stedljive-pocetak

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.09.2009
6
0
0
39
pozdrav svima,polako ali sigurno se spremam za svoj prvi uzgoj,napravio sam box dimenzija 40cm sirna,50cm duzina,80cm visina,ofarban u mat belu boju,unutra planiram da stavim dve saksije precnika-18cm,visine 20cm,imam neko no name semenje za prvi uzgoj a ako ide dobro nabavicu uz vasu pomoc nadam se i neko kvalitetnije,ali otom potom.
e sada me interesuje ovo,na auto pijaci sam nasao neke stedljive sijalice poreklom iz kine na njima pise 20 w i 6400k,a kad sam ih probao daju skroz belu svetlost,a cena im je 3 komada za 350 dinara,pa neznam da li sa ovim sijalicama da se upustim u eksperiment?,i ako se upustim koliko komada bi mi trebalo za pocetak?,a da ispod njih bi isao jedan ventilator od kompa 9 cm da duva i jos jedan isti pri vrhu box-a da izbacuje vazduh.:sick:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Glede tih trtr china sijalica,ne znam šta bi reko...ja imam 2 tež koje su,ruku na srce,goli qrac od sijalica,pa ono...Radije philips ili osram.
Za taj box barem 6x23W (u philips ili osram varijanti).Ja imam box sličnih dimenzija (stari frižider) i za ispuh imam 2 pc venta od 80mm,jedan unutar boxa,a jedan vani,na cijevi onoj aluminijskoj za kuhinjske nape i dobro odrađuju posao,a za ulaz zraka nemam venta,ali to i nije baš sretno rješenje-preporučam jedan vent za ulaz zraka.Jedan nek ti piri po vrhovima biljki kako ti nebi izgorjeli jer štedne griju.
Što se sadnje tiće,stavi barem 4 komada jer moraš računat s tim da će bit muških,a oni ti ne trebaju.
Inaće,baš i nije bilo potrebno otvarat novu temu za ova pitanja,jer odgovori već postoje,tako da predpostavljam da nisi pročitao Pravilnik gdje lijepo piše
Pre nego što postavite pitanje, proverite da li je o tome već bilo reči na forumu! Čest je slučaj da novi korisnici, odmah nakon registracije, postave pitanje koje je ranije često postavljano. Zbog toga im poruka biva obrisana, ili budu izloženi gnevu korisnika koji ne vole takvu vrstu poruka. Upotrebite sistem pretrage po ključnim terminima da biste proverili da li je neka tema već obrađena na Vutra.Org forumima. Proverite da li pretražujete ispravan forum, ili pretražite sve forume odjedanput. Sistem za pretraživanje je brz i lak za korišćenje!
Pozz i sretno growanje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: HazeSeeker

Trip

Aktivan Član
26.04.2010
138
1
0
39
www.jeboteja.com
Osram (na nashem trzishtu) ti gazi Philips, tako da udri po Osramu ako vetj birash.

Inache skupa tje ti to rabota biti, pa radje uzmi HPS od 250W i laq notj. Veruj mi sa hps-om sve pochinje i sve se zavrshava :D
 
28.09.2009
6
0
0
39
ok...tnx,kineske su jeftine a mislim da je stedljiva sijalica,bilo osram ili filips ili kinez isti qrac,videcu vec sta cu,iskombinovacu vec nesto....
pozdrav svima...
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Trip je napisao(la):
Osram (na nashem trzishtu) ti gazi Philips, tako da udri po Osramu ako vetj birash.

Inache skupa tje ti to rabota biti, pa radje uzmi HPS od 250W i laq notj. Veruj mi sa hps-om sve pochinje i sve se zavrshava :D

Na te dimenuzije mu je i hps od 150W extra , a 250W bez cool tuba nemoguca misija.
 
28.09.2009
6
0
0
39
ja znam da je hps majka i kupio bi ga odmah ali gde?,iz nisa sam,obisao sam grad uzduz i popreko nema radnje i vecih trznih centara gde nisam bio a gde u ponudi ima sijalica ali vecina prodavaca za mh i hps sijalice nije ni culo,a oni koji su culi kazu nema to!
AKO NEKO ZNA GDE MOGU NABAVITI HPS U NISU NEK JAVI,A DOTLE CU SA PHILIPS I OSRAM U KOMBINACIJI VIDECU VEC KAKO I STA!ODLUCIO SAM IPAK DATI KU...C KINEZIMA!
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Negdje gdje ih i ima nece ti opet znat pod imenom HPS , trebas pitat imate li HPS odnosno visoko tlačne natrijeve žarulje.
 
11.05.2010
1
0
0
78
Da ne otvaram posebnu temu...

Box 60x60x150,
Uzeo bih 4 phillips žarulje (vegetacija 6500 ) 23w 1500 lumena svaka i 2 osram (Cvjetanje 2700)30w 2000 lumena svaka. to bi bilo 11500. Da li je to dovoljno?
Da li mogu odjednom i cijelu vegetaciju istjerat na tih 6 žarulja ili moram nešto promjenit?
Ograničen sam dostupnošću matrijala...

