Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.06.2014
71
8
8
pozdrav, radim box veličine 60cm sirine 60 cm duzine i 80 cm visine. to je u biti manji ormar kojemu je maknuta straznja strana ova sto bude prema zidu planiram imati jednu biljku unutra eventualno dvije, e sad me zanima rasvjeta. Upravo sam dosao iz Peveca i Emezette nemaju ***** od zarulja (HPS MH) samo osram volfram i zanima me od toga sto sam nasao koliko zarulja bi trebalo. evo sto sam nasao.
Philips 1250 L 20W-88Wat A razred 6000 radnih sati 30kn
Philips 1570 L 23W-110Wat A razred 6000 radnih sati 35kn
Philips 1200 L 70W-92Wat C razred 2000 radnih sati 15 kn
Philips 1340 L 100 w E razred 1000 radnih sati 6kn
Halogen Lamp 500 w, 8500 L, 2850 K, Warm White, F lux, E razred, 2000 radnih sati 10kn cijena
Jel ista od tog valja za velicinu moga boxa ???
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Za tu velicinu boxa bi bilo 250W HPS.
Mozes i sa CFL zaruljama (stednima) ic al ces ih trebat vise komada.

Ne kuzim kakve su to zarulje sto si naveo. Ako su wolframove onda nista od toga. A bome ni halogene ne dolaze u obzit.
 
25.06.2014
71
8
8
ok onda uzimam stedne jer do ovih hps neznam ni kako doci do njih osim prek neta, u navedenim trgovinama gdje sam bio nemaju a stedne sam vidio philipsove od 1500 (priblizno) Lumena pa koliko bi mi takvih trebalo???
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
ma sta nema. ak nema njuskalo onda ukucaj "grow shop zagreb" pa ce ti izbacit 2-3 trgovine sigurno. ili vidi tu. https://vutra.org/topic/6477-prodaja-razmjena-opreme-za-uzgoj/page-54
...a gle...stavi kolko ti stane na plafon boxa. kupi 10komada. 6x warm white(2700L) i 4x cool white(5-6400k). Plavi spektar za vegetaciju i crveni spektar za cvijetanje. Racunaj da ti treba oko
20 000-25 000L da to bude ok. Pogledaj dnevnike unutarnjeg uzgajanja kak izgleda grow sa cfl zaruljama....al moja topla preporuka je da kupis hps. Nemjerljivo bolja opcija.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
jest, to je to za $20, ali ti trebaju jos predspojni uredjaji, dzaba lampa ako nemas balast i starter. jesi ti uopste probao da ukucas ono sto ti stipe sugerisao
i ajmo smanjiti malo off, i ono gore sto je igor pisao, kakve veze ima ova tema sa ventilatorima, postoji ceo podforum za opremu za unutrasnje uzgajanje
 
25.06.2014
71
8
8
naisao sam na tekst o strašnoj štetnosti hps, cfl, led i štednih zarulja pa me zanima dali ima bilo koja druga mogućnost osim tih koje su uglavnom sve pune otrova i daju svjetlo koje šteti
 
25.06.2014
71
8
8
za isijavanje i em valove kuzim to sve ali jel se nemoze nista sa zaruljama sa zarnom niti ? ove su pune otrova (zive i koje cega)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
malo si previse zabrijao na tu stetnost. kakvi elektromagnetski valovi. 5min voznje u tramvaju/vlaku te izlozi vecoj EM radijaciji nego da blejis u bilo koju od zarulju 20 godina bez prestanka. wifi, gsm, tv, ves masina, mikrovalna zrace 10000000000000000X vise nego sve ove tvoje zarulje zajedno.
Toplomjer ima 0.5-1g zive u sebi a stedna zarulja 0.1-0.4g zive. I stetna je samo ako se razbije i to to kojim slucajem udahnes...makar niti onda se nece nista posebno desit...osim ako ti je posao razbijat zarulje i udisat to 8h na dan.

po cemu je led svijetlo stetno? ili stetnije od cfl-a ili hps-a ???? po nicemu. Cfl ako se ne varam ima najace emitiranje UV-a ali to je opet toliko malo da 5 minuta suncanja na plazi je vise nego da si zakljucan u boxu 18/6 zajedno sa tvojim biljkama.

i da...wolframove/tungstenove (zarna nit) zarulje takodjer isijavaju UV i IR svijetlo, dok LED u vecini slucajeva nema UV spektra osim ako je UV LED ili IR.

previse citas i vjerujes medijima, procitaj malo i okolo i ukljuci mozak i logiku. a ne gutat teorije zavjere.
e da...dok citas ovo, vjerovatno je kroz tebe proslo vise EM zracenja od racunala ili mobitela nego da si bio 5 sati u boxu cucao sa biljkama pod upaljenim lampama (bilo kojim)

zaboravi zarne niti. nabavi hps i ne brini.
ak te brinu takve minornosti oko zarulja, ja neznam sto ti opce radis za kompjuterom.....ja bi vec bio u sumi 100km od civilizacije bez tehnologije i tehinke...ko pravi rasta ;)
 
25.06.2014
71
8
8
sarkazam valjda dodje kad si supermoderator neznam sta bih drugo rekao ali dobro svatko ima svoj način komunikacije. lijepo sam te nesto pitao a ti se postavljas kao ono sta levat misli za deset kn opremit box. pitam te iz nekih drugih razloga (zdravstvenih). CFL kompaktno-fluorescentne žarulje su potencijalne toksične bombe s obzirom na veliku količinu otrovne žive koje sadrže. Živa je neurotoksin i maksimalni prag koncentracije je 0.35 mikrograma po kubnom metru. Analize su pokazale da prosječna razbijena CFL lampa ispušta 5-7 mikrograma po kubnom metru što možda nije dovoljno da ubije čovjeka, ali svakako dovoljno da izazove ozbiljne zdravstvene probleme.


