Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
31.08.2018
7
3
3
48
Nešto malo uzgajam indoor...600 w HPS dual-spectrum...e sadašto, ne sam gledao na youtobe-u, kad uspoređivaju LED i HPS rasvijetu, govore da HPS nema UV spektar a b i c, a da je to UV zračenje uvelike povezano sa zriobom, odnosno da biljka proizvodi više smole i da zna biti puno potentnija...
Moje pitanje glasi da li bi bilo nekih većih prinosa, kvalitetno ali i kvantitetno da zadnja 3-4 tjedna cvijetanja stavim i UV neonku TE Sunray UVB 10.0 120 cm 38 w...?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
a da je to UV zračenje uvelike povezano sa zriobom
ne bas
odnosno da biljka proizvodi više smole i da zna biti puno potentnija...
to da :)
UV spektar a b i c
UVC sluzi za dezinfekciju prostora i opasan je i za ljude i za biljke. treba ti uvb lampa
Moje pitanje glasi da li bi bilo nekih većih prinosa
ne.
trihomi na biljci (smola) u kojoj je thc sluzi da bi se biljka obranila od UV zracenja, nametnika, gljivica i plijesni, tako da sa vise uv svjetla biljka proizvodi vise trihoma i thc-a da bi se zastitila i nema prevelike veze sa kvantitetom.
UV neonku TE Sunray UVB 10.0 120 cm 38 w...?
racunaj 10-20W UVB po kvadratnom metru boxa.
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
@.i. ej prijatelju, ne znam koja je marka, ne pise na zarulji nista znaci ne-brendirano. zato je i bilo toliko jeftinije od ostalog. dosta sam zarulja zamijenio ali nitijedna nije smrdila po plastici. prvo sam mislio da ovaj vanjski materijal od plastike smrdi ali i sad kad ih ne koristim, ovdje na vrhu di su LEDice se osjeti lagani smrad plastike. srecom nasao sam nove zarulje, brendirane, mrvicu skuplje ali nikakvog smrada nema
Pogledajte prilog 252621
Moguće... Na nekim ima onaj kao silikoni ili ljepilo što drži ledice, da je lošije kvalitete pa igara kad se grije,. Zavij jednu u sobu i pusti je 24h da gori..
Edit : da ne pišem post za postom..
@Đorđe Logić pa da, mozda samo to treba "izgori", a i da se dogodi da:whato::jedna, nikakva šteta, bar ces znat na čemu si.. ;)
 
Poslednja izmena od urednika:

Srale7

Aktivan Član
23.10.2018
236
697
93
38
Jedna stvar mi nije jasna oko rasvjete, pa ako ima netko da to malo razjasni, bio bi mu jako zahvalan.

Ja recimo radim grow sa 400W HPS zaruljom, koja je dual spectrum, znači emitira oba spektra koja su potrebna za rast biljke (hladniji za vege i topliji spektar za bloom).

E sad, nekom zdravom logikom, ako je spektar podjeljen na 2 djela, to bi bilo 200w za vege spektar i 200w za bloom spektar, sto direktno implicira da biljka u bilo kojem svom stadiju (vege ili bloom) iskoristava samo pola nazivne snage zarulje ? OK dodatni luxi, odnosno fotoni sigurno ne stete, ali po ovoj mojoj računici ispada jda 400w dual hps zarulja daje otprilike iste rezultata kao da imam dvije po 250W ali jednu posebno za vege i jednu za bloom. Da ne govorimo o uzaludnom trosenju struje kad je biljka u prvoj fazi vege, a iznad nje gori 400w.

EDIT:

E sad, potrazio sam grafove spectar outputa za dual hps zarulje i tu se vidi da je ipak daleko zastupljeniji crveni spektar kojeg biljka koristi u bloom fazi koja je i dulja i puno vaznija od početne vege faze, tako da je moja pretpostavka bila kriva.

Odnosno, pretpostavio bih da je od nazivnih 400w hps dual zarulje, 350W u bloom spektru, (samo 50W u vege tj plavom) tako da bi sa odovjenim vege/bloom zaruljama od 250W dobio daleko slabiji rezultat.
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
svesi krivo pretpostavio dual spectar na njoj znaci da je njen spektar prilagođen i vege i bloom fazi na nacin da je stavljen spektar nprimjer 40000k sto znaci da je tocno na pola puta od 2000k sto je crveni spektar i recimp 6000k sto je vec plavi spekta i to znaci da ti lampa ima trosi 400 w na svjetlo intenziteta određenih lumena i fotone u boji 4000k sto bi bio neki zuti spektar...
 

Srale7

Aktivan Član
23.10.2018
236
697
93
38
OK, to je sad jasno, uostalom i vidi se da je svjetlo zute boje ( HPS dual), ali vjerojatno bi se dobila bolja iskoristivost da se koristi posebno spektar za vege (plavi) i crveni (bloom) kao sto se danas rade moderni Led paneli za uzgoj, jer svaka "dual" priča je u konačnici određeni gubitak jer emitira svjetlo koje biljka u određenom periodu jednostavno ne koristi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Več sam jednom pisao o ovome problemu, ali nisam znao uzrok!
Led svjetla, paneli imaju manu, a to je, da im je dovoljan elektricitet, da bi tinjale, kada ih timer ugasi. IMG_20181126_190636.jpg Najgore od svega je što se ova svjetla ne vide i gledajuči odozgo, dolje je mrkli mrak. Brišuči pod oko potova, pogledom gore sakužio sam, zašto su mi več 2 COB a pregorila!
Jučer sam spajao COB pločice i bile su uključene u produžni sa prekidačem, koji je bio ugašen. Svejedno COB je tinjao IMG_20190125_201348.jpg , stavivši prst izmedju plusa i minusa, odmah se ugasilo IMG_20190125_201351.jpg . To znači, da je dovoljan elektricitet koji meni ni dlaku ne podigne, ali održava ledice, da tinjaju. Neznam, dali to utječe na biljke, jer je mrkli mrak i po podu nema tragova od svjetla. Ali sam siguran, da uništava ledice i sl.
Pripazite, pogotovo kada kupujete novi panel, jer če vam ledice pregorjet, a da jedan grow ne odradi!

P. S
Od @Che* panel ne propušta elektricitet! Flo je spomenuo, da je do ptekidača i izgleda, da je bio u pravu, ali prekidača na produžnom kablu!
 

Prilozi

  • IMG_20190125_201401.jpg
    IMG_20190125_201401.jpg
    115 KB · Pregleda: 27
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok and .i.

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Pitanje bi bilo, koji spektar treba za obe faze?
Ja radim sa LED om, ali dodje na isto.
Za vegetaciju ti treba spektar od 5000k naviše(večinom su 6400k),a za cvjetanje od 2700,pa i niže. Ima ih za kasnu dob ili završetak.
Ja radim sa LED om, ali HPS je za naše prilike, još uvijek najbolje svjetlo, a i najjače. Osim, ako se nerazumiješ u elektroniku i ne napraviš sam panele, kao neki članovi i zime uzgajaju rakete od biljaka!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i.

Mirdza

Banned
Banovan
23.10.2018
38
170
33
36
Pitanje bi bilo, koji spektar treba za obe faze?
Ja radim sa LED om, ali dodje na isto.
Za vegetaciju ti treba spektar od 5000k naviše(večinom su 6400k),a za cvjetanje od 2700,pa i niže. Ima ih za kasnu dob ili završetak.
Ja radim sa LED om, ali HPS je za naše prilike, još uvijek najbolje svjetlo, a i najjače. Osim, ako se nerazumiješ u elektroniku i ne napraviš sam panele, kao neki članovi i zime uzgajaju rakete od biljaka!
Brt nisam hteo twbw da pitam pogresio sam ..izvini..:-D

Brt nisam hteo twbw da pitam pogresio sam ..izvini..:-D
Kad sam vec pogresio da pitam i tebe...ako radia sa hps i mh zajedno do kraja koji spektar je najbolji...hvala
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Nisi ti pogriješio, ja sam uletio! Sa HPS om i metal halid žaruljama, nisam uzgajao, nekako sam odmah sa LED panelima krenuo. Ali sam se dosta informirao, jer me zanima! Inače, da imam uvjete, rađe bi 600w dual HPS i piči.
MH ti je za vrijeme vegetacije i plavog je spektra, a HPS ima crveni spektar i sa njime završiš biljku. Pitanje, koji je spektar bolji, je malo krivo postavljeno. U vegetaciji ti treba plavo svjetlo (boja svjetla-spektar), a u cvatnji crveno. Znači, počneš sa MH, nakon swicha na 12/12,mjenjaš žarulju i staviš HPS. I to, ti je to!
Kada bi stavio HPS dual, jednom žaruljom odradiš cijeli grow.
Mada 600w dualka se meni čini kao najjednostavnije rješenje. Sve ovisi kako u boxu dosješ do žarulje. Jer ako moraš vadit biljke, pa onda mjenjat, to si pojednostaviš na početku.
I jedan mali savjet, ako može? Nikada nemoj kupovati polovne žarulje, jer se troše!
 

Mirdza

Banned
Banovan
23.10.2018
38
170
33
36
Brate ja sa zaruljama nemogu da zagrejem box jos koristim i grejalicu iz njih...zimiv na mestu gde je trenutno sinoc bila temperatura -26 a dolazilo je i do -40 :-Dja sam rafio sa apolo 12 i morao sam da predjem na zarulje ...led je za vegu zakon mnogo sedobro ponasa a za cvet nista nisam mogao da urafim..jbg
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Znam to za timer! Ali ovo šta sam sada zadnje napisao, nije bio spojen na timer. Elektricitet propušta, a pošto za LEDice treba malo struje, one tinjaju.
Več sam ja pisao o tome, jer čitam recenzije za panele i dosta ljudi ima taj problem. Samo kad je timer u zidu, onda nekada ne vrijedi okretanje. Dosta ljudi sadi i nije ni svjeano, da tinjaju, jer one ubiti ne svjetle i samo direktnim pogledom se to vidi. Ali panel koji sam kupio, a ručni rad, on nema taj problem!
 
D

Deleted member 63729

Guest
ja sam neki dan primjetio da tinjaju okrenuo timer i rijesio problem,timer je direkt u zidu.sad sam poceo razmisljat da uzmem digitalni il da potražim neki malo kvalitetniji sta mislis dal bi vrijedilo pokusat.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Ista stvar! Obavezno pogledaj, ako ne tinja, dobar si! Ja sam 2 COB panela izgubio, jer jedan dio leda radi! Ako si provjerio, siguran sam, da više neleš imati problema. Najgore šta vidiš, da tinjaju, ugasiš ih na prekidaču bloom/vege i ništa, dalje tinjaju! To bi trebalo otvorit panel i tamo gdje se spaja plus i minus,izmedju stavit komad nećega, a da nije vodič i da se nemože zapalit. Ili još bolje, na lemove, stavit one gumene kapice.
Ali digitalni nemoj kupovat, jer možeš naletit na timer koji ima bateriju u slučaju nestanka struje, da se ne resetira, ali na 2 digitalna, koja sam kupio u Chipoteci, piše u uputama, da pamti postavke, ja isključim osigurač, vratim, a timer na nulama, a ovaj drugi se ugasi i ja ga moram upalit, a taj je 50 kn skuplji.
Ako ti je sve uredu, onda ostavi i sigurno neče osjednom tinjat. Jedino u slučaju, da ga isključiš iz zida,radi čiščenja i sl. Pa kada vratiš, po gašenju bi bilo dobro pogledat odozdo, ali to je to. Uvijek koristi taj timer za panel i nema beda!
A, panel ako otvoriš, gubiš garanciju, tako da se ni to ne isplati
 
D

Deleted member 63729

Guest
morat cu opet provjerit da nebi opet bila ista stvar,kod mene su tinjale samo kad bi timer bio u tom položaju a sve drugo nije utjecalo na to,odnosno probao sam okretat i kablove i produžni jedino je timer zaj...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc