Teorija evolucije, kreacionizam ili nesto trece?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.02.2017
29
26
13
26
Ovo je cesto pitanje, uvek se napusen zapitam koja je svrha postojanja coveka, zasto smo stvoreni i koja je nasa svrha postojanja, kad se zablejim u zvezde ono pomislim da je gore nebo jebeno beskonacno i da smo mi samo jedan atom u svemiru... Dodje mi tako i ubedarim se kad to razmislim.
Ne znam sta da mislim, da li je cika Darvin bio u pravu da smo nastali evolucijom ili nas je Bog stvorio, ili pak vanzemaljci...

U Darvina sumnjam jer su neke teorije oko Big Banga pobijene koliko znam i Big Bang nije naucno dokazana cinjenica ( koliko ja znam )

U Boga sumnjam jer ako je bog stvorio sve ovo, ko je onda stvorio Boga, jer Bog onda ne bi bio Bog da ga je neko stvorio, taj neko bi bio visi od njega. A Bog sam sebe nije mogao stvoriti.

U Vanzemaljce sumnjam isto kao i za Boga. Gledao sam razne naucnike kako govore da su naz vanzemaljci stvorili. Ali, ko je onda stvorio te vanzemaljce ??

Budizam i Hinduizam kao vere ne poznajem i ne znam sta oni misle po pitanju kako je nastao covek, tako da i to ako znate napisite mi

Koji *****, ne zna covek u sta da veruje. Zanimaju me vasa misljenja, u sta vi verujete , u Boga, ili verujete Darvinu, verujete u vanzemaljce, okultizam, u Lucifera? Dajte mi cvrste razloge i cinjenice za to u sta verujete da i ja pocnem da verujem u to jer ne mogu sedeti na miru napusen a da se ne zadubim u tu temu
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
jbt. jos jedna glavolomna tema, ko da nam nije dosta papinih :D da nije u Sve i svasta vec bi bila na yardu. nego majstore, zasto mislis da postojanje coveka mora da ima svrhu. to je samo rec koju je izmislio covek. mora li ta rec da bude kosmickih dimenzija :) ajd uzivajte dalje, neka teme tu di je, bice zainteresovanih da kazu koju siguran sam
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.561
163
Trichome City
Moraš bit svjestan toga da nikad nećeš saznati pravu istinu kako je nastao čovjek. Čovjek uzme komad drveta i napravi stolicu. Stolica nikad neće biti svjesna toga da ju je čovjek napravio, sa svrhom da sjedi na njoj. Tako je moguće da nikad nećemo saznati za koju svrhu je stvoren čovjek, i tko/što nas je stvorilo. To je moje skromno mišljenje, treba težiti sreći, pomaganju drugima i činiti dobro za sebe i ljude oko sebe, ne isplati se zamarati stvarima koje su nam nedokučive.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Majstor Ugvej

