Sta je s halogenim reflektorima

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

DA GURU

Aktivan Član
20.01.2006
66
0
0
može poslužiti, al u krajnjoj nuždi...ako misliš uzgajat unutra onda to radi pošteno sa HPS/MH. MH je malo bolji spektar za vegetativni rast a HPS za cvjetanje iako ja najviše volim vegetativni period u kombinaciji HPS/MH a HPS za cvjetanje...veæina ljudi korisit samo HPS i to daje izvrsne rezultate.
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Ne isplati se jer isijavaju uglavnom pogrešan spektar
svjetlosti.Jer kao i sve što nevalja lako je dostupno
svima(ima ih ko govana).Npr.500W halogen isijava biljci potreban spektar svjetlosti kao 2 neonke 20w.
Ostalo je svjetlost koju biljka ne koristi.
 
07.01.2007
25
3
0
35
www.prismaecat.lighting.philips.com/LightSite/Whirlwind.aspx?eca=LLPPLG&cpf=GBEPEN&stg=ACT&lan=EN+&ecuLMP|PLL|LP&cnt_key=DCDMR+++|PHL&t=1&tree=0&scr_md=1111&leftnav=1_1&nav=Null&loc=Null&tt=Visuals]LINK
Našao sam na philipsovom sajtu informacije o utrošku energije na odreðen spektar

*nemojte kliknut link nego prepišite adresu
zatim na padajuæem izborniku(which tipe would you like to see)izaberite spectral power distribution color te kiliknite >
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ne isplati se jer isijavaju uglavnom pogrešan spektar
svjetlosti.Jer kao i sve što nevalja lako je dostupno
svima(ima ih ko govana).Npr.500W halogen isijava biljci potreban spektar svjetlosti kao 2 neonke 20w.
Ostalo je svjetlost koju biljka ne koristi.

100% tacno ! I jos plus greju nenormalno mnogo.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
imported_Inq je napisao(la):
100% tacno ! I jos plus greju nenormalno mnogo.

Jel vi mislite na ovaj?
http://img70.imageshack.us/my.php?image=slika15sl.jpg

Ja sam sa njim imao extra dobre rezultate.... mislim za koliko para i previše muzike, naravno ne govorim da je extra, ali za 7€ se isplati, naročito ako nemate gdje uzeti MH još iste jačine kako bi koristili na istu prigušnicu.... Ili već nešto drugo....

Ipak ja sa ovim reflektorom sam imao extra dobre rezultate, biljke su znale bujati nenormalno... istina da imaju manu da se griju dosta, ali sa dobrim vent. može biti 30-40cm udaljen od vrhova i extra su rasle po 5cm u dva dana. (Nekad fakat po 3cm preko noci je znalo biti, pogotovo na početku!!!!)
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Znamo... Mozda bi trebalo kao avatar da stavis sliku reflektora. I u potpisu da stavis ovaj post cisto da se ne ponavljas... xexe sala...

Mogu ti reflektori da posluze ako ventilacija nije problem. I potrosnja struje...
 

sch

04.03.2007
39
0
0
37
ovako,novi sam ovdje,i pročito sam skoro sve o svijetlima za uzgoj,ali nitko ništa konkretno ne piše o halogenoj rasvijeti.pošto planiram nabaviti jedan reflektor od 500 w zanima me kakva je njegova kvaliteta te koje su mu specifikacije.ako tko ima iskustva s time,molim da ih podjeli samnom.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
sch je napisao(la):
ovako,novi sam ovdje,i pročito sam skoro sve o svijetlima za uzgoj,ali nitko ništa konkretno ne piše o halogenoj rasvijeti.pošto planiram nabaviti jedan reflektor od 500 w zanima me kakva je njegova kvaliteta te koje su mu specifikacije.ako tko ima iskustva s time,molim da ih podjeli samnom.

Odma se sjetim Bezze i legendarnog halogenog reflektora. :vb_kez:

Može taj halogeni za vegetaciju, ali čemu se zajebavati ? Em grije, em struje troši, a rezultati su upitni ...

Cijena i dostupnost HPS sistema više nije bad, opremu za početak možeš nabaviti u svakom većem mjestu.

Ne znam koliko košta taj halogeni reflektor ali kontaj da ćeš razliku u cijeni isplatiti sa uštedom struje, a i rezultati su bolji ... a radi toga i gajimo, zar ne ?

Sve zavisi što želiš, malo eksperimentirati ili dobit dobru vutru ...
 

sch

04.03.2007
39
0
0
37
ma reflektor je sića, 60 kn. znam da je hps daleko najbolje svijetlo, ali nigdje nemogu nać to.u svaku trgovinu kad dođem i pitam, niko nema pojma uopće šta je to.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
sch je napisao(la):
ma reflektor je sića, 60 kn. znam da je hps daleko najbolje svijetlo, ali nigdje nemogu nać to.u svaku trgovinu kad dođem i pitam, niko nema pojma uopće šta je to.gdje mogu u zagrebu kupit hps?

HPS sigurno nije _najbolji_ ali možeš odraditi od početka do kraja uz pristojne rezultate.
 

Mak

25.01.2007
13
0
0
36
E ljudi moji

Taj reflektor je super stvar

Snaga mu je 500w
Sijalice rijetko crkavaju a kostaju oko 1,5 E
A citav reflektor i sijalica kosta 5E

Jeste da mu je mana sto se puno grije i mora biti udaljen bar50 cm od vrha biljke ali kada sam vidio da je sjeme koje sam posadio za nekih 30 sati niklo i naraslo oko 3 cm. a i mlade biljke rastu ko lude.
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
Brzina klijanja sjemena ovisi o temperaturi. Dakle, visa temperatura, brze ce proklijati. A taj reflektor grije i grije... i nista vise. Jest da je jeftin, ali obrati pozornost na snagu od 500w, i na to da ces jednaku kolicinu korisnog svjetla dobiti sa 50w stedne zarulje, ili dvije male neonke.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
500w halogeni refl. ima 8750 lumena... a 400w hps ima 56000.

500w halogeni refl. ima svetlo od 2950K. To nije za vegetaciju!!!

Biljka je porasla 3cm zato sto ima crvenog spektra i rast ce u visinu. Bolje da imas biljku od 15cm sa nekoliko internoda i razvijenim donjim vrhovima nego biljku od 20cm sa 2-3 internode bez ostalih vrhova.

Nisam uspeo da nadjem sliku spektra ali ima najvise zutog i zelenog (valjda). Znaci mali light uotput i jednim delom pogresnom spektru. Bolje kupi zivine... one jeste da nisu dobre ali bar imaju nesto plavog spektra a sve se resi kupovinom stednih ili neonki za vegetaciju.
 

Eddie

Aktivan Član
07.12.2006
167
9
0
Imam bilke sa 3-4 internode i 5 cm visine i 10 sirine bocne grane izbijaju a listovi jedan preko drugog. Izgledaju zbunasto kao jagode. Difuzno svetlo od neonki i folije cini da se ne izduze prema svetlosnom izvoru. I 24 h svetla jer danju rastu listovi a nocu internode.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
@Inq - Haveru, ja ne govorim da je bolje staviti taj reflektor od HPS400 na pocetku (mada komb. je ubitačna :)) a sto se tiče reflektora, ja sam njega koristio za vegetaciju (20/4, najčešći režim) i još i extra su mi biljke bile (mada sa puuuuno "propusta da tako kazem) Biljke su bile u cosku sobe i reflektor je bio na zid nakacen i uperen dole. Samo taj zid na kome je bio reflektor bio je obložen alu-folijom. Posto prostora nisam imao nikako (bukvalno nikako) ljudi su se čudili kako je i ovako izraslo... (staviću koju staru sliku...)
Prva i najveća greška je bila što sam posadio a nisam nabavio HPS (kont'o nije puno skupo a i naći će se svugdje...kad klinac, ispalo drugacije) pa su mi se 2 prve koje su nikle malo ustrkoljile (jer samo su sunce imali i to od 16:00 pa dok ne zadje sunce (vrijeme, kraj jula pocetak augusta)... Prvo sam postavio ih pod neonke (uzeo onaj par što dođu, coolwhite (nista ne griju, povece mislim 80cm) tu su bile neko vrijeme i lagano rasle. (Jos da napomenem da sam napravio gresku, stavio ih u manje posude 5l od pocetka do kraja (ono samo daj da sto vise stane)... tek kasnije sam slučajno naletio na njega i koštao je 7,5€ (nisam mogao vjerovati, 500W čak i sijalicu dobijem???, rekoh sebi haj nemam šta da izgubim.!!!) I tako ga uzmem i montiram na zid. Biljke preko noci bukvalno, pocele da bujaju, kad sam stavio reflektor imale su nekih 30-tak cm (pod neonkama, pa jedno mjesec i po sigurno bile) kad sam njega stavio (na njemu lafo piše 1m kao nista ne smije se staviti ispred, ja ga drzao na nekih 50-55cm.) preko noci maltene su rasle 2-3 cm i pocele se razvijati u stranu (ovo je moj prvi indoor grow, i to na fuuuj mjestu, sve skučeno to mi je sve u sobi gdje sam preko dana i gdje spavam (kako sam se i ja namučio, ali stavio sam one crne kese za smece i manje mi je kasnije smetalo) ...
Rasle su smiješno, isto kao da su od pola pocele rasti 300 na sat. evo par slika pa procjeni sam... Njih sam tako držao jos nekih mjesec, tačnije, kad sam vidio već extra formirane bijele čičke i vrhovi isto, tad sam ih stavio na cvjetanje (tačnije kad sam kupio HPS-400W Sylvania, i odmah sam ih prebacio samo na HPS i tad im je pocela zadnja faza, jer dosta sam trazio da kupim, i na kraju nadjem ispred stana malte ne, .....hoću da ti kažem samo da me je pozitivno iznenadio i što se tiče struje takodje (mislim na potrošnju, isto kao frizider i komp trosi) evo koja slika: Ovo je mučenje fakat :(



