Sušenje i "curing" metoda

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
To mi bi bila zadnja opcija, a ja sam bio jako skeptican ali jedino lampa je mogla vlagu smanjit. Nakraju sam se snasao tako da sam otkidao na male budove i u papirnate kese stavio.
 
06.08.2015
23
3
3
41
nikako da dobijem onaj okus i stih skanje vec mi to sve ima okus po sjenu. mucim se to osusiti.

a gens je super izgleda tvrdi vrhovi i sve i jos nakon 20 dana okus po sjenu. sda da radim i oce biti okus ko prava skanja kao kupovna u whopu u amsterdamu
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Mojizbor

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
nikako da dobijem onaj okus i stih skanje
sda da radim i oce biti okus ko prava skanja kao kupovna u whopu u amsterdamu

Sto podrazumijevas pod skanju? Skanja iz amsterdama ne postoji. Postoji sorta Skunk.
A okus i miris sjena dobivas jer vjerojatno presusis ganju. Kjuranje traje puno vise od 20 dana i 20 dana nije dovoljno za curing.
Imas cijelu temu o tome i ti na kraju pitas takva pitanja. Jesi li uopce procitao ovu i ostale teme o susenju i kjuringu........ i temu o "skanjama"
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric
06.08.2015
23
3
3
41
Sto podrazumijevas pod skanju? Skanja iz amsterdama ne postoji. Postoji sorta Skunk.
A okus i miris sjena dobivas jer vjerojatno presusis ganju. Kjuranje traje puno vise od 20 dana i 20 dana nije dovoljno za curing.
Imas cijelu temu o tome i ti na kraju pitas takva pitanja. Jesi li uopce procitao ovu i ostale teme o susenju i kjuringu........ i temu o "skanjama"
ma sve sam rocito i samo kazem da nemrem nikako dobiti onaj okus ini kao u shoovima to kazem. a to 20.dana jos traje a cemo vidjeri. mi tako u zagrebu govorimo se skank vrhunski gens
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Da se priključim goguljevicu, jer sam također zbunjen po pitanju mirisa, okusa i rada. Najviše me zapravo zbunjuje činjenica što na forumu prevladava općenito mišljenje kako je vutra s ulice totalno njesra jer se to kao uopće ne kjura. Kako je onda vutra s ulice u 95% slučajeva (barem po mom iskustvu od par desetljeća pušenja iste te vutre s ulice) tako potentna, karakteristično fino mirisna po vutri i ugodnog okusa, ako se tu na forumu propagira da se to jednostavno ne može postići bez kjuranja od nekoliko mjeseci?
Da se koncentriram samo na svoj zadnji grow (iako mi je jednak problem sa svim uzgojima do sad) gdje sam imao 4 različite foto sorte, koje nakon sušenja i samo par dana u tegli svaka ima stvarno intenzivan miris, ne po sušenom sjenu niti po zelenilu, nego sve 4 imaju neki svoj miris (recimo whiteberry ima neki dosta voćni, možda čak i po nekom šumskom voću), ali nijedna jednostavno nema onaj karakterističan miris vutre kojeg je tako gušt pušit. Kako sam se cijeli život razbijao i uživao u mirisu i okusu te ulične nekjurane vutre a ne uživam u svojoj skjuranoj. Čak se i rad potpuno razlikuje i uopće mi ne paše, nakon mjesec dana kjuranja. U čemu je problem?
 

