Sta uraditi da bi mogao redje da polivam biljku(outdoor)?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Da li mozete da mi kazete sta sve mogu da uradim da bih nekako povecao vreme izmedju polivanja???
Znam da se negde prodaju ti neki natrijumovi polimeri koji zadrzavaju 500-800 puta vecu kolicinu vode od njihove kolicine. Da li toga ima kod nas? Ima li jos neki nacin?
I takvi neki saveti...
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Pa to zavisi najvise od toga kako te posluzi vreme.Ja sam prosle godine recimo u zemlji bez posebnih priprema(znaci ocisceno od trave i korova,izasovljeno,dodato humusa i zaliveno) super prosao,a zalivao sam recimo 1 nedeljno.Dok sam recimo pretprosle godine morao da zalivam skoro svaki dan.Za te polimere ja prvi put cujem tako da ne znam jel moze to da pomogne,a ovo sa najlonom mislim da ne bi dalo poseban efekat.Ima ona fora sa flasom zabijenom u zemlju,to se koristi u skoro svakoj basti.To bi malo pomoglo.
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Pa uzmes plastiku od 2 litre,odseces dno i zabijes je naopako,znaci grlic u zemlju pored biljke a flasu napunis vodom.I onda voda polako izlazi iz flase.Pitaj bilo koju domacicu koja obradjuje bastu verovatno zna za foru.
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Ako mozes da mi pojasnis...treba neku rupicu da probusim na vrhu flase....e sad koliko veliku???
Ta flasa bi sigurno privlacila paznju...ima li neka fora da se uradi sa zemljom, da se doda nesto...ne znam..
 
Z

Zelena Akcija Zagreba

Guest
Možeš iskopati rupu velièine flaše ili malo manju kraj biljke, a vrh koji viri pokriješ lišæem ili veæ nešto, a flaša ne mora biti u zemlji pod 90 stupnjeva (okomito) nego pod kutem da joj vrh nakojem izlazi voda bude bliže biljci. Što se velièine rupe na flaši tièe, isprobavaj.
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Razumeo...
Nego problem je sto, kada probusim i najmanju rupicu dole, a gore je otvoreno, voda curi dosta brzo, i za ~15 min nema ni kapi. A ako je na vrhu zatvorena (nije presecena) onda kaplje polako....~1 dan...
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Joe je napisao(la):
Da li mozete da mi kazete sta sve mogu da uradim da bih nekako povecao vreme izmedju polivanja???
Znam da se negde prodaju ti neki natrijumovi polimeri koji zadrzavaju 500-800 puta vecu kolicinu vode od njihove kolicine. Da li toga ima kod nas? Ima li jos neki nacin?
Meni je pala na pamet ideja da dno rupe koju iskopam udubim, i postavim najlon ili slicno, kako voda ne vi oticala, odnosno tu se zadrzavala. Mozda nije mnogo efikasno ali sigurno moze da ponogne bar malo. E sad, kolika da bude rupa??
I takvi neki saveti...
vermulit koji se služi za bolju zraènost korena zadržava vlagu-a imaš i keramiène uložke za zalivanje koji kostantno održavaju vlažnost i nisu skupi.....

Link gde mozete pogledati sve vezano za keramicke uloske : http://www.blumat.at/blumat_pdfs/operating_instructions.pdf
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Mozda sam ja sada malo priglup...:), ali ne znam ni sta je vermulit a i ne razumem kakvi su ti ulosci, tako da ako moze malo pojasnjenje....

Mozda cu ujutru da razumem....:)
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
u vegtativnoj fazi dok biljka raste i formira se koren, nikako nije dobro previše puno vode
koren-treba prije svega, dosta kisika/ upravo sa prevelikom kolièinom vode se napravi na poèetku najviše kiksa........

dok je u fazi cvetanja druga pesma- ako kad treba biljka, hranu i vodu to je u fazi cvetanja

vermulit(vermulit upija vlažnost) i perlit(ne) èeš lako naèi u tvom okruženju-
kažeš, da si iz Kanade.Ovde u deželi je 200l vreèa oko 5-9 euro-vermulita
momci to tamo dobro upotrebljavaju -Kanda-sve zavisi kolko daleko od kuèe sadiš,kolko i kako pripremaš zemlju....


ti keramièni uložci su upravo namenjeni za "navodnavanje", imaju male pore kroz koje može izlaziti voda........toliko samo, da vlaži....
inaèe se mogu povezivati izmeðu sebe -negde okaèiš posudu sa vodom (prosti pad) iz nje napelješ crevo do prvog uložka-koji ide direktno u zemlju.........i tako neogranièeno....i povezano.
tu voda ne teèe nego samo vlaži.......

ja èu lektoru poslati fotku a on èe okaèiti
:pivo

ako nemaš nikog tamo(Kanada) ko ti može malo pomoèi oko saveta-daèu ti ja imena/ gde potraži pomoè
sretno
::super
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
SLO-Era je napisao(la):
u vegtativnoj fazi dok biljka raste i formira se koren, nikako nije dobro previše puno vode
koren-treba prije svega, dosta kisika/ upravo sa prevelikom kolièinom vode se napravi na poèetku najviše kiksa........

Cekaj, jel treba puno vode zbog kiseonika ili ne???

SLO-Era je napisao(la):
sve zavisi kolko daleko od kuèe sadiš,kolko i kako pripremaš zemlju....

To me i zanima: Kako da pripremim zemlju, da bih kasnije mogao vrlo retko da polivam biljku (jednom u 3 nedelje)?.
Nisam iz Kanade - iz Srbije sam.

Ljudi, da li neko moze malo da objasni sta su vermulit i perlit?
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Treba vode dovoljno ali ne previse.Previse vode moze da smeta.

To me i zanima: Kako da pripremim zemlju, da bih kasnije mogao vrlo retko da polivam biljku (jednom u 3 nedelje)?.

Mogu ti reci da ces tesko imati dobru biljku ako mislis da je obilazis jednom mesecno.Moguce je da uspe ali pitanje je sta ce biti.Morao bi ipak da ulozis malo vise truda ali veruj moze da se isplati.Nista lepse nego kad zarolas joint svoje vutrice,pa jos ako je dobra... ~~
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Joe je napisao(la):
SLO-Era je napisao(la):
u vegtativnoj fazi dok biljka raste i formira se koren, nikako nije dobro previše puno vode
koren-treba prije svega, dosta kisika/ upravo sa prevelikom kolièinom vode se napravi na poèetku najviše kiksa........

Cekaj, jel treba puno vode zbog kiseonika ili ne???

SLO-Era je napisao(la):
sve zavisi kolko daleko od kuèe sadiš,kolko i kako pripremaš zemlju....

To me i zanima: Kako da pripremim zemlju, da bih kasnije mogao vrlo retko da polivam biljku (jednom u 3 nedelje)?.
Nisam iz Kanade - iz Srbije sam.

Ljudi, da li neko moze malo da objasni sta su vermulit i perlit?

Srbine breee, kad ima puno vode oko korena koji treba rasti, onda koren trune jer nema kisika.
i tu se može pomoèi malko..Puno ljudi u poèetnoj fazi
previše zaliva-ubija biljke

PERLIT JE EKSPANDIRAN MATERIJAL NEORGANSKOG POREKLA.
Mikrostrukturna sestavina koja nastaje prilikom evtektodne reakcije u faznom diagramu Fe-Fe3C i brojnih jekala .........
vrlo je dobar izolator i upotrebljava se za izolaciju.
to se kopa, kao ruda
ali, da vas ja sad ne smaram sa tim/ napisaèu ja topic na tu temu

a vi možete naèi nešto za zraènost u svojoj okolini-
pesak,sljunak,piljevina od drveta,stiropor...........
još posebno ako sadite vani.
a što se tièe obilazka biljki/ pa gde ste vi videli seljaka koji obilazi svoje usjeve tako retko i još hoèe najlepši i najbogatiji urod.Mora se to èešèe,obilaziti!!!!!!!!!

ali to èete sa greenman-om/on je za vanjski uzgoj
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Dobro, i ja sam mozda malo preterao.....3 nedelje...
Jel moze neko na Srpskom lepo da napise kako da pripremimo zemlju...mislim da je krajnje vreme za to.
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Evo obecavam bice malo vise o outdoor-u u narednih nekoliko dana,cim uhvatim vremena.Malo strpljenja samo i bice.Ali pod broj jedan je da treba biti spreman na trud.Znaci moze da prodje 1 nedeljno ali samo ako vreme bude kao sto je recimo bilo prosle godine ovde kod mene(3-4 dana sunce,onda 1-2 dana kisa i tako skoro celo leto).
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Joe je napisao(la):
Razumeo...
Nego problem je sto, kada probusim i najmanju rupicu dole, a gore je otvoreno, voda curi dosta brzo, i za ~15 min nema ni kapi. A ako je na vrhu zatvorena (nije presecena) onda kaplje polako....~1 dan...

Pa vidi cilj i jeste da kaplje polako da ne moras svaki dan da zalivas ako sam dobro razumeo.Znaci okrenes je naopako,zabijes u zemlju i nek kaplje,pa ces videti koliko to moze da izdrzi.To ti je najjeftinije i najlakse resenje.Nije savrseno ali moze da posluzi.