Tutorial - Kako spojit ventilaciju; modifikacija atx napajanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
ne radi :/

na sekundu se okrene ventilator napajanja pa stane. isto se mrdne i ovaj pravi ventilator ali se jedva pomakne. i nista
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Nisam prije vidjela post, jesi u međuvremenu uspio riješit? Možda ti je neki spoj s ventom bio slabo zaljepljen pa se i napajanje prekida?
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Kupio sam 12V adapter za 60 kuna i spojio oba 2. Uzeo sam jos jedan za upuh i njega spojio. Za sad je 0.51 A / 1A iskoristeno. Moze ih jos dosta stat :)

p.s. napajanje sam bacio u smeće
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Pozdrav ekipa !.. Evo radim jedan mali pc boxic za klonove i seedlingse !... Sve sam vec spojio iz prve rade mi sva 3 ventilatora od 12 V ali naime jedan coolermaster 120 mm mi nekako sporije vrti pa , cak sporije od ovog 80 mm ... Coolermaster ima 3 žice > crvena , žuta i crna ad ga mu spojim crvenu na žutu od napajanja vrti ok , kad spojim tu istu crvenu na crvenu vrti jos sporije vjerovatno jer je žuta 12v a crvena 5v .. pokušao sam cak spojit crvenu od venta sa žutom (napajanje) + još žuta od venta sa crvenom od napajanja ta kombinacija mi ne pokazuje ista brze iako mislim da mi je tada pala voltaza na 7v !? ... neznam ili je vent slabašan ili šta !.. Pretpostavljam da žuta žica od coolermastera je ground !? ... druga 2 vent od 80 mm imaju po 2 žice i rade perfectno (jedan cak ima jednu žutu ali nisam spojio)
 
12.03.2012
35
32
0
39
Beyond je napisao(la):
da, moguće da ne radi samo 7v, izgleda da mora biti neko trošilo istovremeno i na 5v ili 12v. onda radi i 7v. Recimo kod mene su 3 venta na 5v, 1 na 12v, i dva na 7v. ako spojim i ova tri venta sa 5 na 12 onda ne readi ništa.

prijatelju htio bih te pitat dali ti napajanje radi još uvijek na 7v+,ili si zapalio box i kuću,naime nemožeš dve faze različite vataže ufazit u jednu,možda sam lud i nek me neko ispravi ali to je nemoguće spojit +12v i +5v = +7v zapalit češ nekome kuću...
 
12.03.2012
35
32
0
39
SmokeyThePot je napisao(la):
Pozdrav ekipa !.. Evo radim jedan mali pc boxic za klonove i seedlingse !... Sve sam vec spojio iz prve rade mi sva 3 ventilatora od 12 V ali naime jedan coolermaster 120 mm mi nekako sporije vrti pa , cak sporije od ovog 80 mm ... Coolermaster ima 3 žice > crvena , žuta i crna ad ga mu spojim crvenu na žutu od napajanja vrti ok , kad spojim tu istu crvenu na crvenu vrti jos sporije vjerovatno jer je žuta 12v a crvena 5v .. pokušao sam cak spojit crvenu od venta sa žutom (napajanje) + još žuta od venta sa crvenom od napajanja ta kombinacija mi ne pokazuje ista brze iako mislim da mi je tada pala voltaza na 7v !? ... neznam ili je vent slabašan ili šta !.. Pretpostavljam da žuta žica od coolermastera je ground !? ... druga 2 vent od 80 mm imaju po 2 žice i rade perfectno (jedan cak ima jednu žutu ali nisam spojio)

PC ventilatori: crvena(crvena može na nekim ventilatorima bit i zelena sa crnom i žutom)je plus(+)
žuta (povratna info računalu za broj okretaja venta)
crna minus (-)
zelena (samo na novijim ventovima koji su za procesor a služi za regulaciju brzine okretaja koju kontrolira matična)

PC napajanje:crna minus(-)
crvena 5v(+)
žuta 12v(+)
Na napajanju lociraj jedinu zelenu žicu pa ju prereži oguli spoji s bilo kojom crnom iz napajanja...to je to...i da nikad čuo za 7v(+) iz napajanja da se može dobit nekim briđanjem žica i uređaja....
 
27.07.2012
10
1
3
44
Mislim da bi to trebalo radit bez problema...... na crvenu žicu spojiš 12v+ a na crnu 5v+........ i nema opasnosti od zapaljenja i sl.... a možda se i varam.....
 
12.03.2012
35
32
0
39
Dr. Kadzija je napisao(la):
Mislim da bi to trebalo radit bez problema...... na crvenu žicu spojiš 12v+ a na crnu 5v+........ i nema opasnosti od zapaljenja i sl.... a možda se i varam.....

napajanje se gasi..... probaj....izazivaš tako kratki spoj a ti i dalje spajaj...
 
12.03.2012
35
32
0
39
kakvo ti napajanje koristiš????? u stvarnosti me ne interesira jer sam probao na 500w,400w 200w na sva tri se napajanje ugasi,a i ako sam u krivu dobro za vas....
 
12.03.2012
35
32
0
39
naso na netu da mozes i da je sigurno ali to vrijedi za starija napajanja ne i novija koja imaju neku zastitu....a dobro....istina...
 
27.07.2012
10
1
3
44
Napajanje je novo, kupljeno samo za ovu svrhu...... Uglavnom, možda novija i imaju neku zaštitu, ali ovdje nije riječ o kratkom spoju, i ako si spojio sve kako je navedeno u prvom postu, trebalo bi šljakat.... osim ako.....
 
12.03.2012
35
32
0
39
evo jesam malo iso čeprkat i spojio sam sve kak treba i radi sa dva venta ok no kad spojim treći uspori se vent na napajanju,kad spojim četvrti dva se jedva vrte druga dva stoje a vent od napajanja jedva se vrti....pa je moj opet zaključak kako je možda i ok s dva venta na 7v+ al ne više jel bi samo napajanje izgubilo hlađenje pa potom može doč i do nekog zapaljenja....
 
04.04.2013
14
3
0
Zimbabwe
Evo da i ja podelim iskustvo sa drugima po pitanju ove teme. PC ventove ( 3komada) sam prikljucio na napajanje kao sto je i napisano u uputstvu na pocetku. Sve radi bez problema, dakle jako je bitno da uradite onu pocetnu stvar a to je da povezete sa onog sirokog konektora crnu i zelenu kao i braon i narandzastu.Obezbedite ih sa izolirom. Kada se to zavrsi birate sami koje cete konektore koristiti, ja nisam sekao zice samo sa uzeo i zice ubacio u odgovarajuce konektore, dakle zice sa ventilatora: crna ide u konektro gde je crna zica a crvena(ili zuta zavisi od ventilatora) nju stavljate na zutu zicu ako ocete 12v a ako hocete 5 v onda stavljate crvenu i to je to... Sve sam naravno obezbedio sa izlori trakom. Ukoliko imate ove novije ventilatore sa nprd 4 zice, samo crnu i zutu spajajte ove ostale su nebitne, one regulisu kolko ja znam broj obrtaja venta itd...

Preporuka svima je da ako seku neke zice itd da svaku koja im ne treba obezbede lepo sa izolir trakom kako se ko zna zasto slucajno ne bi dodirnule neke dve zice koje ne treba da se dodirnu.
 
25.07.2013
5
0
1
pozdrav ljudi namjeravam kupit pc fan controller cijena oko 100kn evo i slike
ventilator-kontroler-pc-front-panel-3.5-slika-26370046.jpg


i sad me zanima dal je moguće taj kontroler spojiti direktno na uticnicu preko nezz nekog adaptera ili nesto slicno SAMO da netrba ici preko matične jer se inace tako spaja..... evo i specifikacije dolje...

Povezivanje 4 ventilatora
MAX output po knalau : 0.7A
Maximalna voltaža po kanalu: 10W
Max domet po kanalu: 5-12V
Dimenzije: 06*102*25 mm
Osvjetljenje led plavo
Boja: crna
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
A koja je snaga tog kontrolera to ne piše, piše samo output za ventove (koji ti je 0.7, rađe nađi nekog od 1.0 al dobro).

Pošto je max domet po kanalu 12v pretpostavljam da je i uređaj 12v pa mozes normalan adapter od 12v nac i to je to nikakvo napajanje iz kucista
 
25.07.2013
5
0
1
kontroler se napaja preko molex konektora.. to je sve kaj mogu reci reko bi vam vise al neznam zato sam tu da vas pitam dal ga je neko koristio :D
 
25.07.2013
5
0
1
pitao sam covjeka dal se to moze tako napraviti i reko je da da ...ovaj fala na odgovoru :D

btw ak bu nekog zanimalo uredjaj dodje oko 100 kn ....netrebate se zajebavat previse s spajanjem samo vam treba adapter od 12v da mozete spojit kontroler na struju ili prek pc sa molex konektorom.....