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
Brale moj ti onda ocito imas snjuru za neku home made dobru vutru,jer ova albanika sto dolazi iz bih/srb uopce nije gust za pusit.. ja brijem da ju polusuhu pakuju i da tako dobije na tezini.. Ma gadi mi se taj njihov ciganluk kakvih se sve klosarskim forama sluze..
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Da se vratim na početnu nedoumicu. Znači.. skinuo sam biljke (5%amber), sušio tjedan dana, te nakon sušenja su sve već imale neki svoj blagi poseban miris, te nakon samo par dana u tegli se on intenzivirao. E sad, mjesec dana kjuranja i to još ne miriši na vutru nego, više manje isti mirisi kao na početku, sve nešto šareno (nije sijeno, nije zeleno, nije čaj.. već voće, vanilije, čokolade, kush mi pak baca na lavandu al on se najkraće kjura, tek 2 tjedna) .. da li je potrebno još kjurat ili tu nema više pomoći? Vidim da tu većina puši već nakon 2 tjedna do mjesec dana kjuranja. Meni ovo jednostavno nije toliko ukusno da bi uživao.
Da li potrebna dužina kjuranja ima veze sa tim u kojem su stanju bili trihomi kod harvesta? Tj. da li ako radimo harvest kod 50% amber treba manje kjuranja nego recimo kod 5% amber?
Također vidim da neki rade harvest i sa pola mliječnih/pola prozirnih, nije li to prezeleno za harvest i ima li kjuring tu ikakvog efekta ako se određeni terpeni nisu ni razvili ?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
E sad, mjesec dana kjuranja i to još ne miriši na vutru nego, više manje isti mirisi kao na početku
Ako si presusio vutru, mos kjurat 100 godina, nece se puno promijenit. Ne smije se mrvit pod prstima, tj. mora imati nesto vlage u sebi da bi se fermentiranje/curing odvijalo.
Vidim da tu većina puši već nakon 2 tjedna
Mozes ti pusit i nakon 2 dana ako zelis, ne smeta nista... al ako oces kjuranu, ukusnu i mirisljavu ganju, onda barem 2-3 mjeseca kjuranja da bi nestao klorofil i da dobijes miris koji nije sijeno. Ponavljam, vutra ne smije biti presusena da bi se normalno kjurala.
Tj. da li ako radimo harvest kod 50% amber treba manje kjuranja nego recimo kod 5% amber?
Nope. Trihomi nemaju puno veze sa duljinom kjuranja.ž
Također vidim da neki rade harvest i sa pola mliječnih/pola prozirnih, nije li to prezeleno za harvest i ima li kjuring tu ikakvog efekta ako se određeni terpeni nisu ni razvili ?
Pola mlijecno-pola prozirno je u teoriji jos zeleno. marihuana je zrela kad trihomi budu skroz bijeli i jezgre trihoma pocinju dobivati amber boju. (malo je opsirnija prica oko trihoma pa banaliziram). A bijeli ili smedji....to je stvar osobnog ukusa.
Mislim da je Slo-Era negdje rekao da se terpeni najvise razvijaju u zadnji 2-3 tjedna, sto znaci ako skidas prozirne trihome, tesko da ces imati full spektar svih terpena onak kak trebaju biti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Captain Fantastic

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Hvala Stipe na detaljnim odgovorima.
Od tog presušivanja, iskreno, imam veći strah nego od razvijanja plijesni pa uvijek stavim vrhove u teglu ipak malo ranije nego mi stabljike počinju pucketat, pa pratim stanje redovno prvih 10-ak dana.
Vrhovi u tegli djeluju suho, ali kad ih razmrvim, nije prah, nego budu masni i u sredini budu svježi. U većini ne osjetim toliko neki klorofil ( kod nekih poput whiteberry da) koliko neki čudan miris po plinu, gorivu.. tak nekaj.. to govorim samo za indica dominantne strainove. Da li taj miris s vremenom nestane? Dok mi sativaste kad ih stisnem više daju na taj neki zeleno limunkasti ili miris borovine.
Ono kaj sam zapravo htjeo čut, to sam i dobio.. znači minimum 2-3 mjeseca pravilnog kjuranja da bi dobio kaj želim. :thumb:
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Mirisi se razlikuju od sorte do sorte. Slatko, kiselo, benzinasto, limunasto, zemljasto, vocno.....itd. Nema veze sa kjuranjem. Neke sorte ni nemaju neki jaki miris, dok neke znaju biti full intenzivnog mirisa. Ne bi bas rekao da ce nestat miris marihuane :) Takav je kakav je hehhe.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: truare

