Tutorial - Kako spojit ventilaciju; modifikacija atx napajanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Pozz svima. Tema je dosta stara pa se nadam da neko i sada prati :)
Prepravio sam svoju staru napojnu od kompa, isprobao sa 2 venta i radi bez problema :)
Može li mi neko ko je probao reći koliko je ovo efikasno za veće boksove ?
Imam šator 120x120x200 a planiram napraviti i jedan eksperimentalni dimenzija 90x90x125.
U ovom velikom sam probao sa pasivnim ulazom od 120 mm i 2 venta za napu od 100 mm i 100 kubika na sat ali to mi je premalo a osim toga su dosta bučni. Na ovim od kompa piše 180 kubika ali mislim da nema ni blizu ali su nečujni što mi je najvažnije jer živim u zgradi sa tankim zidovma i po noći se čuje svaki šum.
Zanima me mogu li sa 4 ulazna i 6 izlaznih ventova rješiti šator koji imam.
Molio bih vas za odgovor što prije jer planiram saditi čim rješim ventilaciju.
Ostalo je spremno :)
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Hvala Stipe. Ovaj šator koji sam kupio dole ima samo 1 ulaz a gore 2 izlaza od 120 mm koji su mi neophodni za ljetnu varijantu ( cool tube ) tako da svakoko moram praviti nove otvore. Pročitao sam dosta toga što si napisao a vidim da si uvjek spreman pomoći i cjenim svaki tvoj savjet. Pošto zimi planiram stavljati reflektor a ljeti cool tube ova 2 izlaza ću zatvoriti plastičnim kesama i zaljepiti do ljeta a za početak staviti 4 izlazna pa viditi.
Nije meni problem zima koliko je hercegovačko ljeto sa 45 u hladu a ja na vrhu zgrade :( .
Ta vrućina me do sada koštala nekoliko propalih pokušaja, gomilu izgubljenih živaca i brdo para :(
Sada sam napokon nabavio šator i nešto nove opreme i probao jesenju turu i da se nije pojavio crveni pauk bilo bi ko u bajci :) ali ni ovako nije loše ispalo. Boks sam oprao toplom vodom i 2 puta prešpricao mješavinom vode i alkohola pa
upalio sijalicu da privučem preživjele :D a za 10-ak dana ide prskanje nečim konkretnijim.
Zavisi šta nađem u sjemenarni ili u poljoprivrednim apotekama.
Zapisao sam nekoliko preparata sa foruma i za par dana , kad legne plata idem u potragu.
Za tih 10-ak dana dok čekam moguće preživjele trebam rješiti ventilaciju i vlagu i svaki savjet je dobro došao.
Sa sadašnja 2 venta od 100 mm mi se temparatura pela na 33 pod režimom 12/12.
Ne smijem ni pomisliti kolika bi bila na 24/0 :(
Pročitao sam Barbarossinu preporuku od 24/0 za automatike i to mi zimi savršeno odgovara jer mi ne treba nikakvo grijanje.
Sve planiram odraditi pod ovom sijalicom.
Nove HPS Sylvania GroXpress, poboljšanoga i optimiziranogadvojnog spektra te nevjerojatnih 128 000 phyto lumena za sijalicu snage 400 W i 215 000 za sijalicu snage 600 W, predstavljaju najučinkovitije lampe za fotosintezu na tržištu (PAR efficiency). Idealna je i za vegetaciju, i za cvatnju. E40 grlo.
Do sada sam koristio običnu HPS 400 W
Za đubrenje je spreman Hesi box za zemlju

P.S. Znam da sam u ovom postu nadrobio svega i svačega ali dosadašnji veliki promašaji i ogromna ljubav prema travi su me natjerali da se ovaj put dobro pripremim :)
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
Pozz vutra forumasi , svako dobro. Vege box mi je pri kraju , falili su mi samo pc ventici, stoga sam se zaputio u najblizi "free shop" kad tamo 7 -8 pc kucista i izvadim dva napajanja i 4 ventica . Posto nisam znao da li je bolje vent spojiti na napajanje ili na adapter/punjac procitam ovu temu i skontam da je bolje napajanje. E sad pitanjce koje od ova dva napajanja da upotrebim ili je skroz svejedno?!? Hvala 20180104_160425.jpg 20180104_160329_006.jpg 20180104_152420.jpg
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Pozdrav svima i nadam se da neko još uvjek prati ovu temu jer mi treba pomoć :)
Pravio sam ovo napajanje već 2-3 puta i sve je bilo ok ali ovaj put imam problem
Napojna jedinica koju prepravljam nema ni jednu smeđu žicu
Kada odvojim crvene , crne , žute i narandžaste ostane mi po jedna zelena, bjela,siva,plava i ljubičasta
Zelena ide na crnu ali koju od ove 4 spojiti sa narandžastom
U pitanju je ovo napajanje
Edit
U međuvremenu sam na guglu našao ponešto pa bjelu i plavu mogu eliminisati jer su one za -5 i -12
Za ljubičastu piše +5 stendby
Za sivu piše power good ili power ok i mislim da nju tražim ali volio bih i savjet nekog iskusnog

image.jpg image.jpg
 
Poslednja izmena:

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Znam da pravilnik ne dozvoljava pisanje 2 posta zaredom ali mi je glupo bilo ovo stavljati u edit
Tražeći famoznu smeđu žicu :D naletih na zanimljivu tablicu
Izgleda da je bio u pravu momak koji je tvrdio da je iz napojne vadio 7 volti jer ima i još nekih kombinacija
Boje žica i napon
POZITIVNA ZERO RAZLIKA
+12 0 +12
+5 -5 +10
+12 +3.3 +8.7
+3.3 -5 +8.3
+12 +5 +7
+5 0 +5
+3.3 0 +3.3
+5 +3.3 +1.7
Crna 0
Bjela -5
Narandžasta +3,3
Crvena +5
Žuta +12
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona and Сјај