Sweet gelato, 1 grow

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.09.2021
131
249
43
49
Dobar dan svima, nova sam na forumu. Ovo mi je prvi grow, nikad nisam uzgajala ništa od biljaka pa je svaka pomoć dobrodošla. Nisam još krenula u sadnju jer sam prvo htjela vidjeti dali sam pripremljena kako spada i dali mi nešto fali, ili imam viška.

Ako ima neka dobra duša da mi bude mentor bila bih zahvalna. Gledala sam mentorski kutak ali nisam uspjela shvatiti na koji način se šalju poruke. Ono s čime sam se ja pripremila za avanturu je sljedeće:

Sjeme: sweet gelato automatici

Box: 80x80x160

1 x Prigušnica TBM Green Power 250 W

1 x Reflektor Hammertone sa V zavihkom 470 x 470 mm ili Cool Tube 125 x 300 mm (ne znam koje imam, došlo je u kompletu)

1 x Filter protiv mirisa Primaklima PK100 (360 m³/h)1 x Žarulja Sylvania HPS Grolux 250 W (došla je u setu, po potrebi bi ju zamjenila s philips pia)

1 x Aluminijska cijev za prozračivanje 100 mm (1 m)

Tehnika uzgoja: LST

Režim: 18-6

Zemlja: Composana s perlitom

Gnojivo: Canna terra easy box

Oprema: 2 tegle od 3L, pa za presadivanje 2 tegle od 20-25L (dvije biljke za prvi puta su mi dovoljno), hidrometar, vodometar, 24 timer, uređaj za mjerernje EC-ja (kupljen krivo, no ni ne znam dali mi to treba)

Ventilacija: 1 ventilator od 50w (gornji), podni ventilator od 90w- za ovo nisam sigurna dali je previše ili premalo
 

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.618
258
jedina dobra dusa od mentora koji su aktivni je kolega @FatOne ...udji u mentorski kutak i potrazi ga..
sa srecom... :)


ili ovako direkt.
 
02.09.2021
131
249
43
49
vidjela sam ga, ali kako sam rekla, nemam ne znam zasto mogucnosti javiti se niti jednom mentoru. potpuno sam nova na forumu, prosla sam puno tema, ali nisam shvatila jos uvijek kako ikome poslati poruku, osim ovako odgovoriti. mozda sam glupa, ali sam bar iskrena
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
Pozdrav i dobro nam došla!

250W na te dimenzije je granica, mnogo bolje bi bilo da je 400W ali ako ideš dve biljke biće to ok (ja guram 400W na metar kvadratni, iako je optimalno zapravo 80cm, ali postižem ok rezultate)
Obavezno uzmi MH sijalicu za vege, da što manje strečaju od starta (prvo proveri da li ti balast podržava i MH, pošto ima na tržištu i onih koji su specifično za HPS Ili MH) a i zato što je plavi spektar bitniji u vegetaciji, pa kad krenu da cvetaju prebaci na HPS

EC merač je super stvar, poslužiće :thumb:
Mislim da je prejak taj vent od 90W, ali ne mora nužno da bude problema (osim oko potrošnje struje, ipak će ti raditi sve vreme vrlo verovatno)

Eh da, mi smo ovde vizuelni tipovi persona, ne volimo da nagađamo i zamišljamo, dakle daj nam fotki, fotki, fotki

Kolega FatOne ima znanja i spreman je da pomogne, podržavam preporuku :)

Sretno u nastavku!
 
02.09.2021
131
249
43
49
nisam jos pocela s uzgojem pa nisam ni slikala (budem), jer sam realno samo slozila box i svijetlo unutra. jos testirat moram tajmer da vidim dali sam ga dobro programirala, kupit ponovno ph mjerac jer eto mozda mi treba ec (krivo sam piknula kad sam narucivala) pa sam sad osuđena na kineski ph mjeracu koji moram provjeriti dali radi kako spada. s obzirom da nikad uzivotu nisam biljku imala, iscitavam forum uzduz i popreko. koliko shvačam iz tuđih postova, fali mi bocica za mlade biljke koja raspršuje vodu, to nemam. voljela bih da kad krenem u grow da ipak nekog vraga znam, ne da poubijam sve prije nego što krenem. zanima me dali se zaljeva kada je biljka u mraku, nekako mi je to logično? što se tiče ventilatora od 90w ima 3 brzine pa može raditi samo na prvoj ako bude trebalo. često vidim da ljuddi imaju ventilatore na "nogama" , ne na samom podu. moj taj jaci je mali podni, pa me i tu zanima dali on treba biti na povišenom. imam doma još dva obična ventilatora trebam pogledati koliko vata imaju pa se tu da kombinirati.

e sad glupo pitanje, što ovo znači "prvo proveri da li ti balast podržava i MH" (žensko sam jebi ga)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Polaroid

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
Imaš metal-halide (MH, tzv 'plavi spektar', mi ih vidimo belo) i high pressure sodium (HPS, crveni spektar, mi vidimo žuto-narandžasto)
Pojedini balasti tj prigušnice podržavaju obe, baci pogled šta piše na njemu :)
U principu možeš ti izgurati ceo grow na HPS, ali meni lično bi bila frka, knap si sa visinom dosta (sijalica mora jedno 25~30cm da bude udaljena od vrhova, plus visina potova = gubiš sigurno pola metra od tih 160, možda i više.
Nezgodno je što autosi nisu za žestoko treniranje, ne smeš baš da divljaš i stresiraš ih jer ih to usporava, a cveta nezavisno od foto perioda
Zato ti predlažem MH tih prvih par nedelja (HPS streča dosta), a i plavi spektar je dokazano bolji za vege fazu :)

Što se venta tiče, biće ok

Zalivanje idealno ujutru pre paljenja, ili malo posle, tad 'vuku', može i uveče pred gašenje, ali imaj u vidu da će ti dići vlagu preko noći, što može da ti treba a može i da smeta
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xxxivanaxxx
02.09.2021
131
249
43
49
da, to sam i pretpostavljala da je idealno zaljevanje prije paljenja. imam sliku prigusnice pa ne znam dali vidis dali moja podržava to što treba
 

Prilozi

  • Screenshot_20210928-094336_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20210928-094336_WhatsApp.jpg
    171,1 KB · Pregleda: 48
  • Sviđa mi se
Reactions: Wendigo

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
To je to, piše u kvadratu pored 250W HPS i MH :thumb:

Ha gle, i da zaliješ u toku dana biće ti zahvalne ako su žedne :) ja lično volim neki ritam da uspostavim i zalivam uvek u isto vreme, nznm koliko je to bitno/ima uticaja, neki kažu nebitno, neki se kunu ..šta znam. Gledaj po njima, ako su one sretne - to je to. Ne popravljaj ako nije pokvareno :)

Peace
 
02.09.2021
131
249
43
49
super, hvala. znaci po tebi kupujem isto 250W ili 400W ako cu mjenjat žarulju, a po svemu sudeći hoću.
ima mi smisla da se ritam zaljevanja drzi u kontinuitetu. hvala ti puno na pomoci

jedina dobra dusa od mentora koji su aktivni je kolega @FatOne ...udji u mentorski kutak i potrazi ga..
sa srecom... :)


ili ovako direkt.
skuzila sam, hvala ti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Saša443

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.014
2.598
Nevada, USA
Evo pomoći ću ti ja za prvu ruku dok se ne javi FatOne
Po meni imaš sve što ti treba:thumb:. Ispuh pri vrhu boxa je najbitniji, to neka radi non stop. Ventilator/i koji idu unutar boxa imitiraju vjetar, mješaju zrak itd. namjestiš ga/ih tako da lagano puše po krošnji, ali to tek kasnije kad se biljčice malo razviju. Sad na početku dok su još male okreni ga/ih naopako tako da ne puše direkt u biljčice nego da se zrak odbija od boxa ili ih jednostavno isključi, ali ispuh mora obavezno radit. pH metar ti je dovoljan, ne treba ti EC metar...može čak i bez pH metra, nije obavezan pogotovo ako radiš sa automaticima ;). Prskalica ili kako kažeš "bočica za raspršivanje" bi ti dobro došla ali može i bez tog...bitno je ne pretjerivat sa vodom. Dakle, na samom početku ti je dovoljno otprilike 0.3 - 0.4 l vode i zalijevaš ravnomjerno cijeli pot (da ne bi kao neki samo oko biljke:D). Ne zalijevaš svakodnevno napamet, već pričekaš par dana da se zemlja osuši. Kako biljčice rastu tako pomalo povećavaš litražu...npr, nakon cca. 10 dana rasta zalijevaš sa pola litre, nešto kasnije litra, pa dvije, itd.:) Kasnije kad već budu velike, trebat će ti po svakoj cca. 5 - 6 l vode ;). Možeš zalijevat tijekom dana, a možeš i dok spavaju...nebitno, kako ti je lakše. Samo pripazi da ih ne prskaš po listovima dok je svijetlo upaljeno i nema problema :). Sretno do masnih topova:thumb:
 
