Svetlo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
HID (High Intensity Discharge)

HID osvetljenjeje najefikasniji nacin za pretvaranje elektricne energije u svetlost.Postoje dve vrste HID svetla koje se koriste :

Metal Halide - MH
MH sijalice proizvode izobilje svetla u plavom spektru.Ovaj spektar potpomaze rast biljke i odlican je za vegetativnu fazu.Prosecan vek trajanja MH sijalica je 10,000 sati.
Sijalica ce raditi i posle ovog vremena ali sa postepenim opadanjem snage i kvaliteta svetla,tako da ne treba cekati da pregori nego je treba menjati na vreme.Ako poredite lumen tj. svetlost po jedinici utrosene energije,MH sijalica proizvodi 125 lumen/watt,fluorescentno svetlo (tj. neonke) 39 lumen/watt a obicna sijalica samo 18 lumen/watt.

High Pressure Sodium - HPS
HPS sijalice emituju naradzasto-crveni spektar svetlosti.Ovaj spektar svetlosti utice na hormone u biljci da pojaca cvetanje.HPS sijalice su takodje dosta ekonomicne.Njihov prosecni vek trajanja je duplo duzi nego kod MH sijalica,ali treba da znate da ce posle otprilike 18,000 sati upotrebe polako poceti da trose vise energije nego sto je deklarisano a istovremeno ce proizvoditi manje svetla.HPS sijalice su vrlo efikasne i proizvode do 140 lumen/watt.Njihov jedini nedostatak je manjak plavog spektra tako da je moguce da ce biljke rasti mozda prebrzo tj. previsoko,ali kao sto je SLO-Era vec pominjao postoje posebne HPS sijalice koje se upotrebljavaju bas za uzgoj drage nam biljke i koje emituju i odredjenu kolicinu plavog spektra(Philips HPS Son T Plus i slicne).

HPS sijalica
bulb400w.jpg


Komplet HPS sijalica sa balastom
kompletHPS.jpg




Posto i HPS i MH sijalice stvaraju visoku temperaturu morate biti pazljivi da ih ne postavite previse blizu biljki da ne bi stradale.



Fluorescentno svetlo (neonke)
Ovo svetlo je odlicno za sam pocetak uzgoja tj razvoja biljke.Fluo svetlo je slabog intenziteta i mora da bude postavljeno na nekih 10-ak cm od biljke da bi imalo efekta.Zbog izuzetno slabe svetlosti koju daje fluorescentno svetlo nije dobro za rast,a jos manje za cvetanje.

Obicna sijalica (zarulja)
Sa obicnim sijalicama je slicno kao i sa neonkama,tako da se,bez obzira sto su svima dostupne i jeftine,ne mogu koristiti za ozbiljne poduhvate kad je uzgoj vutre u pitanju.




SLO-Era kaze ovako :) :

Svetlost

Pocecu sa spektrom boja koji je za lepu biljku vazan.
Za vegetativnu fazu biljki je potreban plavi spektar,dok je za fazu cvetanja i dobar urod neophodan crveni spektar.

Ali isto toliko bitna je i jakost svetla koja je kod fluoruscentnih lampi izuzetno slaba.Pod ta svetla spadaju FLUORA koja se koristi u akvarijima i kosta oko 2-3 eura ali 60w ima nesto vise od 1000 luxa, isti slican spektar ima i neonska svetlost COOL WHITE koja je paradoksno najeftinija manje od 1 eura ali je isto daleko slabija.

FLUORA ili COOL WHITE nam mogu dobro posluziti za klonove.A COOL WHITE i za mamu, to je kad biljka odcveta i zadovoljni smo s njom pa je ostavimo za klonove,ako pazimo na nju i neprocveta vise mozemo je imati za klonove i do 5 godina.

Za sve ostalo su ova vrsta svetla preslaba, biljka pocne normalno rasti ali kad dostigne 10-ak cm nema vise dovoljno svetlosti za normalan rast,a o cvetanju i urodu da i ne govorim.
Dobra strane ovih lampi je jedino sto se ne griju pa vezano za to nemamo toliko problema sa regulacijom temperature i CO2.

U uzgoju se koriste najvise HPS sijalice(NATRIJEVE)koje mozete jedine koristiti od pocetka do kraja a da imate lep urod.


HPS sijalice imaju maltene samo crveni spektar koji je idealan za urod-cvetanje.Ali zato postoje i posebne HPS koje su namenjene za uzgoj biljaka.Te imaju i nesto plave svetlosti ali u uzporedbi sa neonkama su daleko snaznije.


Na primer 400w HPS Gro-lux(proizvodi SYlvania) mislim da imaju preko 52000 luxa pa sad usporedite koliko treba neonki za to.

