Stop PUŽEVIMA! / step by step

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Puževi...!?
Na sam spomen te riječi mnogim outdoor growerima pada mrak na oči :fuck:.
Puževi su najrasprostranjeniji mekušci na planetu, ima ih 72.000 vrsta i obožavaju činiti štetu na bilju.
Tijelo puža sastoji se od glave, trupa i stopala, prilično su spori, kreću se pomoću sluzi koju luče, te prosječno prevale 3,7 metara u sat vremena.
puz.jpg
Puževi su uglavnom dvospolci. Mogu biti i razdvojenih spolova, te im nije nužan drugi spol za opstanak vrste. Viša vlaga zraka i optimalne temperature pogoduju razmnožavanju puževa pa tako nastanjuju vlažna i hladna tla, većinom glinasta ili ilovasta.
Najaktivniji su tokom proljeća i za vrijeme dužih kišnih razdoblja tokom ljeta.
Štete od puževa u našem hobiju ponekad mogu biti kobne, pogotovo kad je riječ o mladim biljkama; šteta od puževa.jpg napad puževa.jpg

Kada krećete u borbu protiv puževa morate biti svijesni da ih nemožete istrijebiti, ali svakako postoji mnogo načina da ih se spriječi. Na našem podneblju obitava oko 200-tinjak vrsta puževa. Neke vrste su manje agresivnije, neke više, a zajedničko im je da sve podjednako reagiraju na provjerene metode kojim se možemo boriti protiv njih. Tri su osnovna načina borbe protiv puževa, a to su:

-MEHANIČKI
-BIOLOŠKI
-KEMIJSKI


Sva tri načina borbe su se pokazala dijelomično ili potpuno učinkovita, a na vama je odluka koji od načina budete primjenili. Moja preporuka je svakako pribjegavati više Mahaničkim i Biološkim mjerama kako nebi negativno utjecali na prirodu i eko sustav. Više manje odluka kojoj metodi ćete naginjati ovisi u kojem okruženju uzgajate i dali ste u mogućnosti poduzeti neku od mjera a da i dalje ostanete ne upadljivi.

-Mehaničke mjere protiv puževa su mjere koje ne utjecu negativno na okoliš niti na vašu biljku.Ovaj nacin borbe u nekim pogledima i nije diskretan ali je prilicno ucinkovit.To su uglavnom raznorazne zamke ili barijere(prepreke) koje sprijecavaju puževe da se približe biljci. Borba barijerama je najbolji izbor ukoliko gajite u vlastitom vrtu. U zadnje vrijeme su dosta učinkovite raznorazne ograde patentirane isključivo da bi spriječile najezde puževa ali ih je teško nabaviti. Stoga ne preostaje nam ništa drugo nego sami napraviti neku ogradu oko svoje biljke;
Puz mreza.JPG barijera.jpg puž mreža.JPG Ovakvi tipovi ograda iliti kaveza u samom startu su
uglavnom jamstvo da vam puževi neće zadavati glavobolje. Za izradu ovakve barijere potreban vam
je alu komarnik(mrežica za komarce) ili pwc plastična mreža i jedne škare. Odmjerite dimenzije, cap-cap i skrojite kavez ili ogradu za par minuta. Montirate je na način da malo ukopate i problem riješen. Komarnike i mreže sa slika možete nabaviti po svim poljoapotekama, vrtnim centrima i željezarijama na dužni metar za stvaro mizerni iznos. Osim ovakve vrste prepreka kao prilično uspješno se pokazala prepreka od bakra koja se može lako izraditi, bitno je da visina bakrenog prstena nije manja od 10 cm;
bakrom protiv puzeva.jpg Naime bakar na ovakav način stvara statički eliktricitet kad puž krene preko njega te na taj način peckanjem odbija puževe. Od ostalih prepreka koje možemo koristiti izdvojio bih vapno, kameno brašno, piljevina, pepeo, talog od kave, smrvljene ljuske od jaja, drobljeni list oraha, iglice crnogorice. Primjenjuje se tako dau dovoljnoj širini i sloju pospemo u obliku prstena oko svoje biljke. Vapno, pepeo i talog od kave ne sipati uz samu stabljiku jer mogu utjecati na neželjeni ph vaše zemlje, tako da ako radite prsten oko biljke od toga neka bude bar od metar promjera.
Većina od ovih barijera dijeluje dehidrirajuće na puževo stopalo i na taj način ga ubija i spriječava dok neke dijeluju iritirajuće i bockajuće. Ovako izgledaju puževi dehidrirali u pepelu;
puzici u pepelu.JPG