Hvala
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Da,vjerujem da ti je komplicirano doći do HID rasvjete,ali radije se potrudi,jer će te ovo sa štednima koštat kao da si uzeo HPS od 250W,a sa time možeš za početak gurat komplet grow,znaći i vege. i cvijet.
Ako ostaješ pri štednima,kao smjernicu si uzmi da je optimalna rasvjeta 50000 Lm na 1 m2,odnosno 5 Lm na 1 cm2.To bi u grubo značilo da tebi treba barem 14 štednih od 23W,odnosno,kad bi ove od 30 ukombinirao,dosta bi bilo 12kom.
Izračunaj si koliko to košta i razmisli.trebat će ti močna ventilacija,jer toliko štednih će zagrijati box možda i više od HPS-a.Radim i ja s njima,ali sada samo veg.U cvjetanju su slabe.
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Hm ja nebi reka da bas to tako grije , ja imam 7 štednih od 23W na 20x54cm i visinu od 52 , i sa 4 pc venta 12cm , 2 upuh , 1 ispuh , 1 po boxu puse prema ispuhu tem bi bila max 32-3 a to bas kad je zatoplilo u zadnje vrime , inace 29-30 , tako da na tvoje dimenzije i visinu nemas straha ni sa 10 štednih uz oke ventilaciju , mada na toliko broj komada štednih opet se dolazi sa pričom HPS,
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
A gle,neću se natezati oko toga koliko što grije...mene je HPS 150W iznenadio.Sad ga koristim bez ikakvog stakla i bez greške mi je u boxu temp. oko 28C max.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Zlo, malo si zabrijao, 1m2 je 4 x 50x50, znači 50000/4 = 12500, ali pošto ima 60x60, trbamu nekih 15000 Lu, znaći treba mu nekih 6 ovih od 23w(6500K) i 3 ove od 30w(2700K) za vegu, a u cvijetanju bi trebao izbacit 4 od 23w(6500K) i umjesto njih stavit 3 od 30w(2700K). Dakle, moraš imati 6 jednih i 6 drugih da bi odradio grow kako treba...primjetio sam da ljudi ne shvačaju ventilaciju ozbiljno, pa ću opet ponovit: svijetlo je najlakše rješit (čista matematika), a ventilacija jevažna kao i svijetlo, samo ako je ne posložiš kako treba, imat ćeš temp. u boxu za okenut odojka...aje posloži taj box kako treba i sretno...

...tu se javlja još jedan problem, štedne nemaju iste rezultate u cvijetanju kao i HPS, tako da moraš na ove lumene dodati još nekih 25% i dobiješ porebne lumene za cvijetanje..znači nekih 18-19000 Lu bi ti bilo optimalno za dobar urod...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Evo,da se nadovežem još i sa jednostavnom računicom za snagu (W).
Recimo da se odlučiš za ovu opciju u ovakvom omjeru kako kolega Odin reče,imaš 228W i pišljivih 15000 Lm,dok bi sa 250W HPS-om imao 28000 do 33000,ovisno o proizvođaču i modelu žarulje.
Osim toga,15000 Lm daje 150W HPS,tako da nije to dosta za taj box,kad je 150W preporučena za 50x50 (1/4 m2).
Dakle,štednih masa treba da bi adekvatno osvjetlio taj prostor,tako da je računica krajnje nepovoljna i ponavljam-GRIJE to ko ludo kad ih je puno.
Ne želim nikome komplicirati,znam da je teško nabavit natrijeve (HPS) žarulje,ali na kraju se itekako isplati.
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Brate bolje od ikakve štedne definitivno , eventualno u vegetaciji ubacit koju stednu plavog spektra i to je to , i kako je kolega zlo vec mi u jednoj proslo temi odgovoria nije ništa puno sta se moze dovoljno ohladit , tako da i 250W igra :D , ja konkretno sad stavljam 250W hps na 50X50X74.
 
15.10.2009
43
10
8
44
mimamimic je napisao(la):
evo me...kontaktirao ja VIZ-KOMERC,ima lampe nije problem,preko jednog ortaka koji drzi firmu narucicu http://www.vizkomerc.com/index.php?p...87&lang=srpski
Natrijumska sijalica SON-T 150W E40 2000 K,vec u ponedeljak,e sad da li je to dovoljno za moj box 40x50x80visina?,a ako nije da ubacim jedno dva-tri stedljiva kineza sa strane ili sta vec....?


Za taj box ti je i vise nego dovoljno HPS150W ako dodas i stedne sigurno neces pogresiti mada mislim da ti nece trebati. Ako vec budes koristio stedne nikako nemoj da kupujes kineske ili grcke ovo ti govorim iz licnog iskustva jer ces em baciti pare na njih em ti nece raditi onoliko koliko treba (ja trenutno koristim phillips a grcka mi je pregorela posle 2 dana rada...). Druga stvar, ako sam te dobro razumeo planiras da odradis ceo period cvetanja u ovom box-u? Odmah da ti kazem da ti visina nije dobra jer sa no name semenkama 99.9% sam siguran da nisu low rider sto znaci da ti treba mnogo vec visina nego sto je ti imas.
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
..visina je definitivno problem, ako ubaci HPS, visina samog HPS-a + najmanje 30 cm do vrha biljke + visina pitara i ne ostaje mjesta za biljku... sa visinom 120 cm možeš uzgojit biljku od nekih 60-ak cm, tako da prvo zbroji ove tri stvari gore,dodaj željenu visinu biljke i dobit ćeš porebnu visinu box-a...
 

mali.medo

Aktivan Član
27.04.2008
300
22
0
44
visina je problem al iz čistog razloga šo HPS giiiiije brate i grije
tako da tu treba stvarno napravit jebbbenu ventilaciju tj. hlađenje iste a da nema cooltub-e..
..plus vlaga u boxu (svakodnevno nekoliko puta namakanje ručnika ili slično;)
jebbben poso al skužit češ s vremenom..sretno!!