Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
u cemu je stos s tim timerima jer koliko vidim puno ljudi ima problema.
dali je samo do toga sto svi kupe manje vise neki zadnji srotex ili je jednostavno prejaka struja kroz njih kad koristimo MH/HPS pa ih to "razvali".
ja sam uzeo neki malo skuplji mehanicki pa cemo vidjet, problem je sto namjeravam koristit rezim 12\1 pa ak mi pocne stekat timer moglo bi bit vecih problema mozda...
poz
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Iskreno neznam. Slučajno sam primijetio, da ne rade kako treba. Dogodi se.
Struja nije prejaka, vise je vjerojatno sto je većina napravljeno iz plastike.
 

green poison

Aktivan Član
19.09.2014
195
488
63
HR
nadam se da nisam profulao temu, pozdrav stručnjacima :)

imam pitanje: Kupio bi jednu sijalicu od 400W, a ovu koju koristim (dual spektar) bi zadržao.

Izbor je šarolik a meni stvara problem kod odabira jer se ne kužim previše u lumene i luxe.


Kupio bi za sada samo jednu lampu koja odrađuje ili samo vege ili samo cvjetanje.


Prvo pitanje je : Dali je bolje imati posebno lampu za vege fazu, a ostatak sa starom lampom provuči za cvjetanje, ili...sa starom lampom odraditi vege fazu, a sa novom gurati samo cvjetanje? Koja je potrebnija ?

Drugo pitanje : Koju trenutno najbolju 400W HP ili 400W HPS lampu sa kojim oznakama da kupim.

Za vege ? ... Za cvjetanje ?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
dual spectrum je najbolja, ne kontam sta ce ti druga lampa tj. obican hps ako imas i koristis dual 400. ako bas hoces, 400w je 400w i ralike kod proizvodjaca su minimalne, pogledaj specifikacije na sajtu proizvodjaca pa se odluci, uzmi nesto brendirano i nema zime (tipa: philips, osram, sylvani, general electrics, tungsram...) izbegavaj kineske (ne mislim sklopljene u kini, neg bas kineske no name :) mada i one rade posao al...)
 

green poison

Aktivan Član
19.09.2014
195
488
63
HR
Vidim da spominju HP u vege, a onda prelaze na HPS samo za cvjetanje. Dobijem dojam da je to nešto vidljivo bolje u cjelom ciklusu. Ne mogu se požaliti na dual HPS. U stvari hočeš mi reči da je to bacanje novaca i da mi je ova dual sasvim OK . Respect Power, ušparao si mi 45 eura :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed
24.11.2014
61
58
18
Pozzz,Novi sam na forumu i pocetnik u gajenju,pa me zanima da li MH 400 sijalica moze da radi na obicnoj kucnoj kineskoj lampi sa tim sto bih stavio grlo e40.Takodje me zanima koja je glavna svrha prigusnice i startera i da li mogu bez njih normalno da gajim?Hvala
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Dal zarulja moze radit na kineskoj lampi ???
Neznam na sto mislis...al ne moze !

HPS i MH (i ostale) ne rade na 220V(mrezni napon) nego na puno vecem naponu i zato trebaju prigusnicu da podigne napon.(transformator).
uglavnom ne mozes gajit bez prigusnice i startera (ili prigusnice sa integriranim starterom).
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Treba ti MH ili HPS a one same po sebi rade na visokom naponu i za njih ti treba ballast(prigusnica).
Mozes kupit posebno a mozes i komplet. zarulja+ballast+reflektor.

Obidji malo forum pa vidi sto i kako ekipa radi. Jer ako neznas ove osnove, trebat ce ti malo znanja i o ostalim stvarima vezanim za biljku(osim zarulja i balasta).
 
  • Love
Reactions: hthc

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
lampe rade na normalnom mrežnom naponu od 230V, balast i starter su tu da stvore IMPULS napona (do 1000V) koji pokrene izboj svjetlosti u natrijevim parama. eto tek toliko da ne širimo dezinformacije, siguran sam da ima ljudi iz elektro struke koji bi se mogli pobuniti. (kao npr. ja :)). kad jednom upalite lampu, TEORETSKI bi mogli slobodno izbaciti i balast i starter, lampa bi i dalje radila.

edit:

sjetih se da nije dobra ideja izbaciti balast jer on predstavlja i otpor, bez njega bi krug bio kratki spoj. sad tek vidim koliko je prošlo od srednje škole...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Evo tu u detalje sve.

HID lamps need an appropriate voltage across the electrodes to initiate and mantain glow discharge. Furthermore the ballast should provide sufficient current at glow discharge voltage(appr. 90V for HPS and 180V for MH) forcing the glow-to-arc transition. Therefore, the ballast should provide increased open circuit voltage (>600V) for MH lamps and high voltage pulses (2000 - 3000V, 1µs) for MH and HPS lamps.
overfig2.gif
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
koliko sam ja upoznat prigusnica bi trebalo da "drzi" amperazu (1.8~4A) i da "prigusi" napon na ~110V na koliko obicno radi hps, dok starter samo rokne 5KW da "kresne" tj. startuje lampu. sad vidim na shemi, pise novi balsti rade na 90V a stariji na 160V, ja imam od nekud info da je oko 110V. posto mi ovo nije struka, mozda sam nesto krivo polovio :)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
upravo to je ono što sam dopisao kasnije, balast predstavlja otpor koji ograniči struju, bez njega bi bio kratki spoj i BUM!

neću sad ulaziti u to kako starter u kombinaciji sa balastom daje impuls jer je zbilja nebitno za botaničare na ovom forumu. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: feforon1987

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Dobro si polovio. Ballast radi slicno ko i LED driver.
Odrzava struju. hps i mh lampe imaju oscilacije napona(radnog) do 170% ovisno o satima rada tj starosti. Pa je tu prigusnica da odrzava struju kolku vec treba odrzavat. a starter ko startermanje vise isti K ko i kod neonki.
http://www.ballastdesign.com/overview.shtml
na engleskom je....al brojke su na univerzalnom jeziku pa se da skuzit. :) (mogo bi i prevest to sve :D...jednog dana)
 
05.11.2014
11
2
3
pozdrav... :)
znaci imam box sirina 120x70 i visok 2metra... i zarulja HPS 600w, imam jako dobar ventilator tako da temperatura nije problem... nego dali mozda 600w daje previse svjetla za taj prostor, dali bi bilo bolje da stavim 400w?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: El Paso

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
blabla13 je napisao(la):
pozdrav... :)
znaci imam box sirina 120x70 i visok 2metra... i zarulja HPS 600w, imam jako dobar ventilator tako da temperatura nije problem... nego dali mozda 600w daje previse svjetla za taj prostor, dali bi bilo bolje da stavim 400w?
moze 600w ali uz dobru ventilaciju...nije pravo pitanje dali daje "previse svijetla"nego dali ce previse grijat ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: blabla13