Teorija evolucije, kreacionizam ili nesto trece?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
meni je apsolutno jasno da pola ekipe koja ovo procita, okrece ocima i misli kakav sam kreten kojeg je znanost obmanula i kako nam lazu :D
hhahah. ok sam si sa time. samo tipkam sto mislim da znam :D ima ljudi koji su posvetili zivot istrazivanju upravo ovog o cemu mi pricamo i ja volim slusat takve ljude i diskutirati o tome sto sam cuo/vidio/procitao bez nekih osobnih interpretacija. To zelim izbjec koliko je moguce. U protivnom bi ukljucio i duhovni svijet i spojio ga sa znanoscu jer ako saznamo vise o duhovnom svijetu onda i cijela ta prica postaje znanost i prestaje biti magija ili nesto misticno :) Al to je tema za sebe.
usio dark devila..citam ovaj tvoj naucno kozmici rad..
mislis da ja ovo trijezan kuckam? :D lemon kush i da vidis :D fizicar, kemicar, teoreticar.... sta trebas? hahahahhahah

super su ovakve teme i super je da ljude, uz svu ovu tehnologiju, zanima tko smo, sto smo, odakle smo, sto radimo ovdje, kako je sve nastalo, od cega se sastoji... :D tak smo isprogramirani da volimo imat odgovore na pitanja jer se nepoznatog bojimo. naznanje izaziva strah i nelagodu i na svaki logicki odgovor na neko pitanje osjetimo zadovoljstvo jer da ne osjetimo zadovoljstvo, ne bi nikada ucili pa ne bi ni prezivjeli. pa zasto se ne bi onda i dalje zadovoljavali i zivjeli hahahha.
 
Poslednja izmena:

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
saad bi mogao vec malo da stanes :D hahaahah

meni je apsolutno jasno da pola ekipe koja ovo procita, okrece ocima i misli kakav sam kreten kojeg je znanost obmanula :D
mejbi..beeejbii..mislim,da..

ima ljudi koji su posvetili zivot istrazivanju upravo ovog o cemu mi pricamo i ja volim slusat takve ljude
gledao pre neki dan,emisija neka..sta je bilo pre big banga :D trazili gravitacione talase i to bi kao bio dokaz da je doslo stvarno do big banga i teoprije inflacije..

aliii dragi moooji sto volite ovake teeeme,da..big bang je samo teorija,nije jos dokazana bas..tako da,iskoriiisti moooje maaane..sjutra priicaj na sveee straaane..

znaj ti sto ces sledeci pokrenuti ono sto sam JA daaavno predvideo,to je samo teorija o big bangu..znaci,svee je tuu upiitno..doosta je tu pitanja..imate dosta maaterijala :D

salim se,sve je zapravno jako jednostavno xD
lemon kush i da vidis :D fizicar, kemicar, teoreticar.... sta trebas? hahahahhahah


meni bas prija promena posle sensija (vise dugih meseci)dark devila cepam od juce,a tu je i krosic sad..susi se..neegoo..

da..neke stvari ne moramo da znamo,sve je jako jednostavno..al leepo je kad si muudar,i kad siris mudrost..a to je zato sto si opet,jeednostavan :D

neverovatno kako se iz teorija ravne zemlje i tako tih ostalih da se ne uvreeedimo saad neki.. gluupoosti..pricamo sve oopusteno :D

rode ovakvi neki razgovori,znacajni..ljeeepi..krajnje bolesni xD
 

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Kad sagledamo sve iz svakog kutka vidimo da svrhe postojanja doli poriva da se razmnožavamo i nema.Sve ono što činimo definira nas same a i svijet oko nas.
Ljudi žive i živjet će na temelju pretpostavke da smo ovdje s nekim ciljem no kad pogledaš svuda oko nas pitaš se kakav?
Kakav cilj može imati netko koji sam sebi uništava ono što mu je najpotrebnije,ono bez čega ne može nitko opstat,a to su voda i zrak.
Nešto zasigurno postoji jer vjerujem da ova naša svijest ne nestaje našim odlaskom.
Kažem zasigurno je nitko nikad neće otkriti što se krije iza tog krajnje mističnog postojanja čovjeka.
Koliko religija na ovom svijetu ima,a svaka oma svoju teoriju.Ajde molim te :)
 
Poslednja izmena od urednika:

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ma sve ti je ovo proekcija našeg uma, niš ne postoji, nema svjeta, nema svemira, ma jok ničeg. Crna rupa žešća. Ameri bili na mjesecu, a u biti kako možemo biti sigurni da postoje ameri i mjesec. Žešća zbrka, mnogo pitanja, sve je moguće :razvaljen::.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Tek sad sam upratio ovu temu. Za ne povjerovati, a cak sam prozvan od strane supermegagiga moderatora :D

Svidja mi se citati necije misli, zvuci nevjerovatno, ono tipa ovladao sam telepatskim sposobnostima, ali istina jer da su te misli materijalizovane u vidu slova, kako u ovim temama na forumu, tako i u milijardama napisanih knjiga. Sve su to necije misli, cak i oni prastari crtezi po pecinama, a one nam dosta govore o njihovom kreatoru.