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ja čuo da je neki frajer sklepao nas sve od komada rebra, kažu dobar majstor bio. Sin mu isto bio poznati iluzionist, zabavljao ljude po ulicama raznoraznim trikovima pa ga razapeše jbg. zajedno sa 14 drugih iluzionista. Nisu pazili, di ćeš petljat s magijom kad je u to doba bila na lošem glasu. Lako je Blaineu i Koperfildu u novije vrijeme. Vanzemljaci su legende, vjerujem da su spolno općili sa majmunima i eto nas, kako bi inače bio ovak dlakav. Svrha čovjekovog postojanja je činiti dobra dijela, samo tako ljudsko biće može osjetiti šta je istinska sreća. Dobij na lotu masu para i bit ćeš sretan, ali ta sreća nije istinska sreća, to je ona sreća kratkog vijeka. Učini dobro dijelo, pomogni nekom, prevedi bakicu prek pješačkog, nahrani gladne, uputi nekom lijepu riječ i osjetit ćeš istinsku sreću koja će te ispunjavati zauvjek. To je zapravo poanta zdravog življenja, biti sretan, samo je problem što ljudi u današnje vrijeme tumače sreću na pogrešan način, i misle da će im materijalno donijeti sreću, u biti se zavaravaju.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Meni se nekako čini da je svrha stvorila čovjeka. Isto kao i elementi kako su nastali, od lakših teži, strukture, od kaotičnih do organiziranijih. Svrha čovjeka je ista kao i svrha cijelog svemira, a to je spiralni razvoj. Recikliranje, ali u napredak. Zašto bi čovjek imao odvojenu svrhu od svoje majke i oce ili bake i djeda... U potrazi za svrhom ne smije se čovjeka odvojiti od prirode. Čovjek i je priroda...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
koja je nasa svrha postojanja
mozda je nemamo, mozda je svrha da samo jesmo, koja je svrha svih ostalih zivih bica? svi smo tu da bi svi mogli biti tu. mozda nam je duhovni svijet originalni a ovaj fizicki svijet samo jedan od skolskih satova za prikupljanje nekog znanja ili kolektivnog znanja.
mislim da je najbolji odgovor; ne znamo i mozemo samo mastat ili naglabat sto bi voljeli da je ili sto netko misli da je.
cika Darvin bio u pravu
sto se tice evolucije i darvina, to je nepobitno da li smo se ravijali kroz milione godina i da li nam je majmun isti potomak. jednsotavno je to tako i imas miljon vidljivih i opipljivih dokaza za to a niti jedan(realan za protiv). a sad sto se desilo prije ili za vrijeme toga sve, da li smo manipulirani u medjuvremenu ili ne.... ko ce ga znat.
Za zivot, osim uvjeta su potrebni neki kompleksi kemijski spojevi da bi nastala aminokiselina. Sa aminokiselinama dolazi rna, dna, multiplciranje stanica. Sa multipliciranjem stanica imas zivot. U razlicitim uvjetima razliciti oblici "zivota" se mijenjaju i oni koji ne prezive nestanu i tako miljardama godina raste broj stanica krece kompleksniji zivot koji se prilagodjava okolini na nacin da nestane ako se ne moze prilagodit ili se mijenja dna zapis uslijed djelovanja . Jednostavna prirodna selekcija. Nije mi jasno zasto je to ljudima tako tesko za shvatit i zasto svi misli da smo mi nastali iz majmuna :D Razna zracenja iz svemira, gama, uv od sunca... utjecu na nase tijelo i izazivaju mutacije. Skoro pa spontane promjene koje mogu biti pozitivne, negativne ili neutralne. Negativna ne nastavljaju jer takve zivotinje nece prosirit genetiku (crveni guster u zelenoj sumi nece prezivijet). Pozitivne mutacije nastavljaju sa zivotom i breedanjem i ta mutacija postaje dio vrste. Isto kak i mutaciju na cannabisu mozes breedat dalje i sacuvat taj gen. Neutralne mutacije nemaju ni stete ni koristi pa se javljaju tu i tamo. Tipa plave oci kod covjeka. Ja to sve malo karikiram, nisam znanstvenik :D
jer su neke teorije oko Big Banga pobijene
ne postoje teorije o big bangu. znanstvenici se ne srame reci da ne znaju. al to ne znaci da ako jos ne znamo da je to kreacija nekog magicnog bica. jer sve u povijesti sto nismo znali smo pripisivali magiji.
zna se da je "eksplozija" jer ima centar sirenja kao i kod bilo koje druge eksplozije. po tome se zna brzina sirenja, starost...itd.
sto je kreiralu tu eksploziju i sto je bilo prije toga...ako je uopce ista bilo prije toga jer je i vrijeme nastalo big bangom.
znaci, bila je ekslozija, a sto ju je kreiralo, to nitko jos ne zna.
U Boga sumnjam jer ako je bog stvorio sve ovo, ko je onda stvorio Boga, jer Bog onda ne bi bio Bog da ga je neko stvorio, taj neko bi bio visi od njega. A Bog sam sebe nije mogao stvoriti.
taj pojam je paradoksalan u svim pogledima. sama "svemogucnost" bilo koga je paradox. osim ako se radi o nekim, nama nepoznatim, zakonima fizike i dimenzija. onda je sve moguce, bas kao i kod magije/svemogucnosti.
U Vanzemaljce sumnjam
matematicki/statisticki bi moralo bit cijela hrpetina njih. znaci oni kemijski spojevi o kojima sam pricao potrebni za zivot su mogli doci od bilo gdje. Isto tak i zivot sa nase planete (virusi, bakterije...) su mogle otic u sve djelove nama poznatog svemira uslijed udara meteora. Kod jakih udara materija sa planete odleti u svemir i putuje ak treba miljardama godina dok ne sleti na planet koji ima uvjete za zivot, kao i na zemlji. Kad uracunas da imas miljarde godina vremena da to ode i dodje.... ne vidim zasto ih ne bi bilo negdje.
Druga hipoteza je, i da ih ima hrpetine okolo, udaljenost do prvih mogucih planeta je toliko velika da se nikada necemo sresti. Osim ako netko nema neki teleport/prostorvrijeme mašina mercedes :D Onda se mozda i vidimo hahah
Ali, ko je onda stvorio te vanzemaljce ??
ak je evolucija zakon ovog univerzuma, onda je svasta moguce unutar mega ogromnog vremenskog perioda.
Nisu problem vanzemaljci niti mi. To se jos moze shvatit. Pitanje je odakle big bang i pocetna materija :) Ak za nju saznamo, onda se ostalo vec i moze shvatit.
Druga prica je da svemir postoji oduvijek i postojat ce zauvijek. To je nesto sto, kako kazu, ljudski mozak ne moze shvatit :) Ako se pretvaramo da shvacamo da je oduvijek i zauvijek i da se stvaraju novi konstantno, onda je vec malo lakse za hendlat sve ostalo.
ne zna covek u sta da veruje
odakle uopce to da bi covjek morao u nesto vjerovati. mislim, ne ulazim da li nesto postoji vise ili ne. samo kazem, ako nesto ne znamo, onda ne znamo. nema potrebe prilagodjavati price tako da nam sjednu na mjesto naseg neznanja i da se osjecamo ugodno. treba rec ne znam i trazit odgovore. do sad si puno toga naucio i znas racionalno razmisljati. shvati sto mozes shvatit, sto ne mozes, pusti da se sazna pa cemo svi naucit :D munje, gromovi, vjetrovi, poplave, pozari, vulkani, potresi..... svaki od njih je bio neki bog ili barem 50 njih. Pa danas znamo da to nisu bogovi :) Jos ne znamo za big bang, crnu materiju, tocan nastanak zivota, jer jos nije rekreiran iako se zna u teoriji.
u sta vi verujete
u nista, na nacin kako bi se trebalo vjerovati po zemaljskim standardima :D
ne vjerujem u nista jer vjera nije pojam koji se trazi. mogu iznjeti sto bi moglo biti i sto bi volio da bude... ili sto :)
vjeru u neke vise autoritete/kreatore nemam jer ih nisam ni vidio, ni cuo, ni osjetio, niti mi to ima nekog smisla.
a ako su tu, a namjerno se skrivaju i nemaju nikakvog utjecaja, onda je to potpuno identicno kao i da ih nema ;)

