Testiranje teme pitanja i odgovora

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Uveli smo neke nove oblike unosa teme u vidu pitanja i odgovora. Bilo je i prije ali sada je malo drugacije odradjeno pa da vidimo kako radi. Ja cu da postavim pitanje recimo zasto je univerzum uglavnom crn?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
ja mislim da je taman, a ne crn, da je crn nebi vidjeli ništa...a sad, "crn" je zato jer energija koja u toj tmini obitava ipak nemože parirati samoj tami, pa zato i ide sve u smjeru onih rupčaga koje če nas gutnit, skupa s našim malim sijalicama sunčanim...
također, moramo priznati da kad bi okrenuli boje u svemiru, tamne u svijetle i obratno, onda nebi garant ništa vidjeli, postojali, nebi bilo foruma, samo bi bljesnilo ko šibica sve i bok....za nas bi to bio vatromet veličine kao da na mravinjak baciš atomsku bombu...:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
pokusavam skuzit sto je novo, osim sto pise "not solved" za temu.

nije svemir toliko mracan koliko nase oci nisu osjetljive na tako malu kolicinu fotona.
1995 su usmjerili hubble u najtamniju tocku u svemiru gdje je izgledalo kao da nema niti jedne "zvijezde".
100 sati je blenda fotica bila otvorena..... foton po foton.... nakon sto sati.
1513185679566.png
 
Poslednja izmena:

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
pokusavam skuzit sto je novo, osim sto pise "not solved" za temu.

nije svemir toliko mracan koliko nase oci nisu osjetljive na tako malu kolicinu fotona.
1995 su usmjerili hubble u najtamniju tocku u svemiru gdje je izgledalo kao da nema niti jedne "zvijezde".
100 sati je blenda fotica bila otvorena..... foton po foton.... nakon sto sati.
Pogledajte prilog 184878
Ovde nesto ne stima. Ako su montirali fotoaparat na Hubble teleskop ne znam kako su izbjegli zemljinu rotaciju. Jer da je zatvarac fotoaparata (ne blenda kako si napisao) ostao otvoren 100 sati dobili bi "razmazane zvijezde" zbog duge ekspozicije uslijed rotacije zemlje oko svoje osi. Plus u tih 100 sati dodje i razdoblje dana....ne kuzim. Zanimljivo je to sto si napisao, ali mi ne drzi vodu duljina ekspozicije. Moguce da se radi o 100 minuta, plus da su imali neku korekciju zemljine rotacije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ima filmic o tome, mislim na nasa canada ili tako nesto... ak te zanima naci cu. Cijeli tim ljudi je radio na tome i uracunali su kretanje svega i micao se teleskop cijelo vrijeme bas zbog toga.
... vele da je to bila samo random ideja jednog od kozmonauta, koja je provedena u djelo :D u biti je to bio dosta riskantan pothvat jer su izlozili otvorenu lecu prema svemiru na 100h sto nije praksa jer se svi boje mikrometeorita da ne izbuse sve. srecom, proslo je dobro i bez rupa :)

edit: to i jesu bila 2 najveca problema. mikrometeoriti i rotacija/orbitiranje teleskopa i galaksije valjda (nisam siguran).

zbog duge ekspozicije uslijed rotacije zemlje oko svoje osi
hubble teleskop je u zemljinoj orbiti nekih 500km iznad tak da rotacija zemlje nema bas velikog utjecaja :D
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Svemir gledano sa zemlje je u stvari zlatne boje, točno kao što je naslikano na freskama. zlatan od svijetlosti sunaca, planeta,galaktika.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.