Testiranje učenika na droge?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
Tihojla je napisao(la):

da... al ne bi ju nazvo mjerodavnom...
zamisli da na vutra forumu clanove anketiras s pitanjem "jeste li za bezuvjetnu legalizaciju?" i onda to nazoves nacionalnim uzorkom :icon_lol:

a sto se tog testa tice, ne mogu vjerovat da likovi i dalje o tom razmisljaju :2flip:
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
Kol mi krejzi, ali ja taj prijedlog podržavam. Poglavito zbog toga jer se prijedlog odnosi na testiranje učenika - osnovna i srednja škola. Nažalost, neće svatko ostati samo na travi, a ako ta testiranja spase makar jedan život(a spasiti će ih mnogo više), ja ih podržavam. Da su se takva testiranja provodila kada sam ja pohađao srednju školu neke osmrtnice u novinama ipak nisu trebale postati stvarnost...

Od poznanika brat se 3 mjeseca konstantno trovao ljepilom i zbog toga na kraju umro, a bio je 5i razred. Klinci i mlađi od njega, žicaju me cigarete i ispijaju pive po školskim dvorištima. Da takvom djetetu netko ponudi travu, ziher ne bi odbio...

Zaključak - Sve ima svoje vrijeme i mjesto, a to je fax! Šala - mala...ali mislim da ste shvatili poantu...
 

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
Rafazi_pihe je napisao(la):
Kol mi krejzi, ali ja se slažem sa rezultatima ankete. Nažalost, neće svatko ostati samo na travi, a ako ta testiranja spase makar jedan život(a spasiti će ih mnogo više), ja ih podržavam.

mislim da se ogroman novac koji bi bio potrosen na provodjenje takvih testova moze za spasavanje zivota puno kvalitetnije iskoristiti u podrucju edukacije, osvjescivanja problema, komunikacije s ucenicima kroz radionice i ostale oblike informiranja i preventivnog djelovanja koji su dugorocno mnogo uspjesniji i smisleniji, a za sobom ne povlace negativne posljedice poput mogucnosti zakazivanja testova (kod jeftinih masovnih testova, to se redovito dogadja), stvaranja atmosfere nepovjerenja i kontrole (sto po logici zabranjenog voca kod mnogih i dovodi do problema), zadiranja u privatnost itd., itd... policijske drzave nikad nikome nisu mnogo dobra donijele
Rafazi_pihe je napisao(la):
Od poznanika brat se 3 mjeseca konstantno trovao ljepilom i zbog toga na kraju umro, a bio je 5i razred.

nevjerojatno je da dijete 3 mjeseca redovito moze snifati ljepilo i da to nitko, od roditelja do profesora, ne primijeti. primjer koji si dao je prilicno indikativan za ovo o cemu sam govorio, tj. da ne postoji kvalitetna preventiva, a razina informiranosti je jednaka nuli i identicna onoj poznatoj "necu zatrudnit ako se popisam nakon sta on svrsi unutra". dovoljno ti je pogledat kakva pitanja se cesto postavljaju i po ovom forumu.
natrag na temu... da se s takvim klincima kvalitetno razgovara, da se o njima brine i na njih preventivno djeluje, ne bi si przili mozgove ljepilima i kojekakvim sranjima. vecina ipak ima nesto u glavi, bez obzira na to sto nekima ni dragi bog ne moze pomoci...
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
@Jose :)

Slažem se sa tobom da se radi o ogromnoj količini novca i slažem se da su edukacija, osvješćivanje, komunikacija, informiranje i slično tome neizostavan dio cjelokupne koncepcije prevencije zlouporabe droga. Kad kažem zlouporaba mislim prvenstvano na marihuanu jer kod nje jedine postoji mogućnost da čovjek i profitira konzumacijom, ali nažalost nisu svi odgovorni konzumenti. Tu se opet javlja problem što će se djeci u školama(bar u dogledno vrijeme) marihuana predstavljati kao apsolutno zlo dok je s druge strane medalje istina drugačija. Npr. dijete proba marihuanu i svidi mu se, pa kaže sam sebi:"hm, ovo mi se više sviđa od alkohola koji je legalan." Tko zna - možda pomisli da ni druge droge nisu takve kakve se predstavljaju. I opet se nameće legalizacija kao riješenje mnogih problema.
Da se vratim na izvornu misao...
Uzevši u obzir da smo mi ljudi bića koja ponekad ne uče ni na vlastitim, a još teže na tuđim greškama moram dovesti u pitanje uspješnost programa koji bi se temeljio na samoj prevenciji prethodno navedenog tipa.

Slažem se i po pitanju da bi se prilikom testiranja mogla, tj. MORALA potkrasti pokoja pogreška. To bi naravno imalo štetne posljedice za osobu kojoj je učinjena nepravda, a samim time i za njegovu obitelj. Naravno, postoji i varijanta da obitelji kontrole tog tipa provode samoinicijativno, ali uzevši u obzir stupanj informiranosti što se te tematike tiče - mala je vjerojatnost da se to počne provoditi na način na koji bi se trebalo. S druge strane, puno puta sam čuo od raznih roditelja izjave tipa: "Ja svoje dijete ne testiram jer se bojim da ne saznam ono najgore." Koja glupost, zar ne?:eek:hno:

Ali ne mogu se složiti da je jednom roditelju nešto što se naziva ''zadiranje u privatnost'' važnije od mogućnosti da se sazna kako se njegovo dijete druži sa dopom.

Čini mi se da je Churchill rekao - Povjerenje(u ovom slučaju-prevencija) je dobro/a, ali je kontrola još bolja!

Peace! :)
 

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
Rafazi_pihe je napisao(la):
@Jose :)

Ali uzevši u obzir da smo mi ljudi bića koja ponekad ne uče ni na vlastitim, a još teže na tuđim greškama moram dovesti u pitanje uspješnost programa koji bi se temeljio na samoj prevenciji prethodno navedenog tipa.

nijedan program nikad nece biti 100% uspjesan, upravo zbog toga sto smo mi ljudi bica koja ponekad ne uce ni na vlastitim, a jos teze na tudjim greskama. iluzorno je ocekivati da se problem u potpunosti iskorijeni. ali od dva sistema, prvog koji se temelji na kaznjavanju vec pocinjenog prijestupa naustrb prevencije onog koji bi tek mogao biti pocinjen, i drugog koji se temelji na prevenciji moguceg i razumijevanju i pomoci kad ona ne uspije, biram drugi bez puno dvoumljenja.


Rafazi_pihe je napisao(la):
Slažem se i po pitanju da bi se prilikom testiranja mogla, tj. MORALA potkrasti pokoja pogreška. To bi naravno imalo štetne posljedice za osobu kojoj je učinjena nepravda, a samim time i za njegovu obitelj.

naravno da bi imalo stetne posljedice. i to je apsolutno i bez diskusije neprihvatljivo jer podrazumijeva, ako je neminovno da se pogreska "potkrade", da ce ispastati i stradati nevina osoba. ta logika mi zvuci opasno blizu nekakvom vojnom totalitarizmu, zrtvovati dio nevinih da bi se kaznili krivi...? suludo, covjece.



Rafazi_pihe je napisao(la):
Naravno, postoji i varijanta da obitelji kontrole tog tipa provode samoinicijativno, ali uzevši u obzir stupanj informiranosti što se te tematike tiče - mala je vjerojatnost da se to počne provoditi na način na koji bi se trebalo.

to je po mom misljenju jedina prihvatljiva varijanta. a stupanj informiranosti je upravo ono o cemu pricam, ako je sad na takvoj razini na kojoj je mala vjerojatnost da se to pocne provoditi, onda tu razinu treba sto prije i sto uspjesnije podignuti.
i to tako, dodao bih, da do sirove kontrole tipa "evo ti test, pisaj" u vecini slucajeva ni ne mora doci jer klinac unaprijed zna da je guranje glave u kante s ljepilom cisti idiotizam, a ako to jednom i napravi, ne nastavlja s time 3 j.ebena mjeseca jer mama ne nanjusi ljepilo.


Rafazi_pihe je napisao(la):
S druge strane, puno puta sam čuo od raznih roditelja izjave tipa: "Ja svoje dijete ne testiram jer se bojim da ne saznam ono najgore." Koja glupost, zar ne?:eek:hno:

totalna glupost, da. al opet dobar primjer, to citirano "najgore" je isto pokazatelj koliko ljudi pojma nemaju s cim imaju posla. "najgore", "zlo", "sotona", "babaroga" su termini koji ne znace ama bas nista i cesto se pojavljuju u retorici politicke desnice jer njoj umjesto da ljude prosvijetli i nauci ih se da se sami nose s problemom, puno vise odgovara da ih se plasi i cini nesposobnima za bilo kakvo djelovanje i samostalno rjesavanje tog problema.