Osim barijera spomenuo sam i zamke. Riječ je o pivskim trapovima;
puzevi u pivi.jpg Poznato je da puževi imaju izuzetno snažan njuh, a ono što ih iznimno privlači je pivo. Napravite im zamku na način da presječete bocu, ukopate je udaljenosti 2-3 metra sa svake strane, na način pokazan na slici, napunite pivom i puževi će se poutapati.
Kod većine mehaničkih metoda je nedostatak što nisu traje pa bilo da je riječ o pivskim trapovima ili prstenovima od pepela metode se moraju često ponavljati.

-Biološke metode kao što samo ime govori podlježu isključivo bio-mjerama, raznim eko pripravcima, gelovima, mamcima, suhim biljem i razno raznim biljnim juhama. U ovom načinu borbe protiv ove gamadi
je iznimno uspješno i ekološki prihvatljivo tretiranje tla zelenom galicom (željezni fosfat) koju možete naći u svakoj poljoapoteci i agro trgovini. Jednostavno očistite sajt od puževa i rastresete oko sajta zelenu galicu a ostatak tla oko biljaka tretirate otopinom galice u omjeru 10 grama na 3 litre vode sa prskalicom tipa;
prskalica.jpg ...i možete zaboraviti puževe do kraja growa jer oni faktički pocrne i sagorijevaju u doticaju sa galicom. Danas je moguće i pronaći pelete od željeznog fosfata pod nazivom
Ferramol i također je potpuno neotrovan i ekološki prihvatljiv te vrlo učinkovit. Kao srednje korisni pokazali su se i raznorazni gelovi protiv puževa koji nisu toliko sigurni ali su svakako korisni u kombinaciji sa
mehaničkim barijerama kao dodatni osigurač. Ima ih od više proizvođača, svi su podjednake učinkovitosti, cijene oko 5 eura po boci, a u nas je najpoznatiji plantelin gel;
gel_protiv_puzeva.jpg

Od biljaka koje pomažu u borbi protiv puževa to su pelin, komorač, orah, anis i ružmarin. Svaka od njih je odbojna za puževe, jednostavno ih izbjegavaju zbog raznoraznih spojeva koje sadrže. Svježe lišće ili usitnjene dijelove tih biljaka možemo posipati uz stabljiku naših biljaka i na šire i samim timebi trebali biti
obezbjeđeni. Napominjem da svaka od ovih metoda pomaže ovisno o intezitetu napada puževa, zato se uvjek potrudite pružiti što bolju zaštitu i napraviti je kvalitetno.

-Kemijske metode su najomraženije u današnjem društvu i mogu potvrditi da je sve to sa sigurnim razlogom. U ove metode ubrajamo mjere borbe protiv puževa sa raznoraznim otrovima. Ovo jest jedna od najkvalitetnijih vrsta zaštita ali nije ekološki prihvatljiva i može imati utjecaja na ostali životinjski svijet.
Ponekad je bezuspješna borba na sve načine i zadnje što nam ostaje je posezanje za zatrovanim mamcima, limacida (Pužomor, Limax, Pužocid, Arion, Mesurol granulat i sl.). Kod jake populacije ovog štetnika potrebne su veće količine otrova. Može se naći svugdje, obično su granule crvene ili plave boje i nasipa se oko biljaka na sistem prstena;
puzomor primjena.jpg ...pri baratanju sa ovakvom vrstom otrova budite prikladno zaštićeni, pogotovo usta i obavezno rukavice na ruke, jer koliko je štetan za životinjski svijet štetan je i po naše zdravlje.