Da bi poslije njega




Ove dole slike nisu poredane po datumu...
Et' ovo je moj prvi indoor grow, naučio lekciju, i drugi stavio manje od čega sam imao 4 biljke (što je sasvim taman), 6biljaka imao dvojicu mudonja...i taj sam drugi indoor grow (isto mjesto, isto sve) te 4 biljke sjeko po 2x (kako su dooobre biiileee ihh, taman 130-150cm i bukvalno ja se mogu sakriti iza nje da se ne vidim!!! :) LOL
Ihhhh izvinjavam se na velikom postu, ali kad se našiljim, mogu peglati pravo sviju mi :)
nemojte mi to zamjeriti :) LOL
hehehehehe
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ja verujem da je tako bilo... I ako neko moze da priusti sebi to grejanje i 500w potrosnje moze da ga koristi. Isto vazi i za zivine sijalice.
 

Eddie

Aktivan Član
07.12.2006
167
9
0
Zivine imaju iskoriscenje priblizno kao i neonke i slican spektar (zavisi od fluorescentnog sloja a mnogi za poredjenje uzimaju spektar providnih sijalica). Kad omatore drasticno izgube efikasnost i to treba imati u vidu. HPS daju 30-50 % vise svetla i to pogodnog za cvetanje a halogene su losije od ovih vrsta sa gasom ali ne toliko da su neupotrebljive. Mislim ako neko drugi placa struju ili ako kao kod bezze sa preti opasnost da biljke propadnu a drugog izbora nema onda moze ali dugorocno se ne isplati.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Koliko para toliko muzike, tako je uvijek bilo.... ja samo kazem da je mene "izvukao" praavo (i to još platio 7,5€) sto se tice grijanja, imam osjecaj da se misli da enormno grije... (grijanje je slicno HPS-kama) potreban je naravno neki vent da puse po vrhovima.... a sto se tice struje, evo opet ponavljam. Meni je dolazilo oko 35-40km (20€ plafon). Poslije upotrebe reflektora, racun mi je dosao 48km i nesto pf. (24€). Mislim da to nije puno...
Ja ne zagovaram ovdje ovaj refl. (naravno da ima boljih stvari) ali govorim iz iskustva običnog čovjeka, kojem je 100km (50€) ipak nije mala para....

Ja ne znam koliko koštaju štedne te, niti od koliko ima jačina, ni koliko je odprilike potrebno komada da bi bila se izvela dobra vegetacija od jedno 4-6 biljaka????
Ako neko može da mi odgovori (mislim ko koristi štedne, i ako može malo više info o njima). Samo da kažem da nisam ja rekao da je bolji reflektor ovaj nego te štedne, jer nikad nisam probao sa njima i prema tome ne mogu reći... ali rado bih isprobao.... mislim čisti experiment. Inače najbolja komb. u vegetaciji (staviti i refl. (ili štedne ko ih koristi) i hps400 i staviti ih na 20/4 režim.... mislim da bi biljkama extra bilo (btw: ima ljudi koji su od početka do kraja uspješno odradili sav posao SAMO sa HPS-kom (jel sad 400W ili 600W nisam siguran, ali i 400W može sigurno odraditi komplet)