Rafazi_pihe je napisao(la):
Ali ne mogu se složiti da je jednom roditelju nešto što se naziva ''zadiranje u privatnost'' važnije od mogućnosti da se sazna kako se njegovo dijete druži sa dopom.

jedan roditelj kojemu je stalo do mogucnosti da sazna kako se njegovo dijete druzi s dopom to ce saznati i sam, bez da mu drzavni organi sole pamet. ja iskreno nikad ne bih dozvolio da moje dijete bude podvrgnuto takvom testu, za njega/nju se brinem ja i ja sam zaduzen za to da izmedju nas postoji povjerenje i komunikacija koje takav primitivni nacin drzavne kontrole moze samo narusiti i time povecati, a ne smanjiti, sansu da to dijete napravi glupost.


Rafazi_pihe je napisao(la):
Čini mi se da je Churchill rekao - Povjerenje(u ovom slučaju-prevencija) je dobro/a, ali je kontrola još bolja!

churchill je bio ultrakonzervativni politicar koji je pred vise od pola stoljeca bio na celu jedne drzave u doba kataklizmicnog ratnog sukoba. ne cini mi se da bi metode koje je u tom kontekstu provodio bile uspjesno primjenjive na problematiku o kojoj ovdje raspravljamo.

pozdrav
 

DirtyDeeds

Aktivan Član
18.12.2006
415
11
0
Klinac koji snifa ljepilo ne bi pao na testu,snifa ljepilo jer nema bolje.Ajmo dalje,u srednjoj skoli nisu djeca koja ne znaju sto je stetno a sto nije.Uopce ne zelim ni pomisljati sto bi bilo sa onima koji bi ispali + a nista nisu takli,a ko zna kakve roditelje ta osoba ima,možda bi ga "ubili" roditelji ili bi se ubio sam.

Test nema sta radit u srednjoj skoli,u osnovnoj moze.

Reci mi Rafazi_pihe sto samnom,evo npr. da je sad test bio bi pozitivan na THC,da je neki pravo dobar test na THC i MDMA i sto sad samonom?Evo recimo kad bi radili 1 godisnje iz kose a kad ono kod mene heroin,kak da ja objasnim da probo i odjebo to?Bio bi obiljezen do kraja jer 99% ljudi misli probas 1 i ovisnik.

Droge su dio mog zivota ali recimo da sam u krivu i da me to ubija sto bi onda oni samnom?

Imat cu jos malo 18 i sto bi napravio kad bi me skola napala,odjebo bi ih i otiso nekud.


I sad najvaznije:kazna bi bila izbacivanje,nikakva pomoc,sta je tebi,bilo bi isto ko u privatnim skolama,marš van.Ma i da to nije po zakonu za 2 tj. zbog neceg sto bi izmislili nebi vise bio u skoli.
 

ja0

Aktivan Član
14.08.2007
102
8
0
44
jos jedna glupost naseg skolstva,
jos malo cemo im trebat davati spisak sto smo jeli i pili,
ma ko ih :2flip::2flip::2flip:
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Sto se mene tice ja mogu samo da kazem da maloletnici ne bi trebalo da se igraju sa opasnim stvarima.Cak i marihuana moze da bude opasna ako osoba nije dovoljna zrela fizicki i psihicki.
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
GreenMan je napisao(la):
Sto se mene tice ja mogu samo da kazem da maloletnici ne bi trebalo da se igraju sa opasnim stvarima.Cak i marihuana moze da bude opasna ako osoba nije dovoljna zrela fizicki i psihicki.

E, to je poanta cijele priče jer neodgovorna distribucija stvara neodgovorne konzumente koji su najčešće djeca/tinejđeri.
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
DirtyDeeds je napisao(la):
Klinac koji snifa ljepilo ne bi pao na testu, snifa ljepilo jer nema bolje.

Da, ne bi pao na testu...ali ono što nisi shvatio je to da ovo nije izneseno kako bi me ti informirao po tom pitanju nego da se ukaže na dubinu problema.

DirtyDeeds je napisao(la):
Ajmo dalje,u srednjoj skoli nisu djeca koja ne znaju sto je stetno a sto nije.

Možda i znaju...ali jako malo njih ima čvrst karakter!

DirtyDeeds je napisao(la):
Reci mi Rafazi_pihe sto samnom,evo npr. da je sad test bio bi pozitivan na THC,da je neki pravo dobar test na THC i MDMA i sto sad samonom?Evo recimo kad bi radili 1 godisnje iz kose a kad ono kod mene heroin,kak da ja objasnim da probo i odjebo to?Bio bi obiljezen do kraja jer 99% ljudi misli probas 1 i ovisnik.

Pretpostavljam da se rezultati testova ne bi objavljivali u novinama ni na oglasnoj ploči škole(pheh) već bi najvjerojatnije došlo do toga da bi se poduzele mjere redovite kontrole i individualnog pristupa u vidu psihoterapije. Reci ti što hoćeš, ali ako si konzumirao thc, mdma i heroin ni za tvoj slučaju ne vidim pametnije rješenje...pogotovo zbog toga jer nemaš ni 18 godina. ccc...
Kako da objasniš da si probao samo jednom i nikad više? Svojim životom, djelima, ničim drugim...
Da se razumijemo, ja sam i za testiranja ne fakultetima. Što se mene tiče, može! Vrlo vjerojatno da bih bio pozitivan na thc, ali me to ne brine jer sam odlićan student, aktivno se bavim sportom itd. Znači, iza mene stoji cijeli moj život. Čisto primjera radi - Kada sam jednom prigodom završio na policijskoj stanici zbog nekih 4 grama trave, na temelju razgovora i priloženog indexa inspektor me pustio i pred mojim očima poderao prijavu, još ma autom odvezao kući te smo putem popili piće i ugodno razgovarali.

Ono što želim reči je da ako bilo koga konzumacija droga, pa makar to bila samo marihuana remeti po pitanju intelektualnog, tjelesnog, društvenog napretka...ne vidim razloga da se takvom neodgovornom korisniku ne pokušaju otvoriti oči.

DirtyDeeds je napisao(la):
I sad najvaznije:kazna bi bila izbacivanje,nikakva pomoc,sta je tebi,bilo bi isto ko u privatnim skolama,marš van.Ma i da to nije po zakonu za 2 tj. zbog neceg sto bi izmislili nebi vise bio u skoli.

Šta je meni? Joj, joj...nemoj razgovarati na takav način. Izgleda da ti imaš neke informacije koje mi ostali nemamo...

Ajd' peace! :icon_lol:
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
Mislim da testovi nebi donjeli nikakve koristi. Najveći problem sa kojima se ovisnici suočavaju je stigma. Ok ljudi pogriješe ... ipak su samo ljudi, al zašto zbog te greške moraju ispaštati za čitav život.

Isto tako zašto klinac treba ispaštati zbog eksperimentiranja? Problem ovih testova je što je prevelika šansa da će najeti štetu nekom klincu. Tko je pao će se brzo znati u zbornici a nitko neće pitati jel to marihuana ili heroin. Jedan test će biti dovoljan da mladu osobu obilježi u najosjetljivijem trenutku.

Sa druge strane takvo što je potpuno neprihvatljivo sa stajališta privatnosti. Zašto se recimo nitko nije sjetio da testira profesore na droge i alkohol. Ja sam u svojoj srednjoj imao par profesora alkoća koji su redovito zagorčavali život učenicima. Ali o tome ni riječi od silne brige za dječicu ... jeah right!

Što se tiče "reprezentativnosti" ankete slažem se da nije uopće mjerodavna ali sam vas htjeo upozoriti da vidite tko je najglasniji pred uredom za droge pa da i vi date svoja mišljenja ;)

Ali testovi će možda otkriti konkretnu osobu ali neće djelovati na na uklanjanje uzroka. Da pojasnim... pošto sam član jedne udruge koja je radila na projektima vezanim uz drogu i mlade došao sam u kontakt sa bivšim/sadašnjim ovisnicima o heroinu. Svi do jednoga su mi odgovorili da su se počeli furati jer nisu znali što sa sobom. Bilo je tu i bježanja od problema i sličnih stvari ali dosada je gotovo uvijek bila razlog "za probat".

Kad smo mi radili taj projekt ciljali smo upravo srednjoškolce i napravili smo fantastičan posao. Za razliku od hrpe sličnih projekata koji se svake godine odvijaju i u čije predavaonice jedva uđe 10 ljudi od kojih je barem 5 bivših ovisnika koji se žele požaliti na loša rješenja osobi iz Ureda naša tribina je bila krcata srednjoškolcima. Ne da je bila krcata nego su klinci sjedili po podovima a dobar dio ih nije jednostavno mogao prisustvovati. E sad da se taj program održi u svakoj školi i da se održava kontinuirano i da ima mogućnosti za nadgradnju da se razviju i programi za pedagoge, roditelje i ostatak društva, da se ukloni stigmatizacija tad bi već bili negdje. Ovako dok mladi žele program a mogu ga dobiti jedino ako se nas par odluči žrtvovati za opće dobro nema napretka.

Poanta je da se sa mladima uopće ne radi. Ne postoje programi, ne postoji ništa da se utječe na njih. Mislim da se ne treba sa njima igrati babaroge ali treba im jasno ukazati koji su problemi, kako prepoznati simptome kako potražiti pomoć. Uvđenje testova je samo lagan način da se operu ruke i kaže mi smo svoje napravili. Kad se ekipa počne drogirati tad je već kasno. A uostalom u velikoj većini slučajeva "ovisnici" nisu na nastavi ili postaju ovisnici tek kad završe školu.

Netko gore je upozorio na klince koji su snifali ljepilo. Mislim da bi upravo njihovi vršnjaci trebali biti sposobni da prepoznaju problem i da naprave intervenciju. Ovi ljepenčarni o kojima ti pričaš sigurno nisu neki društveno aktivni i sigurno nemaju pametnijeg posla. Ali da ih se angažira na neki način, da im se da zanimacija vjerujem da bi se našli u nečemo osim u ljepilu.

No unatoč odavno utvrđenim uzrocima uvijek na pamet padaju ovakve krajnje neproduktivne ideje na pamet. ovu anketu je postavio netko iz ureda da opipa situaciju. da vidi kako bi javnost reagirala na ovakvu stvar. A u ostalom od onog što sam saznao ova aketa će itekako poslužiti u sukobu struja unutar Ureda, struje za i struje protiv testiranja.

Dok se ne razvije milijun vannastavnih programa koji će ubijati dosadu, dok se ne poradi na educiranju mladih o opasnostima ( a to je osnova stvaranja "odgovornih korisnika") dok se ozbiljno ne proradi na sustavu koji će uočavati probleme, dok nebude dovoljno programa rane intervencije ... sve do tada testiranje ne dolazi u obzir.
 

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
Rafazi_pihe je napisao(la):
Pretpostavljam da se rezultati testova ne bi objavljivali u novinama ni na oglasnoj ploči škole(pheh) već bi najvjerojatnije došlo do toga da bi se poduzele mjere redovite kontrole i individualnog pristupa u vidu psihoterapije.

no way, covjece... mjere individualnog pristupa i psihoterapije u velikoj vecini skola su u ovom trenutku neizvedive. pomanjkanje strucnog osoblja (pedagog, psiholog), prevelik broj ucenika, zastarjeli obrazovni sistemi i relativno nekvalitetno osposobljeni nastavnici su samo neki od problema. a u situaciji u kojoj bi se tu jos radilo o ucenicima i drogi, gdje veliku ulogu igra neinformiranost i drustvena stigmatizacija, bog zna sto bi se dogadjalo. da ne spominjem da je vec bilo primjera u kojima su se doslovce na oglasnim plocama objavljivale obavijesti o hvatanju ucenika s drogom, a i niz primjera u kojima se ucenike (koje bi recimo nastavnik uhvatio da puse travu) bez pardona, a kamoli psihologa, slalo direktno policiji. vrhunska pedagogija na djelu.


Rafazi_pihe je napisao(la):
Da se razumijemo, ja sam i za testiranja ne fakultetima.

a za testiranja u spavacim sobama? :icon_confused:



Rafazi_pihe je napisao(la):
Što se mene tiče, može! Vrlo vjerojatno da bih bio pozitivan na thc, ali me to ne brine jer sam odlićan student, aktivno se bavim sportom itd. Znači, iza mene stoji cijeli moj život.

znaci ljudi koji se bave sportom i imaju petice u indeksu smiju nekaznjeno ciniti kaznena djela, a ljudi koji se ne bave sportom i imaju cetvorke ne smiju? taj clanak kaznenog zakona sam, moram priznati, previdio...
a i ne pricamo o tome da li testovi brinu tebe, nego imaju li smisla kao praksa borbe protiv ovisnosti. ako, slijedeci tvoj argument, odlikasi iza kojih "stoji njihov zivot" uspiju zbog toga izmaci kontroli, a ostali budu tretirani kao unaprijed krivi jer nisu odlikasi, onda sve skupa nema ama bas nikakvog smisla i smrdi na nejednakost, stigmatizaciju i jeftini elitizam. dobre ocjene nisu nikakva garancija da ucenik nece postati ovisnik, a zakon je prilicno jasan: posjedovanje droge je kazneno djelo. bez obzira na petice koje, eventualno, mogu ublaziti kaznu kad se jednom vec nadjes pred sucem.
(btw, napomenuo bih da mi je drago da u tvom slucaju do tog nije doslo)
 

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
DirtyDeeds je napisao(la):
Ajmo dalje,u srednjoj skoli nisu djeca koja ne znaju sto je stetno a sto nije.

da, mos mislit :rofl:
razina informiranosti je zapanjujuca!


DirtyDeeds je napisao(la):
Test nema sta radit u srednjoj skoli,u osnovnoj moze.

objasni ovo? (a da odgovor nije "zato jer ja idem u srednju skolu")

DirtyDeeds je napisao(la):
Reci mi Rafazi_pihe sto samnom,evo npr. da je sad test bio bi pozitivan na
Droge su dio mog zivota ali recimo da sam u krivu i da me to ubija sto bi onda oni samnom?
Imat cu jos malo 18 i sto bi napravio kad bi me skola napala,odjebo bi ih i otiso nekud.

evo ja cu ti rec sta s tobom. dakle... tebe bi, kad bi postojao kvalitetan sustav kroz koji bi se brinulo o ucenicima i s njima komuniciralo, i kad bi se na ovaj ili onaj nacin saznalo sto radis, svrstali u tzv. rizicnu skupinu. onda bi se napravio tvoj psiholoski profil, to bi odradio strucnjak psiholog, i s tobom bi se razgovaralo kao s odgovornom osobom i ukazalo bi ti se da su stvari koje radis mozda pogresne. pokusalo bi ti se pomoci da dodjes do shvacanja zasto ih radis, otvoriti ti put do razumijevanja njihovih losih posljedica, i pomoglo bi ti se da nadjes alternativu. puno kvalitetniju, produktivniju i kako za tebe, tako i za drustvo, u konacnici bolju alternativu od "odjebo bi ih i otiso nekud".
 

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
Tihojla je napisao(la):
Dok se ne razvije milijun vannastavnih programa koji će ubijati dosadu, dok se ne poradi na educiranju mladih o opasnostima ( a to je osnova stvaranja "odgovornih korisnika") dok se ozbiljno ne proradi na sustavu koji će uočavati probleme, dok nebude dovoljno programa rane intervencije ... sve do tada testiranje ne dolazi u obzir.

odlican post i u potpunosti se slazem, ali nisam siguran sto si mislio ovim zadnjim?
ako sve ovo, preventiva i ostalo, ne upali, onda testiranje moze, ili sto?
 

DirtyDeeds

Aktivan Član
18.12.2006
415
11
0
Evo ovako......
Po redu:

Rafazi_pihe sorry na onakvom tonu,da,imam informacije,kad su bile kao neke ozbiljnije rasprave o uvodjenju tih testova profesorica nam je rekla da je dogovorena kazna izbacivanje istog dana kad padnes na testu e sad to nije trebalo biti nista propisano kao sto nije propisano recimo da ako napravis neko sranje da te izbace no svejedno te izbace i nece ti niko pomoc da se vratiš.

Vecina osoba koje ja poznam u gimnaziji a da uzimaju droge ili samo travu puše dobro je informirana,npr. jedan moj frend i ja bi definitivno mogli napisati enciklopediju o drogama.Koliko smo toga procitali(i zapantili) na internetu i iz knjiga o drogama + naše osobno iskustvo + što smo culi od drugih=znamo sasvim dovoljno o drogama i njihovoj štetnosti usudio bih se reci puno bolje od onih koji su nam u osnovnoj školi govorili o drogama.

