Totalan mrak + cfl ili cfl u relativno osvjetljenom prostoru

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
10.09.2013
5
0
1
Dakle planiram uzgajati na tavanu uz 250 w cfl svjetlo. Naime ,tavan ima prozor kroz koji dolazi mala kolicina svjetla ,dovoljna da tavan bude osvjetljen tek toliko da se u njemu moze normalno funkcionirati ali nikako dovoljna za rast biljke. Pa mene zanima ,hocu li taj prozor oblijepiti nekakvom trakom da vanjska svjetlost više ne dopire na tavan ,jer ne znam ima li to kakvog utjecaja na biljku da uz gorenje cfl žarulje ona dobija još i vanjskog svjetla koje nije direktno. Gube li se lumeni na taj nacin ili ih naše oko samo ne registrira ? Oprostite mi ako je pitanje glupo i ispadam glup ali stvarno želim znati što je ispravnije.
 

Closet freak

Aktivan Član
03.04.2013
188
177
43
to malo svjetlosti od prozora ti ništa ne znaći, još će ti lumeni od žarulje izać kroz njega :vb_kez: koje je veličine taj tavan i kolko biljki misliš imat? najbolje bi bilo da složiš box neki (po meni, za 3-4 biljke) i u njega staviš tu svoju žarulju+ventilacija. kojeg je spektra ta žarulja?
 
10.09.2013
5
0
1
tavan ima oko 20 kvadrata ... imam žarulju i plavog i crvenog spektra a planiram imat 2-3 biljke na to. znaci box je obvezan ,da bi se sacuvali lumeni ,ok ,to me zanimalo. Ja sam prvobitno mislio ih stavit samo ispod te žarulje uz ostalu odgovarajucu opremu ali ne raditi box ,zato sam pitao za prozor.

hvala na odgovorima :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
a moguce je improvizovati, napraviti neku konstrukciju od gredica, ograditi biljke reflektujucom folijom za sajbne i nekako poklopiti... mada ti licno savetujem box ako si u mogucnosti, pa si miran ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: šajnihepi