Tibetanska gljiva i spas u njoj

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

golub mira

južno od mjesta gdje sjevera nema
27.05.2013
442
2.022
163
to bacaš i radiš si novi kefir, gljiva se može i stavit u kištru i zaledit i kad poželiš opet piti kefir vadiš iz kištre i ona ponovo radi
 
22.07.2014
1
0
0
Molim vas, imala bi pitanje ako netko zna...zanima me da li kefir mogu piti osobe koje trebaju izbjegavat mlijeko?
Nabavila sam gljivu i pravim kefir doma, najviše radi brata, ali on ima duboku vensku trombozu i mora izbjegavat mlijeko i mliječne proizvode, a nemogu nigdje nać informacije detaljne o samom procesu nastanka kefira, da li se mliječni element izgubi u procesu ili kako to ide....?
Ako itko zna više, molim javite.

Unaprijed puno hvala i pozdrav svima! :)
 

portoriko

Aktivan Član
15.01.2014
58
52
18
Nabavi vodeni (voćni) kefir za brata, sličnog su izgleda i ljekovitosti, pogodan je i za šećeraše, a i za sve one koji ne mogu (laktoza itd.) ili ne žele koristiti mlijeko. Lp
 

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
Kefir je ukusan i hranjiv mliječni napitak podrijetlom s Kavkaza.

Prema predaji su zrnca i upute za njegovu pripravu starosjedioci dobili izravno od proroka Muhameda, zajedno sa zapoviješću o čuvanju tajne.

Žitelji Kavkaza, za koje se vjeruje da vitalnost i dugovječnost duguju upravo svakodnevnom uživanju ovog ljekovitog napitka, uistinu su stoljećima ljubomorno čuvali tajnu priprave kefira. Zapravo, sve do trenutka kada se u priču uplela ljubav.

Nažalost, nesretna ljubav - barem po jednog sudionika priče, princa Bek-Mirza Barchorova. Početkom 20.st. prelijepa Ruskinja Irina Sakharova odlučila ga je posjetiti u Kislovodsku, gradu na sjeveru Kavkaza, u namjeri da ga zavede i izmami od njega nekoliko dragocjenih zrnaca za pripravu kefira.

Prvi dio plana u cijelosti je uspio, no ne i drugi, jer je zaljubljeni princ u strahu od kazne za kršenje vjerskog zakona, odbio Irini ispuniti želju, nakon čega se razočarana ljepotica neobavljena posla uputila nazad.

No princ nije imao namjeru dopustiti joj da se udalji, pa je u skladu s lokalnim običajem, naredio otmicu nevjeste.

Ipak, svadba je propala nakon što je Irinina pratnja izvijestila cara o prinčevu skandaloznom naumu.

Ogorčen prinčevim postupkom, car je naredio princu da uvredu nanesenu Irini ispravi tako što će joj pokloniti šalicu zrnaca za pripravu kefira...

Izvor: http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/kefir

 

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
Da malo dignem temu iz mrtvila jednim pitanjem:)
Imam obe vrste kefira, ali Tibikos sam tek pre nekog vremena nabavio i vrlo sporo se umnožava. Ima ga jedva 1 supena kašika i uspem nekako izraditi 2 litre napitka, ali sam na netu našao da je za litru potrebno 2 kašike zrnaca. Presipam ga na 3 dana, ako stoji duže bude više kiseo i nekako čudno gust (poput ulja). Je li to ok? Ako stoji kraće bude presladak (otužan). Stavljam 3 kašike šećera na litar vode, suvo grožđe i parče-dva limuna, breskve ili šljive, zavisno šta se nađe. Sve u svemu jako sporo se umnožava, jel' to normalno ili negde grešim?:confused:
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ne vezano za temu samo je isto gljiva ali jeli itko od vas pio kabucha i ima li se ovdje kod nas nabaviti ta gljiva?
 
Poslednja izmena od urednika: