Svetlo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
27.09.2006
0
2
0
e sad ce mi placa sjest pa da pitam neke stvari oko dovrsetka growboxa

box je sljedeci : 180 visina 92 sirina 57 dubina
koristit cu hps 400w gro-lux ili son-t agro

vidjet cu koju cu moci nabaviti

ali zelim pitati nesto u vezi gro lux fluo cijevi...

planiram ih staviti na bocne stranice te na zadnju stranu
prvo sam mislio po 2 na bocne strane i 3 na zadnju stranu , sad mi se to cini malo previse mozda ?

da mozda stavim po 1 na bocne strane i 2 na zadnju?

i dal da kupim one najduze fluo cijevi (150cm) pa da ih stavim uspravno na stranice od boxa ili da kupim neke manjih dimenzija pa da ih stavim vodoravno?

nadam se da je pitanje razumljivo :D
 
21.09.2006
12
17
0
Sta ce ti 400W na tako mali prostor? I jos k tome stavljas par flo cijevi. Imati ces problema sa hladjenjem. Stavi 150W + 3-4 flo cijevi.
 
27.09.2006
0
2
0
ma imam visinu 1.8m znaci biljke mi mogu bez beda bit visoke 120 - 130 cm
ne brine me toplina , toga se bar lako rijesit sa par ventilatora, ako nije dovoljno dodas jos par i bok..
bar je to jeftin dio jednaðbe.
ali sa svijetlom se necu zajebavat i zelim da budu lijepe zdrave i velike biljke

a zanima me kaj mislit o fluo cijevima
kolko i kako da ih stavim?
 
21.09.2006
12
17
0
Da bi ti bile lijepe i zdrave bitni je ti je da im das dobru zemlju i kvalitetnu prihranu. To sto ces ti staviti 250W po biljci ne znaci da ces imati max urod.

Sto se tice flo cijevi, to ne znam. Po meni imas dovoljno svjetla :) Jos oblijepi ormar folijom i to bi trebalo biti dosta. Ako bas hoces, stavi jos 3 lampe - na svaku stranicu po jednu pri dnu.

30 cm ce ti biti posuda, i jos 50-ak cm mora biti razmak od biljke i lampe posto je 400W. Tako da ti ostaje max 100 cm za visinu biljke ;)
 
27.09.2006
0
2
0
ma znam da nije samo svijetlo bitno .. ali ako to zajebes tesko je poslje to izvuc sa kvalitetnom zemljom i prihranom ..

prihrana i zemlja me toliko ne zabrinjavaju .... mislim da sam to savladao od prije (nevezano za travu)
ali nikad nisam uzgajao nista u boxu

ali ako stavim samo dole fluo cijevi mislim da to nece bit dobro kad narastu biljke ...

zato bi ih ja stavio okomito , barem 4 komada po 1 na bokove i 2 na zadnju stranu ormara ...

tko da tijekom cijelog rasta imaju plavo svijetlo
i to bi bilo 4*56 w + 400w hps

sa pravom zemljom i prihranom mislim da bi trebalo bit vrhunski

a imat cu dobru ventilaciju zasad imam jedan 120mm*120mm*25mm ventilator za ispuh koji je na vrhu ormara
jedan 60*60*25 na sredini za ispuh

i 2 60*60*25 za usis pri dnu ormara

tako da mislim da ce to biti ok sto se tice prozracnosti ormara a mislim i da ce zrak unutra imati prilicno kaoticnu putanju tako da ce stabiljke morat biti jake :D
i
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Imam ja jedno pitanjce u vezi svetla ustvari 2...

1. Kupio sam neonku Sylvania F18W/gro otkostala me 7.5 evra na njoj pise GROW-LUX. Nigde na netu nisam nasao koliko lumena ona isijava, pa ako neko zna stvarno bih mu bio zahvalan ako bi mi rekao.

2.U mom retardirano malom gradu nasao sam samo dve vrste neonki (izuzev grow-lux). Prva koju sam nasao je obicna Daylight koja ima oznaku E odnosno isijava svetlo crvenog spektra. A druga koju sam nasao je imala oznaku B i mislim da je bila tip 765. Moje pitanje je sledece: Da li mogu ovu neonku sa oznakom B da koristim za vegetaciju? Znam da B znaci da je to zeleni spektar ali nisam cuo za neonke sa tim spektrom... Ja sam :shock: i nista mi nije jasno moze li neko da mi pojasni?
 

imported_cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
58
3
0
GreenMan je napisao(la):
Fluorescentno svetlo (neonke)
Ovo svetlo je odlicno za sam pocetak uzgoja tj razvoja biljke.Fluo svetlo je slabog intenziteta i mora da bude postavljeno na nekih 10-ak cm od biljke da bi imalo efekta.Zbog izuzetno slabe svetlosti koju daje fluorescentno svetlo nije dobro za rast,a jos manje za cvetanje.

Nije da proturjeèim ali ove specifikacije grow room-a dobio sam od jednog lika vani ne znam ni ja odakle je našao sam ga preko foruma :

Specs:
432 watts total.

8 bulb x 54 watt.

4 x 6500K
4 x 2700k

Can use all 6500 for veg 2700 for flower, but I find a mix is the healthiest!

8 Square feet coverage with 40,000 lumens.

Dakle 8 floroscentnih
8 po 54 W ;
4 X 6500K(plavi spektar)prije cvjetanja(vegetaciju)
4 x 2700k(crveni spek.)za cvjetanje

I kaže može se koristiti samih 8 od 6500 K za veget. i samih 8 od 2700 K za cvjetanje , ali po njegovom iskustvu najbolje mješano 4 x 6500K i 4 x 2700K , vjerojatno 1 od 6500K pa 1 od 2700K itd. Radi potpunijeg spektra(da bolje simulira prirodno).

Pokriva 8 kvadratnih stopa = 0.7432 m^2

Odlièno za osobne potrebe .

Inaèe ovo sam dobio od tog lika kad sam ga pitao kako je moguæe da uzgaja tako dobre cvjetove samo pod fluoro.,a vidio sam cvjetove na slici koju je poslao .
Nisam vjerovao oèima , uvijek prije sam èitao da su fluoro. , dovoljno dobre za samo za veg.
Prvo sam mislio da je prebacio gotove biljke samo radi
fotografiranja . Ali ako ne laže , kaže da ih je odradio u potpunosti pod fluoroscentnim ,organski uzgojeno.I vjerojatno se radi T5 HighOutput fluoroscentnim lampama(ove T5 HO daju valjda više lumena od obènih fluoro. lampi).

Koga zanima gdje može nabaviti takve neka mi pošalje PM da ne reklamiram ovdje.

Slijedi slika.Ako je izbriše administrator zato što ovdje nije mjesto za slike , staviæu je i galeriju slika .
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Kada podelis 40000 lumena sa 8 dobijes 5000 po komadu, sto znaci da je koristio obicne od 1.2 m. Njih mozes da kupis bilo gde... A HO T5 su veoma skupe nesto kao 50-60 e po komadu, sto znaci da za dve mozes da kupis 1 hps... pa ti vidi. Pitaj ga koliko je biljki stavio pod to i za koliko su stigle i koliko se smarao da ih podize non-stop na gore.

Ali ima i prednosti... manje greju, postepeno dodajes po jednu pa manje struje trosis, lepo ih rasporedis pa biljka dobija svuda svetla, zbog manje grejanja slabiji ventilatori koji su manje bucni.

Samo moras da gajis indike jer im treba manje svetla...
 

imported_cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
58
3
0
8 x 54 W = 432 W

432 W fluro trošit æe 2 W više nego 430 W HPS , i to ovi dolaze sa (Solid state ballast,elktronski), znaèi nije onaj starinski balast kao trafo(bakreni kalem).

A niti sam HPS nije dovoljan za cijeli uzgoj.Treba i MH.

