Tutorial - Kako spojit ventilaciju; modifikacija atx napajanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

NumBdoT

Aktivan Član
07.10.2010
70
10
0
43
cek samo malo ako ostaje taj jedan konektor sta sad ja mogu spojit samo jean 12v vent nato,kolko vidim da natom cd konektoru ima samo jean 12v soket? cemu tolka tortura napajanja sta jel potrebno sad posjec sve te zice ostale,sad malo da se vratim na rudimentalnu misao kak je weedran pokazao sliku konektora za maticu nanjoj se vidi da ima dva +12v utora sta nebi ja mogo iskoristit ite zice za spajanje ventova kao i svaku drugu koja prenosi 12v mislim nije sad da sam exspert il nesto al na prvi poglem mi se cini logicno? auf pitanja.....
 

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
NumBdoT je napisao(la):
cek samo malo ako ostaje taj jedan konektor sta sad ja mogu spojit samo jean 12v vent nato,kolko vidim da natom cd konektoru ima samo jean 12v soket? cemu tolka tortura napajanja sta jel potrebno sad posjec sve te zice ostale,sad malo da se vratim na rudimentalnu misao kak je weedran pokazao sliku konektora za maticu nanjoj se vidi da ima dva +12v utora sta nebi ja mogo iskoristit ite zice za spajanje ventova kao i svaku drugu koja prenosi 12v mislim nije sad da sam exspert il nesto al na prvi poglem mi se cini logicno? auf pitanja.....
Sad iščitah ovu temu i naum mi padoše iste misli, fakat bi mogli na jedno napajanje po pet-šest venta vezati.
Jel preživeo neko sa ove teme?
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Naravno da mozes...mozes ih naslagati dosta...samo gledaj kolika je amperaza tih ventova...da zbroj struje koju zajedno vuku nije veci od onoga sto napajanje moze dati...to pise na naljepnici... =)
 

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
Aha, lepo onda, taman se uštedi, danas sam gledao kod kineza neke transformatore, nema ispod 200 dindži.
Tek skupljam delove za box, čim ga zbudžim otvaram dnevnik.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Okac je napisao(la):
Sad iščitah ovu temu i naum mi padoše iste misli, fakat bi mogli na jedno napajanje po pet-šest venta vezati.
Jel preživeo neko sa ove teme?
Možeš i puno više, jedan normalan 120mm komp vent na 12v vuče 0.3A, znači troši 3.5W, znači na jedno klasično komp napajanje od 350W bi mogao spojit 100 ventova da se svi vrte na full brzinama, kad bi ih stavio na manju voltažu onda bi gutali manje struje pa bi ih mogo još više komada staviti. Znači možeš spojit više ventova nego će ti ikad trebati i na neko najjadnije komp napajanje.

NumBdoT je napisao(la):
cek samo malo ako ostaje taj jedan konektor sta sad ja mogu spojit samo jean 12v vent nato,kolko vidim da natom cd konektoru ima samo jean 12v soket? cemu tolka tortura napajanja sta jel potrebno sad posjec sve te zice ostale,sad malo da se vratim na rudimentalnu misao kak je weedran pokazao sliku konektora za maticu nanjoj se vidi da ima dva +12v utora sta nebi ja mogo iskoristit ite zice za spajanje ventova kao i svaku drugu koja prenosi 12v mislim nije sad da sam exspert il nesto al na prvi poglem mi se cini logicno? auf pitanja.....

Da, možeš koristit i taj konektoror, svejedno je, znači tamo imaš isto +12 i "Masse" (crne žice koje predstavljaju minus -) (ne obaziri se na onu plavu šta piše -12, na to ništa ne spajati). Znači možeš koristiti i taj glavni konektor za matičnu da bi napajao ventove ili ove konektore za komp jedinice.

cdromdrivepowerconnectoxu3.jpg



Stvar je zapravo vrlo jednostavna, nije potrebno ništa rastavljati niti rezati niti modificirati, to je samo estetike radi. Samo trebaš znati kuda spojiti žice od ventilatora i kako da se napajanje upali bez kompa, jer se neće automatski upalit. Znači pogledaš ovu gore slikicu i spojiš tako žice + i - od venta, ovisno dali želiš 5 ili 12v (žuta je +12v, dvije crne označene sa GND su -, a crvena je +5v, ovo šta sam dodao 7v možeš eksperimentirati s tim ako želiš ali to zanemari ako te mota). Na taj isti konektor možeš paralelno spojiti koliko god želiš ventova (samo da ne gutaju struje preko limita napajanja).
I kad spojiš vent na napajanje onda pališ i gasiš napajanje putem one fore prije objašnjene (s tim da naravno prvo upališ napajanje na njegovom glavnom prekidaču koji ima na sebi, ako ima).

Znači na glavnom konektoru za matičnu nađeš zelenu i bilo koju crnu, kad ih spojiš tad se napajanje upali i radi (to je "power on"), a smeđa i narančasta se spoje da bi napajanje registriralo da je sve ok, znači "power ok" iako mislim da to zadnje nije uvijek neophodno na svim napajanjima.

atxpowerbypassyd4.jpg

9atxstecker24pinjs9.gif


Šta još nije jasno?
 
