TMV [Tobbacco Mozaik Virus]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.184
358
Nisam primijetila da se baš nešto pisalo o Tobbacco Mozaik Virusu, a s obzirom da mislim da su moje biljke pogođene istim, dosta sam to proučila, pa rekoh da podijelim s vama. Iskusni ljudi kažu da je TMV, uz Fusarium gljivice, najgore što se može desiti našim dragim biljčicama.

SIMPTOMI


  • zaražena biljka može, a i ne mora pokazivati znakove bolesti. Ako u vegetaciji ima savršene uvjete, simptomi se mogu pojaviti tek nakon drugog tjedna cvjetanja u obliku nagle diskoloracije, žućenja i sušenja listova, koji se potom mogu spiralno uvijati i otpadaju. To su karakteristični simptomi, ali to je ujedno i znak viška, manjka hrane, pH...i tu počinju problemi. .Listovi se suše zato što ne podnose lumene, klorofil propada i otežana je foptosinteza. Grow se totalno usporava. Biljka se također može, bez nekih vidljivih simptoma, posušiti preko noći.

  • ako je biljka u vegetaciji izložena i najmanjem stresu, naglo gubi imunitet i pojavljuju se sl. simptomi:

  • deformirani razvoj listova koji se prepoznaje po zavinutim krajevima listova, listovi su naborani, plikoviti, kao da imaju mjehuriće i sitna udubljenja

  • na listovima se pojavljuju bijele ili žute točkice koje se se mogu širiti u fleke

  • spaljeni obrub listova

  • polutke lista ne moraju biti istog oblika i veličine, ponekad jedna polutka može biti zelena, a druga žuta ili bijela

  • listovi se čudno sjaje i izgledaju kao da su prekriveni bijelom prašinom

  • listovi mogu biti "pojedeni" kao od insekata ili životnjica, ali ustvari jedu same sebe

  • virus radi linije, pruge na listovima tako da pod mikroskopom izgleda poput ljudske kože

  • simptomi se vrlo lako mogu zamijeniti s cal-mag problemom..


  • u cvjetanju: sušenje, žućenje čvorova i izdanaka i zakržljali cvjetići što se odvija od dna prema vrhu

  • može izgledati kao napad tripsa ili svih tih životinjki koji isto na svoj način vole našu biljčicu
UZROCI

Zaraza se može prenijeti sjemenkama, klonovima, zaraženim duhanom u kojem virus preživljava godinama, duhanskim čajem, ruke, noge, škarice, zrak.....česti prenositelji su raznorazni insekti

POSLJEDICE


  • biljka može propasti preko noći

  • prerano tamnjenje pistila

  • virus sprečava ili uništava proizvodnju kristala, a samim time i potenciju

  • turbo smanjeni prinos, ako se biljka privede kraju

    ŠTA DA SE RADI


  • najčešći savjet je da se zaražena biljka odmah spali jer lijeka za viruse nema

  • neki liječe simptome Epsonovom soli (MgSO4 iliti kod nas gorka sol koja se kupuje u apoteci) i to ¼ jušne žlice na 3 litre vode. Pri tome treba biti prilično oprezan jer i mali višak Mg može zaključati Ca. Tom otopinom se može biljka zalijevati ili još bolje folijarno primjenjivati, u tom slučaju jako je bitno prskati s donje strane listova i u noćnom periodu jer su tad puči najotvorenije

  • neki biljku tretiraju aspirinom iliti andolom 325 mg na tri litre vode kako bi općenito podigli imunitet

  • neki ih izlažu iznimno visokim temperaturama vjerujući da se tako uništava virus

KONTROVERZA

Postavlja se pitanje može li TMV uopće zahvatiti cannabis. Vrste koje su izložene zarazi su duhan, paradajz, vinova loza, krastavci...neki su svoje bilje testirali i rezultat je bio negativan.

Ovo su info s raznoraznih foruma, a najviše sam se vodila icmagom, pa prilažem link

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=177527

Tip se predstavlja kao dugogodišnji uzgajivač medicinskog kanabisa i ne vidim pretjeranog razloga zašto mu se ne bi vjerovalo, inače posta na više foruma i tvrdi da je i on testirao biljke, s pozitivnim rezultatom.

Neki pak pišu da znaju da imaju zaražene biljke, ali ih u savršenim uvjetima kloniraju sve dok ne primijete smanjeni prinos i potenciju,, al mislim, bar, da se to ovako i onako dešava nakon nekog n-tog klona


Kažu da kod bluberija se često pojavljuju znaci uvijenih i naboranih listova, ali da je to iz nekog razloga karakteristično i normalno.

MOJ SLUČAJ

Kako se kod mene problem razvijao, možete pogledati u mom dnevniku.
Nisam o tome tamo ništa pisala, jer prva sumnja se pojavila tek s klonovima, iako je i prije bilo problema i simptoma napretek.

TMV sam prepoznala preko slika, pa sam stalno mijenjala mišljenje, jel je ili nije, pa i sad nisam 100 % sigurna, ali činjenica jest da su moje biljoze pokazivale ama baš sve simptome. Bilje od sjemena je podbacilo i mislila sam da su klonovi nova šansa, but, na kraju je ispalo još i puno gore nego prva tura. Jednostavno su se uvukli u sebe i preko noći se posušili, prvo jedan, pa drugi, u razmaku od nekoliko dana. Doduše, i temperature su bile visoke...ali to mi se desilo i u prvom dijelu growa, kad su uvjeti bili OK, doduše, samo s dvije, to da su se posušile preko noći, a jedna od njih je bila totalno kržljava, pa pretpostavljam da je ona prva bila zaražena. Ne znam jel od sjemenki il mog duhana. Eto, nemojte pipkati, perite ruke između kontakta s različitim biljkama, dezinficirajte škarice, sebe i sve oko vas....



UPOZORENJE

Molila bih da ako netko posumnja na TMV, neka jako, jako dobro razmisli, jer sve su ovo simptomi koji se mogu pojaviti i zbog drugih problema s kojima se može suočiti vaša travuljica.




Evo i nekih mojih fotografija.

eSH2GG0.jpg


XWcOHMY.jpg


EY0iNfN.jpg


jjEjlGS.jpg


dwZnYZe.jpg


Uif5mhJ.jpg


kMMTHQk.jpg


nNUsE2b.jpg


GOFxkHj.jpg


ZqrkGiY.jpg


4cauytF.jpg


8KLLrUk.jpg


2SWYwE5.jpg


Z6D3AOO.jpg
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
jel to Sida ? :) HaHa genijalno si otiske obrisala, sto je sigurno je sigurno :)

Vidi se na trecoj slici od gore gdje ti je klon u boljoj zemlji, biljka nema nikakvu sidu, ono oznaceno na 3 mjesta je malo strgano vjerojatno macka ili je strgano kad je bila mala pa sad kad je narasla lici ko da je mutant.
Na ostalim biljkama mi lici na manjak kalcija ove nasumicne nekroticne tocke, a ponegdje malo kao da lici kad biljku grizu crveni pauci ali ako kazes da si 100% provjerila lisce da ispod njega nema nicega niti na listu onda probaj promjenit zemlju tipa Composana universal i vidjet oce se sta promjenit. (uzmi neki list koji ti ima tockice i otgni ga i na svjetlu dobro pogledaj sa povecalom jos jednom ispod i na.)

Ne kazem da nije TMV ali mi zvuci malo vjerojatno.

Jesi spalila biljke ? Kako se mislis toga rijesit
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.184
358
Znala sam, hehe :). A gle, to što je nešto malo vjerovatno, ne znači da nije. Pa tako sami i ja mislila da nije, ali evo sad mislim da jest. Znaš i sam da respektiram tvoje mišljenje.

Ako se svi ti ljudi po različitim forumima koji imaju iste probleme varaju, onda se varam i ja. Moje biljke su imale gotove sve simptome. Sigurna sam da nemam crvene pauke ni ništa, imam mikroskop. I fakat mislim da nije do zemlje. To za mačku možda imaš pravo, ali i ne mora tako bit.

Nisam spalila biljke :), TMV nema djelovanje na ljude. Srolano malo više na čistaka malo opušta. Pa ti sad pogađaj kako ću se toga riješiti. Nema toga nešto puno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: doomer