Tutorial - Kako spojit ventilaciju; modifikacija atx napajanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Nixa86

Closer to the Sun
06.11.2011
758
1.617
163
Area 51 - Metal Mulisha Team
hej ljudi evo i ja sam ugradio 120mm vent thermaltake ali je poanta sto ima blue led nije jak ,nije preporucljivo radi kada biljke spavaju ? posto ne stvara MRKLI mrak vec slabo osvjetljenje ? da li to smeta biljkama kada spavaju ? ili da ga koristim samo kada HPS ukljucim ?
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Kad je noć biljci onda joj treba NOĆ, moze doci do komplikacija u suprotnom ako se ne varam....

Al rađe sačekaj odgovor nekog iskusnijeg....
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Kad je mrak mora biti 100% mrak!!! Ima neka zelena sijalica pod kojom mozes i po noci raditi, ali ne znam kako se zove. Radje neka je mrak!
 
29.10.2011
19
1
0
41
Da i ja sam gledao zelenu sijalicu u nekom filmu sad ne znam u kom, msm da je to obicna sijalica samo zelene boje(nisam 100% siguran).
 

Nixa86

Closer to the Sun
06.11.2011
758
1.617
163
Area 51 - Metal Mulisha Team
Hvala vam dragi ljudi ma dobro kada je hps ukljucen moze i taj cooler posto hps ubije te plave diode da se niti golom okom ne vidi da svjetli kuler :D a kad ugasim lampu imam odlicne rezultate sa vlagom i temperaturom :) ma pitao sam posto me glava boli u sobi kada box otvorim previshe svjetla bash smara nekako :)) sa ovim bocnim ventom pala temperatura sa 29 na 27 !! mislim da je to do ibera:))
 
08.12.2011
19
0
0
91
pozdrav, kupi sam 80mm 12v pc 3 pin vent... spojim crnu na masu, žutu na 12v i neće vrti.. ima još jedna zelena žica to je senzor pa neznam treba li tu još šta spajati.. uglavnom ima li itko odgovor gdje
 
27.03.2012
26
1
0
30
ljudi ja imam 4 kulera koja sam planirao ugraditi...:D
1 kuler ima crvenu,zutu i crnu,drugi zutu,zelenu i crnu i 2 imaju crvenu i crnu...o_O Pojasnite
 
05.07.2011
15
3
0
34
@BagaSound
kako ih misliš spajat? serijski ili paralelno?


SLIKA1: SERIJSKO SPAJANJE SLIKA2: PARALELNO SPAJANJE

strs1.jpg
 

Prilozi

  • strs.jpg
    strs.jpg
    69,9 KB · Pregleda: 88

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
pocetnik, bolje je paralelno spajat jer po tvom crtežu mu neće vrtiti punom brzinom već će se snaga podjeliti
 
13.09.2005
58
2
0
Antača;194607 je napisao(la):
pozdrav, kupi sam 80mm 12v pc 3 pin vent... spojim crnu na masu, žutu na 12v i neće vrti.. ima još jedna zelena žica to je senzor pa neznam treba li tu još šta spajati.. uglavnom ima li itko odgovor gdje
ako si siguran za raspored boja onda na zelenu dovedi +5v signal da bi se upalila tranzistorska sklopka... ako imas sliku ili model javi pa da ti to sa 100% sigurnoscu utvrdim. pozdrav

@ Matia u pravu si pada brzina ako se spoji serijski

@Pocetnik nije tacno pa mu za serijski spoj treba vise adaptera, mozda samo jači sto se tice snage u mA
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
J3beš mi mater ako ja išta ovdje razumijem. Imam 2 ventilatora, imam napajanje.

Ovo sa zelenim, crnim, te smeđim i narančastim je donekle OK. Ali kao netko tko od svoje 9-e godine nije rastavio nikakav uređaj, niti je "spojio" išta, moram priznati da ne znam čime se to spaja.

Dalje, taj konektor, KAKO spojiti s ventilatorom? Zavezati, zalijepiti? Šta kidati a šta ne?

Evo lijepo ja sam uslikao materijal, pa ako netko hoce, nek mi objasni.





Nemojte se ljutit ali mislim da ovom sajtu treba tutorial za izradu tutoriala. Cijenim trud i zelju za pomoci, ali trebate znat da su neki ljudi tudumi po pitanju elektronike i nije dovoljno reći "Pojedi juhu", nego "Desnom rukom uhvati kašiku za onaj tanji dio, zatim je prinesi tanjuru (to je ono bijelo okruglo) pa uhvati malo tekućine, te pažljivo skupa s tekućinom kašiku prinesi ustima, pritom pazeći da se ne opržite. Ispijte sadržaj kašike, no ukoliko ustvrdite da je prevruć, potrebno je prethodno lagano puhnuti u nj, pa nastaviti dalje."

Hvala lijepo
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Milutine, smatram da je u ovoj temi (naročito 1.i 6. postu) sve i više nego dobro objašnjeno. Ja sam apsolutno neuka što se tiče elektronike i još manje fizike, ali sam prema ovoj temi bez ikakvih problema uspjela modificirati svoje napajanje i spojiti na njega 8 ventilatora. Kaži što ti točno nije jasno, možda uspijemo nekako riješit.

edit:
milutin je napisao(la):
Dalje, taj konektor, KAKO spojiti s ventilatorom? Zavezati, zalijepiti? Šta kidati a šta ne?

pa nećeš valjda "vezat" dva vodića bez da ih zalijepiš izolir-trakom
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Moj vent ima kabel crveni, crni i zuti. Dakle trebao bih spojiti crnu s venta na jednu od crnih s napajanja. Onda ako hocu 12V (vent je 12V), spojim zutu s venta na zutu s napajanja. Samo sto meni kablovi, pogle na slici, zavrsavaju u nekoj bijeloj kockici. Nju trebam skinuti?

Ovo sa spajanjem zelene i crne, pa smeđe i narancaste, ne znam cime se spoji. Vidim nekakvo zeljezo. Moze li bakrena zica, toga imam. A kad to spojim treba li to isto zamotati izolir trakom? Smije li izolir traka dodirivati te žice koje vire.

I zadnje, kabel od venta je dosta kratak, 35-40 cm, postoji li nacin za to produljiti?

Eto, sitne stvari ali kad neznam neznam :D
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Ma vidi, to što si napisao vidi se da kužiš šta trebaš. Za produljenje kabla možeš koristiti bilo koji vodič, tipa od starog punjača ili adaptera, malo mu skineš izolacije na vrhovima, skupa spojiš, i NARAVNO zalijepiš izolirkom inače će te struja drmnuti (slaba je to struja 12 V pa ne brini, neće te ubit), ali može doći i do požara ako se baci iskra na spojevima, zato se mora izolirat. Ako otvaraš ATX napajanje budi jako oprezan jer struja koja direkt ide iz kabla koji ide u zid (onaj crni debeli) je 220V i MOŽE te ubit zato nikad ništa ne otvaraj kad je spojeno u struju!!!

Uglavnom, sve spojeve moraš zalijepit izolir trakom, a one bijele "kockice" možeš skinut, mada sam ja samo zapiknula direkt kabel iz ventilatora u tu rupicu i po potrebi im mijenjam voltažu (stavim crvenu žicu iz venta u rupicu s crvenim kablom za 5 V, ili s žutim za 12 V) pa mi je tako jednostavnije. Ako ne misliš mijenjat voltažu tokom growa, jednostavno zalijepi crvenu žicu od ventilatora za žutu od napajanja, a crnu za crnu.

Spajanje zelene i crne i smeđe i naranđaste možeš obavit tako da u svaku rupicu utakneš komad vodića savinut u oblik slova U...ili jednostavno odrežeš tu cijelu veliku bijelu "kocku" i spojiš žice koje trebaju bit spojene, a ostale odrežeš i izoliraš vrhove...ugl. sve to piše već u ovoj temi pa da se ne ponavljam, uzmi napajanje u ruke, pročitaj još par puta i sve će ti sjest na mjesto.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: matia

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Ma pusti kockicu, ne treba ti, odreži ju :icon_lol:

Odreži ju i skini izolaciju na vrhu kabla da dođeš do vodiča i taj dio bez izolacije zapikni u rupicu, ali tako da i dio izolacije uđe unutra i da se sve skupa čvrsto drži, ako se ne drži, onda rađe skini "kockice" na oba kraja i zalijepi vodiče izolirkom. Gledaj na to ovako...plastika od kabla nije vodič, ono metalno unutra jest. Struja teče kroz metal, kroz plastiku ne, znači bitno da se dira metalni dio žice venta sa metalnim dijelom konektora (ili žice) na napajanju i da je sve skupa dobro izolirano, tj da se metal kroz koji teče struja na dira s tobom :icon_lol: !
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Yes, maam. Iščupao sam sve iz kockice i sad je jasnije :) Je bilo ocito al bilo me strah da ne s***** vent.

Selotejp ne moze posluzit kao izolir? Ako ne, moze li se nesto improvizirat, žvaka i sl. ?

Nedjelja je a supermarketi nisu blizu :)
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Selotejp ne moze posluzit kao izolir? Ako ne, moze li se nesto improvizirat, žvaka i sl. ?
Sine milutine pa otkud sa žvakom:ludaci_lol:. Ako te baš toliko zeza to spajanje probaj naći nekog pouzdanog ko će ti to spojiti i pokazati za drugi put, sretno.
A tebi dreamerice REP+ za objašnjenje i trud.
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Kupio sam ima na benzinskoj. Ali zato neam kabela za napajanje. Morat cu izvadit kabel iz ovog kompjutera. :D

Šta ja znam, u filmovima uvijek neke James Bond/John McClane šeme sa žvakama.