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Još jedno pitanje.. kad već gnjavim da ugnjavim do kraja :D tu i tamo znam dobit ganju koja je skroz vlažna, nikako trimana a opet miriši predobro, nikakav klorofil, nikakvo stajsko gnojivo, nikakvo sijeno, već prirodan fini miris i okus marihuane bez nekih dodatnih miomirisa, reklo bi se domaćica (šta god to značilo), a opet rastavlja na proste faktore. Jel to odkjurano pa nanovo namočeno zbog težine il kaj.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
A neke sorte daju malo više po uličnoj "dobroj" vutri, ne nisu niti blizu. Uličnu vutra se često stika po paketima i ne otvara pa se onda brže ta vlaga izjednači. Bude to po paketima sigurno koji mjesec.

Ali to što ti podrazumjevaš svojim osjetilima pod prirodna vutra je možda vutra koja je slabo bogata terpenima pa onako po drvu daje iako ima i toga ali te sa ulice večinom mirišu slično osim par uljeza. Meni zna prvih mjesec dana ti mirisi i okusi se razvijat ovisno o koliko vlage sam pustio da ostane ali evo sad nakon mjesec i po dana počinje stvarno da se pravi karakter pokazuje ali znam da tu ima jos da odradi da se baš pojača i sjedne. I osjeti se raznolikost terpena ali kad zapalim u okusu uvijek kao neku pozadinu osjetim taj kao neki universalni dio iako je pumo manje naglasen nego kod "domacica".

Shark Shock star godinu plus cijelu prostoriju zasmrdi po kiselom skunku :D
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Ma ovo moje "smrdi" isto full.. ne smijem se vani prošetat s malim hedićem u đepu, da ne kažem uć u manji prostor poput lifta ili auta. Čak mi više miriši pravo na vutru kad se tako osjeti izdaleka nego kad recimo zabijem nos u teglu.
Sad možda malo skrećem sa teme, ali ako netko zna, koji bi to strain trebalo uzgojit da to na kraju ima taj neki najobičniji miris/okus "domaćice"?
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
da nisi malo isparanoisao da se toliko oseca?

i da dodam, meni se u par tegli oseca na seno, ostatak ok, skunk fruits.
berbe bile polovinom oktobra i pocetkom novembra, dve biljoze. prvo na tavan naglavacke oko dve nedelje, bez mirisa po kuci u odnosu na prethodny sezonu, gde je bio slican miris koji ti trazis, ali samo dok su visile, cisti skank je bio #1

cheesy mozda?
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Najgore što ja isprva ni ne primjetim pošto mi je to nekako pod normalno, već me upozori okolina. Pogotovo taj neki Ice Cream od Paradise Seedsa i jedan SuperCheese od Positronicsa.
 

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
ne smijem se vani prošetat s malim hedićem u đepu, da ne kažem uć u manji prostor poput lifta ili auta. Čak mi više miriši pravo na vutru kad se tako osjeti izdaleka nego kad recimo zabijem nos u teglu.
Potpuno ista stvar meni...kad gurnem nos u teglicu potpuno neki nedefinirani miris,cak ni ne toliko jak..al kad imam nesto odvojeno to se bas pravo osjeti,po meni vise nego teglica ali to bas i nije moguce..zakljucak - navikli smo se na taj miris u kuci...al kad je zrak "svjez" e tu dobije pravu podlogu da se osjeti kak spada..
Da bas nisam potpuno offtopic banuo imam pitanje..Kako i gdje sušiti tijekom ljeta, ima ko kakav savjet kak vi to izvedete a da se svjedno kvalitetno susi,podruma nemam a vrucine vani ce biti
 
  • Sviđa mi se
Reactions: truare

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
Pa koji k gurate nos u teglicu?? jel motas teglici il cvjet?? izvDi ga van i pomirisi, mislim da u 80% slucajeva midis u teglici i vsni nije isti.. zasto ? ne znam..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: truare

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Vidiš, to su neki detalji koje ne možeš naći u tutorialima već samo kroz razgovor sa vama iskusnijim growerima . Meni su nakon ovih nekoliko zadnjih postova odmah neke stvari jasnije. :thumb: