Sungazing - Surya Yoga

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
Ili po naski gledanje u Sunce. :) Jel se itko zabavljao s time?
Vjerojatno svi znate onu urbanu legendu o studentima koji su oslijepili nakon sto su natripani gledali direktno u Sunce. Meni je Muhara prije koji mjesec rekla da probam gledati i ja probao. Ako mogu biljke zasto nebi ja. :) I dosao do zakljucka da se covjek stvarno moze kroz oci puniti Suncevom energijom. Cim sam dosao doma sjeo ja fino za komp i uguglao sungazing. U nasao da je u dalekoj proslosti to bilo dopusteno samo odredjenim svecenicima dok je za obican puk kazna bila smrt. I saznao za covjeka koji se zove Hira Ratan Manek.
Po njegovoj se tehnici u 9 mjeseci covjek moze teoretski potpuno napuniti. Pocne se sa 10 sekundi i svaki iduci dan se povecava za 10 sekundi. Gleda se ili izlazak ili zalazak Sunca, kad je njegova snaga i UV zracenje najmanje.
Da skratim - http://www.sungazing.com/.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ja prošao to sve (ne zajebavam se), i još uvijek moram jesti :). na mene nije funkcioniralo, ali možda sam ja krivo radio (recimo nisam stajao golim nogama na zemlji već sam buljio s tavana najčešće, makar ne vjerujem da je to neophodno), i jako često su oblaci kad je jedino pogodno gledati tako da sam puno dana morao preskočiti. Ali unatoč tomu što moram i dalje jesti, nije samo to blagodat koji se ostvaruje sungazingom, ono otvara neke žlijezde u mozgu, kao što je treće oko npr., otvara, balansira i puni energijom psihu i tijelo. Neko bi rekao da sam lud što sam se uopće išao upuštati u to, riskirao sam vid ne. Ali evo me, oči su mi zdrave makar sam gledao jedno vrijeme svaki dan po 45min direktno u sunce bez prestanka (naravno treptati moram). Tako da ona teorija da se može oslijepiti ne valja, jer ja još uvijek vidim perfektno.

Fora je u tome da ne gledaš u sunce recimo točno u 12h ne, to je ludo, niti nemožeš pogledati sekundu u sunce u to vrijeme. Pravilo je jednostavno; ako te ne bole oči gledajuči u sunce tada nečeš ni oslijepiti, tvoje oči znaju kad je previše a kad nije, jednostavno ako možeš izržati intenzitet neće ti biti ništa. Znači pogodno vrijeme za gledanje u sunce je JEDINO odma poslije izlaska jedan sat, i 1 sat prije zalaska, u ostalo vrijeme intenzitet je prejak i UV zračenje je prejako.
uostalom samo treba pročitati što kaže hira ratan manek, on je glavni u tome.

Tako da ja nisam dokazao da to dijeluje makar sam prošao cijeli proces, ali kao što rekoh možda je bilo krivo ili nedovoljno.

Postoji i neka tehnika hranjenja samo pranom, a sastoji se od 21 dnevnog posta, i nakon toga više se netreba jesti hrana... eh sad koliko je to istina neznam... moja tičerica reikija je to prošla i kaže mi da netreba jesti (makar jede :) ali kaže da netreba. e sad... jbiga...


nabacit ću uskoro literaturu na hr o hira ratan maneku iz časopisa vizionar (jako dobar članak, objašnjava teoriju, sve pojedinosti i tehniku) i knjigu o hranjunju pranom.
 

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
45 min? Svaka cast, ja uspjevam dvadesetak, ali to radim tek malo manje od dva mjeseca. Sunce mi je jos uvijek prejako ako pokusam duze, ali i to ovisi. Ako sam bio dosta vani taj dan duze ga mogu gledat i lakse se mogu opustit. Glavni problem je to sto nisam redovit. I da, ne samo da i dalje jedem nego znam i jako ogladnit nakon/za vijeme gledanja. =)
Sto se tice zdravlja ociju imam osjecaj da se vid stvarno poboljsava od gledanja. Ne puno, ali osjetno. Uglavnom gledam navecer, ali cini mi se da bi ujutro bilo bolje i lakse - od slabijeg prema jacem, a ne obrnuto.
Kad sam prvi put dosao na nekih 12-13 min, osjetio sam kako mi se "otvara" mozak, tj kako jedan dio unutrasnjosti mozga pocinje raditi. (vjerojatno pinealna zlijeza ili third eye chakra ili sta vec, mjesto se nalazi negdje u sredini glave, malo spusteno i malo u pozadini i siri se prema gore i naprijed). Osjecaj me totalno iznenadio. Opustenost, smirenost, osjecaj kao da lagano lebdim, ali istovremeno i snaga, neki prirodni high.
Kako ti je izgledalo Sunce dok si gledao? Ja osjecam da dobro gledam kad mi krug ima jako tamnu nijansu, a kruznica gori i vrti se u krug ( ne znam kako bi bolje to opisao). Da bi dosao do toga trebam se uspjet dobro fokusirat i opustit. Citao sam da ljudi znaju vidjet i plavo Sunce (Mali Princ :)), ali meni je uvijek zute/zlatne boje.

Ne treba jesti, a jede kazes? :)

Stavi sto god da imas od literature. Biljezim se odmah sa stovanjem :)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Stavit ću kasnije.
A dobro je to klick, ja kad sam počeo nisam mogao ni 10sec gledati, ali zato i postoji to pravilo da svaki dan 10sec dulje, i tako kako napreduješ možeš izdržati sve više. Ja sunce nisam fokusirao, netrebaš ga fokusirat nema smisla, samo si naprežeš očne živce fokusirajući, gledaj ravno u sunce ali onako, da gledaš sve a ne sunce samo, opusti se, nemožeš se opustiti fokusiranjem, zrake ti ulaze u oči nebitno o fokusu, a dobro, zapravo to nije ni bitno.
Više se ne sjećam kako mi je sunce izgledalo (završio s tim gledanjem prije jedno pola godine, a proces sam prolazio jednu i pol godinu). Znam da sam nakon nekoliko vremena gledanja vidio više sunca na okupu a ne samo jedno :D

Zanimljivo mi je to neko blagostanje prilikom gledanja, ono, jedino svijetlo postoji taj trenutak u tvom životu, pruža neki filing ispunjenosti i jedinstva. I kada prestanem gledati osjećam se kao poslije polasatne meditacije, onako legnem se u krevet i jednostavno... negdje sam a nisam nigdje... hehe sad će još ljudi početi gledati sunce zbog tog osjećaja koji sam opisao, željini tripa. hehe, a neće, ljudi se boje za svoje oči, trebaš biti malo lud, kao mi.

Neznam ja nisam nešto previše razmišljao dali ću se upustiti u to nakon što sam čuo za to. A ono za osljepljivanje mi nikad nije zvučilo istinito... jednostavno sam osjećao da nije istina, a i potvrdio sam si to.

Od nuspojava znalo mi se tak nakon nekog dana gledanja pojaviti usred oka roza točka, jedno dan dva, ništa strašno, ono, malo te lecne ali prođe to, tako dok bi naprimjer gledao nešto zeleno to bi vidio žuto/narančasto :) hehe

ja sam 95% gledao na večer tj. zalazak. ali u jutro je isto dobro ali neki drugačiji filing, osjećaj buđenja svega, zanimljivo, ali nije mi se dalo buditi za to.
Bolje je gledati izlazak zbog postepenog jačanja intenziteta, ali pod kraj nekako postaje prejako za razliku od večeri... no uglavnom, nema veze ali meni je na večer bolje pasalo.


Imam neke teorije zašto nije uspjelo kod mene (jer vjerujem da je istina to sa suncem, ono nevjerujem jako ali vjerujem :).
Mislim si da sam možda premlad još. Ili da sam puno emocionalno i mentalno zatrovan i izvan balansa, pa je sva ta energija išla prvo za iscjeljivanje (jer tako i ide to navodno, teoretski te prvo potpuno izlječi na svim energetskim razinama, otključa i uvede u potpuni balans, i tek pod kraj se počinje gomilati u tebi tako da nam netreba hrana.
 

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
Krivo napisano, mea culpa. Nisam isao fokusirat Sunce ocima, nego fokusirat sebe na Sunce. Oci trebaju bit sto opustenije, bas kao sto si rekao. Tijelo i disanje takodjer. I cini mi se da ima veze pod kojim kutem svjetlo upada u oci, ima neki polozaj kad mi je glava lagano podignuta koji osjecam da je bas kako treba.

>Zanimljivo mi je to neko blagostanje prilikom gledanja, ono, jedino svijetlo postoji taj trenutak u >tvom životu, pruža neki filing ispunjenosti i jedinstva. I kada prestanem gledati osjećam se kao >poslije polasatne meditacije, onako legnem se u krevet i jednostavno... negdje sam a nisam >nigdje...

Nemam sto na ovo dodat. Potpuno te razumijem. :)

Sto se tice osljepljivanja i tu se slazemo. Muhara je tu bila samo da me uvjeri u ono sto sam oduvjek znao. I da mi olaksa prvo gledanje. Sto je s jedne strane bio zajeb, jer je bilo negdje oko 4 popodne, gledao sam par minuta bez ikakvog napora i bola i jedva se prislio maknut pogled. Zbog toga mi je iducih tjedan dana sve svjetlilo i dobijalo cudne boje. Biljke pogotovo. Malo sam se prepao da nisam mozda zeznuo oci, ali kako su dani prolazili sve je doslo na svoje.
Nesto slicno tvojoj rozoj tocki se desilo onim natripanim studosima. Barem po onom sto sam citao. Jedan on njih po sredini oka ima crnu tocku, tako da moze vidjet samo periferiju vida, nista po sredini. Skurio je zutu pjegu ili tko zna sta vec. Jel to istina ili ne tko zna.

Sad, zasto tebi nije radilo(potpuno) tko zna? Idealno bi bilo imati nekoga kraj sebe tko te moze poduciti sto radis krivo, ali tesko je naci nekog tko je uopce cuo za to, kamoli ista vise.
Ja najvise problema imam sa polozajem u kojem sjedim. Uvijek se nekako ukocim, tako da me na kraju malo boli kicma i idu trnci kroz noge. Mozda za vrijeme gledanja Kundalini ide odozgo prema dolje, a negdje je blokada. Mozda jednostavno jos nisam nasao svoj polozaj, kako bi to Don Huan rekao. Tko zna?
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
35
trabunjar.bloger.hr
a dal bi imalo smisla to gledat s nekim naočalama što štite od uv zračenja?
mislim to bi smanjilo mogući štetini utjecaj a uv zračenje valjda nije presudno :D jer onda bi si mogao uštedt 9mjeseci i stavit malo žerave na oči kako bi si otvorio treće oko...al šta ja znam jedan je a ja sam se prerano vratio doma pa sad tu serem kvake.
edit:počet ću ovo prakticirat iako bez neke uv zaštite :D preljen sam i presiromašan da bi je nabavio..rađe ću si postepeno sunčat oči ;) pa valjda bude ko sa kožom ne pocrvenim i dobijem plikove ako odmah ne pretjeram.
i inače su mi oči dosta sjebane al možda ih ovo "istrenira" :D.
(zna mi se zimi dogodit da moram žmirit od svijetlosti što dolazi kroz oblake,i često vidim te roze točke a da ni ne gledam izravno u sunce)
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
nikakve sunčane naočele, one puno previše filtriraju spektar, čak niti preko prozora nemoj gledati, treba baš cijeli spektar svjetlosti ulaziti u oko. I SAMO zalazak i izlazak sunca gledat. Ovo sa rozom točkom ti je ono, kao kad si na nekom koncertu pa ti poslije zuji u ušima još cel dan, tako i to sa suncem, malo ti overstimulira senzore (i kad bi čitao nešto nebi vidio što piše točno u sredini, bilo bi mi prazno :) Ali ne, nisam skurio žutu pjegu.
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Sjecam se da sam instinktivno sa nekih 7-8 godina znao gledat u zalaske sunca intenzivno bez obzira sta su mi govorili da cu sjebat vid ovo ono.. evo dan danas vid savrsen..

Kad budem u mogucnosti isprobat cu ovu tehniku jer prvih 15 min izlaska i zadnjih 15 min zalaska vjerujem da nemaju nikakve stetne efekte posto je sunce u dovoljno niskoj tocci da se "filtrira" kroz puno vise atmosfere nego kad je blize zenitu.
 

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
Potpisujem, nikakve naocale. U vrijeme kada gledas UV zracenje je dovoljno nisko da ne steti ocima. Sa naocalama samo blokiras svoj/e kolektor/e. Najbitnije je da pocnes po malo i da se ne silis, a kao i kod svega drugoga pocetak je najtezi. Minuta, dvije prije zalaska i po 10tak sekundi.
Meni se prije takodjer desavalo da se mrstim i skiljim ako je pasivna svjetlost prejaka, pogotovo ako sam neispavan taj dan. Vise s tim nemam problema. Prestao sam i suncane naocale nosit, cak i kada je Sunce najjace. Normalno tad ne gledam direktno u njega, ali ne smeta mi, cak suprotno.

Da, roza tocka je je zujanje u usima, ali ova crna je pucanje bubnjica. Lik se IMHO nije oporavio. Ja bi svejedno umro od straha da mi je sredina postane prazna, cak i na kratko.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
evo malo copy-paste


Hira Ratan Manek (a također i Hirachand) 69-godišnji je strojarski inženjer iz južne indijske države Kerala. Po čemu je taj gospodin toliko poseban? Samo po tome što se hrani suncem. Njegova supruga Vimla Hirachand ovako je za vijesti ABC-a opisala njegovu tehniku: "Svaku večer jedan sat gleda u sunce bez treptanja. To mu je glavna hrana. Povremeno pije kavu ili čaj. "Hira Ratan Manek do sada je nekoliko puta dopustio da ga pregleda nacionalna i međunarodna zajednica liječnika. Međunarodni tim sačinjen od 21 doktora u Ahembadabadu (Gujarat, Indija) je promatrao Hira Ratan Maneka 411 dana tijekom 2000. i 2001. godine. Dobrovoljci su ga nadgledali 24 sata na dan. Cijelo to vrijeme jedino što je unosio u sebe bila je voda. I sunčeve zrake. Nakon uzbuđenja koje je izazvalo otkriće u Ahmadabadu Hira Ratan Manek je pozvan na Thomas Jefferson University i State University of Penn u Philadelphiji u SAD-u. Kad je bio u Americi prvi puta, pod nadzorom je postio 109 dana. Sto je završilo 27. listopada 2001. Promatrana je i ispitivana njegova mrežnica, pinealna žlijezda (ili epifiza) te mozak, a snimljeno je i 700 fotografija tih organa. Neki rezultati su pokazali da se sive stanice u Manekovom mozgu obnavljaju. Istraživači su izvijestili da su neuroni aktivni, da ne umiru te da je žlijezda epifiza povečana, i ne smanjuje se (kao što bi trebala kod dobi iznad 50 godina).

IZVJEŠTAJ ENDOKRINOLOGA

Međunarodni tim sačinjen od 21 doktora u Ahembada-badu promatrao je Hira Ratan Maneka 411 dana tijekom kojih se hranio samo suncem
Dr. Navneet Shah, endokrinolog iz SAD, u srpnju 2001. zapisao je: "Gospodin Hira Ratan Manek 14. veljače 2001. uspješno je završio post koji je trajao 411 dana, a započeo 1. siječnja 2000. Konzumirao je prokuhanu vodu svakog dona između 11 i 16 sati, i nikakvu drugu tekućinu niti ikakvu hranu ili injekcije. Bio je potpuno izoliran i pod strogim nadzorom.
Medicinske provjere: Svakoga dana mjeren mu je puls, pritisak krvi, disanje, temperatura, izlučivanje urina, težina itd., a relevantni, hematološki i biokemijski (temeljni i nekoliko složenijih) provođeni su periodično (mjesečno ili svakih 14 dana.). ECG je mjeren redovito, provjera ultrazvukom, EEG, CT-sken i M.R.I.-sken mozga napravljeni su nakon jedne godine, a tim sastavljen od liječnika opće prakse, fizičara, kirurga, kardiologa, endokrinologa i neurologa redovito ga je i periodično pregledavao od prvog dana posta. Osim što je izgubio 19 kilograma (u prva tri mjeseca, nakon toga daljnjeg gubitka težine nije bilo) i što su mu se blago smanjili puls i brzina disanja (s 18 na 10 udisaja u minuti), nema drugih medicinskih abnormalnosti, što je zapanjujujuće. Čak su i mentalne funkcije i funkcije mozga potpuno normalne jedva da ima ikakvih nalaza vrijednih spomena. Stolicu je prestao imati nakon 16. dana posta, a proizvodnja urina se održava na oko 600 do 800 kubičnih centimetara.

Šećer u krvi je 60 do 90. Nema acetona. Svi drugi parametri su normalni." Zanimljiv je i sljedeći podatak koji je dr. Shah zabilježio: «Pinealna žlijezda kod čovjeka je veličine 6x8 mm. Prema C.T- skenu & MRI - skenu, njegova je povećana te je veličine 8x11 mm.» Ljudi koji ne jedu najprije potroše mast, pa proteine, te ubrzo postanu beživotni, zlovoljni, letargični i razdražljivi, razmišljanje postaje sve slabije, a nakon 8 do 10 tjedana slijedi smrt. Koja je tajna varijabla kod Hira Ratan Maneka ušla u tu energetsku matematiku? Po njemu, ništa tajanstveno, tek svakodnevna sunčeva svjetlost. Osim što se zna da su mozak i um najmoćniji recipijenti u ljudskom tijelu, te da su mrežnica i pinealna žlijezda (epifiza, treće oko ili sjedište duše po Reneu Descartesu) opremljeni fotoreceptornim stanicama (te se mogu smatrati fotosenzitivnim organima), iz perspektive suvremene znanosti Manek predstavlja neobjašnjiv fenomen. Zna se da postoji put od mrežnice do hipotolomusa (zove se relinohipotalamični trakt) koji dovodi informaciju o ciklusima tame i svjetla u hipotolamus, od kuda putuju kroz pinealni živac do pinealne žlijezde. Ovi impulsi sprječavaju proizvodnju melatonina, a kad stanu (po noći ili mraku kad svjetlo više ne stimulira hipotolamus), oslobađa se melatonin.
Pineona žlijezda ili treće oko je stoga fotoosjetljiv organ i važan mjerač vremena za čovjekovo tijelo. Znanstvenici nagađaju da se možda ovdje djelomično događa neistraženi proces sinteze energije i transformacije sunčeve energije, čemu u prilog ide činjenica da je Manekova pinealna žlijezda povećana.

HRM- FENOMEN I NASA
Hira Ratan Manek ne jede od 1995. - barem ne u tradicionalnom značenju te riječi. Po njemu, to nije ništa posebno: veliki rišiji su to radili, a Manek tvrdi da osobno u Indiji poznaje barem 17 ljudi koji pet ili više godina nisu uzeli hranu. Neki nisu jeli čak 20 i više godina Zbog svega toga i NASA je pozvala Maneka na proučavanje. 130 dana je živio pod strogim nadzorom dok u srpnju 2002. godine znanstvenici NASA-e u izvještaju nisu potvrdili da je Manek zaista to vrijeme preživio samo na vodi i suncu. Američka svemirska agencija se nada da bi ta tehnika mogla biti korisna kako bi se na budućim svemirskim letovima riješio problem skladištenja i održavanja hrane. U prijevodu - nadaju se da bi se astronauti budućnosti mogli hraniti sunčevim svjetlom. Amerikanci, kao poznati ljubitelji kratica, tu su pojavu nazvali HRM-fenomenom, po inicijalima njegova imena, te pokrenuli HRM-projekt koji se bavi pitanjem kako preživjeti samo od energije sunca.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
obavezno pogledati, predobro:

Kod:
http://rapidshare.com/files/182633397/Na_Rubu_Znanosti_-_2009-01-12_-_Hira_Ratan_Manek__solarna_joga.part1.rar
http://rapidshare.com/files/182632335/Na_Rubu_Znanosti_-_2009-01-12_-_Hira_Ratan_Manek__solarna_joga.part2.rar

http://rapidshare.com/files/186572771/Na_Rubu_Znanosti_-_2009-01-19_-_Hira_Ratan_Manek__solarna_joga_2.part1.rar
http://rapidshare.com/files/186517838/Na_Rubu_Znanosti_-_2009-01-19_-_Hira_Ratan_Manek__solarna_joga_2.part2.rar
 
17.03.2009
5
1
0
37
Evo i mog iskustva...
ja sam počeo 1.4.2008. do 5.2008. prakticirajuči gledanje striktno po HRM pravilima postigao sam propisnih 5min.
-tada sam, osjetivši se dovoljno jak počeo experimentirati koristeči saznanja iz svega onog što sam do tada uspio pronači na internetu o toj temi...
dakle od 5. do kraja 9.2008. tj. pet mjeseci prakticirajuči >ujutro i uveče< tehniku koju volim nazivati >druga brzina< došao sam do 45 minuta dnevno...
-početkom 10.2008. nakon što sam se tjedan dana praznio(ne mislim fizički nego energetski
lol.gif
) znači negledao u sunce 1 tjedan, počeo sam hodati bos po goloj zemlji oko 1 sat dnevno ili gledati sunce u gotovo bilo koje doba dana oko pola sata. I od tada netrebam više od jednog malog obroka dnevno i to ako više od tjedan dana nevidim sunce, inače mogu samo na vodi preživjeti 14 dana u komadu s gubitkom na težini od samo 1 kilu (posljednji put sam to učinio 1.3. - 14.3. ove godine) potrebno mi je 6 sati spavanja(2 manje nego prije) koliko god jakom vjetru se izlagao neškodi mi, kontraste boja vidim intenzivnije nego ikad prije...
-ostalih blagodati ima toliko da bi mogao napisati knjigu, jer gotovo svaki dan otkrijem neku novu prednost hranjenja svjetlom, neku novu sposobnost, dobijem neki novi uvid itd...
SVIMA ONIMA KOJI SE JOŠ NISU ODLUČILI ISKRENO PREPORUČAM OVU DISCIPLINU NE SAMO KAO STIL ŽIVOTA, NEGO KAO PREDUVJET BILO KOJE DUHOVNE PRAKSE, KAO MAJKU SVIH PRAKSI!!!

JER KAKO ČEŠ SE RAZVIJATI NA BILO KOJEM PLANU, BILO TJELESNO, UMNO ILI DUHOVNO, AKO NEMAŠ DOVOLJNO ENERGIJE ZA TO ??? ENERGIJE KOJU TI OD SVIH DOSTUPNIH IZVORA JEDINO SUNCE MOŽE DATI U TOLIKOJ KOLIČINI.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vanzemljak27
01.02.2009
0
6
0
38
nisam isprobala, niti bi imala vremena za taj proces... :(
ali uglavnom imam naviku gledat u sunce, uopce volim osjetit njegovu toplotu na tijelu, posebno ovih dana kada postepeno pocinje grijati...
tad se zaista osjecam ispunjeno i veoma zadovoljno, nekako mi sve ljepse izgleda kak osjecajem tak i pogledom na sve...