eto. volim o ovome razgovarat, dokle god se moze normalno razgovarat sa nekim cinjenicama i razumnim argumentima, bez magije, jer ako ukljucimo magiju i svemuguce likove, onda odmah mozemo prestat ucit i bit budale do kraja zivota jer cemo na svako pitanje odgvorit sa, to je taj i taj stvorio i necemo imati motivaciju za pravim i istinitim odgovorima..... inace cemo dobiti svakog covjeka zasebno koji vjeruje u svoju interpretaciju price loje su sve razlicite.

ne velim da to sve ne postoji, ali ne velim ni da postoji. jednostavno ne znam al ima puno zanimljivih prica za poslusat i za naucit. do tada, mogu eventualno iznjet svoje misljenje onoga sto bi volio da bude a i ne zvuci toliko nemoguce. Pricam o duhovnom svijetu.
uhh. ovo sam tipkao dokle god me pljuga drzala :D

edit: zaboravio sam ono sto sam cijelo vrijeme htio rec.
odakle dolazi svijest i da li je to samo kreacija mozga ili je mozak samo AM/FM radio koji filtrira razlicite oblike energije, za koje znam i ne znamo...... jer si pitao za hinduizam.
sva ova fizicka prica postaje manje bitna i pocinje cijelo novo poglavlje.
edit: tesko je odrzat ovakvu temu bez da krsimo pravilnik ;)
 
Poslednja izmena:
13.02.2017
29
26
13
26
@Stipe Deluje mi logicno ovo sto si napisao, mogu reci da se slazem sa tobom.
Ne kazem da covek mora u nesto verovati u religijskom smislu, nego kazem da bi covek morao verovati u neku teoriju kako je sam covek nastao, jer nismo videli ni boga, nismo videli ni veliki prasak pa posto u to nismo sigurni, moramo u to verovati

Naveo si primer za plave oci, interesuje me to, posto ja imam plave oci :D
 
Poslednja izmena:
13.02.2017
29
26
13
26
Meni se nekako čini da je svrha stvorila čovjeka. Isto kao i elementi kako su nastali, od lakših teži, strukture, od kaotičnih do organiziranijih. Svrha čovjeka je ista kao i svrha cijelog svemira, a to je spiralni razvoj. Recikliranje, ali u napredak. .
Lepo razmisljas, delim misljenje sa tobom, prirodnom selekcijom samo najjace vrste opstaju
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
kazem da bi covek morao verovati u neku teoriju kako je sam covek nastao
pa glupo je slijepo vjerovat u nesto sto ne znas tocno sto se desava. onda moras izmisljat price u glavi da popune praznine.
ovak. znanost ne tvrdi nista 1000%. znanost iznosi natocnije moguce cinjenice za koje zna i pokusava se pobit. znaci znanstvene hipoteze se ne dokazuju, nego se postave i pokusaju se pobit. ako se ne uspiju pobit na niti jedan moguci nacin, ta hipoteza postaje teorija. (mozda sam pobrkao pojmove, al tako je nekako)

pa ako proucis sto darwin kaze, shvatit ces da je jako jednostavno, logicno i shvatljivo. treba samo procitat.
postoje neki upitnici za koje se jos ne zna tocno. znaci sami pocetak. covjeka mozes trejsat skroz, mislim do bakterije jer ima dnk. virusii neki nemaju, imaju rna pa sve ispod prema samoj kreaciji iz aminokiseline u jednostanicni zivot je malo nejasno. nisu jos uspjeli kreirati zivot, da se preciznije izrazim, iako se zna da je krenuo prakticki nakon aminokiselina.
sve ostalo sto se tice izmjena i grananje zivota ima svoje dokaze po muzejima.
nema novih vrsta preko noci, to su sve milioni godina minorinih izmjena. Jednom kada se ta grana pocne dovoljno razlikovati da se ne moze medjusobno breedati, tada nastaje nova vrsta. Jedan znansvenik je reverse bredao lisicu u psa, posto je lisica "nastala" ranije u tom lancu.
Znaci evolucija i genetsko breedanje marihuane nemaju pre velike razlike, osim sto u prirodi to traje jako puno duze i priroda ne ostavlja losu genetiku. kada bi ganju breedali i ukrstali i cekali mutacije..... za nasih 5 zivota bi mozda dobili novu vrstu biljke koja se vise ne moze breedati sa cannabisom ;) mozda nesto tipa hmelj i cannabis, ili kopriva. imaju zajednickog predaka al se vise medjusobno ne mogu breedati i postaju nova vrsta. homo sapiens i homo habilis su previse daleko izmedju, i mi se ne bi mogli sexat sa njima i dobiti potomka. al zato mi i neandertalci bi se cak i mogli ako se ne varam. e da. tvoje 180 miliunto koljeno je riba :)

kako je sam covek nastao, jer nismo videli ni boga, nismo videli ni veliki prasak pa moramo u to verovati

Naveo si primer za plave oci, interesuje me to, posto ja imam plave oci :D

ne moras vjerovat u veliki prasak samo zato sto se zove veliki prasak. to je najblize sto znanstvenici mogu objasnit. a sto je to stvarno bilo, nitko ne zna pa onda ni nemas u sto vjerovat. velim, ako svemir postoji oduvijek i stvaraju se novi u multiversu onda je i nas svemir uslijed djelovanja neke crne rupe i nakupine xy energije i ekslplozije se stvorio. serem gluposti.... mozda je to, mozda nije, nemam pojma al nasto je nekako, barem ovaj u kojem smo mi ako ih ima vise :D

ne znam puno o genetici pa mozda necu bit tocan. znam samo da je dosta rano nastala ta mutacija, cak trejsana negdje do sjevera europe mislim. par tisuca godina? ne znam tocno, pricam na pamet. u glavnom kolko sam ja to shvatio, te mutacije nastanu kad se gen mijenja uslijed djelovanja raznih zracenja, stresova.... ko zna cega.... i ako nemaju mana, ostanu i sire se dalje genima. plave oci su nedostatak melatonina/pigmenta?
ono sto nisam skuzio je, da li se odjednom javi ta promjena ili je to postepeno tipa da se netko rodi sa malo svijetlijim ocima uslijed mutacije, pa se tako breedaju i nakon 5000 godina i tisuce generacija ispadne potpuni manjak pigmenta, odn full plavo oko. da li zato imamo i plavo zelene, svijetlo, tamno, sivo plave. fakat ne znam genetiku i to u detalje.

edit: velis kako da vjerujes a nisi vidio. nisi vidio ni australiju. nisi vidio nikada klokana, morža, pingvina, mjesec, mars, magnetsko polje, dinosaure....ali imas jako puno dokaza da stvarno postoje i puno pravo vjerovati :D

btw: plavooki su puno osjetljiviji na svjetlo od smedjookih :D

edit: da se ogradim. ne tvrdim da ne postoji neka visa inteligencija koja se je uplela ili kreirala svijest ili modificirala tijek covjekove evolucije.... ili bilo koji visi stupanj manipulacije. i mozda fakat jesu...al nemogu tvrdit kad ne znam niti jedan detalj oko toga. sve opcije su moguce, a mozemo pricat samo o onome o cemu znamo najvise ili mislimo da znamo ili mastat i diskutirat o onome sto bi moglo biti a moglo bi biti svasta a i nista posebno, ja se ipak nadam da je nesto interesantno :)
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Šta više znamo to je postojanje više čudesno.

Opet su i ta inteligentna biće ili trebala vječno postojat ili se od glupih opametit. Nema druge :smoke:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Apsolutno se slazem i to povlaci jos vise pitanja i jos vise odogovora eksponencijalno. I onda dodjemo do jednog prolema. Sto bi se desilo kada bi apsolutno sve znali? strik oko vrata ili utopia... ili nesto trece? zivimo da bi saznali, komuniriciramo da bi prenjeli informacije, jedemo i pijemo da bi mogli radit ovo prvo da bi napravili potomke koji ce isto to sve radit. zivjet, ucit i prenosit informacije/komunicirat

Šta više znamo to je postojanje više čudesno.