a o em valovima nisam nista ni pisao zato mi nemoj pametovati o tome . . .


pisao sam o zaruljama
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
ja neznam za niti jednu drugu stetnost osim UV, IR, EM ili Hg.....pa sam sve to naveo od jednom.
Zasto bi uopce razbijao zarulju da se tolko bojis??? kaj ak toplomjer razbijes koji ima 5 put vise zive. jbga....kaj ak ne pogledas lijevo desno kad prelazis cestu.

i sto je tolko stetno u HPS zaruljama ili LED zaruljama? Kolko ja znam Natrijev plin nije stetan. A o ledu da ni ne spominjem.
taj tekst o "strašnoj štetnosti" led, hps, cfl zaruljama....necu ni komentirat. Da mi je samo znat koliko godisnje ljudi oboli ili umre zbog trovanja zivom ili nekim drugim kemijskim elementima ili spojevima iz LED-a ili HPS-a.
ja cu ti sad nac tekstove o strasnim stetnostima stvari oko tebe da ces se odmah preselit u sumu, kad si vec takav paranoik.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Samuraj u čizmama
25.06.2014
71
8
8
nemoj mi nalazit nikakve tekstove o stetnosti kojecega, svjestan sam i sam cime sam okruzen a molim te nemoj me proglasavati ni paranoikom jer ni ja nevrijeđam tebe pa nemoj ni ti mene. dosao sam na ovaj forum da skupim neke informacije a nasao sam se uvrijedjen adminovim sarkazmom i tvojim proglasavanjem paranoikom i umjesto da mi lijepo objasnite i vi ste se ponijeli meni nerazumljivo kao da ste popili svu pamet svijeta . . .
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Ok...ispricavam se ako sam te uvrijedio, samo smatram da se previse bojis stvari kojih se ne treba bojati. nista nisam uvredljivo rekao sa svojim misljenjem al ok. my bad

Da zakljucimo temu.

Ne mozes growati sa zaruljuma sa zarnom niti istima sa halogenim plinom, ni sa xenom zaruljama.
Morat ces se odlucit na hps, mh, cfl, ili led...eventualno fluo. Nema druge opcije. mozes nac cfl sa nekim drugim plinom, al to ce bit malo teze za nac i malo skuplje.

a za zarulje i stetnost mozemo otvorit tamo temu pa se prepirat :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ovo je vutra.org forum i bavi se uzgojem vutre za licnu upotrebu. na forumu postoji podforum Oprema za Unutrasnji uzgoj i u istom je detaljno opisano i koja rasveta se koristi za uzgoj. pored ove teme o rasveti imamo i
https://vutra.org/topic/990-high-pressure-sodium-hps-sijalice-tehnicke-karakteristike/
https://vutra.org/topic/992-neonske-i-fluoroscentne-cfl-sijalice-tehnicke-karakteristike/
https://vutra.org/topic/1074-led-light-emitiong-diode-led-vs-hid/
https://vutra.org/topic/991-metal-halide-mh-sijalice-tehnicke-karakteristike/
https://vutra.org/topic/1077-mercury-vapor-mv-sijalice-tehnicke-karakteristike/
i onda sledi pitanje nekog ko se uclanio pre dva meseca:"ali jel se nemoze nista sa zaruljama sa zarnom niti" ja lepo odgovorim "alternativa ti je jedino outdoor" i posle ispadam sarkastican. izvini, ali ne mogu da ti se izvinem za to sto jesam, da nisam malo takav verovatno ne bih imao energije trositi se osam godina na ovom forumu na ovakva i slicna pitanja. nisi jedini koji spominje moj sarkazam, evo jedan primer iz mojih konverzacija i to screencapture da ne bude da izmisljam, tu je datum, vreme... ma

2pouma8.jpg


e za ovakve i slicne poruke koje dobijam na pp isplati se raditi to sto radim, a izgleda da ni nacin na koji radim nije pogresan, peace to all

tebi dino sve najbolje zelim, i da, ako je vec zbog zdravlja, moze se uzgojiti jedna biljka ispod sijalice od 200w sa zarnom niti, ali nije to to. toliko od mene na ovu temu, odoh sad biti malo sarkastican u nekoj drugoj
 
08.06.2014
26
0
0
45x45x20 pc grow box koja svjetla da koristim za autoflowering sortu dali su mi dvije cfl od 125 jedna sa crvenim i jedna sa plavim svjetlom dovoljne ... ? imam ventilaciju rijsenu bar za sad vise manje mislim da je dobro ...brzo moram narucit pa mi je neki brz odgovor bitan :D hvala
 
08.06.2014
26
0
0
hvala ti hopa cupa je izgleda zauzet .. :/ nego sta onda sam ja krivo skuzio da od pocetka idu obje i da je rezhim svjetla 16/8 ? onda cu narucit iz hempatije al pito sam ih preko maila oni kazu da su njihove u ponudi prejake a najmanje su 125 ... pa me to samo malo zbunilo ja sam ih vec bio spreman narucit
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
a mene je zbunilo sto sam mislio da lampe vec imas: "dali su mi dvije cfl od 125 jedna sa crvenim i jedna sa plavim svjetlom" mozes uzeti i samo crvenu ako ti je da sparas kintu