Staklenik / plastenik

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
Poštovani travatari imam nekoliko pitanja vezano uz plastenike, staklenike i uzgoj cvijeća ili nekog od povrća u istima.
Vidim da imamo ovdje članova koji su iznimno predani raznim uzgojima, i počinjem polako shvaćati da je za uspješan uzgoj bilokakve biljek potreban trud i veliko znanje.

Mene naime zanima, dali se netko od nas ovdje bavi proizvodnjom povrča ili cvijeća u plasteniku ili stakleniku, kako mu ide, koliko je velim plastenik, otprilike kako živi od toga i sl.
Razlog toga je taj što ja imam košnice doma, ili vam čmele, i deremo moji i ja već 7 godina to i nisam baš očaran poslom.
Financijski je svakako dobro, no na veći broj košnica, kod mene 170, ubiješ se od posla i nošenja raznih stvari, noćno selenje, volan, višednevno vrcanje, paklene vrućine a ti pod zaštitnom bluzom i da ne nabrajam.

Imam u blizini kuće zemlju koja je recimo podobna za jedan veliki plastenik, raspoloživi teren je neih 20x30 metara.
Znam da je investicija poveća, no zanima me razmišljanje nekog od profića.

Također sam mišljenja da je cvjećarstvo manje stresno od pčelarstva, no ako griješim ispravke prihvaća.

Molim bilokakva iskustva sa plastenicima, uglavnom, financije su mi bitne, kako je to plaćeno kod nas u hr, može i druge zemlje.
 

euforija

Aktivan Član
24.05.2008
358
54
0
35
Ej pozdrav!
Imam najvecu srecu da zivim na selu... Tak da vecina hrane mi raste oko kuce..
Samo to kaj mos imat vrt sa krumpirima mrkvom lozom jabukama i svime (hahaha) znaci vec previse..
Najveca investicija si opet ti u to sve, al to je (bar meni) jos i najveci uzitak, a i neovisnost je tu...
Za biznis ti nebi znao rec osim da smo vise godina u plasteniku one krizanteme i takvo cvijece sadili
nije nis velko bilo al opet dost muke i kad vidis rezultat stvarno je previse ulozeno za tak malo
a sad moze ti i ovo stresno past ak si to tak uzmes..
Baš smo i mi razmisljali o pcelama.. al onak za osobnu upotrebu hehe
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
ma i ja sam na selu, jedno 4 km od grada, imam i bašću i sve svoje, no ja brijem baš na proizvodnju, ne sad 40 kolaca rajčice.
samo razmišljam, 3 banke ću za koju god a niš mrdnuo nisam.
pčele su super, ali robija žešća, možda mi se čini jer sa starim derem, kad bi bio sam, ajde, malo lakši tempo, no....
;)
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
eo mene u plastenik temi, tražim nešt sa plastenicima kad ono moj topic, totalno sam zaboravio da sam ga otvorio...valjda napušen stalno...:lol:
skrivam bebe u plasteniku, pored paprike, paradajza, ima salate pomalo i tako..
no preko dana iako je na dve strane otvoren, počinje uveče kondenzacija, čak i preko dana danas cijeli krov pokriven kapljicama koje kad pune vjetar skroz padaju pomalo po svom bilju...
zasad bebama paše, vidim da se uprle prema gore, ali ti mi je i mogući prenosnik pljenji jel tako??
da budem zapiljen češće u njih ili???
ima neko iskustva s plastenikom, jel mu buđavilo zbog kondenzacije???
inaće malecke su presretne, odma se nakon 3 dana vidi da im je ljepše jer imaju 6 sati skoro više sunca...
20170904_144438.jpg
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
Nece pljsanj/buđ na mladu biljku u razvoju ina ima spojeve koji ju brane,na pore lista i cvijeta popije tu vodu ,a i dokle god raste i razvija se nijedan njen dio nebi trebo pljesnjit, pljesan ti se u tim uvjetima moze razvit pred kraj kad imas gotove djelove cvijeta i lista koji ne primaju vise hranu te ih biljka odbacuje ja sam u slicnom plasteniku growo do polovice 11 mjeseca i bez pljesnji
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: grouchy