Opet su i ta inteligentna biće ili trebala vječno postojat ili se od glupih opametit. Nema druge :smoke:
pa daj zamisli da je na nekoj planeti isto tako nastao zivot i da su se odrzali 200 miliona godina, za razliku od nasih 200 tisuca godina+. kakva bi to bila razina svijesti i inteligencije ako ne i nesto nama nepoznato.
al kaj nije netko reko da je svaka visoka inteligencija po prirodi osudjena na destrukciju i propast? ili sam nesto pobrkao
 
Poslednja izmena:

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
Zanimljivo je sve ovo..
Također zanimljivo mi se pitati što ce biti s ljudskom vrstom u smislu evolucije i genetike jer realno naša ljudska evolucija nije jos stala a trenutno zivimo u tako dinamicnom svijetu da je stvarno nepredvidljivo sto ce biti za npr. 100 godina..ne govorim o civilizaciji i tehnologiji i postignucima nego cisto o ljudskom organizmu koji se nije stao mijenjati pod utjecajem bilo kakvih okolnosti kao svaki moguci organizam..od bakterija i virusa koje evoluiraju u nekaj "naprednije" zbog ljudske medicine sve do antilope koja mora brze trcati kako ju gepard nebi ubio- a samim tim i gepard mora brze trcati kako nebi umro od gladi. Bas zbog toga "efekta crvene kraljice" sve je i nastalo ovako raznoliko i komplicirano ,a one jedinke koje nemaju zadovoljavajuci fenotip tj gene umiru, s njima umiru i njihovi geni a jača jedinka preostaje i salje svoje jake gene dalje..e to je bilo tako jednostavno kad je priroda radila na svoj način :)
Ali mene zanima kaj ce u buducnosti biti s čovjekom kada sada on ima tu glavnu riječ a ne priroda..evo da uzmem na primjer zahvat carskog reza..jest da je to danas najnormalnija stvar ali u evolucijskom smislu to bi mogao biti veliki faktor, prije 200 godina bi žena koja zbog problema s premalim kukovima ili kako vec to ide, ona bi preminula , tocnije svaka žena koja nije imala tijelo spremno za porod bi umrla i evolucija je tada funkcinorala, takvih gena je bilo manje a žene sa zdravim genima bi slale potomke dok ove sa lošim genima bi umirale itd itd.. hvala bogu da danas postoji carski rez pa zene s djetetom ne umiru ali velika vjerojatnost je da ce sve više biti potrebniji zahvati i čovječanstvo nece moci bez njega. Čak je po evolucijskom pogledu moguce da se žensko tijelo toliko promijeni da nece biti moguce bez carskog reza roditi dijete..Ja sam sada dao samo jedan primjer ali takvih primjera se moze naci na 100,1000...Tu je pitanje cijele medicine,hrane kojom se hranimo ,kemijama svim kojima smo okruzeni i koje unosimo u sebe..Naravno da se to ne vidi u rasponu jedne generacije ili dvije ali šira slika je puno zaje*anija nego što ljudski mozak moze procesuirati u pitanju baš svega o cemu se raspravljalo u ovoj temi ili bilo kakvoj slicnoj..
Zanimljivo je i kaj ce biti s ljudskom inteligencijom i samom percepcijom zbog sve tehnologije u svijetu koja ce ih od novih generacija pratiti cijeli život, s tim da ce tehnologija biti sve naprednija i naprednija a ljudski mozak to procesuira i razvija se po nekim načelima koje takva tehnologija mijenja ( trenutno mislim na ekrane, mobitele, smarphonove,igrice, internet, umjetnu inteligenciju i sve to kaj nas prati..)
Imam još par zanimljivih si pitanja u vezi evolucije u glavi pa napisem ih ako nekog zanima a sada u krpe..Evolucijski jos trebamo spavati pa ajde da ispostujem to..:joint: :)
 
