokrenja koji se desava svakome, ali ti uvek mislis da se tebi desava nesto posebno kao individui. [/FONT]
[FONT=&quot]49. Jednostavno budi to sto jesi, nemoj da umisljas ili stvaras predstave. Tvoje telo i tvoja slika o sebi se neprekidno menjaju tokom celog zivota. Niti jedna od tvojih predstava nije se zadrzala trajno. Nakon dvadeset pet godina tvoje telo ce izgubiti ovaj izgled i imace isgled stare osobe; kasnije ce i taj izgled nestati. Da su ove predstave stvarne, one bi se odrzale; one su nestvarne. Princip "ja jesam" nema dizajn, boji niti formu. Pomocu ovih formi mi uzivamo ili patimo, ali nista nije stvarno; koje god iskustvo da imas ono nije stvarno. [/FONT]
[FONT=&quot]50. Bilo da places ili se smejes, to je predstava samo za taj trenutak - sledeceg trenutka sve se menja. Neki ljudi su veoma dobri u plakanju, zalosti ili kukanju, ali samo za taj trenutak. Dokle god postoji telo, ovaj prolazni sou ce biti tu, neprekidno se menjajuci, dok se konacno i ova svest kroz koju vidis svet ne prekine. Ovom telu i ovoj svesti dani su odbrojani. [/FONT]
[FONT=&quot]51. Osnovna stvar - da ti nisi telo - mora ti biti jasna sada. Ti radis u svetu i mislis da ti obavljas taj posao, ali ono sto se zapravo desava je ovo: zivotna sila kada se pojavi u obliku misli i reci, postaje um, tako da je ova energija uma, zivotna sila uma, ta koja je princip delanja. Bice, svest, je Bog koji svedoci zivotnoj sili i delanju uma. On se ne mesa, on samo svedoci. Razlog tvoje nesrece je u tome sto mislis da ti ista radis. [/FONT]
[FONT=&quot]52[/FONT][FONT=&quot]. Cak je i boravak u svesti vremenom ogranicen. Ono sto sam nekada voleo sada vise ne zelim, posto sam svestan svoje prave prirode. Ova svest mi vise nije potrebna cak ni pet minuta. Da si kojim slucajem sada na samrti ti bi bio spreman da das gomilu novca da bi produzio svoj zivot samo pet minuta. Ja ne dajem ni pet para za to. Ja sam izgubio svu ljubav prema ovom manifestovanom svetu. [/FONT]
[FONT=&quot]53. Moje sopstveno iskustvo je da se zapravo nikada nista ne desava u ovom svetu. Tragalac, traganje i trazeno - nijedno od ova tri stanja nije istina. Nista se ne desava - sve sto se odvija u svetu je obmana. [/FONT]
[FONT=&quot]54. Ja sam shvatio svoju prirodu: ona je uvek ziva, ali ne tako kako svi misle. Ja ne zelim da zivim u ovom zivotu pomocu znanja subjektivnog sveta ili iskustva subjektivnog sveta. Ljudi mi govore da moram da zivim, ali ja necu da zivim tako. Ja sam ziv zbog svoje sopstvene prirode: ona je tu, ja sam tu samo zbog postojanja. Moje pravo stanje, koje je potpuno i nepodjeljeno, je izvan rodjenja i smrti. Mene, telo i um nikada ne ogranicavaju. Ja sam bezgranican. [/FONT]
[FONT=&quot]55. Ja, Apsolut, nikada nisam imao iskustvo da sam ziv, a sada imam iskustvo da sam ziv i sve ove nevolje dozivljavam kroz to ja-sam-ziv-iskustvo. To iskustvo je ogranicno vremenom i prostorom; ali jednom kada razumem celu stvar, shvatam da nikada nisam imao nikakvo iskustvo da sam ziv. [/FONT]
[FONT=&quot]56. Shvati sta govorim. Svest se javlja spontano. Jednom kada sam svestan sebe, ja znam da postojim i ja volim to postojanje; ja ne zelim da me to postojanje napusti i upravo je to ono sto me tera na borbu tokom celog dana dok me san ne savlada, a sve samo zato da bi ta ljubav prema postojanju bila zadovoljena. [/FONT]
[FONT=&quot]57. A onda mi je Guru rekao kako zapravo stoje stvari: da je ova svest koju toliko mnogo volim samo jedna iluzija; da je ona osnovni uzrok cele moje nesrece, a moje pravo stanje je pre nego sto se ona pojavila. [/FONT]
[FONT=&quot]58. Shvati to duboko, intuitivno, izvan reci, ali isto tako shvati da ti to shvatanje ne moze biti od koristi, jer se i ono nalazi u svesti, a svest je iluzorna. [/FONT]
[FONT=&quot]59. Ovo je pravo oslobodjenje: znati da si nista. [/FONT]
[FONT=&quot]60. Zasto brinuti? Cak i Apsolut ne zna sebe. Kada dodjemo do zakljucka da ti nisi, da ja nisam, za ono sto preostaje kaze se da je Apsolut, ali sta je Apsolut? On se ne moze opisati i zato ostajes bez reci. I ja sam isto bez reci. [/FONT]