Postoje i MH(metal halid) zarulje koje imaju plav spektar pa se koriste za vegetativnu fazu ali nisu toliko dobre za cvetanje jer cvetu stvarno treba crveni spektar.

Sa HPS cete imati tjedan dana kasnije obiranje ali je urod zato daleko veci i lepsi.A pored toga su MH puno skuplje i manje traju.
Ja osobno koristim Philips SON T PLUS ali sam probao sve i SYlvania HPS(obicna),gro-lux.HPS hortilux(daleko najslabija USA) .
Proizvodjaci kayu da ce vam posebna HPS dati i do 25% vise nego obicna HPS sto vazi malo kasnije kad sve stima i ostali uslovi budu na max a i tada neznam dali ce biti bas tolika razlika.

Veliki problem kod ovih vrsta zarulja je da se abnormalno griju pa moramo paziti na odvod tog toplog zraka i dovod svezeg a i da nisu preblizu a o tom cemo opsirnije drugi put.
E sad malo o tom koliko mozemo da gajimo sa cim.Neki normativi su da moe 125w 0,5m2, 250w-1m2,400w-1,5m2.E sad zavisi od vrste uzgoja i biljki... koliko ce tu stati.To su norme za ultra uzgoj sve sto je pored radja ce ali daleko manje.

Neznam kako je sa prodajom takvih zarulja u Srbiji ali ce to biti na pocetku najveca investicija za onog ko se odluci da gaji kuci.Daleko najnize cene imaju Nemacka,Holandija i Belgija.

Kako sam gledo cene USA je daleko skuplja a i u Evropi deru dosta njih.Realna cena za 400w HPS -philips (kazu daleko najbolja trenutno) je za ceo komplet -zarulja,balast,starter,reflektor,nosioci reflektora, znaci sve samo u steker je oko 80 eura,paradoks ali je 250w skuplji jer se manje kupuje.Sve ostalo je deranje.
 
13.12.2005
3
0
0
Htio bi napomenuti da dajem prednost neonskom(cool white)svijetlu kada su u pitanju sadnice ili friško "okorijenjeni" pelceri.Osobno sam se osvijedoèio koliko brže vutra u gore pomenutim fazama raste kada su izvor svijetla neonke.Izgleda da biljkama u gore navedenim fazama više odgovara svijetlo slabijeg intenziteta.Isprobajte sami,meni to štima,mislim da bi trebalo i vama...

Vozdra!
OVERGROWER
 

Clarence

Aktivan Član
19.12.2005
246
7
0
OverGrower je napisao(la):
Htio bi napomenuti da dajem prednost neonskom(cool white)svijetlu kada su u pitanju sadnice ili friško "okorijenjeni" pelceri.Osobno sam se osvijedoèio koliko brže vutra u gore pomenutim fazama raste kada su izvor svijetla neonke.Izgleda da biljkama u gore navedenim fazama više odgovara svijetlo slabijeg intenziteta.Isprobajte sami,meni to štima,mislim da bi trebalo i vama...

Vozdra!
OVERGROWER

kontam, jel se te neonke koriste tijekom cijelog rasta biljke ili sam na pocetku?
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
KilaIzNargila je napisao(la):
Big Bud je napisao(la):
Živim u Srbiji, kako da ovde nabavim Gro lux, ili obiènu HPS lampu?Najbliži kontakt koji sam ostvarila je u Sloveniji...
koji si ti slepac kad nemozes da nadjes obicne sijaice,pogledaj malo u nekoj philips-ovoj radnji!!!

1.Nije on nego ona!
2.Sijalice nisu obicne i nema ih na svakom koraku
3.To sto neko nesto ne zna ne daje ti za pravo da ga vredjas,nije lepo da kazes tek tako nekom da je slepac.Zamisli da tebi neko kaze a koji si ti slepac kad si se tek sad registrovao na ovaj forum.
4.Odgovori na pitanje ako znas odgovor ako ne znas nema smisla da bezveze zauzimas prostor


Ovo upozorenje nemoj shvatati licno ali osnovna kultura se mora postovati.To vazi za sve nas!
 
21.11.2005
47
8
0
imam jedan vrlo podoban orman za gajenje dimenzije


2m[visina] x 50cm[dubina] x 1m[shirina]

mogu da nabavim dve vrste hps sijalica i to:

-Philips Son-T pia agro 400w ,e40

-Philips Son-T pia GreenPower 600w ,e40

zanima me koja bi bila pogodnija za ovaj prostor, kao i koliko biljki mogu da gajim bez problema u tom prostoru.


lepo bi bilo da mi shto pre odgovori neko struchan poshto sam veoma nestrpljiv da gajim...
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Sto vise svetla to bolje,sto se mene tice.Ali dovoljna ti je i ova slabija lampa.A moze da stane koliko uspes da uguras unutra. :lol:
 
21.11.2005
47
8
0
mislio dam za pochetak da ubacim 2-3 komada. u principu, stavicu unutra sve shto mi proklija. :idea: poshto je orman dosta visok da li je uopshte potrebno da im sechem vrhove? mislio sam da ih pustim da se ono, bash razviju ali sam se onda setio da je ipak mozda bolje da ima 2-3 "primarna vrha" svaka biljka nego jedan. jel to ok? sada je josh uvek rano da se pricha o tome ali ipak, bolje da se na vreme informishem.
 
21.11.2005
47
8
0
uh jebo te, nisam ochekivao da ce mi lampa stici totalno nesastavljena... svaki jebeni deo je posebno. posebno sijalica, posebno starter i posebno prigushnica. e sad imam nekoliko pitanja i to:

1] da li je sve shto je potrebno za komplet : sama sijalica, grlo , starter i prigushnica?

2] kako da ja to sve povezem u jednu celinu? i da li je pametno da sam to pokushavam?

3] ako nije pametno da sam pokushavam kome da se obratim? da li bi bilo mudro otici kod nekog elektrichara i zamoliti ga da mi to namontira uz stanovitu novchanu naknadu?

ajde ko moze da mi pomogne neka to uchini shto pre... od toga mi jedino zavisi gajenje...
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
1.He who dares,wins!
2.Ne bi ga stavili ovde da ne rade kako treba,po preporuci su nasi sponzori.
3. poruka od 19.01.
cao, procito sam negdje na forumu da ako narucimo sta, da vam kazemo, jer i vi nesto od toga dobijete. Sad zasad, prvi put sam narucio, zato sam narucio samo paket nirvana misty, da vidim dali hoce dostaviti. inace ja sam iz Slo. narucio sam u srijedu 11.1.06, platio u petak 13.1.06(western union), a nisam ih jos dobio. ja mislim da bi do sad vec trebo
tamo gdje je dodatna poruka, kad sam narucio...tamo sam napisao, da sam pronasao njihovu stranicu preko vutra.org.
javite koje podatke sve trebate, kako bi kontrolisali
cao

poruka od 24.01.
cao, narucio sam sjemenke Nirvana Misty(10kom) preko Aliena, i danas su napokon dosle Smile
ali...dobio sam dvi vreckice sjemenki...na jednoj je nacrtan list vutre(to je Misty)...a drugi paketic sjemenke neznam koje vrste...u nekoj plasticnoj tubi. Sta bi taj drugi paketic trebo bit. Mozda neke promotorske sjemenke ili sta??

hvala
evo to sam dobio od jednog clana na PM,sto znaci samo malo strpljenja i sve ce biti ok.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Interesuje me zna li iko koji spektar boja ima reflektor
?.... mislim znam za neonke to ok, ali me sad nesto zainteresovalo ovo, al pokusacu da sto prije nabavim HPS, ipak vidi se ogromna razlika... mislim izmedju uzgoja biljki sa HPS-ovim zaruljama i ostale metode (btw: i ako je ovaj reflektor 500W (pola kW 1h) stvarno je jak, ispred njega 1m ne smije biti nista, i onda na toj udaljenosti ne grije, ali opet pokusavam da na vrhovima biljaka imam temp ood 28 - 30 C, pa sam priblizio koji cm...:)
Interesuje me zna li ko koji spektar boja proizvode reflektori???? Natrijumska zarulja od 500W... ako treba i slika ce ici...

hvala unaprijed
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
GreenMan je napisao(la):
Po tome koliko greje i posto kazes da je natrijeva vrlo lici na HPS?!?

Pa evo ja cu uslikati i postati sliku .... mislim interesuje me koje spektre boja proizvodi... a evo ide slika dole... mislim vidi se grejno tijelo, eh sad ne znam jel isto kao kod HPS, a jeste natrijeva zarulja




Ako se ne vidi grejno tijelo, recite da uslikam ga bolje, tj. blize fino da se sve vidi...

