Tripsi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Ne znam kud da postavim ovo pitanje pa sam otvorio temu, moderatori ispričavam se ako treba premjestite post.
Sad na temu; prvi put od kak growam sam zapazio tripse, možda sam ih i prije imao ali ne u takvim količinama.
Box ima mrežice na upuhu u box, uvijek prije growa dezinfekciju napravim i uvijek sve super. E pa moja bolja polovica je htjela neki svoj drač malo oživit i stavila dok je bilo 24 sata svijetlo. Sa tog drača se to proširilo na moje biljoze. Dobila je po guzi ( i uživala, nije neka kazna znaći) a moje biljoze su prošle par kupki sa češnjakom (bijeli luk) i crvenim lukom (normalni luk), otopina je svaki put odstojala 20 sati. Primjetio sam da se sprije kreću, a bome i ja jer kad se uđe u prostoriju sve zaudara po luku tako da ne strahujem od vampira niti drakula. Pošto sam picajzla od čovjeka gledao sam pod mikroskopom zato i velim da se sporije kreću.
Moje pitanje je, dal da pokušam sa koprivom špricat? Čitam satima, danima po internetu da kopriva pomaže u borbi protih lisnih ušiju a i ostalih nametnika.
Pošto kopriva sadrži neku kemiju koja djeluje na živčani sustav i time paralizira i ubija nametnike. A i kad se sami opečete odrveni dotični dio.
Koristio bi i kemije ali imam 3 tjedna do kraja i biljoze nisu baš sretne, stoga bi htio neki bio pesticid, ako treba prksat ću cijeli dan.
Da napomenem imam doma jedan od najljučih čilija, bi li to što pomoglo? Ili kopriva? Pretražio sam forum ali nisam našao odgovor, a to je; ima li uspjeha ili pomaka na dobro?
Kako post ne bi bio bez slike, evo vam jedne od danas.
gangomakj7fqndl2d0j6.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Redovno zaljevaj - povisi vlagu, trips voli toplo i suho.
Na posude stavi foliju, jedan dio životnog ciklusa provode u zemlji.
Možeš loviti bubamare i stavljati ih među biljčice da ih i one malo tamane.

Piretrinom, tj. prirodnim insekticidom na bazi Buhača ih vjerojatno samo možeš držati pod kontrolom, tj. smanjiti im širenje.

Najbolja opcija je prirodni insekticid izoliran iz bakterije Saccharopolyspora spinosa pod nazivom Spinosad http://www.chromos-agro.hr/category/3/subcategory/53/19
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
@kovac - jesam pročitao sam :) danas nabrao mladih kopriva peku ko neman sutra naveće se prska

@maverick - e vidiš bio sam u dilemi oko vlage, istina suho je postalo... Hvala na linku!

stavio sam 100grama svježih kopriva u 1 litru vode i to mislim sve isprskat po biljkama, znaći da ništa ne ostaje
e sad dal da prskam svaki dan ili kako? (svježih kopriva ima u bašti i to puno tako da uvijek mogu do nove ture)
 

s0va

Aktivan Član
17.01.2013
332
315
63
32
napisao je Power tamo na kolko se prska

Pošto je ovo bio pesticid on nema dugoročno delovanje kao hemijski preparati tako da sa ovakvim pesticidom trebaju redono prskati biljke, svakih par dana ili jednom nedeljno.
A kad si vec nabrao mlade koprive skuvaj caj, evo ja sad pijem caj od koprive dize iz mrtvih :sun2:
sry na off-u :lml_spam:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: svejedno

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Da, to je taj omjer. Budem svaki drugi dan prskao par dana pred kraj gorwa onda ću istuširat samo i to je to.
Ah ako diže iz mrtvih onda nije dobro! Pa imat ću zombi tripse! hahaha :D
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Vidjeti ćeš kako se ponašaju kad ih već špijuniraš mikroskopom, pa javi :)
Ako neće crkavati imaš još ovu opciju koju sam linkao, to ih tamani garant.
 

s0va

Aktivan Član
17.01.2013
332
315
63
32
VelikiG je napisao(la):
Da, to je taj omjer. Budem svaki drugi dan prskao par dana pred kraj gorwa onda ću istuširat samo i to je to.
Ah ako diže iz mrtvih onda nije dobro! Pa imat ću zombi tripse! hahaha :D

mislim sebi skuvaj caj za popiti... :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DinkoCentar

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Javljam rezultate! :)
ma ja bi od ovih kopriva umak napravio najradije, izgleda da ću morat po još jednu turu.. ajd ajd i za čaj ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: s0va

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Kali, nadam se da neće biti potrebe za dodatnim troškovima kad nam majka priroda sve ima, samo treba zasukat rukave i primite se posla, jel tak? :D A nim ulje nisam mogao nać da ti pravo kažem.
Boljoj polovici sam oduzeo kaznu jer previše uživa :D
Ontopic: nakon 12 sati što sam prskao primjetio sam po par komada tu i tam, za razliku od 10 tu i tam ovo je super napredak. Još 2,3 puta budem špricao pa javim opet. Po biljkama su ostale tamne mrlje od koprive ali biljkama ništa nije, zdrave sretne vesele jupi jej. Uvijanje listova je stalo od tih gamadi.
Toliko za sada.


Htio sam editirat predhodnji post (iznad) i napravit update, ali koliko vidim nemam tu opciju, stoga moderatori spajajte

Nažalost bio sam u krivu, tripsi su se raširili po svim biljkama, svi listovi su zahvećani. Podigao sam vlagu i tuširam biljoze sa vodom i sa koprivom. Zakasnio sam. Klonovi pak i jedna biljka što je u vegetaciji nemaju tripse više. Moram se pomirit još 2 tjedna do kraja, ali dobit ću jako malo jer sišu život iz biljaka. Razmišljao sam ubacit bubamare... I još mi cflka drapila, ajmo još troškova.
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Sad sam neki dan citao kako je super ubaciti mentu unutra da raste sa vutrom... Navodno miris mentola tjera sve takve i ine nametnike. Samo treba paziti da menta ne preraste/zaraste cijeli box... Ako imas koju, ubaci... Ja cu na sljedecem grow-u definitivno probati ovu metodu koju zovu "Companion grow". :D

Peace!
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Linkao sam ti tamo preparat koji je rješenje, ujedno je prirodan i prodaje ga domaća firma tako da bi ga trebao biti u svakoj poljoprivrednoj apoteci.

Za kompanjone je i Kopar Anethum graveolens dobar.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
znam maverick, nemoj se ti ništa ljutit, ja sam zahvalan svima koji pomažu, samo ja pokušavam prvo jednim preparatom pa ak ide da dam zeleno svjetlo drugima, ako ne - idemo na novo, ne želim brkat preparate pa da ne znamo što je zapravo djelovalo, žrtvujem grow... ali sad bi mogao na drugi preparat koji nađem :)
kali, budem napravio veliki box sa koprivama, tratinčicama, mentama, bubamarama, cijeli zoo pa valjda bude raslo bez problema haha
sutra do grada u potragu, hvala svima
javim dalje
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Da se malo javim na ovu temu. Uspio sam riješiti tripse ali na drugi način za koji su neki možda i čuli. Pošto tu kod mene u apotekama i šire svi imaju samo baš otrove za špricat odlučio sam napraviti svoj mix "otrova".

Upute:
A. lista potrebnih stvari
1. 5 režnja bijelog luka ( češnjaka) nasjeckat - ne mora biti na sitno ali nek bude čim sitnije radi lakšeg i bržeg raspadanja tokom kuhanja
2. oko 10tak listova menta
3. 6 birds eye chili-a , normalno nema svatko to pa onda što ljući čili treba staviti, ovo što ja imam je Bird's eye chili, ima sjemenki na ebayu nisu skupe, ako imate nešto drugo jaće slabije onda više ili manje staviti, evo i liste jačine http://img524.imageshack.us/img524/9508/scale.png
OPREZ: kad radite sa ovakvim paprikama obvezno nosite rukavice i nakon rukovanja bacite, operite ruke u toploj vodi inaće može doć do pečenja kože a trljanje očiju rukama da ne pričam kako boli!
4. sapun, malo nožem sastrugate sapun, tako da ispuni veliku kašiku za juhu
5. kašika limunkse kiseline
pošto sam korisio sapun koji je dosta lužnat tj na bazi, zato sam stavio limunsku kiselinu da vratim ph u normalu, ali trebalo bi biti kiselije jer tripsi bježe od citrusa i kiselina.. znaći oko 4, 4,5ph
da iskren budem, krenuo sam mjerit ali ph metar nije radio (strgan, pokvaren) tako da ne znam koji sam ja ph imao
6. pola litre vode

B. način pripremanja:
1. kad smo sve nasjeckali i pripremili, pustimo pola litre vode da prokuhat, zatim stavljamo sve osim sapuna i limunske kiseline
2. voda sa mentom, čilijem i češnjakom kuha nekih 5 do 10 minuta, zatim stavljamo sapun
OPREZ: prilikom stavljanja sapuna u kipuću vodu ne dišite i držite se dalje jer nagriza dišni sustav, počinja jaki kašalj i suzenje očiju
nakon 1 do 2 min kuhabha sapuna stavljamo limunsku kiselinu i kuhamo još minutu i sve tt cijeli vrijeme pomalo promješamo
3. ostavljamo da se sve to ohladi na sobnu temperaturu (ne stavljat u hladnjak)
4. sada ohlađenu "juhu" procjedimo kroz sito jer ćemo prskat lišće tako da nema štopanja sustava brizgaljki
5. dobivenih cca pola litre je zapravo koncentrat pa treba razrijediti sa dodatnih 2 do 3 litre vode, moje iskustvo

