Sve u vezi struje (instalacija, problemi...)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.09.2014
22
10
3
34
Sanski Most, BIH
Ne citat:
Kao novi clan stekao sam puno znanja o Biljci na ovom forumu, ljudi dijele sve tajne o njenom uzgoju pa sam i ja osjetio potrebu da podijelim sa vama moje znanje koje moze biti korisno. No sta sam htio, aha...

Čitat:
Pitajte sve o vezi struje od nisko naponske do visoko naponske: instalacija,opterecenja, problemi, potrosnja... :)
 
Poslednja izmena:

mr.Smooke_Allot

Priča bez ljubavi je kao biftek bez začina
Poznanik Foruma
17.06.2017
1.322
12.272
358
tamo di je Bog reko laku noć
Ljep pozdrav.
Imam pitanje u vezi struje.
Nije da znam nesto puno o struji, ali me zanima dali prigusnica G.P. 600w moze radit na normalnoj struji od 220? Na njoj pise 230 i nacrtana je trofazna uticnica.
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Evo jedno pitanje o struji. Sta kad nestane struje i to recimo na vise sati ili cijeli dan? Koliko bi to naskodilo nasim biljkama? Dali ima neko lako izvedivo rjesenje?
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Riješenje je da kad se struja vrati opet narihtaš tajmer da se svjetlo pali i gasi kako je bilo i do tad. Nije problem ako ostanu u mraku malo vremena:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: form

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Dali bi pomogla neka jaca lampa na baterije? Jasno tesko da moze par baterija izdrzat 12 sati recimo ali posto parim imam vise 18650 baterija pa bar palit po 15ak minuta pa ugasit 15ak..

Imam i jexan akumulator ali ne znam kako to napravit da sljaka sa nekom lampom
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.659
13.853
358
Ne kompliciraj s baterijama, rade drzi na prozoru ili ako nemres joj osigurat svjetlo onda nek bude u mraku prezivjet ce ali to palickanje ih oce zaje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Long balls Larry

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Evo malo mene zanima par stvari o struji :smoke:
Koja je razlika između nule i zemlje ako su obje uzemljene? Koja im je funkcija? :)
Zašto recimo u Americi monofazna 220V struja se sastoji od dvije faze po 110V a ne jedne faze i neutralne? :)
Zbog čega onda 110V monofazna u Americ se ne sastoji od dvije faze po 55V već od jedne 110V i neutralne? :)
Ako dvije faze od po 110V daju linijski napon od 220V, zašto onda dvije faze od po 220V ne daju linijski napon od 440V? :)
Zašto brodska oprema koja radi na tri faze nema 5 žica već uglavnom samo 3, tj. fali joj nula a u većini slučajeva i zemlja? :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Koja je razlika između nule i zemlje ako su obje uzemljene?
Nula je dio kruga od trafo stanice/generatora do trosila, uz fazu. Mislim da pise da je nula nosioc struje nazad u izvor.
Nulovanje se radi je zbog razloga i neki su dosta komplicirani :D Obicno da zastitis ljude od udara i da aktiviras osigurac u slucaju da faza probije na metalno kuciste ili cijev, jer se moze desit da sklopka ne reagira. Desi se da metalno kuciste ili cijevi postanu zive, takodjer iz vise razloga. Razlika potencijala izmedju zemlje i nule, lose instalacije..... ne znam bas sve u detalje.
ašto recimo u Americi monofazna 220V struja se sastoji od dvije faze po 110V
prvi put cujem za to. kolko ja znam imaju sve isto ali 110v-120v i 60Hz
Zbog čega onda 110V monofazna u Americ se ne sastoji od dvije faze po 55V već od jedne 110V i neutralne?
jer se sastoje od
od jedne 110V i neutralne
:D
zašto onda dvije faze od po 220V ne daju linijski napon od 440V? :)
trebale bi dat 440v ako su u fazi, al nisam siguran. (sa nulom)
Zašto brodska oprema koja radi na tri faze nema 5 žica već uglavnom samo 3, tj. fali joj nula a u većini slučajeva i zemlja?
nemam pojma o brodovima, al ak ima 3 faze onda mora imat barem 4 zice, 3 faze i nulu. uzemljenje.... di ces brod uzemljit ? :D mozda u more...
ne mozes imat strujni krug sa fazama. zamisli izmjenicnu kao istosmjernu i + -. ne mozes imat krug sa 2 plusa. ili 2 minusa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and truare

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
O fala Stipe, šta je je imaš živaca :D
U Americi znam da koriste ili su koristili 220V za veće potrošače poput recimo sušilica rublja, pećnice i sl. kao što se i kod nas prije koristila u domaćinstvu 380V radi manje potrošnje.
Ovo s brodom mislim da je malo drugačija priča jer je cijeli brod tj. svaki metalni dio na njemu koji je povezan sa trupom zapravo uzemljen, pa ima neke veze sa probijanjem na masu da mreža to tolerira bez kuršlusa dok se ne ustanovi di je probilo, pa se možda javi neki brodski električar :D
a dvije faze nisu dva plusa :D krug može bit zatvoren i samo sa dvije faze, bez nule.. nula se tako i tako počela koristit u novije doba, kad su izmislili telke, kompjutere i ostala elektronska čuda. Ovo s linijskim naponom, kod nas trofazna je 380V tj. napon između dvije faze je 380V a između faze i nule 220V, pa di je otišlo još 60V :D treba opet uzet malo udžbenik i ponovit stvari iz srednje :D