14.03.2011
23
7
0
41
pozz
Ja sam novi :)

Mene kao nekog tko se ne razumije u elek. zanima može li se iz ATX napajanja povući i standardno 220V?
Ono, da povučem 3 žice i spojim običan, najobičniji zidni utikač? Pa u njega timer pa žarulje?
Ili je ovo isključivo za 12/7/5 V?
hvala
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Gebricello

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ne kužim koji je smisao toga?? ako ti treba 220v izmjenične struje tad ti netrebaju nikakvi ispravljači, ali ako baš želiš da ti žice za 220v idu iz atx napajanja tad ga se može modificirati tako da ga otvoriš i zalemiš dodatne žice na konektoru s kojeg dobiva struju ali nema smisla. atx napajanje se koristi da dobiješ 5 ili 12v istosmjerne struje
 
14.03.2011
23
7
0
41
ja bih da mi iz boxa ide jedan kabel, i to onaj koji ide u napajanje.
to je bila samo ideja, planiram iskoristiti stari punjač za mobitel
hvala i pozz
 

Bad

Aktivan Član
19.04.2011
76
44
18
41
spojio sam jedan 12cm ventilator na ac adapter od punjača mobitela koji daje 5.8v 700mA,to je točno što sam htio jer je ventilator tih...e sad,koliko ih mogu naslagat na taj adapter? jel bi išlo još 3 manja ventilatora na taj adapter?
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
Bad je napisao(la):
spojio sam jedan 12cm ventilator na ac adapter od punjača mobitela koji daje 5.8v 700mA,to je točno što sam htio jer je ventilator tih...e sad,koliko ih mogu naslagat na taj adapter? jel bi išlo još 3 manja ventilatora na taj adapter?
pogledaj koliko struje trosi taj vent koji si vec stavio, i to oduzmi od 700mA, i vidjet ces koliko ti je ostalo "fore"...
 

Bad

Aktivan Član
19.04.2011
76
44
18
41
Na punjacu pise 0.12amp a na ventilatoru 0.30amp...ventilator je 12v,nešto mi govori da to neću moći izvesti.

Šta da kupim za spojit 3 ventilatora? Samo da nije atx napajanje...

nešto od čega ne izgori cijela kuća,nešto sigurnije...
 

Bad

Aktivan Član
19.04.2011
76
44
18
41
1-2-3 ampera 12v AC-DC converter...pronašao sam odgovor,nadam se da je to sigurno od požara :)
 
25.04.2011
3
0
0
44
Pozdrav svima!

O sigurnosti napajanja iz kompa... Postoji li neki način da se sistem osigura postavljanjem nekog osigurača (nisam baš doma sa strujom) ? Ne čujem baš često da se ljudima zapale kompjuteri, nego jednostavno rikne to napajanje... I ja sam s velikom vjerom postavio svoje (400w) i veselio se jer ću sve ventove napajat iz jedne utičnice, ali sad me malo lovi frka jer me često nema doma... Jesu li jači ac-dc adapteri ipak pouzdaniji?
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
kvalitetno napajanje je daleko bolje od ac-dc adaptera...
samo sto se cijenom ne isplati (kvalitetno napajanje kosta).
napajanja rikavaju iz vise razloga, al po mom iskustvu ovo su najcesci:
udar groma, lose provjetreno kuciste na losem mjestu, nestabilni naponi na mrezi.
inace, napajanje se nece nikad uznojit od par ventilatora, dok ce ac-dc adapter
uvijek bit na rubu snage, i grijat se adekvatno tome i sl...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
svako atx napajanje ima razne zaštite ugrađene u sebi protiv kratkog spoja, overloada ili pregrijavanja, i još su u metalnom kučištu, i ne muće se nimalo s par venta, prije će vas udarit grom nego će se to napajanje zapalit, u svakom slučaju su bolji izbor od ac-dc adaptera, oni su jeftiniji ali nemaju nikakve zaštite, kratki spoj ih lako može zapalit, plastični su, slabi...
 

zapadnaZGbaraba

Aktivan Član
17.04.2011
70
16
0
34
ja koristim ac-dc adapter koji na sebi ima regulaciju voltaže 3-6-9-12 V. (****haus 120kn) na njega su spojena 3 Spire 120 mm venta (32kn kom vemil) i sve radi samo kad je na adapteru postavljena izlazna voltaža na 12V. bez problema gura već 4 grow. imam neko napajanje od 400w pa ću pokušat sa ovim modificiranjem kako bih mogao spojiti još koji pošto će se uskoro ukazati potreba za većim protok zraka :thankyou:
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
zapadnaZGbaraba je napisao(la):
ja koristim ac-dc adapter koji na sebi ima regulaciju voltaže 3-6-9-12 V. (****haus 120kn) na njega su spojena 3 Spire 120 mm venta (32kn kom vemil) i sve radi samo kad je na adapteru postavljena izlazna voltaža na 12V. bez problema gura već 4 grow. imam neko napajanje od 400w pa ću pokušat sa ovim modificiranjem kako bih mogao spojiti još koji pošto će se uskoro ukazati potreba za većim protok zraka :thankyou:
trebalo bi radit i na 6 ili 9 bez problema. da nisu serijski spojeni?