Teorija evolucije, sposobnost prilagodjavanja, je dokazana i prevazisla je stadijum dokazivanja.
Kreacionizam nikada nije ni potpadao pod teoriju, s obzirom da predstavlja stvaranje.
Tumacenje pojma kreacionizma je subjektivno i uslovljeno je stecenim znanjem opipljivog stvaralastva, kao i spoznajom onog manje opipljivog stvaralastva.
Neko iskljucivo vjeruje u opipljivo i to tumaci pod nauku, drugi vjeruju u ono sto se ne moze opipati, duhovnost ili mentalno stvaralastvo, a trude se pobiti sve ono, u sta pobornici opipljivog vjeruju.

Nadovezacu se na Stipin primjer ukrstanja sorti i stvaranja nove, nama vidljive i opipljive.
Ukoliko posjedujemo moc planiranja buduceg djelovanja, u sta uopste ne sumnjam :) jedina stvar koja nas sprecava da djelujemo jeste nevjerovanje u tu mogucnost.
Ukoliko vjerujemo, nije problem ukrstiti polen muske biljke jedne sorte, sa pistilama zenske biljke neke druge sorte i na taj nacin dobiti novu. Ovakav primjer meni jasno govori da je za evoluciju potreban kreator.
Ovo je banalan primjer postojanja kreatora u izolovanoj sredini. Nema nikakve veze sa nicim misticnim i predstavlja cinjenicno stanje.
Ukoliko se povedemo zdravorazumski i logicno, mozemo zakljuciti da bez kreacije nema ni evolucije, a bez evolucije nema opstanka.

Nema teme koja je povedena po ovom pitanju, a da se ne traze opipljivi dokazi necijeg vjerovanja u stvaraoca i to je najveci razlog besmislenosti pokretanja ovakvih diskusija.

Prijatelji moji dragi, da ne budem pogresno shvacen, vjerovati se mora, htjeli mi to ili ne.
Covjek da bi preskocio kanal sirok dva metra, mora vjerovati da ga je sposoban preskociti. Na taj nacin jedino moze pokusati i vjerovato uspjeti, osim ako nije kljakav.
Prepricavao sam par snova ovde na forumu i niko mi nije trazio opipljiv dokaz da sam ih zaista sanjao. Znaci, ipak vjerujete da sam sanjao, a znate da nemam cvrste dokaze da to potkrijepim i dokazem :D

Zivjeti vjeru je stvar izbora, a ne predmet dokazivanja.
 

