Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

superoperater

Aktivan Član
17.04.2015
186
634
93
da li je malo razmaka 6-8cm izmedju sijalica ??
Jeste, mali je to razmak. Nekih 15 cm ti je mininimum za sijalice od 10-ak wati.. veca snaga - veci razmak

Da li neko zna nestk o fullspectrum svijetlu
To ti najbolje znaju Kinezi koji su i izmislili taj termin :) Salu na stranu, termin full spectrum je vrlo tesko definisati obzirom da ga danas koriste gotovi svi (posebno kineski) proizvodaci led svjetala za uzgoj. Bilo da su u pitanjj zarulje ili paneli i bez obzira da li ta svijetla imaju samo dvije ili mnogo vise valnih duzina (band). Drugim rijecima, full spectrum moze pisati i na zarulji koja ima samo dvije boje (valne duzine) : uglavnom crvena i plava koje tvore ljubicastu, ali i na panelu koji ima mnogo vise korisnih valnih duzina, a cime se dobija mnogo siri spectrum. Dakle, niti jedno ovakvo svijetlo u teoriji nije full spectrum, ali je cilj da je spektar svjetla sto siri (pokriveniji) i, naravno, sa valnim duzinama koje najbolje odgovaraju potrebama uzgoja nase biljke.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi
22.04.2020
11
13
3
31
Super ako radi.. to su led cobovi/plocice sa integrisanim drajverom.. jesi kupio ovo skopljeno ili si sam radio
Radi jasta, a cipove(plovice)sam kupio,
Ali bas mnogo griju pa sam ih morao staviti na kuler od kompijutera sa ventilatorom da bi radilo kako treba, kod prijatelja je bilo spojeno samk na kablove i nije radilo li 3 min odma se istopilo.

Ekipa jedno pitanje za iskusnije ..

Privodim vegetaciju kraju, pa planiram ubaciti dodatne sijalice. Grow radim sa LED sijalicama, box 80x60x160, vegu sam odradio sa 12 sijalica na panelu, sad planiram dodati jos 9, da li je malo razmaka 6-8cm izmedju sijalica ??
U mene je 150w full spectrum + 150w uv i 100w 3500k. Na vegi mi je bilo oko 35cm i nevjerovatno brzo je narasla, a na cvijetanju je mozda tek 5 dan na 50cm od vrha
 
  • Sviđa mi se
Reactions: superoperater
19.01.2018
21
19
3
Ja imam duzinu boxa 3m a sirinu 120cm, visina je top ne znam koliko sad :) Za vegetaciju da kupim ne mnogo $ sam mislio nnekoo plavo belo svetlo led valjda da pokrijavu taj prostor, kojee pitamv vass drugari?
E sad drugari da li ce mi to trebati kad imam HPS da li je bacanje para ? Novi sam pokusavam shvatit od vas ponesto htio bih i zabrati mother plant od par vrsti ti klonovi hteo ih u vegi stavit da porastu posto izbije korijen da ne duzim. Da li ima potrebe za tim svetlom pored HPS svetla
Hvala puno
 
Poslednja izmena:

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
sta mislite o dodavanju e27 led žarulja sa 400w HPS u 1x1 boxu?

imam brutalnu ventilaciju sa filterima 520 m3 i CT, pa šteta da ne iskoristim ljetnu situaciju u ormaru gdje je trenutačno 26C , a izvan njega 28C

:confused:

mislio sam malo dodati mješanog svijetla, npr 3x 3500K i 3x 4000K 9w
 
19.01.2018
21
19
3
sta mislite o dodavanju e27 led žarulja sa 400w HPS u 1x1 boxu?

imam brutalnu ventilaciju sa filterima 520 m3 i CT, pa šteta da ne iskoristim ljetnu situaciju u ormaru gdje je trenutačno 26C , a izvan njega 28C

:confused:

mislio sam malo dodati mješanog svijetla, npr 3x 3500K i 3x 4000K 9w

Msm da ti mogu reci nesto ..
Taj Hps ce ti podic temperaturu to sigurno iznad 26. Ventilaccija ti je mnogo izvan za taj prostor msm da je ok ipak za svijetla ne znam ja biih uzeo od easy growa za taj box 300e i rijesio problem grijanja zauvjek eto toliko sretno :wave: :)
 

Koronaguy

Aktivan Član
01.05.2020
103
347
63
Trazim po forumu ali nmg da nadjem sta bi mi jos trebalo uz ovo i kako da sastavim. Na oglasu ne pise nista dodatno za kulere da trebaju
 

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.967
233
Шчбћа
Dok se ne javi Bubi evo pogledaj njegovu temu.
Naravno da trebaju hladnjaci, temperatura COBa ne bi smela preći 70° C.
 
23.06.2020
1
0
1
Ja sam nov bas nista ne znam pa bi mi znacilo vase misljenje o ovome https://www.kupujemprodajem.com//dv...lektor-full-spectrum-800w-100w/oglas/94519445 ili https://www.kupujemprodajem.com/ele...ed-grow-full-spectrum-400w-50w/oglas/75667368 Takodje zanima me cime bih mogao da oblozim ormar,ako je uopste potrebno.
Koronaguy evo ti ideje vidi kako je ovaj covek uradio mislim da je to to nov sam ne znam nista po izgledu sam zakljucio.Ako je to to sto mi je potrebno kontaktriacu coveka ili cu otvoriti pa cu ti tacno reci gde je povezao zice u pitanju je link 2.
 

Lunnamoon

Rise and shine, Mister Freeman, rise and … shine
12.07.2014
565
866
113
Ja sam kupio panel od gorepomenutog clana sa KP, stvarno covek extra radi sto se tice izrade panela. COBovi su neki manje poznati ali mi zasad lepo guraju vege fazu (3x50w, napravio mi je da palim svaki posebno) a za to mi je i trebao panel. Ne planiram cvetanje sa njim ali verujem da bi za jednu biljku bio vise nego dovoljan, mozda i probam nekad. Svakako se sa covekom mozes dogovoriti u vezi svih detalja, izlazi u susret. Da ne bude reklama, ovo je samo moje iskustvo pa mozda nekom pomogne.
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.302
6.833
258
sta mislite o dodavanju e27 led žarulja sa 400w HPS u 1x1 boxu?
Samo da imas na umu, video sam grow sa hps na jednoj, a panel na drugoj strani, tu gde su biljoze presle sa jednog svetla na drugo, pomislio bi drugi strain, kad ono medjutim ;) Tako da i mene zanima ista ideja u nekoj buducnosti ;)

Jeste, mali je to razmak. Nekih 15 cm ti je mininimum za sijalice od 10-ak wati.. veca snaga - veci razmak
Zbog temperature ili? Jer npr sastavis ih malo zbijenije i onda drzis par cm vislje svetlo ?
 
07.03.2020
2
0
1
@0Marac0 hvala na odgovoru:) jos nisam krenuo zbog nekih privatnih pizdarija al krecem.. jos jedno pitanje ak ces znat mozda.. jel ja nju drzim full spektar il ide vege za vegu, bloom za bloom.. nekoliko ljudi mi je dalo razlicite odgovore, pa sam zbunjen sad,a mentora jos nisam poceo trazit cekam da mi sve od opreme jos stigne..kroz par dana bi i to trebalo
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Počeo sam da razmišljam o budućoj rasvjeti u novom boxu :D

Planiram da idem na cca 80x80 cm sa veličinom za boks, dakle 0,64 m2 prostora.

Prostor za 4 manje biljke, svaka dobije 40x40 prostor koji trenutno vidim da je idealan za manju biljozu.

Metodom od 320w/m2 dobijem potrebu od cca 205w LED rasvjete u cvjetanju.

Nekako si mislim da ću ostati na ovim panelima sa grlima, iz razloga jer grla već imam doma, 70% žarulja već imam.

Jedino bi kupio nove ove od 30w full spectrum, stavio njih u sredinu, a okolo ovakav raspored, tako da svaka biljka dobiva i full i 3k i 4k i 6k spektar. :D

Ispadne 236w, ali kako kinezi muljaju, reći ćemo 200w. :D

Dakle 16 grla, ako uzmemo da od grla do ruba boksa ostavim 5cm prostora, ispadne mi razmak između grla od 17,5 cm.

Nekako sam skeptičan da idem kupovati nekakav manji gotovi panel preko ebay-a, više sam siguran u svoje žarulje i ono što piše i što vidim po bojama i jačini. A i ako mi neka žarulja crkne, lako promjenim. A opet nemam volje davati novce za Mars ili sličan sustav, radije ću kupiti bolji ventilator nego panel, panel si sam doma napravim po ovome principu.
 

Prilozi

  • led2.JPG
    led2.JPG
    46,9 KB · Pregleda: 31

Greenish

Aktivan Član
01.06.2018
90
264
53
Nema tu ni 200W, provereno.
Ti grow cob imaju sasvim dovoljno plave, tako da bih ja te od 6500 zamenuo sa 2700-3000K.
 
Poslednja izmena: