Stiropor za box?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
09.11.2010
29
1
0
49
Prije svega pozdrav svim clanovima foruma!

Novi sam u uzgoju i napravio bi si box za prvu ruku od stiropora (dimenzije 1m X 1m X 1.5m) i zanima me da li bi to saljakalo? Unutra bi isla 1xHPS od 250W + 2-3 CFL 865. Razumijem da bi potencijalni problem bio zagrijavanje, ali na forumu sam naisao na par postova koji kazu da su radili sa stiroporom, pa pretpostavljam da se moze i tako, ali volio bi dobit jos koju potvrdu, za svaki slucaj :)

Ventilacija bi bila odradjena sa ventilatorima od starih racunala.
Prostorija u kojoj ce bit box trenutno nema grijanja, ali uskoro bi se i tamo moglo pocet.

Eto toliko od mene, i nadam se ugodnom druzenju ;)
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
:signs046:zmijo!
Ja nebi nikad radia box od stiropora, neznam jesi li ikad vidio hps dok radi u zatvorenom prostoru
al mogu ti reć da je lampa impresivna i meni dođe slabo kad je zamislim okruženu stiroporom.

Bia je jedan momak šta je pravio box od stiropora al je to bia neki hardcore građevinski stiropor koji je tvrđi i ne topi se ko ovaj obični, al ja nebi ni od toga pravia box.Možda za neke cfl stvari al sa hps-om nema zaebancije.

Uglavnom nemoj koristit stiropor jer možeš zapalit kuću a to ti mora bit prioritet da kuća ostane nezapaljena ;).

Ja ti savjetujem knauf ploće.Ima ih svakakvih veličina, debljina, mogu
se lako rezat, spajat, pituravat, dobro izoliraju i neprenose vibracije.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Meni je box bio obložen stiroporom od 2cm.Ako bi radija komplet samo od njega minimalno 5 cm bi treba.Kod stiropora je najbitnije da vruči djelovi budu bar 30-40cm od njega.Sam box od istog po meni nebi bija problem jer ionako nije dobro da je temperatura u boxu više od 30c,a građevinci nekad stavljaju na najjeftiniji stiropor prije same fasade i kad je ljeto i upekne +40 nebude mu ništa.Bolji su izbor gips table,jer i za stiropor trebaš neku konstrukciju.To je iz mog iskustva pa vidi.
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ja se slažem sa kolegom NoTrippin vezano za knauf ploče... u svakom slučaju puno sigurnije nego stiropor... ja osobno nebih to radio, pogotovo kada je hps u pitanju stvarno!
stvarno pripazi da se ne zapališ, izgorit će ti kuća čoeče

kvadrat knaufa ti košta 16kn, ja mislim da ti je to super cijena za tvoje potrebe, a i mirniji si i sigurniji ako njega postaviš!

pozdrav,
SiD!
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav snejk
podrzavam komentare kolega i smatram da ti stiropor nije bas dobar izbor. a ako ne odustajes od te ideje,mislim da bi ti u toj kombinaciji bio mnogo bolji stirodur. mnogo je tvrdji i izdrzljiviji...
ali opet pre svega dobro razmisli,pre nego sto ista pocnes... vecina nas koji smo radili boxove smo koristili obican lesonit,i ako ti je potrebna dodatna izolacija za box,zalepis stiropor spolja na box.
 
09.11.2010
29
1
0
49
Hvala svima na odgovorima. Znaci stiropor nista...

Razmisljam sad dal da idem radit od OSB ploca ili knaufa, iako mislim da je knauf dosta jeftiniji, OSB mi se cini bolji izbor.

Idem trazit OSB ploce, pa kad box bude gotov postavim neku sliku.
 
09.11.2010
29
1
0
49
Dakle, odustao sam od stiropora, nabavio sam stari ormar (140x60x160 po sjecanju).

Imam samo pitanje za ventilaciju...citam po forumu da su ventilatori od 12V preslabi za "provjetrit" takav prostor. Ali muci me sljedece:

Vent od 12V:
10,2...13,8V DC
Plastični
Buka= 32,5 dBA
Snaga = 2,8 W
Broj okretaja = 2600/minuta
78,79 m3/h


Vent od 220V:
Radno područje napona = 185...245V
Integriran Terminal (2,8x0,3mm)
Buka= 36 dBA
Snaga = 14,5 W
Broj okretaja = 2250/minuta
49,24 m3/h


Dimenzije ova dva ventilatora su iste, 92mm.

Kako to da ventilator od 12V ima veci protok zraka od ovod jaceg po snazi koji radi na 220V. Pretpostavljam da je to ono sto mi treba: 78,79 m3/h prema 49,24 m3/h, em sto je ovaj od 12V tisi i jeftiniji.
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
pa da , sve ima gore karakteristike ... ma uzmi PC ventilator od 120mm - i stavi ga na 12V - nemoj stavljat na punjač od moba... kupi adapter (od 12V) -- to isto bez problema može ispuvat sve , a ako ne može stavi 2 (jedan na drugi pa će duplo puvat)
to ti je jeftinije i optimalnije
 
16.09.2010
101
117
43
36
sta nebi bilo bolje da svaki zasebno nego jedan na drugi ??? Mislim da ak stavis jedan na drugi da budu slabije puvali neg jedan sam O,o
 

pc.grower

Aktivan Član
15.10.2010
87
4
0
34
izlazi ok skroz dobro zrak - ja iman tako
mislio sam samo zbog pokrivanja- da svitlo ne izlazi
ovako će imat krcato rupa
hehe
ko će to zakamuflirat
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav snejk
kapacitet protoka vazduha ti ne zavisi samo od struje kojom se napaja ventilator...
mislim,tj znam da sigurno nije dobro stavljati ventilator jedan na drugi...svakako bi bilo bolje da odma u startu stavis ta dve od fi120mm za ispuh,ali moje misljenje je da ce ti i to biti malo za dimenzije boxa koje si naveo...ali opet,puno zavisi i od rasvete za koju si se odlucio? i kada ih budes postavljao razdvoj ih da nisu jedan pored drugog,kako gornje tako i donje ventilatore. imaces mnogo bolju cirkulaciju vazduha u boxu,sto je bitno..
 
09.11.2010
29
1
0
49
Znaci moze i na 12V. To me zanimalo. Mislio sam stavit na jednu stranu ormara (pri dnu) 2 koja vuku zrak, na drugu stranu (pri vrhu) 2 koja ispuhuju. 96 ili 120mm.

Hvala ekipa na odgovorima!