Tehnika SOG [sea of green] - pitajte sve sto vas interesuje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Znam,da je tesko pisati o ovom nacinu uzgoja u forumu gde je uzgoj za osobne potrebe.Ali dosta njih radi tu tehniku uzgoja o kojoj je na ovom forumu malo napisano, iskljucivo za sebe.Pitajte sve sto vas interesuje o izgradnji i uredjenju boxa i samom uzgoju....
 

ljoVe

Aktivan Član
02.09.2009
119
94
28
40
Bok! Odlična tema!
Ako si expert u ovom nacinu uzgoja imam par pitanja jer se i sam želim okušati u istom...
1. koja mreža (rešetka), bi bila idealna gledajuci iz perspektive štednje i funkcionalnosti
2. koji predtreninzi su preporucljivi prije postavljanja mreže? fim? lst pretpostavljam pod obavezno?
3.kada staviti mrežu? u sredini cvijetanja?
LP
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
SOG je još jednostavnija metoda.Nema obrezivanja osim dobar deo donje biljke..., tu stane i do 30-36 biljki na 120x120cm box,saksija od 5,5 ili 6l dimenzija 18x18cm.
Drug a o tom sto pitas je na forumu mnogo napisano i okaceno fotografija...ako bas zapne,trazi pomoč
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
Evo jedno pitanje.
Obicno se stavlja mala kolicina zemlje..e sada koliko je najbolje??
Znam da nepostoji shema prehranjivanja........ predpostavljam da je sve u kvaliteti zemlje i njenoj pripremi a tu sigurno postoji neka tajna,dvije:)

edit:
Sorry Era vec si dao pola odgovora dok sam ja štipao pitanje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Za normalan urod počnite sa ventilacijom na 120x120 bih ja stavijo najmanje 400m3/h i karbonac i za upuh 150.Najmanje dva ventilatora za mesanje vazduha,improvizujte dno-odignuto ako bih zrak kruzijo od ispod.Rasveta 600w,svi imate upaljene kompove ,svetla....a plasite se 400w ili tek 600w
Zemlja je je.eni problem jer ogromna večina, koristi zemlju,substrate koji su svi za hoby-uredjivanje terase...Takodje je vrlo malo substrata zemlje napravljeno za posude veče od 3,5-4l. Najvise volim radit sa vlaknatim substratom
Ni ti substrati koju prodaju brandovi djubriva za uzgoj vutre nisu profesionalni substrati. :thankyou:

Prehrana ide treci dan ako govorimo o klonu i ide do 4sedmice cvetanja ,manja preporucljiva doza i onda punim ako nemas EC matar. Na kraju ispiranje.Inace dva put hranjenje i onda voda-pa ponavljanje peseme... do kraja
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
a dali bi sta pomoglo kada bi u TM ili Composanu dodao vlakna od kokosa..mozda koji kokosiji briket.sorry ako su pitanja malo glupa ali znam da si ekspert za zemlju.
EC metar imam ali ga nisam koristio ,nisam ni nesto previse kemijao oko zemlje a volio bi malo dublje u to podrucje:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Da ne reklamiram nikog, trazite zemlja koja je vlaknata..ali znam ,da se dobre substrate moze nabaviti i u Srbiji,Hrvatskoj. Kokosinjog se ja plasim za nutra...
Root stimulator,gnojivo,bloom stimulator- neki cepaju i PK-monokalijev fosfat kučeš vise :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
Zbog ovog Monokalijevog fosfata sam malo odlutao na google i mozda naletio na nesto jako dobro ali necu spamati temu..uglavnom dobio sam sto sam trazio :respect:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

BOTANIK

Aktivan Član
23.12.2006
55
18
8
SLO-Era je napisao(la):
SOG je još jednostavnija metoda.Nema obrezivanja osim dobar deo donje biljke..., tu stane i do 30-36 biljki na 120x120cm box,saksija od 5,5 ili 6l dimenzija 18x18cm.
Drug a o tom sto pitas je na forumu mnogo napisano i okaceno fotografija...ako bas zapne,trazi pomoč
Stane i vise zataj prostor, nego bolje je da se krene od sjemena uzgoj nego klonova jel su klonovi vec razvijeni u sirinu. Uzgoj od sjemena je puno bolji jel su i biljke jace i puno manja vjerojatnost od hermija zbog stalnih promjena svijetla i slicno. Lako se napravi selekcija najboljih female pa cak moze stat i vise od 36 na taj prostor 120cm ali ako se otpocetka ide 12/12 pa se ni nemora obrezivati nista vec se pusta centralni vrh samo da se razvija.

Za zemlju najbolje da se koristi po biljci 5-7 litara ali da budu sve zajedno u jednom velikom kontejneru od 200 litara npr ili par kontejnera i to sve najbolje da bude 100%organik, nema flush ni ostalih zajebancija sa gnojivom. Zemlja mora bit tip top zato jel biljka sama uzima koliko joj treba i svaka uzima koliko hoce. To je biljka kao i svaka druga i najbolji rezultati se postizu organskim uzgojem.

SLO-Era kokosje gnojivo je najbolje kompostirano u prahu, izgleda kao crna zemlja i mirisi na humus a ne na chicken shit. Stavlja se 1litra na 20l zemlje komotno jel ima jako malu vrijednost NPK (uz ostala gnojiva). Ako netko zna gdje se moze nabaviti bilo bi dobro da napise jel koliko sam vidio nitko ga ne drzi.

ps. jel mi mozes reci jednu stvar posto se razumijes u zemlju. koliko ide vapna ide u npr 100l treset da se regulira pH?
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
posude-saksije su 17,5 ili 18 x18 tako, da na 120cm x 120 ne moze stati vise od 36.
sto se tice koskodijih briketa ja korisitm i prodajem Orgevit ali za vanjsku kulturu, za nutra ne savetujem.
Sto se tice dodavanja kalcija,osobno nakon 10dana veg dodam Kalcijev karbonat koji se polako topi-mala kašikica-ne prepuna na saksiju od 6l
To sto ste otvorili za klonove vs semenki -neka svak sam proba ali navode koji si napisao Botanik i nisu bas tacni...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jesam and opa cupa

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
Zbog cega se "forsira" maksimalan broj biljki u malim saksijama?Zar nije cilj popuniti mrezu?Moj je neki plan bio da mrezu 70x120cm prekriju tri fem biljke u posudama od 15 litara, sa mesec dana vegetacije, pod 400w sa ct-om.Kontao sam okna na mrezi da budu oko 10x10cm,u pocetku bih radio lst trening koji sam vec primenjivao i onda u nekom trenutku bih postavio mrezu na vec pripljemen ram.Ovo sve radim jer moram da se uklopim u 120cm visinu boksa.
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
prije svega rekao bih da se forsira zbog "duzine" samog uzgoja pa to sto ces ti raditi je nemjerljivo sa ovim jer ovdje nece biti potrebe za mjesec dana vegetacije, eventualno 1-2-3 tjedna a to je više/manje uvjetovano od sorte do sorte dok neki kreću 12/12 od starta. Da bi se nadoknadila količina koju ces ti izvuci do kraja vegetacije ovdje se stavlja vise biljaka u manje potove... Tko kako voli...prednost je brzina od točke A do točke B, količina bi mogla biti veća, manja ili ista a ovisi o setapu i growru :). Minus ove tehnike je na strani zakona pa ako padnes sa 3 ili 30 komada nece biti isto u ocima istoga :D

Što se mixa tiče sjećam se da sam koristija nešto u ovom omjeru: klasman potgrond H + 10% biovit humsa + 5% pijeska prokuhanog, + guanokalong u pragu -50g na 1 saksiju od 7L, perlita također...(koristija sma bija i komposanu kao i terasan zemlju ali potgrond H ih je išamara uzfduž i popriko )
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
zli.azra je napisao(la):
Zbog cega se "forsira" maksimalan broj biljki u malim saksijama?Zar nije cilj popuniti mrezu?Moj je neki plan bio da mrezu 70x120cm prekriju tri fem biljke u posudama od 15 litara, sa mesec dana vegetacije, pod 400w sa ct-om.Kontao sam okna na mrezi da budu oko 10x10cm,u pocetku bih radio lst trening koji sam vec primenjivao i onda u nekom trenutku bih postavio mrezu na vec pripljemen ram.Ovo sve radim jer moram da se uklopim u 120cm visinu boksa.
SOG i SCROG nije ista tehnika u SOG-u se nekoristi zica ;)


edit:
Trop hvala na receptu :respect:
 

BOTANIK

Aktivan Član
23.12.2006
55
18
8
SLO-Era je napisao(la):
posude-saksije su 17,5 ili 18 x18 tako, da na 120cm x 120 ne moze stati vise od 36.
sto se tice koskodijih briketa ja korisitm i prodajem Orgevit ali za vanjsku kulturu, za nutra ne savetujem.
Sto se tice dodavanja kalcija,osobno nakon 10dana veg dodam Kalcijev karbonat koji se polako topi-mala kašikica-ne prepuna na saksiju od 6l
To sto ste otvorili za klonove vs semenki -neka svak sam proba ali navode koji si napisao Botanik i nisu bas tacni...
thx na odgovoru. velika je razlika izmedju briketa i kompostiranog kokosjeg gnojiva, briketi su puno jaci. za kompost treba nekoliko godina. 1-3 litre na 20 litara moze ic i indoor + ostala organska gnojiva.

http://www.youtube.com/watch?v=OlVSCo8b808


ps. ako uzgojis od sjemenke u posudama 0.9x0.9cm definitivno je razlika nego kad stavljas klona jel su biljke zgusnute od pocetka i drugacije se razvije nego klon. uzhe su i to daje mogucnost da se vise biljaka stavi nego klonova. mada moze i jedno i drugo naravno kako ko hoce.pozzz

ps.ps sto se tice klon vs sjemenka, kad imas klonove pusis uvijek istu biljku tjednima. bolje je kad su razlicito sjeme za smokera a i prirodnije je.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
Nekako mi nema smisla kupovati 50-60 sjemenki nije to bas jeftino.
Komercijala je iskljucena tako da su klonovi u velikoj prednosti u SOG varijanti;)
SOG svakako asocira na komercijalu ali nemora biti tako ja sam do sada imao box upaljen svih 12 mjeseci u godini a nisam komercijala.
A sada hocu jedan ali posten za cijelu godinu i SOG mi se cini dobar izbor za to a i nemora biti isti strain...klonove bi skidao sa razlicitih majki.

Kolicina zemlje je kljucna da bi se to moglo nazvati SOG-om ja cak mislim da bi bilo dovoljno i 3l zemlje ako je dobar mix i ako se to pripremi kako treba.Naravno prehranjivanje je neizbjezno od malih nogu a i to zahtjeva nekakvo iskustvo.SOG za razliku od ostalih nacina ipak zahtjeva odredenu dozu iskustva i tu mi pada na pamet onaj Liebigow zakon prinos ovisi o onom elementu koji se nalazi u minimumu e zato mislim da je tajna u zemlji;)

Sve iznad 5-6l je klasican uzgoj 12/12 biljka u toj kolicini izvegetira ko cempres a to po mom laickom misljenju nije SOG.
Poanta je sto vise biljki na sto manjoj povrsini a da opet imaju uvjete za" normalan "razvoj.
 

BOTANIK

Aktivan Član
23.12.2006
55
18
8
Ako krenes od sjemena 0.9cm posudama od pocetka dokraja 12/12 dobijes samo jedan centralni vrh i brzo lisca "nestane" i tu je dalje pitanje zemlje, ako po biljci imas 7L to ce ti sredisnji vrh kola etc biti debilji nego sa 3L. sative naravno duze u visinu za razliku od indica al to je pitanje straina.

ps ljudi bi si olaksali zivot da su normalni i prirodniji, a ovako je sjeme skupo a uopce nebi trebalo biti i naravno zbog toga mnogi growaju samo par biljaka i vege sto naravno duze traje godisnje max 3 growa, i sav taj zatvoreni krug potice i skupa mineralna gnojiva koje naravno prodaju vecina istih bank seedova koji prodaju sjeme za 10eura. nije ni jeftino ni prirodno. zakljucak je da "komercijalni growovi" (sto mi je jako glup izraz posto zvuci kao da se radi o narodnoj glazbi dok se zapravo mnogi tako lijece od raka) su mnogo prirodniji, zdraviji i isplativiji sto je sasvim drugi slucaj za mnogih growera danasnjice "za osobne potrebe". Vjerojatno je to tako zato sto iza tih "komercijalnih growova" stoje ljudi koji imaju vise od 35 godina iskustva u growingu i znaju sto rade. naravno neki si nemogu bas priustiti i dodatne prostorije i ormare za majke i klonove, nije to bas sitnica i uzima vremena. SOG se radi o efikasnosti, vecem broju biljaka, manjoj potrosnji energije, svijetla itd.

ps ps 36 klonova meni svejedno zvuci "komercijalno" kad si vec dotaknuo tu temu. jel sto se tice broja biljaka nemoras ti staviti toliko ni klonova ni sjemena.. npr mozes u posudama 0.9cm jednu do druge saditi (box za klijanje) 20sjemena npr i rasirih ih u boxu 1m2 na SOG samo sta ti se u tom slucaju vise isplati staviti 20 klonova jel je siri i bolje zauzme prostor tj bolje je za vege pa dobijes par centralnih vrhova. nakraju se svede skoro na isto ali duze traje vege+cvijet znaci vise trosis i vremena i struje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o and opa cupa

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
klon raste isto ko majka :D sa klonovima mozes samo da ubrzas proces,jer njima treba 10 dana da se okorene,i mogu odma na 12/12 Veca mogucnost hermica ti je na regular semenu...i ajde da uzmemo da radis iz semena od starta 12/12 treba ti 30dana da procveta i jos 50-60 cvetanja to ti dodje 3 meseca :D i ne stedis ni na struji ni na hrani,ni na zemlji,a dobijas manje :) jer ti se zuri 20 dana...
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
36 klonova na 0,80m2 u 2,5 litre zemlje(boce od kole) Brutalni lolipop i mix klasman potgrond H + 5% vermikulita +Hesi root komplex umjesan u vodu i zemlja zalivena prije sadnje kao stimulator korijena.
Mislim da bi to moglo biti dobro.400w u boxu 1x1m 12/12 od starta.

evo tu nemaju vise od 2,5-3l i hebeno izgledaju