[Tutorial] DIY e27 led panel 250W

Hesi Original Sjemenke Hempatia Led Lampe
Želite nešto više od socijalne mreže?
Društvo za legalizaciju marihuane, medicinu i uzgajanje kanabisa. Registrujte se za dodatne opcije foruma.
Registracija

FatOne

Aktivan Član
09.10.2016
359
1.038
143
Za pocetak zasto se odluciti na e27 panel?
U mom slucaju razlog je bio manjak gotovine, ali kad sam malo bolje sagledao situaciju zakljucio sam sljedece.
e27 panel je vrlo praktican i jednostavan za izradu. Ali najveca prednost od svega je da necete ostat bez svijetla koje je prekopotrebno za uzgoj ukoliko dode do kvara.
Drugim rijecima uzmimo u obzir imate gotov led panel npr. Zeus 308xt i pokvari vam se, ostajete bez svijetla morate panel slat u njemacku na popravak (ukoliko imate garanciju). ali vi nemate svijetlo i biljka vam pati/propada.
A kod e27 led panela se to ne moze desit nikako jer najgore sto moze bit je da vam izgori žarulja koju mozete danas kupit u svim trgovinama i rijesili ste problem.

Sama izrada je vrlo jednostavna, a panel je vise nego dovoljan za box 60x100x190 (ormar kucne izrade.)
Prvo cu navest potreban materijal (konkretno za moj projekt. Vase potrebe su mozda drugacije od mojih.)
Krenimo.
  1. Letvice 2x3cm 2m duljine - 3 Kom
  2. Iver vijci 4*40 - cca 10 Kom
  3. Kukice na iver vijku - 4 Kom
  4. Grla e27 porculanska sa nosacem - 28 Kom
  5. Iver vijci 3*25 - 28 Kom (ja sam koristio samo jedan a mozete stavit i 2 onda bi bilo 56 kom)
  6. Žarulje LED e27 mjesano 6500K za vege fazu, te 3000K za vazu cvijetanja. (kod mene je 10 kom 2700K + 10 kom 3000K + 8 Kom 6500K za fazu cvijetanja, Te za vege fazu 8 kom 6500k + 8 kom 4000K + 12 3000K). Uglavnom uzimate 28 9w-9,5w žarulja mjesate ih (mozete po mojem ili mozete nesto slicno, zavisno sto vam je dostupno i prihvatljivije cjene.) Kod zarulja gledajte da vam daju sto vise lumena (u mom slucaju su od 806-840lm, što je danas vise manje neki standard. ali kako vrijeme ide ice ce i to navise.)
  7. Žica - Ako zelite bit sigurni uzmite 10m licnacnaste 2x1,5 (moze i instalacijska, ja sam s njom radio ali bit ce vam teze.)
  8. Shuko muški utikac.
Materijal mene je kostao cca 100-150€, ali sigurno mozete proc jeftinije, ja nisam bas gledao cjene previse, vise sam se bazirao na dostupnost.

Krenimo sa izradom:
Panel je velicine 84x50cm

Prvo radite kostrukciju kao ovu na slici dolje. Dascice rezete na 80cm 4 kom i 50cm 2kom. (ostalo vam viska dascica 2kom od 40cm te 1 kom od 1m, koje cete sigurno iskoristit za nesto u boxu.)
Prvo napravite okvir, a zatim nutarnje dascice postavite na razmak od 14,5 cm od nutarnje bocne strane. te tako dobijete 4 reda sa razmakom od 14,5cm.
289281

Kukice pricvrstite sa gornje strane panela u svaki kut po jednu, ja koristim najtanji lanac koji sam nasao za vjesanje panela, ali mozete koristit sto vama odgovara.
289285

Sljedece je postaviti grla sa razmakom od 9,5 cm. Na nacin koji vama najvise odgovara mozete sa strane dascice ili kako sam ja, odozdo.
Ovako bi trebalo to izgledat.