13.02.2017
29
26
13
26
Hvala svima na odgovorima. Ako imate jos nesto da napisete sto niste, napisite (jos neke argumente, misljenje, i slicno). Pomogli ste mi i dali neke smernice u razmisljanju. @Stipe i @Corleonev, sa vama se slazem, i bas takvi odgovori su mi trebali. Obrazlozeni, sa primerima i argumentima. Sada delim vase misljenje i vise mi logicki deluje da je u pitanju evolucija i famozni "veliki prasak" a ne kreacionizam...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Također zanimljivo mi se pitati što ce biti s ljudskom vrstom u smislu evolucije i genetike jer realno naša ljudska evolucija nije jos stala
Poceli smo se "umjetno" mijesati u genetiku i prirodu pa ko zna kako ce to sve zavrsit, ko sta tocno mijenja i u kojem smjeru ide ta evolucija. Da li je to evolucija ili involucija ako npr postajemo "otporni" na antibiotike, osjetljivi/alergicni na pelude i razno razne hrane. Jer ako uzmes da smo visi, slabiji i dulje zivimo nego do nedavno, da li to spada u evoluciju ili je to do medicine i tehnologije? dalo bi se pricat. jos uvijek jedemo, seremo, disemo, spavamo, razmnozavamo se.... bas kao i svi sisavci na planeti. jos uvijek smo ranjivi na sve i svasta. bakterije, viruse, parazite, gljivice, crve, uv, nemamo regeneraciju udova kao neki reptili npr.... i tako. Jako jako daleko od savrsenog stvorenja. Neshvatljivo kompleksni, ali ne i savrseni :D
Ali mene zanima kaj ce u buducnosti biti s čovjekom kada sada on ima tu glavnu riječ a ne priroda.
Ovo je diskutabilno dal mi imamo glavnu rijec ili priroda/univerzum. Sto je najgore sto mozemo napravit sebi i prirodi na planetu? Mozemo nestat i pobit sav zivi svijet na zemlji. ? Koliko je to stvarno bitno za nas suncev sustav? Ni prvi ni zadnji put da zemlja bude prazna :) Proci ce jos 5 miliona ili koliko godina je potrebno i sve ce se resetirat i krenut ispocetka. Mozda na neki drugi nacin, al ce kad tad krenut isponova. Ko je tu onda ima glavnu rijec? Mislim... mozda i nece krenut ispocetka al kad pogledas zemlju iz pticje perspektive svemira, to je nista :) Onako moje neko misljenje ako pricamo iz znanstvenog stajalista.
ali velika vjerojatnost je da ce sve više biti potrebniji zahvati i čovječanstvo nece moci bez njega
a tako izgleda :)
ali šira slika je puno zaje*anija nego što ljudski mozak moze procesuirati u pitanju baš svega o cemu se raspravljalo u ovoj temi ili bilo kakvoj slicnoj..
to i ja velim :) mi vecinu toga gledamo i nase perspektive i nekog naseg perioda vremena. sto se sve zbiva na atomskoj razini ili subatomskoj? jos ako uvrstis miljarde gorina... cijelo novo poglavlje. sto se desava na razini suncevog sustava, galaksije ili neki clustera galaksija? Sto je jedan covjek iz perspektive galaksije? ako zumiras covjeka na atomsku razinu, covjeka nigdje ni nema :D
ako odes jos nize od atoma i kvarkova, od cega smo mi tocno sastavljeni? titraja energije? raznih valova i frekvencija energije? sto je tocno energija? :D ako iz te perspektive gledas, ispada da smo doslovno energija na okupu, sto god ona bila. fizicki ne postojimo a na okupu nas drzi jos malo energije koju ne vidis a ispada da ju vidis jer nase oci pretvaraju svjetlost u struju, sto se zapravo i ne razlikuje puno, i onda ta struja i elektromagnetizam od koje smo i mi sastavljeni, nama u mozgu kaze sto mi vidimo :D hahahah doslovno da mozak eksplodira hahhaha.
s tim da ce tehnologija biti sve naprednija i naprednija a ljudski mozak to procesuira i razvija se po nekim načelima koje takva tehnologija mijenja ( trenutno mislim na ekrane, mobitele, smarphonove,igrice, internet, umjetnu inteligenciju i sve to kaj nas prati..)
cinjenica je da sve manje koristimo mozak ili neki dio mozga zbog tehnologije. mozda cemo involuirat po tom pitanju ako je to neki zakon prirode. ako cemo toliko oglupit da cemo poznavat samo tehnologiju bez icega drugoga, kolkio je potrebno da sve ode u 3pm.
pa danas da dodje do nekog mega potresa, asteroida, vulkana.... i kad se struja i voda ugase u kucama, kolko ce ljudi znat upecat ribu ili ulovit vepra u sumi.... nac vodu, posijat povrce..... koje biljke smije jest koje ne? pokrepat ce svi koji znaju samo tehnologiju a ne prirodu. eto to evolucije na djelu :D jos dodas da ne znamo prirodne lijekove za viruse, bakterije.... na koje nismo imuni, a ljekarni vise nema.... eto ti prirodnog poretke. samo najjaci prezivljavaju, a najjaci nisu ako imaju 20 000 lajkova na youtubeu ili bogatsvo u novcima. kad se tehnologija srusi, ostaje sirova priroda, a na tebi ovisi koliko si kompić s njom :D