Poslednja izmena:
02.09.2021
131
249
43
49
ispuh=ventilator? TT100 mi je ekspolodirao u ruci (nije struja za zene) pa sam primorana uzeti nesto od ventilatora koje imam doma. koliko vidim na slikama drugih dnevnika, neki imaju ventilator iznad lampe neki ispod. dali je to bitno? i kad smo vec tu vidjela sam u nekim dnevnicima da ljudi ostavljaju jedan "prozor"/mrežicu otvorenu da ulazi zrak. moj je box u sobi koja je uglavnom u polumraku, a u topla doba s otvorenim prozorom, smjer sjever. sad dal se to radi ili se sve zatvara?
 
Poslednja izmena od urednika:

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.014
2.598
Nevada, USA
Tako je, treba ti ventilator...može neki najobičniji za kupaone :). Iznad lampe negdje pri vrhu boxa, može na sredini a može i negdje sastrane pri vrhu...i sa tom "aluminijskom cijevi za prozračivanje" što si dobila provučeš ventilaciju do prozora (tako i ja imam), tako će ti miris i sav taj topli/vlažni zrak izlaziti van prostorije/sobe. Kao što rekoh, taj "ventilator ispod lampe" služi za imitiranje vjetra u boxu, na samom početku nije bitan...kasnije itekako jest:). Naravno, obavezno mora postojat i nekakav ulaz zraka...dovoljan je samo pasivan otvor ili još bolje više njih. Znači, jedno to okno uvijek mora biti otvoreno, a te mrežice služe da ne ulazi prašina i koje kakva gamad. Može bit otvoren prozor, dapače dobro im dođe malo svježeg zraka izvana...kod mene se prozor ne zatvara, otvoren je 0-24 čak i zimismiley9934...samo ja sam jug pa mogu tako:D. Ništa, kasnije kad zahladi morat ćeš nekako provuć ventilaciju kroz zatvoren prozor.
 
02.09.2021
131
249
43
49
evo 1. glupog pitanja. ulaz zraka. box ima 3 otvora, po 1 sa svake strane i 1 na krovu i dva "prozora" pri dnu. smatrala sam da su otvori isključivo za kablove, znači jedan od njih je uvijek otvoren?

nemam obicne ventilatore iz kupaone, imam dva lezeca i dva stojeća. jedan stojieći mi je 50W,
jedan lezeci je: https://www.botanika.hr/ventilatori/cyclone-podni-ventilator kazu specifikacije 90w, ostale moram pregledati, pa vidjeti sto mi najbolje pase.

2. glupo pitanje: meni otvoren prozor po zimi nije problem (soba ne sluzi za zivot, niti spavanje), no dali cu uz otvoren prozor uspijet temperaturu zraka u boxu održati na 25c? dali je problem da aluminijska cijev jednostavno bude samo van boxa il to se to bas abnormano osjeti? kamuflirat cu prozor nije problem smo eto pitam kad je vec tema otvorena da znam. hvala na odgovoru
 
Poslednja izmena od urednika:

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.014
2.598
Nevada, USA
Znači, ako imaš 3 otvora pri vrhu...jedan od tih će biti ispuh (npr. taj na krovu), ostala dva zatvoriš. Ta dva prozora pri dnu služe za pasivan upuh zraka, njih držiš uvijek otvorene. Taj ventilator ti može poslužit za unutar boxa za mješanje zraka i imitiranje vjetra, ali za ispuh ti treba nešto slično kao taj TT 100, kojeg ćeš moći spojiti sa tom cijevi 100 mm. Da...bez grijanja teško da će ići sa otvorenim prozorom...ja sam u zgradi, radijator mi je kraj boxa (centralno grijanje)...prozor mi je širom otvoren ali roleta je spuštena praktički do kraja, dignuta je onako pri dnu, tek toliko da možeš provuć ventilator/cijev. Ha može i tako, ali bolje je da taj topli/vlažni zrak ide direkt van. Mislim da su neki tako već imali problem sa plijesnivim zidovima itd. ali ako ćeš redovito provjetravat prostoriju moglo bi proć. Miris ćeš riješit sa filterom.
 