A i što se cijena tièe nije velika razlika pogledaj malo
430 W SON-AGRO 299$ kanadskih ja mislim tamo gdje sam ja tražio .I to onaj bez hlaðenja lampe . Gdje je još za 400W MH Sylvania npr 219$. takoðe bez hlaðenja .

A ovaj fluoro set doðe komplet cijeli ref.+balast+ lampe 595$ kanadskih.4x 6000k + 4 3000k ovdje gdje sam ja gledo nemaju ove od 2700 k ali nije velika razlika valjda u spektru i da radi se o T5 HO od 1.2 m(4 feet (stope)) .A nije 200 kg težak taj set pa da se smaram , kao što doduše nije niti HPS . Ali mislim ipak ima manje problema s potrošnjom u odnosu na HPS i MH ...hoæu reæi ne znam koliko troši cijeli set HPS ili MH skupa sa balastom ima li razlike ,jer mislim da je onih 400 ili 430 sama lampa bez balasta,nisam siguran.

Ne bih da se pravim mnogo pametan .Ali kad bih uzimao ove MH i HPS volio bih više ove sa hlaðenjem da se manje zajebavam s temperaturom a te su bogami skuplje i treba ono sve namontirat, a i njih treba podizat .

Što se cijena tièe ima li neko neku adresu gdje se može naæi jeftinije ja nisam puno baš tražio.

E sad koliko može iæi u vis ovisi od sobe(naravno neæe sad iæi 3 m u vis sa biljkama ali može do 1.5 m sigurno da izvuèe biljku) , a dobro kažeš pokrivenost sobe je bolja , ovaj lik radi 2x4 stope = cca 60 cm x120 cm . Znaèi samo nešto malo šire od seta tako da može da podiže. A nije ga problem dizat šta tu ima teško(mislim reflektor od aluminja i 8 neonki neznam je li teže od 5 kg (pièkin dim) objesiš na lance i kako biljke rastu pomalo dižeš .

I ko kaže da je 10 minimum? Možeš radit i sa 2. Ovisi koliko namjeravaš uzgajat i u kolikoj sobi .
Aj odo sad spavat vidimo se .

Mir,mir,mir niko nije kriv . :wink:
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
MH ti nije potreban ako imas 430 W son-t agro HPS. Kompletna oprema kosta 80e + 70 evra cool tube to mu dodje 150e i ti si zavrsio sa osvetlenjem.

Veruj mi da su neonke lose resenje jer i ja gajim sa neonkama.

Nije tesko njih podizati vec je tesko ako treba da odes na 4-5 dana od kuce. Vrhovi ce porasti do neonki i sta onda...

A 10 su minimum zato sto ces sa dve dobiti bonsai koji jedva da ima THC-a. I to mi se desilo... Gajio sam iz zezanja i dobio biljku od 20cm...

Mozes da dobijes 1.5m biljku ako je okruzis neonkama i to sve samo jednu...

Ako gajis sa neonkama realno je da uzmes neku indicu koja raste 70-80 cm maximalno i dobices prosecan urod.

Mir,mir,mir niko nije kriv

ja se ne svadjam sa tobom vec ti dajem savete jer znam kako je jebavati se sa neonkama ali moram zbog malog box-a i potrebe da se ne cuju previse ventilatori i cene (za 70-80 evra u mom box-u mogu da stavim 20 obicnih neonki i postignem 50000 lumena i ne treba mi cool tube od 70 evra koje i nemam) Cim budem u mogucbosti uradicu box 1.2x1.2x2.5m i HPS 430w i stavicu 4 biljki.

Zato ti kazem ako si u mogucnosti uradi ono sto ja ne mogu i bices srecan...
 

imported_cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
58
3
0
Evo nisam zaspao èitao sam neke druge stvari nevezano za ovo i ne pomaže èitanje neæe mozak da se umori i gotovo,a nemam za zapalit možeš mislit crnjaka, zamjenio sam dan za noæ ima neko vrijeme,nemam posla ni na crno ni zapravo pogotovo ,pa spavam ko medvjed do podne do dva onda ako šta i uradim to je kod kuæe . Nisam ni mislio da se svaðaš sa mnom , nego stavio sam to više radi moje prièe jer sam mislio da možda zvuèim malo arogantno pa da ne misliš da se ja želim prepirat ok bilo èega , kontaš.
A i nismo tu za to da se prepiremo,nego ne bi li skontali neko što jednostavnije rješenje za uzgoj ,bar ja sam za to .Jer stvarno mi je puna kapa raznih èajeva i ko zna èega i sumnjive robe u nas što prodaju . Sapuna što bi Englezine rekli .

"MH ti nije potreban ako imas 430 W son-t agro HPS" Ako je ovo istina najbolje probat æu s neèim takvim meni je cilj radit nešto malo vutre za moje potrebe i par ljudi oko mene .A vani što se uzgoji ne može biti ni meni samome 2 mjeseca . Pa onda apstiniram nije neki problem piva tu i tamo i dobro je ,nedaj bože gore.

Samo pun ***** je ovih informacija o tome,pratim i ove strane forume pa svi prièaju , veg MH cvat HPS lumena ovoliko lumena onoliko .Pa onda naiðem i na ovoga s neonkama baš me je bio obradovao,.. Niko nikako da izbaci neku tablicu ,neki proraèun da valja ,mislim soba tolika(površine,kubika), svjetla toliko ,neku konaènu informaciju o tome . Znaš šta mislim. Samo me zbunjuju te gomile informacija .
A imaju i ove kako da kažem na našem `conversion lamps`(u koje može da se stavi i MH i HPS po potrebi)
ali gdje se mogu naruèit neda mi se naæi jebo ga conversion.Ove tražilice mi nekad stvarno izvuku živce da bih razbio kompjuter i ekran sve mi neke gluposti izbacuje.Je li znaš koliko koštaju.

Hvala na savjetima , i usput da te pitam koje sjeme si koristio pod neonkama ,neko iz NL,ovo skupo, ili neko ovdje naše iz pizeva. :watch_plant:
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Brate... Puko sam spravu Super Scunk, ne znam gde sam... Sve mi je zelenkasto i nije mi dobro... Bacicu peglu. Ufffff...

Ej i ja sam u istoj situaciji samo sto ja pored mene imam trudnu verenicu(vevericu)haha... Radeo sam kod ujke 3 nedelje i on mi posle da otkaz i da mi 50e. EeeeeJ rodjeni ujka. I kaze mi dodji za 6 meseca a ja imam dete na putu. Prso sam...

Sto se tice dan za noc ja sam jos gori, ja ustajem u 4 popodne. Blejim po netu i televizoru. Jedino smirenje mi je sto gledam ove moje biljcice i dete kako rastu(u stomaku)(ne mom naravno).

moje biljcice:
http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1363&start=150

to je domaja a posadio sam i 2x Orange Bud. Evo kako sam dosao do njih: http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1421
pise tu na kraju...

Orange bud je 55/45 ind/sativa i raste medium sto je vise od mog box od 1.1m. Radicu LST i necu je pustiti mnogo u vegetaciji da raste pa cu valjda da je zadrzim na nekih 70-80cm. znaci to i plus domaja... bice nesto da se pusi...

lele mrtav sam jebote... ovo mi je treci put u zivotu da pusim hybrid. Ohladio sam se i ruke mi se tresu. Ufff... Smesno mi je slovo Z...

Pre sam gajio sa neonkama ali te neonke vise nemam... Pa cu ih pokupovati postepeno... za sada imam 2 neonke(1 je grolux a druga 6500K) i 3 stedne od 30w 6500K. To sve ukupno dodje oko 10000 lumena. Biljke su male pa im je ovo dovoljno za sada a onda dodajem polako neonke (T8 60cm 2700K 18w 2500 lumena) dve pa jos dve pa jos... sve dok ne dodjem do 30000 lumena i onda cu imati 3:1 odnos red/blue spektar i onda krece cvetanje.

Voleo bih da smo zajedno zdimili ono sto sam ispusio... Mislim da sam srolao za 3-4 coveka. Ovo sam sad uradio i nikad vise. Jebeno je jako. Pa lepo natenane da ti objasnim sve i da se ismejemo.

aha trazio si info za neonke... ovako sunce ti je 50000 lux odnosno 50000 lm/m2. ako ti je box 1.2x0.6m to je 0.72m2 Znaci treba ti 36000 lumena za tu povrsinu. Dodaj jos 4000 posto se gubi nesto lumena. Znaci imas 40000 lumena... to sve odradis sa obicnim neonkama, one od 1.2m i 60cm i to te otkosta dosta. ali imaces dobre uslove za 3 indike tipa hindu kush...

Dobices dobru vutru i sve ce biti OK ali mnogo je bolje ako imas para da uzmes agro HPS od 430W jer ti je perfekcija od svetla na 1x1m i visine 2.5m dobices 4 dobre sative visine 1.7m. Mozes da ga koristis od prvog dana (MH ne treba). Ti retardi koji koriste MH culi od iskusnih starih growera pa se loze... Ti stari gajili pre postojanja son-t lampi. Razumes sada... Dve iste biljke da se gaje u istim uslovima ali jedna sa agro HPS a druga MH pa posle obican HPS. MH Biljka bi stigla 1 nedelju ranije ali bi agro HPS imala veci urod. Da li ti je bitna ta nedelja cekanja...

Uf raznitovao sam se kao nitna... Zasto je ovaj super scunk ovako jak... kao cekic u glavu da me udario... Ovo nije zdravo da se pusi svaki dan...

Nem pojma sta sam pisao do sada... trip... ako nesto ponovim ne zameri...

E da nije mi jasno kako te od 1.2m imaju 5000 lumena kada ja na obicnoj imam od 60cm imam 2500. tu nesto nije OK. obicna od 1.2m ima onda 5000...

Ja se raspricao... nocas necu da spavam zato sam puko spravu, pa kad me pusti jos jednu pa jos jednu i tako do 30000 lumena :D . Moram da se vratim u normalu sa spavanjem. Sanjam o tome da legnem u 12 uvece i ustanem u 8-9 ujutru, a sto je najgore dok sanjam to stvarno je 8-9 ujutru :D ...

Ustvari meni je mnogo lepse da gajim sa neonkama, nekako je interesantnije... lepse kada poglesdas one cevi... Mozda sam ja sada slon ali jebes HPS i MH !!! Kupi neonke i uzivaj... Nema jebavanja sa ventilacijom, stavis 2 mala ventilatora koji jedva da se cuju i imas mali box... mislim sta ce ti vise, ne gajis 3t vec 100g samo za sebe... Zar ne? Plus sve neonke (obicne) za 40000 lumena te otkostaju max 100e a HPS sa cooltube-om je 150e. Malo vise jebavanja oko namestanja ali bice interesantnije. Plus ne radis i nadam se da ne ides nigde na duze pa lepo na svaka 2 dana ih podignes za 1-2 cm ili vise zavisi kako rastu. I dobijes nesto tipa one slike. JEBES HPS I MH...

Ufff sada je 6:50... pocelo je da pusta... Nadam se da si na netu pa da odgovoris... bas me zanima sta ces da uzmes na kraju... jebeni hps ili neonke?

Imas veliki pozdrav od mene... I shvatam te u potpunosti...

Ajde na spravu!!! ovoliko mi ostalo od prethodne... a ima i jos da se smota...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38


S ovim ja uzgajam (dosta sam se zebaval s konstrukcijom i lemljenjem :) ), tu su fluo. cijevi po 7x18W serije 840 i 3x18W serije 827, ukupno 13500 lumena. Biljke rastu male, ali zbijene, a pošto mi je box visok samo 65cm to mi paše.
 

imported_cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
58
3
0
Jebo jednu Nedelju , e lijepo bilo svaratit na joju ali neka pomalo upaznat æemo se mi polako samo pomalo kontaš pa æemo da dimimo vrhunsku robu ja inaèe imam sjemena odozgo iz raja Skywqalker DP , Afghan(Growie najeftinije što postoji ali je drito iz `dama) , Trance DP , pa Sensi stars ,... samo sve èeka na malo bolju situaciju a biæe ta uskoro samo da poradi mjoš na nekom Article 18 , pa æe onda moæ` da duvaju kitu ovi kojekakvi pravnici i ostala korumpirana ðubrad , razuiješ ti mene , možeš mislit da sam puko(odalamio) skroz ali neka ,tiha voda bregove valja . Samo lakapo !!!