Ajmo dalje 1. i 2. razred gimnazije sam samo travu pušio i prolazio s 3.U 3. i sad u 4. pušim travu cesce,probo sam speed,MDMA,heroin,Daturu,muškatni orašcic i uskoro u planu imam još neke droge(tocnije psihodelike)....i prolazim s 4.To je sasvim dovoljan dokaz da se necu navuci na išta,ali kome to nešto znaci?I planiram dalje na faksu još popraviti rezultate ali to ništa ne znaci kad neko cuje da si uzeo nešto.

Evo ti primjer-kad sam završio na psihijatriji nakon konzumiranja Dature za 2 mjeseca cjeli moj grad je znao za to,ma kako to,pa zar nebi doktori trebali cuvati tajnu....!!!!!!!????

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jose vecina onih koji uzimaju znaju dovoljno dok je razina znanja onih koji ne uzimaj-droge su opasne i fuj-njima je to dovoljno i sve o.k.Pa pogledaj malo na netu koliko se ljudi zanima u vezi harm reduction.

U osnovnim školama može testovi jer je to doba kad je djecje tjelo toliko nerazvijeno da i dim cigarete može ozbiljno naštetiti,a um tako slab da se navuku i na ljepilo a što bi tek da probaju nešto ilegalno.

U srednjim školama ne,pa zar cemo uzimati 18 godina kao stvarnu granicu? GreenMan kaže ništa za maloljetne,koja je razlika u razvoju osobe sa 17,18,19 godina-nikakva.

Vidi ja ne uzimam ništa iz dosade,jednostavno volim povremeno promjeniti stanje svjesti,posjetiti umjetni raj ili zaviriti u dubinu svog uma,kad bi mi to zabranili to je ko da nekom sportašu zabrane da potrci.
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
Jose je napisao(la):
odlican post i u potpunosti se slazem, ali nisam siguran sto si mislio ovim zadnjim?
ako sve ovo, preventiva i ostalo, ne upali, onda testiranje moze, ili sto?

htjeo sam reć da jedina situacija u kojoj bi testiranje bilo prihvatljivo je kad nebi ostalo ništa drugo a problem bi eskalirao. Dakle zadnja krajnja očajnička mjera.
 

Jose

Aktivan Član
20.09.2007
59
24
0
55
Tihojla je napisao(la):
htjeo sam reć da jedina situacija u kojoj bi testiranje bilo prihvatljivo je kad nebi ostalo ništa drugo a problem bi eskalirao. Dakle zadnja krajnja očajnička mjera.

da, to sam i mislio.
iako, cak i u slucaju krajnje eskalacije problema, pitam se o smislenosti te metode i ne bi li se ipak mogla pronaci bolja. tesko je reci. mozda i ne bi. ali to je onda stvarno vec situacija izvan prihvatljive normale.
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
Jose je napisao(la):
a za testiranja u spavacim sobama? :icon_confused:

Mislim da nema potrebe za dodatnim banaliziranjem već ovako i onako banalne situacije.


Jose je napisao(la):
znaci ljudi koji se bave sportom i imaju petice u indeksu smiju nekaznjeno ciniti kaznena djela, a ljudi koji se ne bave sportom i imaju cetvorke ne smiju? taj clanak kaznenog zakona sam, moram priznati, previdio...

Petice ili četvorke, nebitno...
Ono što sam napisao, prvenstveno se temelji na razgovoru sa dotičnim inspektorom koji je doslovce izjavio:"Onaj koji mi dokaže kako ga konzumacija lakih droga ne ometa u svakodnevnom životu proči će isto kao i ti."
Nije mi bila namjera isticati sebe niti bilo što slično tome već sam želio istaknuti da je to ono što ovom društvu treba, a to je dokaz da se i uz konzumaciju lakih droga može biti biti i ostati odgovoran i kapitalistički rečeno produktivan član društva.

Jose je napisao(la):
a i ne pricamo o tome da li testovi brinu tebe, nego imaju li smisla kao praksa borbe protiv ovisnosti.

Istina, u cijelu raspravu sam unio previše subjektivnosti, a isto tako previše optimizma. Kao da sam zaboravio u kakvom družtvu živimo...hm...možda mi je narkoza isprala mozak...