Hvala na odgovorima :respekt:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Razlog sto sam uzeo reflektor kao osvjetljenje je to sto sam neki dan gledao na kabl. tv (Reality TV, emisija ono fol kamermani idu sa drotovima itd itd... ma ono Bounty Hunters, ko je gledao zna o cemu pricam....) iii
komsija pozvao muriju zbog glasne muzike, i "prasinari" bezze patrola dosli kod lika (niger) i ovaj drot osjetio miris vutre, ali ne "zapaljene" nego bas svijeze, i tamo vamo, lik se vadio da su ispusili jedan joint te da je to zbog toga. I drot udje (ovaj ga pusti regulara... znaci nista nasilno, lik kontao da ce se izvuci i ljubazan sa njima :)) i drot u podrum dole (a svi znamo kakve su njima kuce...od spere malte ne....:) ) i dole nadje (kamera sve snima ba....) veliku povrsinu zasadjenih biljaka, po fine velicine...:) i vidio sam da je lik stavio u cosak bas reflektor (i to govori drot...kao razumije se i lafo objasnjava zasto i kako se uzgaja u kucama cannabis sve vise vise...ono ko komentar...:)) ali lik je sa ogradio to sve fino nekim najlonom koji je s vana crn...a iznutra bijel skroz... i to se jedvaa vidjeli reflektori....(i jah' on je na toj povrsini imao po jedan u cosku (4 kom.) .... zbog toga mi je pala odmah ideja sa reflektorom a jos kad sam ovom liku u radnji objasnio da mi neonka nije dovoljno jaka, (on ono smijeh nabaci....:)) i rece drugom da donese manji sa natrijevom i jos nesto isto tako i pitao mene koliko BAS jako mi treba, rece da ovo grejno tjelo ima od 300 do 500W, i kaze da uz reflektor dodje ova od 500W (ima na slici...) ne mogu da vjerujem koliko je to maaalo, mislim ne mogu da vjerujem da to moze 500W "izbaciti" heh ehehehehehe
Eto...mada opet bih ja volio na ovo sve i HPS dodati :) :) :) nemam nista protiv, samo da nadjem ja to... a ovaj ima to sigurno, samo da ja njemu sliku dam, (inace radnja EXTRA, dobro opremljena i velika (2 sprata, (eto ko je iz Sarajeva, radnja je odmah pored OHR-a)).
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
HPS sijalice ti idu iskljucivo po 250, 400, 600, 1000w nema od 500.... Govorim o grlu E40, grlo E27 ima i manje tipa 75W HPS...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
doomer je napisao(la):
HPS sijalice ti idu iskljucivo po 250, 400, 600, 1000w nema od 500.... Govorim o grlu E40, grlo E27 ima i manje tipa 75W HPS...

He hehhe, pogresno si me shvatio haveru, nisam o tome govorio... nego o spektru bojaaa, to me interesuje... (pa naravno da znam da HPS sijalice se ne montiraju u reflektor :)), interesuje me ako zna neko spektar bojaa... to me intersuje... jer ko sto GreenMan (kaze da su po "ponasanju" :) slicne) pa me spktar boja interesuje... jer sto se tice same svjetlosti reflektor je super, ma prezadovoljan sam sa njim, samo sto ne znam spektar boja koje ima u sebi... (znas za kasnije cvjetanje i to hehehe :) a zarulja u njemu je natrijeva+jos nesto (jebi ga nisam cuo prodavca kad je govorio...)
:respekt:
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Ako ti je taj covijek stvarno prijatelj u toj prodavaonici zarulja onda mu vrati taj reflektor i naruci HPS komplet od 400w, manje ce ti struje trosit a dat ce ti puuno bolje rezultate...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
doomer je napisao(la):
Ako ti je taj covijek stvarno prijatelj u toj prodavaonici zarulja onda mu vrati taj reflektor i naruci HPS komplet od 400w, manje ce ti struje trosit a dat ce ti puuno bolje rezultate...

Ama ne bih se ofiro ba, reflektor je oko 30km (sve komplet izaslo) nisu problem pare... al samo mu izgleda sliku donijeti, jer prvi put kad sam mu rekao za HPS, i nije znao (a ni ja da je ustvari skracenica...elem jebi ga sad...gotovo je :)) a reflektor koristim zajedno sa neonkom samo kad nisu na suncu....
A sto se tice HPS kod ovog lika, pare nisu problem, a i dao bi mi ih on i na "èeku" :) hehehe znam ga od malih nogu (lik iz "mahale" :))
znaci od prilike komplet set je oko 200km (100€), Ok, nije problem...i kombinovacu sve...i neonku i reflektor i sunce i HPS (ako ih nabavim....) :)

A zna li ko koje spektre boja ima natrijeva zarulja (bez obzira bila ona u reflektoru ili negdje drugo) interesuje me spektar boje ove zarulje, a slicno grejno tjelo se nalazi u i HPS zaruljama... (vidio sam na netu...) eh sadd ono kazem slicno, na slican fazon...to hocu reci...(ono okolo kao zica omotana okolo isto feder (ovo govorim o grejnom tijelu, unutar HPS zarulja)...

Hvala na odgovoru izdvojenom vremenu.... :respekt:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.