Budfield

Prijatelj Foruma
18.05.2016
1.678
6.057
258
dirty ol' town
Ja ću ukratko.
Ljudska rasa percipira 3 dimenzije, dubinu, širinu i visinu. Vjerujem da postoje još mnoge dimenzije a jedna od njih je vrijeme, kroz koje se moguće kretati baš kao i kroz bilo koju drugu dimenziju. Ljudi to nemogu jer smo 3D bića. (film "Interstellar")
Život na Zemlji smatram da je nastao slučajno: plutajući grumen zemlje (nakon BB-a) zastao je na "sweet spot" udaljenosti od Sunca, tak da ga ne sprži a opet da nije ni hladno, + usput je pokupio (ili je već na sebi imao) vodu i neke mikroorganizme i eto, dodaš miljarde godina i eto nas. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Neko iskljucivo vjeruje u opipljivo i to tumaci pod nauku
Pretpostavljam zato sto za to jedino imamo alate da bi proucili i objasnili najbolje sto mozemo koristeci logiku i steceno iskustvo, odn. pattern kako bi se reklo i to onda nazovemo znanoscu/naukom. Jer i da nestanu sve knjige i informacije o tome, i dalje ce se moc identicno rekreirati jer se nista od toga ne mijenja nesto drasticno.
drugi vjeruju u ono sto se ne moze opipati, duhovnost ili mentalno stvaralastvo
gdje je granica te vjere i u sto sve onda mozemo vjerovati(ne nuzno duhovno)? koliko je stvarno istina i sto je tocno istinito u onome u sto vjerujemo posto ne mozemo koenzistentno rekreirati, ponoviti, testirati ili pak vjerovati prema jednakim iskustvima razlicitih ljudi. jer ako vise ljudi vjeruje u "istu" stvar na razlicite i konfliktne nacine, onda znaci da ne moze sve biti istina i da svijesno sami sebe obmanjujemo. Struju, svjetlost, zvuk, munje, radjanje djeteta.... svi imamo isto iskustvo prema tome. sve se to ponovilo bezbroj puta na iste nacine i moze se rekreirati, objasniti i dokazati i prema tome mozemo rec da je to istina i da u to vjerujemo. jer inace bilo tko moze rec da vjeruje u klingonce ili zubic vilu. Al to sto netko vjeruje u njih ne znaci da su istiniti :)
Ukoliko vjerujemo, nije problem ukrstiti polen muske biljke jedne sorte, sa pistilama zenske biljke neke druge sorte i na taj nacin dobiti novu. Ovakav primjer meni jasno govori da je za evoluciju potreban kreator.
Ovo je banalan primjer postojanja kreatora u izolovanoj sredini. Nema nikakve veze sa nicim misticnim i predstavlja cinjenicno stanje.
Ukoliko se povedemo zdravorazumski i logicno, mozemo zakljuciti da bez kreacije nema ni evolucije, a bez evolucije nema opstanka.
Nisam siguran dal pricas ono sto vecina ljudi misli ili je to i tvoje misljenje. Ne razumijem sto ce ti kreator za nove biljke?
Ako je ukrstim 2 biljke da dobijem trecu, onda ja nisam kreator te biljke, vec manipulator uvjeta, a zakoni prirode ce odraditi posao po uputama i uvjetima. Bilo od strane prirode ili covjekove ruke. Obje biljke su postojale i prije nase intervencije, a kreacija druge biljke je nastala na isti nacin kao i prve dvije.
Ako ja izaberem visoku plavusu iz danske i niskog lika iz slovacke i pomognem im da se poseve i dobiju dijete, da li sam ja kreator tog djeteta ili sam samo utjecao da ishod.
Vjerojatno te nisam shvatio. Zbog cega bi morao biti kreator. Ne velim da sigurno nije, al me zanima tocno kako si to zakljucio i kako da ja to zakljucim jer ne mogu shvatit vrijeme, energiju, prostor itd iako znamo jako puno o tome.... kako onda da shvatim pojam kreatora o kojem ne znamo prakticki nista. :)
Nema teme koja je povedena po ovom pitanju, a da se ne traze opipljivi dokazi necijeg vjerovanja u stvaraoca i to je najveci razlog besmislenosti pokretanja ovakvih diskusija.
Kolko je besmisleno, toliko i nije. Ako propitujemo i sumnjamo, trazimo nove odgovore i istine. Mozda postoji nacin da se to dozivi. Ako su meditacije ili nesto slicno kljuc za neke odgovore nematerijalnog svijeta, idemo ih istrazit sto je bolje moguce...
vjerovati se mora, htjeli mi to ili ne.
pa vjerujemo npr u neke prijatelje ili familiju :) evolucijski smo se morali drzat u grupama da bi prezivjeli, a da bi opstali u grupi, moramo vjerovati u ljude oko nas :D ja tako nekako vjerujem u stvari. vjerujem da ce nakon ovog ljeta doci jesen :)
ako tako gledas, apsolutno da moramo vjerovati.
Covjek da bi preskocio kanal sirok dva metra, mora vjerovati da ga je sposoban preskociti. Na taj nacin jedino moze pokusati i vjerovato uspjeti, osim ako nije kljakav.
A ako ne uspije preskociti? I jos 2000 ljudi pokusa preskociti i ne uspiju u 1000000 pokusaja. Da li ce oni i dalje vjerovati da mogu preskociti bas taj kanal? I kakav je opis covjeka koji vjeruje da moze preskocit kanal nakon cijelog zivota pokusavanja a nikada ne preskoci? Ili padne na obalu i kaze evo me na drugoj strani, a jos uvijek stoji na obali sa koje je krenuo :D
Prepricavao sam par snova ovde na forumu i niko mi nije trazio opipljiv dokaz da sam ih zaista sanjao. Znaci, ipak vjerujete da sam sanjao, a znate da nemam cvrste dokaze da to potkrijepim i dokazem :D
Vjerujemo da si sanjao zato sto sam i ja sanjao bezbroj puta, i sve ljude koje znam su sanali bezbroj puta i opet ce sanjati, i ako cesto spavam, cesto cu i sanjati. Da li vjerujemo tocno u scenarij sna, mozemo vjerovati u to jer smo bezbroj puta imali cudnovate snove. A ako i lazes, apsolutno nista u mom zivotu se nece promijenit.
Nitko ne trazi opipljiv dokaz. Magneti postoje i magnetske sile koje privlace ili odbijaju magnet. Niti ih vidis, niti ih mozes opipati, al znas da su tu, znas dovoljno informacija koje bilo ko drugi moze isto ili slicno rekreirat i objasnit na isti nacin.
Zivjeti vjeru je stvar izbora, a ne predmet dokazivanja.
Apsolutno. Ali zivjeti nesto i tvrditi da je to prava istina, su 2 pojma crna i bijela. To je ono o cemu se diskutira :) barem mislim.

Ja ću ukratko.
Ljudska rasa percipira 3 dimenzije, dubinu, širinu i visinu. Vjerujem da postoje još mnoge dimenzije a jedna od njih je vrijeme, kroz koje se moguće kretati baš kao i kroz bilo koju drugu dimenziju. Ljudi to nemogu jer smo 3D bića. (film "Interstellar")
Život na Zemlji smatram da je nastao slučajno: plutajući grumen zemlje (nakon BB-a) zastao je na "sweet spot" udaljenosti od Sunca, tak da ga ne sprži a opet da nije ni hladno, + usput je pokupio (ili je već na sebi imao) vodu i neke mikroorganizme i eto, dodaš miljarde godina i eto nas. :)

slusao sam o tome neke likove. i mislim da je najveci problem taj sto nemamo pravu definiciju dimenzije. sto je dimenzija i kako funkcionira? ima u matematici puno o tome al ja to nista ne razumijem, a ni njima koji se bave time puno ne znaci :D ni one duhovne dimenzije ne razumijem. tj shvacam o cemu pricaju al svako ima svoju neku varijantu price pa opet nista nemos pohvatat hah
a ako postoje druge dimenzije (sto god one bile) i neki novi zakoni u tim dimenzijama..... onda mislim da je izraz "sve je moguce" pre slab :D
slusao sam neku hipotezu o tim dimenzijama i levelima u pojedinim dimenzijama. pa su poceli pricat u nekim slucajevima kad beskonacnst nebi bila beskonacna vec da bi postojalo nesto i nakon beskonacnosti, i prije "oduvijek"
kolko sam ja to sebi interpretirao, na liniji beskonacnosti, eventi se prema tome mogu desavati i prije i poslije te linije jer ta linija ne postoji. i price da vrijeme ne postoji vec eventi koji se dese u trenutku i svi eventi oduvijek postoje, a mi samo skacemo sa eventa na event ovisno o tagu prostorvremena, odn da na svakom eventu imamo tag gdje i kada. :D fakat glava eksplodira kad pokusas shvatit o cemu oni pricaju. SF sa mogcnoscu istine :D

ali istina jer da su te misli materijalizovane u vidu slova
ovo je moj kutak naduvanih postova :D
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Budfield

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
A opet je trebao negdje nastati i taj prvi grumen, pa možda je baš kod nas ;).

Treba jako pazit sa uvjerenjima jer možda upravo pune rupu koja bi se popunila doživljavanjem nekog djela stvarnosti ispred sebe upravo sad, a možda jednog dana i cijele . Često uvjerenja služe da zapakiraju život u lijep omot kojega mi odabiremo, a često i drugi za nas... omoti trebaju onome što se hoće sakriti i biti nešto drugo.

Ne znanje je največi učitelj... največi problem danas nije manjak znanja nego prostora za znanje. Mi smo okruženi beskonačnim znanjem ali obrazovanja umjesto da uče kako da proširimo mjesto za znanje, oni obrnuto. Pune nam materijalom i ovako već jako ograničena skladišta. Znanje nisu znati o brašnu, vodi, jajima, kvasu. To su informacija koje život kroz laboratorij-tijelo tek pretoči u znanje, a to je jesti kruh.

To je što je Stipe rekao. Danas se pogleda par youtube videa i eto gurua na sve strane. Znam is svog iskustva kada se novi učenik-putnik počne zanimati pa ga ja malo zagolicam, nakon par dana pišu eseje ali nema snage, energije ispod tih riječi da pokrenu. Pravi učitelji ne uče šta oni znaju nego te izmaltretiraju da sam naučiš...

Modeli znanja, svjetonazor ili svijest su kao ljuske jajeta, kako napreduješ tako pucaju. Što se manje vezuješ za određeni model brže napreduješ.

Materijal treba uzimati ali bez iskustva, pretvorbe to je samo teret. Tuđe znanje, koje nosimo bez iskustva makar bilo i 100 postotna istina za nas je teret i ograničavanje. To i je problem ideologija, kretanje od kraja. Uživljavanje u tuđe znanje. Na površini to je puno bolji osječaj, nego nemati smisla... ali ako mislimo posaditi sjeme svrhe, prvo treba iskopati rupu.
 
Poslednja izmena od urednika:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
ali obrazovanja umjesto da uče kako da proširimo mjesto za znanje, oni obrnuto.
Dodao bi da nas skolstvo ne uci kako razmisljati ili nas uci krivom nacinu razmisljanja i ucenja.... vec samo da se nauci. Potaknuti racionalno razmisljanje i pristupanje nepoznanicama, ukljuciti kreativnost i individualne teznje i zanimanja da svatko dobije priliku usavrsit ono sto voli i zeli.

Na površini to je puno bolji osječaj
netko je reko, ne sjecam se tko: otvorenost uma i znanje dolaze kad sumnjas i u ono u sto si najsigurniji. kad pogledas tak je :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Majstor Ugvej
13.02.2017
29
26
13
26
Uzivam dok citam ovo, nisam verovao da ce toliko ljudi podeliti svoje misljenje o ovoj temi koju zam postavio :)

Gledao sam onog naucnika koji je nepokretan i ne moze da govori, Hoking... Mogli bi ste i vi da pogledate njegovo razmisljanje kako je sve ovo oko nas i iznad nas nastalo. Nasa galaksija ''mlecni put'' je samo jedna od bezbroj galaksija. Galaksije su cini mi se nastale od velikog praska.
Ima raznih teorija, jedna je big bang, zivot je nastao iz aminokiselina, evoluirajuci u sve slozenije organizme
druga teorija je da su meteori preneli neke zive organizme sa jedne planete na drugu...
Da ne prenosem slucajno nesto pogresno, ko je zainteresovan moze da ukuca na yt ''Stiven Hoking - Prica o svemu''
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Budfield

Budfield

Prijatelj Foruma
18.05.2016
1.678
6.057
258
dirty ol' town
Također je moguće da je svemir kakvog znamo samo dio sistema nekog nama nesagledivog bića, znači možda smo "bakterije" u nečijem probavnom traktu ili bubice na leđima nama tog nesagledivog bića. Bakteriji je kapljica vode beskonačna i nesaglediva, mravu dvorište kuće.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Majstor Ugvej

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Galaksije su cini mi se nastale od velikog praska.
Cijeli vidljivi svemir(ukljucujuci sve galaksije u njemu) je po toj teoriji nastao iz "praska", odn. iz jedne tocke. ekspanzija materije/energije iz jedne tocke prema van je izgledom i ponasanjem jednaka eksploziji pa su ga zato i nazvali big bang. Kod eksplozije znamo uzrok, kemijska reakcija, rapidna promjena tlaka.... itd. Kod big banga se skoro pa nista nezna sto ga uzrokovalo.

Imam osjecaj da puno odgovora lezi u zlatnom rezu/phi/golden ratio/fibonaccijev niz.
Koliko vidim sve u prirodi, i biljke, zivotinje, galaksije. Sve prati isti taj niz/omjer.
Utipkajte golden ratio in nature u gugl pa pogledajte samo slike. Matematicki se sve to moze izracunat. Ne znam puno o tome al kolko vidim je ful zanimljivo i necega ima u tome. U koju god stranu da krenes, dodjes na golden ratio i da sve proizlazi iz toga, pa i dnk.
Ima raznih teorija, jedna je big bang, zivot je nastao iz aminokiselina, evoluirajuci u sve slozenije organizme
druga teorija je da su meteori preneli neke zive organizme sa jedne planete na drugu...
Jedna drugu ne iskljucuje. prelazak materije sa planete na planet ili mjesec se desava i desavalo se. To nije upitno i ima dokaza za to. Ono sto sad istrazuju, koliko sam ja shvatio, su uzorci sa marsa da vide mogu li naci neki oblik zivota ili tvari potrebne za nastanak zivota pa usporedit sa zemljom i vidjet da i na zemlji u na marsu postoje isti npr "sastojci" koji su dosli iz svemira.
zna se da neki oblici zivota mogu prezivjet ekstremne temperature, vakume, zracenja.....sto bi bilo ekvivalent putovanja kroz svemir. ako to nadju onda bi se to moglo i dokazat. Da je zivot dosao iz svemira.
Također je moguće da je svemir kakvog znamo samo dio sistema nekog nama nesagledivog bića
ima i o tome prica :D kolko daleko seze svemir i koliko grupacija od grupacija od grupacija moze imati. i da je nasa perspektiva prema svemiru kao mravlja perspektiva prema cijelom svijetu i svemiru. kolko daleko moze mrav vidjet a kolko daleko mozemo mi vidjet? :D
ja imam filing da mi nemamo pojma ni o cemu. i ovo sve sto znamo je samo molekula vode u oceanu svega sto stvarno je.

edit: upravo naletio na ovo. pa se svasta upitam :D koliko je takvih u svijetu?
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/ax0NKAY_460sv.mp4
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
mokra teniska loptica :)
tennis-ball-spray-drops-galaxy.jpg
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Nisam siguran dal pricas ono sto vecina ljudi misli ili je to i tvoje misljenje. Ne razumijem sto ce ti kreator za nove biljke?
Ako je ukrstim 2 biljke da dobijem trecu, onda ja nisam kreator te biljke, vec manipulator uvjeta, a zakoni prirode ce odraditi posao po uputama i uvjetima. Bilo od strane prirode ili covjekove ruke. Obje biljke su postojale i prije nase intervencije, a kreacija druge biljke je nastala na isti nacin kao i prve dvije.
Ako ja izaberem visoku plavusu iz danske i niskog lika iz slovacke i pomognem im da se poseve i dobiju dijete, da li sam ja kreator tog djeteta ili sam samo utjecao da ishod.
Vjerojatno te nisam shvatio. Zbog cega bi morao biti kreator. Ne velim da sigurno nije, al me zanima tocno kako si to zakljucio i kako da ja to zakljucim jer ne mogu shvatit vrijeme, energiju, prostor itd iako znamo jako puno o tome.... kako onda da shvatim pojam kreatora o kojem ne znamo prakticki nista. :)

Moze biti da je primjer, koji sam naveo isuvise banalan da bi bio razumljiv :)
Poenta price svodi se na cinjenicu da kreator ne moze stvoriti kreaciju iz nicega. Za sve sto je stvoreno, prvi uslov koji je prethodio stvaranju je gradivno tkivo od cega je to nesto stvoreno.
Ako nicim ne raspolazemo, znaci bas bukvalno nemamo nista, onda ne postoji teoretska sansa da cemo nesto napraviti - stvoriti.
Priroda je kreator, a i covjek je kreator dok opanasa prirodu. Dovedes li vodu u pustinju i stvoris podobnu mikroklimu u kojoj ce se razviti zivot, onda si kreator zivota koji se tu razvio.
Pod stvaranje mozemo svrstati i mogucnost da necem besmislenom podarimo smisao, da nesto bez svrhe ucinimo svrsishodnim.
Covjek je jedini istinski kreator svog vlastitog svijeta.
Ne mogu ja da vidim svijet tvojim ocima, ne mogu biti u tvojoj kozi i ustajati iz kreveta iz kojeg si ti ustao, niti mogu pamtiti pejsaze kojima si prosao, pa da vidim tvoj svijet upravo onako kako ga ti sam vidis. Tvoj svijet je kreacija tvojih sjecanja i tvojih vizija neke blize buducnosti isprepletene u sadasnjem trenutku. Moj svijet je moja kracija i bez obzira koliki nam zajednicki prostor bio, nikada ga necemo posmatrati iz apsolutno istih perspektiva. Jedino zajednicko sto mozemo da podijelimo jesu nase ideje, ako se u njima slazemo.

Tvoje pisanje otkriva svijet jednog inteligentnog, mladjeg covjeka, zeljnog ucenja i znanja.
Svijet koji je baziran na temeljima ljudskih cula, tipa; vida, sluha i dodira. Poprilicno prozet emocijom, kao necim neopipljivim. Vjerujes samo u nesto sto si dokazao ili je to neko drugi vec uradio, ali ostavljas mogucnost vjerovanju u nesto, cija je priroda malo teze dokaziva.

I ja sam vjerovao svojim ocima i usima, dok nisam spoznao svijet koji nase oci i usi nisu sposobne registrovati. Postoji taj nas beskrajni unutrasni svijet u koji slazemo puzlice ovog vanjskog, beskrajnog univerzuma, a za gledanje slike koju smo slozili od prikupljenih puzli, oci su nam potpuno beskorisne. Tu na scenu stupa ono zagonetno "trece oko" kojeg niko nikada vidio nije, a mnogi njime gledaju. Tek kada ga postanu svjesni, postanu svjesni i sebe kao kreatora, a samim tim spoznaju i tu visu inteligenciju koja je sveprozimujuca i prisutna na bilo kojem mjestu u bilo kojem vremenu. Ne spoznaju svu njegu velicinu i mogucnosti, ali ih slute i jedino sto mogu naslutiti jeste da su neogranicene, da su yebeno beskonacne.
Jedino na taj nacin mozemo istinski uzivati u zivotu, jer smo svjesni da zivimo u svijetu kojeg smo sami kreirali.
Prosto je to i toliko jednostavno da je za ne povjerovati.

Ne sumnjam da si na dobrom putu i da ces nekada spoznati tu neku "neopipljivu" dimenziju svijeta ciji si kreator, osim ako razmisljas suprotno od onog kada kroz pisanje trazis da ti se objasni, a vec si pretpostavio da je nemoguce. :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe
13.02.2017
29
26
13
26
Kada sa drustvom sa kojim palim vutru pokrenem neku takvu temu , npr evolucija, ili bilo sta o nastanku kazu mi da sam lud hahahhahaha :D
Drago mi je da bar na forumu mogu sa nekim da razgovaram o tome i da citam misljenja drugih ljudi..
Mislim da bi svi trebali da tezimo ka tome da saznamo kako smo nastali, kako je kosmos nastao...
Takodje mislim da je to veoma znacajno pitanje, koliko samo naucnika govori o tome, razne debate ...
Ne zelim da zivim u neznanju, ne mozemo sve saznati, ali bar da tezimo ka tome da sve saznamo ako je to moguce, a ne da nas boli k****...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ako nicim ne raspolazemo, znaci bas bukvalno nemamo nista, onda ne postoji teoretska sansa da cemo nesto napraviti - stvoriti.
Ovu tvrdnju sam cuo vec puno puta. Obicno je odgovor da nitko (od npr znanstvenika) ne tvrdi da nije bilo nicega niti da iz nicega moze nastati nesto. A ni ja. I sami zakon o ocuvanju energije se protivi tome. A drugo na sto se kace je da definiras nista jer navodno nista ima svoje neke definicije neke ja ne mogu ni pojmiti. Ako ne znamo iz cega je nastao ovaj svemir, ne znaci da itko tvrdi da je nastao ni iz cega, a pogotovo ne znanost. Ja kako god okrenem, nemam ni pribliznu sliku sto je. Imam ideje sto bi moglo bit :D
Dovedes li vodu u pustinju i stvoris podobnu mikroklimu u kojoj ce se razviti zivot, onda si kreator zivota koji se tu razvio.
Ovo mi je malo tesko pohvatat :) Shvacam sto mislis, al zar nismo mi samo jedna mala karika u toj kreaciji u pustinji? Ili samo jedan od cijele hrpe uvijeta koji se moraju zadovoljit. Bilo da ptica posere sjemenku u lokvu negdje daleko ili da covjek odnese sjeme i vodu u pustinju. Uvjeti su zadovoljeni i kreacija krece.?
Vjerujes samo u nesto sto si dokazao ili je to neko drugi vec uradio, ali ostavljas mogucnost vjerovanju u nesto, cija je priroda malo teze dokaziva.
odlican opis :) i ako mi netko pokaze dokaz ili nacin za shvatit nesto trenutno neshvatljivo ili drugacije od onog sto se do sada zna, drage volje cu ih prihvatit i promijenit misljenje ako sam/smo u krivu.
Svijet koji je baziran na temeljima ljudskih cula, tipa; vida, sluha i dodira
trenutno pokusavam samo iz te perspektive pricati/tipkati i ne doticati se previse ovog drugog jer jos nisam iskusio nista od toga da bi mogo bilo sto konkretno rec bez da spekuliram ili mastam iz sveg onog sto sam do sada cuo i procitao o tome. Prakticki niti jednu cinjenicu ne bi mogo sa sigurnscu rec.
o osobnim misljenjima i interpretacijama onog neopipljivog bi mogao natipkat vise nego sad o materijalnom al bi se ta tema onda lockala u pola sata ili bi bila cijela hrpetina mojih nepovezanih misli sa milion podpitanja :D ...
Tu na scenu stupa ono zagonetno "trece oko" kojeg niko nikada vidio nije, a mnogi njime gledaju. Tek kada ga postanu svjesni, postanu svjesni i sebe kao kreatora, a samim tim spoznaju i tu visu inteligenciju koja je sveprozimujuca i prisutna na bilo kojem mjestu u bilo kojem vremenu. Ne spoznaju svu njegu velicinu i mogucnosti, ali ih slute i jedino sto mogu naslutiti jeste da su neogranicene, da su yebeno beskonacne.
Jedino na taj nacin mozemo istinski uzivati u zivotu, jer smo svjesni da zivimo u svijetu kojeg smo sami kreirali.
Vec sam hrpetine o tome procito i pogledao filmice. Ima i tu nesto, tj puno toga. Pokusavam to sve shvatit, a da bi to shvatio moram promijeniti nacin razmisljanja za 180 :D Nije nemoguce al bome nije ni jednostavno.
Ne sumnjam da si na dobrom putu i da ces nekada spoznati tu neku "neopipljivu" dimenziju svijeta ciji si kreator, osim ako razmisljas suprotno od onog kada kroz pisanje trazis da ti se objasni, a vec si pretpostavio da je nemoguce. :D
Ako ima necega u svemu tome sto sam do sada vidio/cuo, i ja se nadam da cu otkriti.
Nisam reko niti mislim da je nemoguce :) Volio bih da je tako kako se prica, od sumerana, egipcana, grka, indijaca.... vezano za 3. oko i pinealnu zlijezdu i novi svijet iza toga. Uzasno puno informacija o tome i ne znas kako bi to sve profiltrirao i poslozio u neku cjelinu. Ima vremena :) E da. a i ne vidim razlog zasto bi znanost i nevidljivo bilo u sukobu. Moje misljenje je bi oboje moglo biti spojivo i dio jednog te istog, odn puno sire slike o kojoj ti pricas. Moram birati rijeci jer nikad ne znam s kime pricam. Jer da si ovo gore napisao iz nase tradicionalne perspektive duhovnog, onda ne bi vise imali sto za razgovarat jer bi, izmedju ostalog, posto kontradiktoran sam sebi :D barem sto se mene tice. ako me razumijes :)
dok nisam spoznao svijet koji nase oci i usi nisu sposobne registrovati
kako si to spoznao? :) ako imas pricu iza toga i imas volje tipkati, zanimalo bi me ;)
 
Poslednja izmena:

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Samo da se ubacim između sa jednim videom za sam pogledat i napušit se prije toga :smoke:... i pojačat malo glazbu. To šta osječaš po tijelu treba pokušati što više osječati i dok se šetaš zemljom i dok obavljaš poslove, a i dok tipkaš na vutri u svemiru. :popcorn::

 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Ovo mi je malo tesko pohvatat :) Shvacam sto mislis, al zar nismo mi samo jedna mala karika u toj kreaciji u pustinji? Ili samo jedan od cijele hrpe uvijeta koji se moraju zadovoljit. Bilo da ptica posere sjemenku u lokvu negdje daleko ili da covjek odnese sjeme i vodu u pustinju. Uvjeti su zadovoljeni i kreacija krece.?

Ja imam misljenje da se mi poprilicno dobro razumijemo. Mozda postoji problem u komunikaciji, jer ljudi teze tome da nesto, sto je veoma prosto i jednostavno, pokusaju tumaciti na neki komplikovaniji nacin, te im iz tog razloga i jednostavna stvar postane komplikovana.

Probamo ovako.
Perspektiva covjeka koji prihvata stvari onakvima kakve vidi. Slozices se da isti kadar vidi svako ko stoji na mjestu na kojem je i fotograf stajao.
slika-800x600-2-14467-sekundarne-sirovine%20(3).jpg



Ovo bi bio rezultat perspektive iz koje je isti kadar, gomile smeca i bespotrebnih stvari, posmatrao neko ko je kreativan, pun ideja i volje da svoje vizije sprovede u djelo i udahne im novi zivot. (Nemoj sad biti bukvalan, pa skrenuti paznju da skelet nema trunke zivota u sebi :D )
bizarre2.jpg


Ono sto zelim prenijeti jeste, da ima ljudi koji su spoznali da je um jedini kreator, kojem su ruke i ostali prigodni udovi i ekstremiteti, samo puki alat pomocu kojeg mogu svoju kreaciju sprovesti u djelo.
Isto se odnosi i na covjeka. Mora postojati neka inteligencija, neki kreator koji nam je kreirao potrebne organe da zivimo i prezivljavamo u uslovima kakvim raspolazemo i usadio u nase bice mogucnost da i sami budemo kreatori. Na nama je odluka hocemo li to prepoznati i koristiti, ili cemo se prepustiti tumaranjima i trazenjem svog mjesta po tudjim svjetovima, tudjim kreacijama.
Da nije tako, materija od koje smo sazdani bila bi samo hrpa otpada koji haoticno zauzima prostor, bas kao i otpad na prvoj slici.



E da. a i ne vidim razlog zasto bi znanost i nevidljivo bilo u sukobu

Apsolutno ne postoji razlog. Nemas potrebe traziti razloge, jer ih nema. Mada, neki ih vide mnogo. Jbg., pogresno su protumacili i jedno i drugo.

Moram birati rijeci jer nikad ne znam s kime pricam. Jer da si ovo gore napisao iz nase tradicionalne perspektive duhovnog, onda ne bi vise imali sto za razgovarat jer bi, izmedju ostalog, posto kontradiktoran sam sebi :D barem sto se mene tice. ako me razumijes :)

Perfektno, vjerovao ili ne.
Potrebno je vrijeme da covjek nauci otvoriti um i dozvoli informacijama slobodan pristup, umjsto sto za njima slijepo traga.
Nadam se da cemo, ako vec nismo, uspostaviti mnogo kvalitetnije uzajamno razumijevanje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mojizbor and Stipe