Što trenutno pušite?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
kod nas jos nije zazivelo zakljucavanje otiscima prstiju, ali nije na odmet napomenuti i upozoriti drugare da ne slikaju prste, kako na ovom topiku, tako i na ostalim!

Tateo Ogane, a researcher of at Japan's National Institute of Informatics, works to analyse Isao Echizen's fingerprint covered with a home-made biometric jammer during a demonstration of their experiment for Reuters in Tokyo, Jan. 13, 2017.

TOKYO — Japanese researchers say they have successfully copied fingerprint data from a digital picture of a person flashing a two-fingered "V" or peace sign, raising questions about the potential theft of such information.

"One can use it to assume another identity, such as accessing a smartphone or breaking and entering into a restricted area such as an apartment," Isao Echizen, a professor at Japan's National Institute of Informatics, told Reuters Television.

Flashing a two-finger peace sign is very common among Japanese when posing for a photo.

Echizen and fellow researcher Tateo Ogane reproduced an experiment on Friday in which they extracted Echizen's fingerprints from a digital photograph taken at a distance of 3 m (9.8 ft).

The high-resolution photograph was taken with a 135-mm lens mounted on a digital SLR camera.

Fingerprint scanners have found their way into mobile phones, laptops, external hard drives and electronic wallets as an alternative to authentication using passwords or personal identification numbers (PINs).

NTT Docomo, Japan's biggest mobile carrier, said it had not received any reports of misuse of fingerprint data on customers' devices.

"Fingerprint authentication is used for many purposes, including smartphones, and each manufacturer decides how the authentication process is maintained," said spokesman Yasutaka Imai. "We'll continue to monitor the situation carefully".
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Beetlejuice
05.01.2017
33
47
18
30
Trainwreck Outdoor. Bio grow. Upoznao growera koji sam pravi gnjojiva. Kolekcija tegli koje mi je pokazao iz njegovih prijasnjih uzgoja predivna...preko 50 uzoraka razlicitih sorti s malim ceduljicama i smoke reportom...nesto predivno...admini izvinite ako je off topic al ovaj trainwreck kida gace :):udarac:t
 

Prilozi

  • 20170119_142039-1.jpg
    20170119_142039-1.jpg
    252,4 KB · Pregleda: 61

chika Bika

Aktivan Član
10.10.2016
48
299
53
36
IMG-20170110-WA0008.jpg IMG-20170110-WA0004.jpg
super silver haze i hash twisla sve mi se cini bice duga vece s ovom kompaktnom sativcugom iako aroma i nije na prezavidnom nivou, hashishi popravlja stvar sto se tog tice nekakvim kushastim okusom , onako fino ugrizajucim kad se povuce a ugodnim ajmo rec pepermint okusom kada se ispuse :)
rad zadovoljavajuc nije jako paranoican na pocetku kao obicno djelom i zbog hasha vjerojatno, jos se haze mora separativno testirat :)
ajmo rec rad aroma miris = 8 , 7 , 7 za kombinaciju mozda sam i ja malo previse ocekivo pa nisam skroz realan morat ce se jos jednom testirat posebno a i podebljat trenutno s jos jednim kombom ili natovarit jos i kiefa unutra hehe pozzz
 

Beetlejuice

om namah shivaya
09.02.2016
474
1.729
143
Babilon
IMG_0611.JPG Northern Light

Tek sada nakon ljecenja od cca 4 tjedna dobiva NL intezivan miris i okus. U usporedbi sa PP Northen ima puno ugodniji okus,limuna i nekakvih cempresa i zemlje dok PP ima okus neki kao ljutkasti pomjesan sa mirisom i okusom zemlje/drva.

Moram reci da je PP kao biljka odlicna srednjeg rasta ali urod je vrhunski. LP

Malo indice za dobro jutro da nastavimo u laganom ritmu.