Teoretsko pitanje u vezi dizajna ormara

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
POzdrav svima

u fazi sam projektoranja (a kad noisam lol) ormara, pa me zanima vaš savjet:
Kuda da stavim trafo od HPS-a?
Pričamo o ormariću, ali može i za ormar: kamo sa tom super-grijalicom?
Da napravim posebnu prostoriju? da je zašarafim vani?
Ništa mi elegantno ne pada na pamet...
hvala i pozz
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
vazno da ormar proradi, a balast moz turiti di oces, na, pored, iza... u cemu je poenta, jer ne sme da se vidi ili samo zelja za estetikom
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Stavi ga van ako nije problem. Ako je nezgodno van, samo negdje na visoku poziciju, na strop boxa, po mogućnosti nek ne dira stjenke boxa. Iako ne grije toliko da se drvo zapali, opet nikad dosta opreza. Meni osobno 250W ETI balast nije radio probleme po pitanju temperature unutar boxa, a nije ni 150W Elektrokovina grijao toliko da bih morao van stavljati. 400W ETI mi je također bio unutar boxa... mislim da se nepotrebno brineš. Samo nek ne može voda do struje i to je to.
E sad, nebi ja bio ja da ne kritiziram malo :p Šta ovo nije već bezbroj puta prožvakano po raznim temama na forumu?
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
PowerSeed je napisao(la):
vazno da ormar proradi, a balast moz turiti di oces, na, pored, iza... u cemu je poenta, jer ne sme da se vidi ili samo zelja za estetikom
A nije, druže, sorry
Ako sam krenuo raditi, onda volikm napravit pošteno, a ne da svaki tjedan moram mešto mijenjati…
Nije mi frka da što prije napravim i započnem grow.
Također, estetika (tj. stealth) su mi jako bitni, ne zbog estetike same nego zbog moje sigurnosti.

zlo&naopako je napisao(la):
Stavi ga van ako nije problem. Ako je nezgodno van, samo negdje na visoku poziciju, na strop boxa, po mogućnosti nek ne dira stjenke boxa. Iako ne grije toliko da se drvo zapali, opet nikad dosta opreza. Meni osobno 250W ETI balast nije radio probleme po pitanju temperature unutar boxa, a nije ni 150W Elektrokovina grijao toliko da bih morao van stavljati. 400W ETI mi je također bio unutar boxa... mislim da se nepotrebno brineš. Samo nek ne može voda do struje i to je to.
E sad, nebi ja bio ja da ne kritiziram malo :p Šta ovo nije već bezbroj puta prožvakano po raznim temama na forumu?
Hvala na info
I ne, nigdje nije specifično rečeno KUDA staviti tu vražju grijalicu...

Trenutne ideje kojima se igram su:
1. objesiti/postaviti na vrh ormarića, uz ispuh
2. našarafiti na stražnju stranu ormara, izvana, ali napraviti neko udubljenje u stražnjoj stijenci, da ne viri van... (preferiram ovu opciju, da bude vani)
 

doc_doc

Aktivan Član
13.12.2013
91
103
0
dobra ti je i prva i druga ideja, sad zavisi koliko imas volje igrati se tim. ja bih ju stavio bilo di da nije direktno na podu tj blizu vode, mozda iza ormara ili nesto tako.
iako ako je nasarafis izvan ormara pa napravis tako udubljenje opet ces imat grijucu kapsulu unutar ormara znaci bolje ju samo pusti da visi. poz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: fat_troll
01.04.2013
44
64
18
vidio sam neke koji su je stavili u box i na nju mrvicu veci metalni lončić sa vodom da isparava i podigli si odma vlagu u boxu. Ja osobno imam upalajč i prigušnicu na 1,5cm debeloj osb ploči prišarafljen uz desnu stranicu boxa (sve lijepo pofarbano u crnu boju jer mi taman na tom dijelu dolazi crno polje od afganistanske zastave, tako da se ni ne vidi)...u svakom slucaju metni je van boxa pri dnu
 

ljoVe

Aktivan Član
02.09.2009
119
94
28
40
moja ima 15 kila, stoji iza boxa na laminatu, kuri oko 110 stupnjeva...problema nisam imao...moj osobni savjet ti je izvan uzgojnog prostora svakako... ako nista slucajno trknutu posudicu sa vodom možeš predvidjeti...a EMZ može imati i negativan utjecaj na biljoze u vegetaciji...iako sigurno ne od 400W prigusnice...
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
par doatnih pitanja, ovaj put vjerujem malo banalnih, ali ne i laiku kao što sam ja.