Vidi Weedrana šta radi 10 x neon W? ali neka pomalo dimit æemo i mi special THC-a ko` u prièi . Samo lakapo brale .

"lele mrtav sam jebote... ovo mi je treci put u zivotu da pusim hybrid. Ohladio sam se i ruke mi se tresu. Ufff... Smesno mi je slovo Z..."

Hybreed ja sam toga veæ poduvao oho-ho ,HA - HA pomalo ,pomalo samo pomalo , ja sam ih poduvo gomilu s obzirom da sam bio gore,na Sjeveru u kod glavnog veæ jedno 5-6 puta ono uletiš u shop pa staneš i ne znaš koju bi sve bolja od bolje a crnjo ili kinez te guraju od zada , "ajde ajde šta se misliš",... doðe mi da ih pošaljem u Pièku materinu razumiješ , gužva svi èekaju na red. "Central u neka doba, svi èekaju na red " , ko nekad u nas za crni kruh .

Ne bi da æe nestat robe , ne znaju kako je u nas, kad naleti sinsemila ko da si boga za jaja uhvatio :lol:
!!!

Nisi slon i meni se uèinilo puno ekonomiènije kad razmislim o svemu , mada sam maštao o ovim MH i HPS èudima pogotovo o conversion lamps samo promjeniš cjev jedne noæi i nakon 10 dana sveti cvjetovi poèinju da bubre .
 

imported_cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
58
3
0
"A druga koju sam nasao je imala oznaku B i mislim da je bila tip 765. Moje pitanje je sledece: Da li mogu ovu neonku sa oznakom B da koristim za vegetaciju? Znam da B znaci da je to zeleni spektar ali nisam cuo za neonke sa tim spektrom... Ja sam Shocked i nista mi nije jasno moze li neko da mi pojasni?"weedran

Ne kužim èega je to : 765 , krvnih zrnaca :lol: ? Ali s obzirom da je zeleni spaktar vjerojatno znaèi hladni(proljetni znaèi za veg . blizu plavog) možda bi se dalo šta uraditi , eksperimentiraj nema ti druge ako æeš s tim pa vidi šta se zbiva ,... A nego èim su drugo ljudi skužili stvar nego eksperimentima .
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ma provalio sam sta je 765... ono 65 na kraju znaci 6500K a proizvodi neka izbodena firma pa su i oznake izbodene. Koristim je uveliko za vegetaciju... Dobra je.

Ej Weed-ran-e kako to da sa 10 komada imas samo 13500 lumena? Ja sam pre imao cevi od 60cm koje su davale 2430 lumena svaka. Sto znaci da bi sa 10 imao 24.300. Mislim da su bile duplo skuplje od ovih sa 1390 ali isplati se...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Inq je napisao(la):
kako to da sa 10 komada imas samo 13500 lumena? Ja sam pre imao cevi od 60cm koje su davale 2430 lumena svaka. Sto znaci da bi sa 10 imao 24.300. Mislim da su bile duplo skuplje od ovih sa 1390 ali isplati se...
:?: :!: :?: Nije mi baš jasno kako fluo. cijev od 60cm, može davati 2440 lumena, ali dobro, kažeš da su neke posebne. Pa evo ove moje su "normalne" philipsove, 59cm, 2', 18W i daju 1350 lumena svaka, tip 840 i 827. Nije da se ponosim njima, ali služe svrsi koliko toliko.
 

Svizac_:)

Aktivan Član
13.08.2006
110
6
18
39
Ej jel' može neka slika biljke ako nije bed da vidimo kako se razvijaju pod neonkama :?:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.