C. način korištenja
1. prskamo svaki 3. ili 4. dan
2. nakon prskanja ostavimo 15 do 30minuta neka djeluje zatim BI TREBALO isprat to sa listova
3. ponavljamo sve dok više ne vidimo tripse i ostale kukce
4. pokazalo se super učinkovito i za prskanje boxa jer ubijate kukce i okolo biljke ne samo na njoj
OPREZ: prilikom prskanja opet je moguće kašljanje pa koristite masku za disanje, ne onu iz 2. svj rata već onu platnenu :D



Moje iskustvo:
Sve sam radio po tim uputama, ali NISAM razrijedio sa dodatnih 2 litre vode i ostavio sam na listovima tekućinu, znaći nisam ispirao. Biljka je ajmo reć ok bila, nije bilo stresa ali su se zato listovi, kojih je ostalo par, pofrkali da to nije izgledao na kanabis uopće, tripsa je bilo sve manje na očigled su se gubili i umirali. Pred kraj cvjetanja kad više nisam vidio ni točke ni kukce, zdravim razumom sam istuširao biljku par puta za finim mlazom vode. Količina je bila isto kao i inaće za s47, loša. Pušenje, okus, high sve isto. Ovo sam radio na biljci koja je bila u cvjetnji i pred krajem, znaći radikalno i rizično. Čim se tako nešto vidi u vegetaciji hitno se treba špricati da se dalje ne šire jer uvjerio sam se da se šire jako jako brzo i na kraju listovi propadnu te ostanu samo popkorni i cvjetići. Špricati cijeli box, pošto je moj sklepan od kartona i papira špricao sam sve i ukazalo se jako djelotovorno nakon 2 špricanja.
Ovo kad sam molio za pomoć bilo je kasno, zaraza koje su kukci raširili je bila ogromna i dobilo se nešt dima ali nije bilo spasa.

Testni dio:
Jedan s47, zadnji klon koji sam imao pustio da raste kao test. U prvim znakovima da ima tripsa prskao sam, to je bilo u 3. tjednu vegetacije. prskao sam 5 puta svaki 4. dan ALI nisam ispirao. Prva 2 puta sam napravio istu grešku i prskao dobivenim koncentratom, zatim sam 3 puta radio kak bi trebalo biti razrijedio i ostavio oko 20tak minuta zatim isprao. Sliku koju ćete vidjeti je test, zato bez smijeha i komentara tipa; nešto ti nije u redu sa biljkom! :)

ovo je slika 10ti dan cvjetanja, par dana prije je korišteno ono PRAVILNO prskanje, razrijeđeno i gornji listovi su bili normalni i zdravi bez tripsa.
Bit će novijih slika ali mogu vam reć da nema tripsa, novi gorni listovi koji su bili PRAVILNO prskani su bez točkica, normalni, zdravi i najvažnije, cijela biljka je bez kukaca!

Zaključak: Bitno je gledat i nadzirat biljke koje su indooru i čim prije suzbit problem. Pravilno prskanje biljki i boxa je potrebno više puta. Čak i kad se ne vide tripsi dobro je poprskat za buduće kukce.

P.S.: Sigurno ima nejasnoća, nesuglasica, pitanja, slobodno pitajte. Možda sam nešt krivo napisao, makar sam pročitao više puta ali dogodi se da mozak ignorira grešku.
:)
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
Napisao sam zašto je tako ispala, nisam napisao zbog tripsa već zbog prskanja.

"ali NISAM razrijedio sa dodatnih 2 litre vode i ostavio sam na listovima tekućinu, znaći nisam ispirao. Biljka je ajmo reć ok bila, nije bilo stresa ali su se zato listovi, kojih je ostalo par, pofrkali da to nije izgledao na kanabis uopće" ...što je slučaj kao na slici
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
VelikiG je napisao(la):

ovo je slika 10ti dan cvjetanja, par dana prije je korišteno ono PRAVILNO prskanje, razrijeđeno i gornji listovi su bili normalni i zdravi bez tripsa.
ok, samo ja vidim da pise da je to fotka biljke kod koje je "korišteno ono PRAVILNO prskanje, razrijeđeno", to je unelo zabunu
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
A različiti jezici, narječja pa se pobrka, Ispod sam napisao kako sam na testnoj, toj sa slike, opet ponovio grešku i 2 puta krivo prsko pa 3 puta pravilno :)
Uglavnom smjesa ovih sastojaka radi svoj posao, samo razrijedit te isprat (otuširat) kako ne bi bilo ovakvih listova i sve super.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Zli Azra
28.04.2013
31
35
18
Pozdrav opet iskusnima!
Imam veliki problem sa nekom gamadi,mislim da su tripsi,male bele zverke koje cini mi se skakucu i buse list tako da ostaje prazan.Cesto se pominju ekstrakt duvana i neem ulje kao delotvorni za vecinu nametnika prema tome moje pitanje bi bilo na koju kolicinu vode se stavlja duvan iz 3 cigarete i jel se prska sa tim rastvorom ili se i to opet razredjuje?Neem ulje,jel se to ulje razredjuje ili se prska sa tim kako jeste?Molim za pomoc jer mi pojedose sve :(