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
evo rezultata nakon par dana, konstantno se pojavljuju pjegice, i kao da su začetak pljesnji na listovima ali ne napreduje baš nekako, pa sam jutros ( prva slika ), odlučio u 7 sati bacit tuširanje beba sa vodom i šamponom za suđe u nekom slabijem omjeru, onako malo da zapjeni, na šamponu su neke napomene tipa nije štetan za djecu, ruke, bla bla...
i sad sam doma došo i pikno fotkanje ( druga slika )...
pa šta mislite jesam malo nekako sputao to sranje bijelo...
moguće je weedetix da si ti uspio, ali oj je plastenik mali, i stara voli da je pun vlage, a ja se krpam u uvjetima ko podstanar, :)...
nebi volio karencu nekaku koristit, sutra možda opizdim čaj od češnjaka jači za svaki slučaj, imam i ulja od gospine trave pa ću malo kapnit da nebi poslje bilo šta nisam....
zanimljivo je da je jedan list u pozadini, nekako uvjek obranjen od sunca i u ladu baš imao najjače razvijeno sranje po sebi, znači paše mu da je hlad i automatski viša vlaga kad je dolje niže travi i vlazi...
možda večeras nakrkam cijeli strop u plasteniku sa vodom i šamponom, samo nek se cjedi, bolje sapun nego pljesanj....
joj joj, baš imaju fino sunca al mora neki qurats zapinjat...
zanimljivo je da jedna divljakuša uopće ne ferma te pjege bijele, al tek počinje cvijetat, a ostali automati polovično, neki jače neki jako malo....
uzdam se u češnjak ujutro, ima da doručkujem jaja na oko s češnjakom u plasteniku uz češnjak tuš... 20170906_073618.jpg 20170906_143057.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
gle ak tak jako pljesnji onda znaci da je najlon od plastenika star i dosta pun spora gljivica i pljesnji ja bi biljke oprao sa cajem preslice ili sa otopinom peroksida a najlon sa unutarnje strane dobro naspricao sredstvom protiv pljesnji ono za kupaonice ili klorom nekim ili ak mista dobro oprao sa deterđentom za suđe
 
  • Sviđa mi se
Reactions: huana.meri

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
no bez obzira na to sve, dok ima sve ovo bilje unutra, i dok su cure unutra, brijem da žu ih češće morat kupat u tim kupkama.....
boga mi neće mi bit dosadno...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: grouchy

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
na 54 dana sam, neke su naprednije neke malo sporije....weedetix, šta misliš ove koje nisam trenirao ništa, koliko dana su im dozrijevanja minimalno, 70?

3 puta sam sve špricao češnjakom mljevenim, mlakom vodom, šamponom i uljem od gospine trave...u međuvremenu smo bili u branju nekog bilja pa smo doma dopremili i preslicu koja je kao najbolja, ali nisam još imao potrebe, pljesanj sam uspješno dosada sprečavao...
nočas, ili sutra ih planiram izvuča na nočni pljusak, da dobro spere sve, jer su bijele od cijelog miksa, imaju i sitne komadiće češnjaka po sebi pa neznam koliko ti komadići pomažu u sprečavanju...
vjerujem da sam sa tim pokrivačem na listu smanjio mogučnost same biljke u svom radu, no nije bilo druge...danas sam ih pognojio zadnji put u životu, tripl doza plantele za cvat, odsad samo voda po potrebi...
svako jutro dođem pred zoru i nevjerovatno kako reagiraju ujutro, čekaju izlazak sunca, kao da im nesmeta taj film po njima..nočas mi je plastenik ostao otvoren, ispod 15 pala temp kod mene pa su dobile malo one ljubičaste, kao da sam im namjestio znak da znaju bolje kakvo je doba, da malo i pojačaju u cvatu, jer one neznaju kako je vrijeme vani, njima je konstantno bilo finjak, toplo, tropski skoro :)
sve u svemu trudim se da isčupam što više, no vidi se nedostatk radi plastenika, kasne sadnje, vlage prevelike vjerovatno....
predaje nema, biće malih cvetića, ima da se naigram kod šišanja, nikad ovako malo ništa nisam imao...
20170918_120032.jpg 20170918_120026.jpg 20170918_120013.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jazilicious