Svjetla za uzgoj, tipovi i intenzitet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

RAOZA.

KEEP IT ORGANICS
Poznanik Foruma
12.02.2017
831
4.381
163
Thiaoouba Prophecy
Hvala mislim da mi je to previse 20cm vise volim da gledam da je vislja 10cm...


Onda cu na cfl prec ...

Da li je bolje vise cfl poredati npr 4x 32w 8400lumena

Ili jednu cfl Dual Spectrum 200w?

Ili posebno cfl 200w za grow a posebno jednu cfl od 200w za bloom?

Box 67visina dubina 52cm sirina 20cm

Big tower kuciste
 
Poslednja izmena:

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.477
8.738
258
out of space & time
Povrsina mog pc je cca 0,5m x 0,2m= 0,10m2

Zatim ubacis u formulu
0,10m2 x 50000lux = 5000lm

Sto ce rec da je teoretski 8400lm dovoljno.

Formulu sam naucio na forumu, uvijek sam se okvirno vodio njom, mada sam gledao da ide lm I malo vise.

U jednom trenutku moras upalit box I probati, tesko je iz prve ubosti pravi set up, ja sam po nekoliko puta preslagivao moje boxove da dodjem do neke optimale..

Mora se sa teorije na praksu, nema druge.. ;)
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.477
8.738
258
out of space & time
Nisam stari, imam onaj vutrametar pa s njim gledam otprilike.. Mada nista ti nece pokazat bolje od same biljke svega mi.. Sa istom rasvjetom, na istom razmaku, svaka malo drugacije reaguje:)

Tako da uredjaj koristim u startu cisto radi neke srednje vrijednosti, I onda gledam sto cu s njom, pribliziti ili udaljiti pitanje je tad:D

To su neka moja iskustva ebem li ga..:)
 

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Ljudovi... ne mogu se odlučiti između ova 2 air cooled reflektora pa ako može pomoć. Treba mi za box 120x120x200.

Ovaj ima 125 priključak...
Screenshot_20200906-090736_DuckDuckGo.jpg

A ovaj 150...
Screenshot_20200906-091022_DuckDuckGo.jpg
Vent mi je PK 125 420m³/h

Nekako mi se ovaj drugi čini boljim ali nemogu točno reći pa vas molim iskustva?

Hvala! :)
 

Koronaguy

Aktivan Član
01.05.2020
103
347
63
Ekipa radim DIY LED panel 80x80cm. Znaci razmak izmedju sijalica je 20cm, nisam siguran koja jacina sijalica bi bila najbolja za te dimenzije?
Dvoumim se izmedju 13w 1200lm i 15w 1500lm ... Sta vi mislite ?
 

Vujsprer

Hodajuća Marihuana
18.07.2018
178
929
93
36
Planet Earth
@Black_roots

Pozdrav kolega...
Ne vidim dobro na slici ali koliko me sjecanje sluzi ti air cooled reflektori (cool tube) imaju staklo sa donje strane kako bi zadrzavali sto vise temperature tj. kako bi sustav hlađenja bio "zatvoren". Dakle zrak ulazi sa jedne strane i izlazi na drugu bez da se mijesa sa zrakom u boxu. To govorim iz razloga jer mislim da ti je onda taj vent pre jak (nece skoditi i da ostane) da bi ga koristio samo za to tj. bolje bi bilo da ga iskoristis za usis-ispuh zraka iz boxa a na reflektor stavis neki manje snage.

Ako ostavis ovaj vent onda si uzmi reflektor koji ti vec ima otvor 125 kako se nebi bezveze mucio sa cijevima kod spajanja 125 venta na 150 reflektor.

Ukoliko ces uzimati drugi vent, onda prvo pogledaj koji je od ovih reflektora kvalitetniji (procitaj koju recenziju o izradi i dugotrajnosti) i svakako si provjeri koliko svijetlosti koji odbija od sebe. To su takorec sitnice ali vec kad uzimas, uzmes odmah onog boljeg i po tome si odaberes drugi vent da ti promjer pase na njega.

Nadam se da sam bar malo pomogao i da nisam zakasnio :D

Edit: Dosao pitati pa na kraju samo odgovorio smiley9934

Zanima me Vase cijenjeno misljenje ekipa... Koju marku lampi preporucate?Sunmaster ili Philips?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Black_roots

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Ma sve jasno za air cooled reflektor. Ja samo znam da ti aircooled reflektori znaju propuštati tu na spoju di je staklo pa je u tom slučaju potrebno spajati vent da gura zrak kroz njega, a ne da ga izvlači jer ovako kad gura, ne može doći do propuštanja jer to šta propusti kroz staklo opet ide kroz filter. Isto tako se pokazalo i boljim hlađenjem kad gura zrak, ali za to treba snažniji vent.
Može se to i zabrtviti sa nekim silikonima, ali kako onda mjenjati žarulje i to sve??? Nema smisla.
Cooltube je druga priča. On je totalno zabrtvljen i njega najbolje spojiti da izvlači zrak iz njega.
Moj vent bi to izgurao, ali za sada mi treba. Sada udara Azerwing, a dok dođe ljeto nešto ću smisliti.

Hvala stari :thumb:
 
08.11.2020
5
7
3
37
Poz svima, interesuje me vaše mišljenje da li ovakav reflektor može da radi posao.
reflektor.jpg

10-30v 6500K, pročitah negde na netu da je 27W i 2700 lumena. Probao sam ga na 12V i kad sam merio jačinu svetla na oko 20 cm od njega očitava 298000 luxa (dok LED sijalica e27 od 13w daje oko 15000 na manjoj blizini). Zaključio sam da bi sa nekih 50-70cm imao solidno polje koje obasjava, a imam ovakva 4 reflektora i hteo bih da ih iskoristim za ožiljavanje biljaka.
Hvala.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Može zašto ne. Samo pripazi... mislim da je to spot žarulja koja ima mali kut osvjetljenja i udara više u jedno mjesto. Zato za oživljavanje ili kak to ti nazivaš već, moraš dići jako visoko. Pogotovo za klonove.
Boja je ok...wataža isto... nađi pravi raspored...razmake i eto panelića ;)
 
08.11.2020
5
7
3
37
Može zašto ne. Samo pripazi... mislim da je to spot žarulja koja ima mali kut osvjetljenja i udara više u jedno mjesto. Zato za oživljavanje ili kak to ti nazivaš već, moraš dići jako visoko. Pogotovo za klonove.
Boja je ok...wataža isto... nađi pravi raspored...razmake i eto panelića ;)
Da u pravu si, na svakoj diodi ima sočivo, nisam siguran koji je tačno ugao ali nije širok to je sigurno. Sija toliko jako da direktno u njega ne možeš gledati ni delić sekunde. Oslepljuje :D
Zajebao sam oko snage, reflektor koji sam pronašao na netu je veoma sličan ali primetih sad da ima manje dioda, moj ima 10 u krug i 4 u sredini a taj čije sam podatke napisao ima 8 u krug i 1 u sredini. Tek sad primetih. Čovek od kog sam ih kupio davno kaže da su Poljski (u šta ne verujem) i da su 42W (ima logike 14 dioda po 3W).
Ono što me još zanima ako neko ima predstavu koliko ampera ovaj jedan reflektor može da vuče i da li dobijam na jačini svetla ako dižem voltažu? Imam neko napajanje od 12-24V al bojim se da probam na njega da ne spalim napajanje ako vuče previše ampera.

Što se tiče dizanja u visinu tu imam dosta prostora, kutiju sam napravio od pleksiglasa dimenzija je 60x90cm u osnovi i ta 4 reflektora imaju ukupno 168W što je mnogo više od trenutnog osvetljenja koje sam napravio od 5 e27 LED sijalica od 13W isto 6500K upakovanih u onaj alu reflektujući lim kakav se nalazi u mašinama za solarijum. Ako je onaj slabiji 27W i 2700 lumena po toj logici ovi moji su 4200 lumena i bojim se da 4 komada ne budu previše za tu površinu a sa druge strane ne znam da li je ovih 5 sijalica od cirka 7500 lumena ukupno dovoljno.
 

Lovetogrow

može se sve..,a gajenje vutre,najviše!
27.08.2019
1.272
13.268
358
Poz svima, interesuje me vaše mišljenje da li ovakav reflektor može da radi posao.
Pogledajte prilog 371999

10-30v 6500K, pročitah negde na netu da je 27W i 2700 lumena. Probao sam ga na 12V i kad sam merio jačinu svetla na oko 20 cm od njega očitava 298000 luxa (dok LED sijalica e27 od 13w daje oko 15000 na manjoj blizini). Zaključio sam da bi sa nekih 50-70cm imao solidno polje koje obasjava, a imam ovakva 4 reflektora i hteo bih da ih iskoristim za ožiljavanje biljaka.
Hvala.
Drdrdre86, môžeš li reč, môže li se takav'" reflektor"-lampaa kupit,
Kod nas u EU,Slo,hr...?
 
08.11.2020
5
7
3
37
@Lovetogrow to stvarno ne znam našao sam je na aliju, mene su koštale 800 din komad pre 2-3 godine kod mog komšije.
Probao sam lampu na univerzalno napajanje od laptopa od 12 do 24V i povećanjem voltaže se ne dobija na jačini svetla. Izgleda da unutra ima drajver koji pegla struju. Čak naprotiv kad pojačam sa 12V i merim jačinu svetla smanji broj luxa. To mi bilo čudno pa sam izmerio koliko vuče ampera i na 12V vuče 2A, na 16 1,5A što znači da realno iako ima 14 dioda po 3W radi na 24W. Bez obzira na to bije takav intezitet svetla da je to bolesno, ugao je nekih 60 stepeni i probaću da iskombinujem sva 4 da dobijem pokrivenost površine 60x90cm tj. 0,54m2. Po nekim proračunima za sada sa visine od 50cm trebao bih imati 8000 luxa na toj površini. Na internetu sam pročitao da je za ožiljavanje reznica potrebno oko 150 FC što je 1500 lux-a a za zahtevnije biljke koje cvetaju i plodonose 800FC iliti 8000 lux-a.
Ako je to tačno uzimajući u obzir temperaturu ovog reflektora od 6500K taj intezitet svetla je čist overkill ali za moje potrebe sasvim odgovarajuć pošto uzgajam Prunus Laurocerasus u narodu poznatiji kao Lovor višnja a sorta koju uzgajam ne cveta i potrebno mi je da je ukorenim preko zime i izbustujem joj rast maksimalno do proleća.

Drdrdre86, môžeš li reč, môže li se takav'" reflektor"-lampaa kupit,
Kod nas u EU,Slo,hr...?
Ne mogu ti odgovoriti na pp, izvodljivo je to što si pitao samo zavisi kakav proizvod. Ako je išta ilegalno neće hteti da primi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow
25.07.2019
49
100
33
Poz ekipa... Evo treba i ja da pocnem jednu turu unutra.
Sta me zanima, u boxu su 2 kompleta hps600w, koliko da ih dignem od biljaka da li je 40cm dovoljno u vege i cvetanju?
Samo se to bojim da ne zeznem, te visine.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow

Lovetogrow

može se sve..,a gajenje vutre,najviše!
27.08.2019
1.272
13.268
358
Poz ekipa... Evo treba i ja da pocnem jednu turu unutra.
Sta me zanima, u boxu su 2 kompleta hps600w, koliko da ih dignem od biljaka da li je 40cm dovoljno u vege i cvetanju?
Samo se to bojim da ne zeznem, te visine.
Zavisi,dali su u cool-tubu,ili su na reflektoru...600w u vegi je mnogo svetla,pa digni malo više,ako su biljke tek izašle iz zemlje.Ne trebaju toliko svetla.a ako je cool-tube,onda,bi čak I mogao na 40cm,uz jaku ventilaciju...al opet ponavljam,puno je 600w,za sam početak uzgoja.Samo moje mišljenje,po iskustvu....
A cvat...do tad ima još..ak te kužim,si na početku(600w možeš držat nad biljem oko 40cm,uz dobru ventilaciju!Samo stavi ruku na visinu bilja,i osjetit čes, toplinu,
ako tebe peče,opeči češ i njih,nađi odgovarajuču visinu,onda prilagođuj(koliko one,strečaju-rasu,tako i ti podigneš refl .). :cool:
✌️by Lovetogrow,and happy growing!
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Wragolan00