Poslednja izmena:
02.09.2021
131
249
43
49
da, tako sam i ja. box kraj radijatora. prozor se moze otvorit na kip, ima roletnu, pa cu vidjeti što se da napraviti. hvala za info o vlazi, sad znam da je prozor jedina opcija. vidim da ljudi u boxovima imaju ventilatore na "kvacicu" od 20w, mislim da s s TT100 više neću bavit. hvala na svim info. poskidat cu zaštitu s mrežica, mislila sam da box mora biti u potpunom mraku.
 
Poslednja izmena od urednika:

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.014
2.598
Nevada, USA
vidim da ljudi u boxovima imaju ventilatore na "kvacicu" od 20w
Dobro vidiš, unutra ide "clip fan"...dovoljan je bilo kakav ventilator samo da nije prejak. Može ti poslužit i taj kojeg imaš.
mislim da s s TT100 više neću bavit.
Uredu to je na tebi, ja sam TT 100 spomenuo samo radi usporedbe. Ima i drugih sličnih ventilatora (100 mm), slobodno uzmeš koji se tebi sviđa;)...mora bit odgovarajuće veličine (promjera). Mislim da si krivo shvatila, turbina (ventilator) na ispuhu to je pod obavezno...kako misliš bez toga growat? :confused: Nije dovoljno samo uključit unutarnji ventilator. Bez turbine na samom vrhu zrak ne cirkulira, nemaš podlak koji je itekako potreban, teško ćeš tako održavat temperaturu i ostale uvjete u boxu. Unutarnji ventilator samo mješa zrak, za uspješan grow potrebna je stalna izmjena (cirkulacija) zraka.
hvala na svim info. poskidat cu zaštitu s mrežica, mislila sam da box mora biti u potpunom mraku.
I bit će u mraku, ako si kupila već gotov box...to je već napravljeno tako da svjetlo izvana ne ulazi, nemaš brige...samo skini:thumb:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: xxxivanaxxx
02.09.2021
131
249
43
49
mislilla sam da ne mora ventilator na ispuh, ako mora, nabavit cu. pregledavam dnevnike od ostalih ljudi pa sam na svega par boxova vidjela da imaju taj ventilator na ispuhu, no mozda je njima van boxa.. hvala!
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Marven

Aktivan Član
16.02.2019
169
1.159
143
34
Nemoj pomiješati tt100 s unutarnjim box ventovima. Unutrašnji je samo za vjetar unutar boxa, i tu ekipa koristi male računalne PC ventove, ili kao ovaj crni podni iz botanike. Obavezan je tt100 ili nešto u njegovom rangu, on služi za izbacivanje i usput filtriranje zraka, jači je motor i ne može se zamijeniti s običnim ventovima samo za cirkuliranje kroz box.

Edit: dok natipkam već si dobila odgovor :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xxxivanaxxx

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.014
2.598
Nevada, USA

xxxivanaxxx

Svi imaju ventilator na ispuhu jer je to najbitnija stavka...bez toga ne ide. Tako je, samo drukčiji setup...neki imaju ventilator na vrhu boxa, a neki kao ja imaju izvan boxa...iz boxa ide cijev na koju se spaja ventilator :).
 
02.09.2021
131
249
43
49
hvala na bitnoj info. eto onda i to moram kupiti ponovo :D

spasitelj. znaci gledam iskljucivo TT? nasla sam na igrowu i TT i kompetan vent sistem. sta mi je pametnije? mislim filter i cijev imam al razlika u cijeni je zanemariva

hvala hvala, nisam ga vidjela u vecini dnevnika pa sam mislila da je to samo obican gornji ventilator. sad sam i nasla jedan dnevnik u kojem je bas taj ispuh dobro slikan. hvala puno!!

xxxivanaxxx

Svi imaju ventilator na ispuhu jer je to najbitnija stavka...bez toga ne ide. Tako je, samo drukčiji setup...neki imaju ventilator na vrhu boxa, a neki kao ja imaju izvan boxa...iz boxa ide cijev na koju se spaja ventilator :).
hvala hvala, nisam ga vidjela u vecini dnevnika pa sam mislila da je to samo obican gornji ventilator. sad sam i nasla jedan dnevnik u kojem je bas taj ispuh dobro slikan. hvala puno!!

Edit: dok natipkam već si dobila odgovor :)
hvala hvala, nisam ga vidjela u vecini dnevnika pa sam mislila da je to samo obican gornji ventilator. sad sam i nasla jedan dnevnik u kojem je bas taj ispuh dobro slikan. hvala puno!!
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: jopezg and Badi