Nadam se da će ovo pomoći za ubuduće, puževi su uvjek aktualni :)
Ukoliko želite bataliti ove metode onda si nabavite patke, ježeve, žabe ili kornjače
i udomite ih
na sajtu
jer su njima puževi neizostavni dio prehrane :D.
 
Poslednja izmena od urednika:

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Skidam kapu. 3.7 metara. Mamicu im poljubim. Treba probat stavit ga na traku za trcanje da vidimo kako ide na duge staze :p. Odlican tut. Da bi rijec rekao. :respect:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke

Kobi

Banned
Banovan
26.08.2013
75
188
33
Puzomor je ubica...odlicna stvar...mislim da sam ga platio oko 160din. Na kile sam ih bacao, puzeva za izvoz...samo pospes okolo kao na slici gore i nema problema...ja vezbao na kupusu...ubica nema sta !!!
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
dopunio si sa sljunkom i peskom, pisi opsirnije ako imas sta konkretno jos za dodati, samo nemoj otvarati novu temu, ova je sasvim ok :)
Od ostalih prepreka koje možemo koristiti izdvojio bih vapno, kameno brašno, piljevina, pepeo, talog od kave, smrvljene ljuske od jaja, drobljeni list oraha, iglice crnogorice. Primjenjuje se tako dau dovoljnoj širini i sloju pospemo u obliku prstena oko svoje biljke. Vapno, pepeo i talog od kave ne sipati uz samu stabljiku jer mogu utjecati na neželjeni ph vaše zemlje, tako da ako radite prsten oko biljke od toga neka bude bar od metar promjera.
Većina od ovih barijera dijeluje dehidrirajuće na puževo stopalo i na taj način ga ubija i spriječava dok neke dijeluju iritirajuće i bockajuće. Ovako izgledaju puževi dehidrirali u pepelu
 
15.03.2014
12
11
3
40
Proletos, puževa k'o šodera, lopatama smo ih tovarili! :D Da si samo nekoliko meseci ranije napisao sve ovo... mada, pužomor je ipak odigrao glavnu ulogu u ovoj epizodi! :)
 

Pimplarius

Aktivan Član
02.08.2009
226
705
93
Pa di vi to sadite ,kod mene ni jednog puža na sajtu,:)
Morate biti u dobrim odnosima sa majkom prirodom. Nemojte koristiti kemiju.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Nakon suša i velikih vrućina, u podmaklom ljetu kao sada puževi ne predstavljaju problem. Naintezivniji su tokom proljeća i ranog ljeta, pogotovo ako bude dužih kišnih razdoblja. To je sad iza nas, sumnjam da netko ima u ovo doba problema sa puževima. Kao što sam i rekao, kemija nikad netreba biti prvi izbor i prilično je omražena metoda, nevolim je ni ja, ali u extremnim slučajevima ti ostane izbor ili kemija ili duvanje kite. Većinom kod uzgoja na pješčanim tlima ljudi imaju najmanje problema sa najezdom puževa, ili ih uopće ni nemaju ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
604
93
34
Jamaica
Koliko kosta puzomor ? Sutra cu da skoknem do jedne poljoprivredne apoteke da vidim dal imaju, zanima me cisto otprilike.
 

WeedWizard

true rastaman
29.07.2011
149
900
93
Koliko kosta bakarni lim?I gde ima da se nadje?Ja sam mojima napravio kaveze od mrezica,al posle mesec,dva planiram skinuti to i zameniti limom.Mnogo upada u oci bela mrezica :D
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ma koji crni bakar ??!! Te bestije su postale imune i na Puzomor.
Bez kemije 0 bodova ;)
 

WeedWizard

true rastaman
29.07.2011
149
900
93
Ma roknucu ja i puzomor pored kaveza sto sam napravio.Nego videh negde na netu da ima crvenih puzeva sto mogu zemlju da prokopaju.Jel ste imali takvih iskustava?