289282

Spajanje grla. Sve sto trebate paziti je da su vam zice iste boje na istim polovima grla. (nije potrebno znanje elektro tehnike, samo budite oprezni da vam djelovi zice nebudu bez svoje izolacije, da ne dode do kratkog spoja.) Također ako se bas nesigurni ili zelite dodatno osiguranje (kratki spoj moze dovesti do pozara.) Mozete uzet automatsku sklopku od 16A i staviti je na fazu, tako da ona izbaci ukoliko dode do kratkog spoja. Na kraju uzmete kabel koji vam je preostao spojite ga na zadnju ili prvu zarulju u nizu te na njega stavite shuko utikac (ovdje nije bitno kako stavite zice, jer sigurno necete uvjek isto okrenut utikac ustekat na napajanje (strujna uticnica, timer.).).

Sljedece vam je "obradit" žarulje. tj skinut plastiku sa njih. Zavisno o modelu mozete sa skalpelom, odvijacem, nozem ili kako vama to odgovara. Samo budite oprezni da vam se ne osklizne pa da se nebi proboli ili porezali. Evo slika da vidite sto tocno treba uradit.

289283

I zadnje vam je preostalo sve te zarulje izmjesati po panelu i spremni ste za pustanje u pogon vaseg DIY e27 LED panela. (u ovom slucaju 250w.)
Prilikom paljena ja bih vam preporucio da koristite neku zastitu za oci (mozete suncane naocale.) Jer ako niste do sada to radili zacuditi cete se kao i ja, koliko je to zapravo jako svijetlo.
Meni je djevojka rekla da svijetli kao da sam sunce unio u sobu :D

Evo za kraj silka panela u pogonu. (Zarulje nisu izmjesane i nije na njima svima skinuta plastika jer je ovo slika testa.)
289284

I to bi bilo to, Imate panel od 250± W ako radite tocno po ovom tutorijalu.
Sve sto vas zanima mozete pitati ovdje ili poslati privatnu poruku (volio bih da pitate ovdje, tako da pomognemo i ostalima ukoliko ima nejasnoca.)

PS. Moderatori odlucite dali cete staviti sticky (piknuti) ovaj tutorijali ili ne. Meni je svejedno, ali da je bio ovakav tutorijal meni bi se skratile muke za tjedan dana :D

Uzivajte & stay high :vutra:

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.302
5.728
258
Morocco
Fino :thumb:
mada ima na forumu gotovih e27 panela razlicitih snaga...sve je u principu isto materijal i sklapanje nema mudrovanja :cool23:

edit: ne treba da citiras kad odgovaras na post iznad...a mislis kad smo mi zapocinjali sa growanjem da je sve bilo u jednoj temi, ne brate citao se forum po par meseci...sad sve hocete sazvakano i teme i mentore :D gubi se car growanja kad sve ide copy/paste....

Poslednja izmena:

Stanaccc

Aktivan Član
03.10.2018
978
6.305
233
Pa to je tvoj diy projekt!
Ljepo si ga složio! Ne vire žice, čavli itd.
Sve u svemu, uvijek je bolje, nešto šta si sam napravio!
Pogledaj si žarulje full spectar, ali na stranici, koja prodaje Zeusa! Led-tech
Napravili su COB cxb sa hladnjakom, ali na e-27.
Našao sam neke: Screenshot_20190802_102344_com.alibaba.intl.android.apps.poseidon.jpg ovo su malo skuplji COBovi, ali s vremenom, jedan na sredini i da vidiš vrhova:)
Screenshot_20190802_101947_com.alibaba.aliexpresshd.jpg Ja sam uzeo od 80w full spectar i osim za vege, nije za ništa drugo. Ali ove s COBovima, pa da su i 2 na panelu, nebi trebao toliko žarulja. Manja potrošnja i temperatura.

Poslednja izmena:

jopezg

Aktivan Član
06.05.2017
580
2.912
163
Ok si to slozio ,ono sto kaze kolega nema tu puno mudrovanja. Kak kome pase , drveni okvir, alu okvir,grlo sa ili bez kutnika,meni je grlo sarafljeno izravno na alu profil sa maticom. Iskreno ne znam sta si trazio tjedan dana . Trazilica ,led sijalice, E 27 led sijalice,tako nekako i sve nadjes prilicno brzo.
Zasto treba pazit da su zice iste boje?
Koja je razlika ak spojim smedju ,pa sljedece grlo smedju....,pa onda nastavim sa npr zelenom, na isti pol? Jel nemam dovoljno smedje zice.

OP
OP
FatOne

FatOne

Aktivan Član
09.10.2016
359
1.038
143
Malo razmisli da si novi a forumu i da se ne snalaze svi. Njih dosta odustane od svega jer ima toga masu ali razbacano. Upravo ta tema cjelu sam procitao kao i jos dosta ostalih. Da bi sve polovio.
Koja razlika kad dode novi clan na forum pa moze procitat sce sto treba znat u jednom postu ili citat 100 stranica postova?

Lako tebi, i meni sada dok se snalazim po forumu i napamet znam di mogu sto nac. Ali novim clanovima nije i to ih odbije od svega. Ni tebi ni meni ovo netreba sta gore pise, i nije bitno nama. Ja sam samo zelio nekom olaksat proces. Ako je to nekom tesko shvatit ja mu nemogu pomoc.
Zasto jednostavno ako moze komplicirano.

A drugi dio tvojeg posta je cisto nepostivanje tuđeg truda.
Kako najjednostavnije objasnit nekom ko nema pojma o struji? Da to nisam naglasio neko bi mozda napravio sve u kratki spoj.. Sa bojom lako docarat iako nije bitna boja neko pol. Ali ti si ocito zaboravio kako je to dok se ne razumijes i bune te sve te stvari.

jopezg

Aktivan Član
06.05.2017
580
2.912
163
Ja nemam pojma o struji i mozda sam tako napravio panel,zelena ,smedja , jel nisam imao zice,pa sam se zabrinuo. Na normalno pitanje si mogao dat i normalan odgovor ( bitno je da se prati pol ) kratko i jasno.Ljudi ce i dalje morat citat i istrazivat ,tak se i nauci nesto,jel taj tvoj panel ne pase na sve sirine, visine i duzine.Po tom bi trebali napravit seriju tutorijala od 40 x40 do 1,60x1,60 dimenzija od 6w do 17w da ljudi nebi odustali. Sta god mi napisali novi ce bit novi i trebat ce malo truda i vremena da se snadju,trud je ono sto je prilicno bitno za sve ovo,ak odustanu tak brzo onda ni nisu za to... Ja dan danas se moram potrudit da bi nasao ponesto sto mi treba. Kuzim da si se potrudio i napisao citabu i da ti je to uzelo vremena,ne moras zato bit osjetljiv...,ostali clanovi bi se trebali onda sa zgrade bacat od muke koliko su toga napisali i objasnili po ne znam koliko puta.
Nisam zaboravio i da ne postujem npr tebe nebi ti sigurno uskocio u pomoc i povecao ti budjet za cca 30 % u onim tvojim prvim izracunima.
Peace :thumb:

OP
OP
FatOne

FatOne

Aktivan Član
09.10.2016
359
1.038
143
Ispricavam se na burnioj reakciji, ali taj drugi dio posta mi je djelovao kao da pravis budalu od mene, nije mi djelovalo ko pitanje.

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.302
5.728
258
Morocco
@FatOne da ne bude zabune nisam imo losu nameru, vec samo podsetio kako je to nekad bilo. Aposlutno sve mozete naci na forumu ali bukvalno od A do S...ako ocete neke finese tu si i strani groweri itd...eto toliko od mene i samo cepaj ;)

Vutrajojo

I am
08.02.2011
1.836
8.757
258
Malo razmisli da si novi a forumu i da se ne snalaze svi. Njih dosta odustane od svega jer ima toga masu ali razbacano. Upravo ta tema cjelu sam procitao kao i jos dosta ostalih. Da bi sve polovio.
Koja razlika kad dode novi clan na forum pa moze procitat sce sto treba znat u jednom postu ili citat 100 stranica postova?

Lako tebi, i meni sada dok se snalazim po forumu i napamet znam di mogu sto nac. Ali novim clanovima nije i to ih odbije od svega. Ni tebi ni meni ovo netreba sta gore pise, i nije bitno nama. Ja sam samo zelio nekom olaksat proces. Ako je to nekom tesko shvatit ja mu nemogu pomoc.
Zasto jednostavno ako moze komplicirano.

A drugi dio tvojeg posta je cisto nepostivanje tuđeg truda.
Kako najjednostavnije objasnit nekom ko nema pojma o struji? Da to nisam naglasio neko bi mozda napravio sve u kratki spoj.. Sa bojom lako docarat iako nije bitna boja neko pol. Ali ti si ocito zaboravio kako je to dok se ne razumijes i bune te sve te stvari.
Pratio dam tvoje postove u temi od Kakadua e27 led, do prije par dana si trazio savjete a sad radis tutritorial o tome kako bi led E27 diy led panel trebao izgledati, s tim da raspored tvojih zarulja (mislim na kelvinažu) uopće nije najsretnije rjesenje. Npr 4000k ima istu količinu crvenog spektra kao i 3000k,za cvjet ces ostavit 6500k?..nije da ti prodikujem nesto ali ovaj moj komentar se najvise odnosi na to kako tvrdis oar puta da je sve razbacano na forumu, LAŽ kad je ova tema u pitanju. Dovoljno je bilo kome da pročita već spomenutu temu, ne mora cjelu, i znati ce sastavit panel isto kao i ti, bez puno mudrovanja ili pametovanja. Nek ti je s srećom
dode novi clan na forum pa moze procitat sce sto treba znat u jednom postu ili citat 100 stranica postova?
[/QUOTE
e pa šta? Ja sam pročitao teme koje me zanimaju i po 7,8 puta, a 90% novih članova će radije otvorit temu i trazit da im se sve servira u par postova, čitajući i ponavljajući ce najprije naučit jer nema nekorisnih postova, i oni za koje se ispostavi da nisu ispravni, ako si ga pročitao pa poslje ispravak istog, naučit ces nesto... Ili ce mo otvarat temu za svaki problem koji se pojavi i reć "postoji tema o ovom ali je sve razbacano pa cu ja to sad sažeti u jedan post?"

Poslednja izmena od urednika:

ledeni6

Aktivan Član
06.02.2018
182
405
63
Kaze wiki
Forum is a meeting or medium where ideas and views on a particular issue can be exchanged
Ne znam zasto napadate decka, vrlo je jednostavno ak admini odluce d je tema za graveyard tamo ce i zavrsiti,
Zbog tog admini i jesu tu, ak ti se ne svida sto citas kliknes strelicu za nzad ili odes na drugu temu.
Bas zbog dezurnih napadaca sve manje i manje se ljudi usude pitati, evo bas mi nedavno frend se pridruzio i sam komentira da ga strah ista pitati jerce ga odmah netko napasti, sa citaj forum ili tako nesto. Ali onda koji jesmisao foruma ak se nista ne pita?
Zasto se jednostavno sve teme osim mentorstva i brtal off topic ne zakljucaju inapise se post, sve vec pise samo trazite.
Sad bi napisao stay high ali te ovak nesto samo te put down :(

Vutrajojo

I am
08.02.2011
1.836
8.757
258
Nitko ne kaze da je tema za groblje, samo par njegovih izraza je ono što izaziva reakcije, da je samo jedan član onda bi se mogli zapitat ali i sam kazes "napadate",, stvar je u autorovom načinu izražavanja i donekle omalovažavanju foruma i članova koji su pisali te postove iz kojih je učio.. A čist primjer da je trebao dobro pročitat cjelu temu je temperatura boja za vege i cvjet, jer da je, znao bi malo vise o kolicini crvenog i plavog spektra u e27 žaruljama pa bi isto tako shvatio da mu neke stvari nemaju orevise logike, odnosno sam sebi radi veci trošak.. Ovo je njegov diy projekt i to poštivam, ali nikako nije turitorijal za izradu e27 led panela kako se to pokusava predstavit.. Turitojal o tome je u temi led27 od Kakadua, tamo su svi mogući podatci kome trebaju da si sastavi panel i sve što treba je pročitat tu temu. Kolegi iznad se obraćam, što se tiče "straha" u vezi upita novih članova... Ja ti kazem kao stariji član da sam 6 puta morao razmislit tocno sta da napisem u pitanju ako me nesto zanima i par puta dobbro proučit da to što me zanima mozda nije negdje napisano inače bi dobio slican odgovor kao sta ga ja sad dajem. @FatOne oprosti na spamu, htio sam samo skrenut pozornost na neke stvari