Recimo da imam ormarić neki, ali nema stražnje strane. Odnosno ima stražnji dio,ali taj je dio napravljen od onog LDF ili MDF materijala, uglavnom sranje debelo 2-3 mm, drvo koje se ponaša ko karton. Ta stranica nije uopće učvršćena, nego se samo tek toliko drži.
Od čega bi bilo dobro napraviti tu stranicu? Ja sam razmišljao neka šperploča, ali one su skupe. Pa sam nišao na MDF ploče, koje su cijenom relativno pristupačne (Osim što moram kupit jebenu 2*2m ploču...).
KOlika bi mi debljina bila dovoljna? Ja ramišljao nešto ispod centimetra...
Na kraju, a ovo je važno, kako bih ja to pričvrstio za stražnju stranu ormarića? Da lijepim pa čavlima/šarafima? Ili da smislim one malecke L-profile, pa šarafima?
Možete mi odgovoriti i nekim linkom tipa 'stolarija 101'...

Također, od istog bih materijala napravio i pregrade unutar ormara. Kako pospojiti njih?

Hvala unaprijed!
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
knauf,iverica tj stranica ormara,vitrine,komode,šperploče raznih debljina imas u nekoj od stolarija,imaju i one osb i qsb ploče,dolje link, itd....kakve pregrade buraz...konkretno,mislis okomite pregrade za vege i cvjet da dobis prostor? odozgo dva serafa kroz ormar pa u,preporucam osb ploču,tu ploču tako moš i odozdo a i ne nego samo potkajlaš nekim klinovima drvenim i spljoštenim...eto onako na brzinu ;)

http://www.drvo-trgovina.hr/kategorije.asp?c=212
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
eeeeee to,. hvala ti puno

da, napravio bih vertikalnu pregradu, recimo 20-ak cm sa jedne strane, pa taj prostor još pregradio horizontalno, dolje klonovi, gore ventilator...
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
i još par pitanja:

U planu je ormarić sa unutrašnjim dimenzijama 76cm * 41cm, i 72cm visine.
U igri je i 250W HPS lampa sa CT-om.

Plan mi je da ubacim pregradu 'po dubini', tako da bi korisnog prostora bilo 54cm *41cm. Ovih 20cm bi ostavio za kablove, vent i dio za klona ili vege ili nešto treće. Uglavnom, bi li ta površina bila kritično pre malena za 250W HPS? Optimalno je 60cm*60cm, znači 0.36m2, dok bih ja imao 0,22m2, odnosno 0,31m2 bez pregrade. Da odustanem od pregrade?

Zadnje pitanje: da li je takav ormarić dovoljno visok? Znači, od originalnih 72cm visine oduzet ću, od oka, 20cm za CT. Ostaje mi 50cm visine.
Da li je to dovoljno visoko? Hoće li bilje imati mjesta? Hoće li im svjetlo biti pre jako? Da potražim neki viši ormarić?

Hvala unaprijed i pozz
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
kazem :"ako mozes nabavi visi ormaric" jel si prethodno to stavio kao opciju:"Da potražim neki viši ormarić?" ;) ako ne mozes nemoj pregradjivati nego iskoristi svu sirinu, tih 76cm
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
ajmo još jedno, ako smijem:

Recimo da sam i nabavio neki ormar/ormarić.
Bi li imalo smisla obući ga iznutra u neki tanji stiropor, pa tek preko toga reflektivni sloj?
Čisto zbog izolacije?
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
Recimo da sam nabavio ormaric 60 x 80cm I 150cm visine
Koliko da mjesta ostavim za rast niljke u visinu? Svjetlo je 250w hps, u cooltubeu
Da racunam na nize?
Hvala unaprijed
Pozz
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
ma, da objasnim
imam 1.5 metara visine, ali moram ostavit prostora gore za vent, cijevi, kablove, sranja...
pa me zanima koliko da računam grow prostora...

Mislio sam ostavit metar, metar dvadeset, a ostatak gore onda pregraditi za vent