Ma mi smo samo negdje 100+ koljeno virtualne realnosti virtualnih realnosti koje će kroz par desetaka godina uspjeti kreirati slijedeće koljeno virtualne realnosti i tako u nedogled... :vozdra:
I to je moguce. Al onda imam pitanje. Kako je nastala stvarnost u kojoj je stvorena ova virutalna realnost?
A druga stvar je, ako je ovo iluzija i ne mozemo razlikovat stvarni svijet od virtualnoga, koja je onda razlika?
Ako smo 100to koljeno VR-a onda je to nasa realnost jer onu pravu nikada nismo vidjeli niti znamo ista o njoj niti mozemo razlikovati.
Sada delim vase misljenje i vise mi logicki deluje da je u pitanju evolucija i famozni "veliki prasak" a ne kreacionizam...
Za veliki prasak znamo da se desio. To je sve sto znamo i jedino to mozemo promatrati i iznositi neke cinjenice. Zbog cega, odakle, kako, zasto.... mozemo spekulirati ili mastati...ili traziti odgovore.
Kreacionizam nije doslovno odbacen, nego ga se ne moze prihvatit i promatrat jer nemas niti jednu pouzdanu informaciju koju sa danasnjim metodama i alatima i nasom svijescu/inteligencijom da bi mogo uopce vidjet ili dozivjet bilo sto od toga da bi shvatio ili prenio to znanje.
I da je bio u igri neki kreacinozam pa su ovi zakoni fizike i evolucija samo algoritam te nase realnosti, mislis da to itko od nas moze shvatit tocno i objasnit? Mozda iza svega toga stoji nesto mega ekstremno i nas pokusaj shvacanja toga je kao da zamorcu objasnjavas ljudsku neurokirurgiju. Ili sto si zamorac misli kad mu pokazes mobitel? Mozda i je i nama nesto takvo pred nosom al ne vidimo ili ne osjetimo jer nismo dovoljno razvijeni ili nemamo organe sa kojima bi osjetili neki drugaciji oblik energije koji nije samo toplina/svjetlost, kineticka energija i ove koje znamo i osjetimo. Ako je tako, koga briga :D kad dodje vrijeme za to, znat cemo...ako dodje. a do tada mozemo pricat o onome sto znamo i sto je istina, uzeci u obzir da smo upoznati sa definicijom istine :)
 
Poslednja izmena: