Tutorial - Kako spojit ventilaciju; modifikacija atx napajanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mr. Gucho

Aktivan Član
30.06.2006
251
17
18
34
Koliko sam imao prilike primjenit, nije bilo neke teme do sad, nekome se ćini taj dio veoma lagan, a dosta ćesto bude veća komplikacija, pa zašto da to odma ne riješimo

Zbog nedostatka digitalnog pri modifikaciji, poslužit ću se drugim slikama koje pronađem po netu i mojem predobrom umječu u Paintu :D
btw. alati korišteni u ovom postupku su bili svi oni koji se mogu naću u kući ili stanu

Imate box, sve sređeno, fali ventilacije, nađete komp. ventilaciju i šta sad, gdje sa žicama, u pakšu? NOT,

pronađite staro komp napajanje, svoje ili od frenda, toga ima na bacanje, može noko skroz slabo jer vama puno snage netreba
ja sam osobno imao posla s 150W atx
ugl. ono što vam treba je ovo:

atxnetxj8.jpg


nakon toga odvijete 4 vide na 4 ruba da bi ste dobili pogled unutra:

atxpowersupplyinteriorle3.jpg


malo rezredite žice sve na svoju stranu i nađite na kraju jedan ovakav konektor:

cd-rom-drive-power-connector.jpg


sve druge žice možete slobodno klještima okidat na 3-4 cm tako da ostanu unutar kučišta napajanja, a samo žice tog konektora moraju ostat čitave

kad ste sve izkasapili morate napraviti sljedeće:

povežite skupa
ZELENU i CRNU [bilokoju od ponuđenih :D]
te
NARANČASTU [također ih ima više] i SMEĐU

izolirajte gornje spojeve, a preostale žice izolirajte u grupama, iako je mala šansa da se spoje, ipak to uradite radi sigurnosti
sve crne skupite i zaljepite trakom, sve crvene i sl.

zatvorite kučište, i sad iz kučišta vire samo 4 žice [ Crvena; 2x Crna i Žuta] sve spojene na isti konektor

ventilaciju spojite tako da crnu s venta spojite na neku od 2 crne na konektoru a crvenu s venta spojite na CRVENU ili ŽUTU zavisi koja vam brzina na kojem ventu paše

Crvena je +5V, a
Žuta je +12V

Prije spajanja u struju dobro se izolirajte, jer nisam ja tamo pa da sam siguran u sve spojeve i jedna mala žica što se dira na kučište ili je negdje unutra ostala zaboravljena može dovest do strujnog udara

Ako ne radi provjerite simptome:

Uštekate kabel u struju u ništa se ne dogodi:
provjerite spoj Crna - Zelena jer je on odgovoran za pokretanje svega ovoga, ako nisu te dvije žice spojene ništa se i ne dogodi

Uštekate kabel u struju ventovi se okrenu i stanu nakon sekunde:
provjerite spoj Smeđa - Narančasta;
Smeđa je +3,3V sense, a narančasta je +3,3V, i ako nisu spojene on osjeti preko smeđe da nema napajanja od +3,3 i sve gasi


P.S. Stara tvrdnja:
Svaki elekt. uređaj u sebi sadrži bijeli dim i specifičan miris;
dok su taj dim i miris unutra sve savršeno radi;
kad uređaj ostari ili ga muče on dosta često ispusti taj miris i bijeli dim;
kad elek. uređaj ispusti bijeli dim i specifičan miris on više ne radi!
:sick:

kad odradim grow otvorit ću napajanje, malo modificirat, pa vam ga slikam iznutra
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Fin tutorijal, netrebaš ni slikat koliko je fin.
Čini mi se da je već stoner ili netko drugi napravia nešto slično odavno al nema veze, nije na odmet
 

Chehehe

Aktivan Član
03.01.2009
343
14
18
42
povežite skupa
ZELENU i CRNU [bilokoju od ponuđenih :D]
te
NARANČASTU [također ih ima više] i SMEĐU


Sori ali ovaj dio tutorijala nisam skonto...

jeli zelena ova debela koja izlazi odmah gdje se struja ukljuci ...

hvala.
 

mr. Gucho

Aktivan Član
30.06.2006
251
17
18
34
Chehehe je napisao(la):
Sori ali ovaj dio tutorijala nisam skonto...

jeli zelena ova debela koja izlazi odmah gdje se struja ukljuci ...

nene, nego jedna od onih u hrpi, pozicija joj je inaće na onom velikom konektoru za matičnu, gdje je ona kvačica pa ljevo od nje, jedina zelena u svemu tome
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
http://www.wikihow.com/Convert-a-Computer-ATX-Power-Supply-to-a-Lab-Power-Supply

Možete dobiti i 7v ako koristite žutu žicu kao + i crvenu kao -. Meni je baš 7v trebalo jer mi je 5v preslabo, a 12v prejako (previše zuji). Imajte na umu da atx napajanje nesmije raditi "na suho", znači mora uvijek biti spojeno neko trošilo na njega kao što su ventovi.

cdromdrivepowerconnectoxu3.jpg


I netrebate rezati žice, nemorate ni otvarati poklopac od napajanja, možete samo spajati odgovarajuće kontakte na konektorima.

Znači zelena i crna se spoje da bi napajanje radilo (to je "power on"), a smeđa i narančasta se spoje da bi napajanje registriralo da je sve ok, znači "power ok".

atxpowerbypassyd4.jpg


9atxstecker24pinjs9.gif


I nemojte slučajno dirati plavu žicu jer će sve eksplodirati i stan će vam odletjeti u zrak skupa s vama :D
 

poljoprivrednik*

Aktivan Član
24.12.2008
99
2
0
35
Hvala ti Weedrane ti si me spasao :D nista nisam razumeo prvi tutorial, odlucio se i ja da probam da napravim pc grow box ,vec su unutra cooleri, samo jos da prepakujem sijalicu i otvaram dnevnik :)
 

peri.lee

Aktivan Član
16.07.2008
81
9
0
57
zgodna je ovo fora sa 7v al ja sam probao i kod mene ne radi!

ja i nisam neki elektroničar pa bi bio zahvalan na pojašnjenju

radi samo na 12 i 5v

pa kako pobogu?
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
da, moguće da ne radi samo 7v, izgleda da mora biti neko trošilo istovremeno i na 5v ili 12v. onda radi i 7v. Recimo kod mene su 3 venta na 5v, 1 na 12v, i dva na 7v. ako spojim i ova tri venta sa 5 na 12 onda ne readi ništa.
 

bruno93

Aktivan Član
26.06.2008
136
3
0
30
Gaucho je napisao(la):
malo rezredite žice sve na svoju stranu i nađite na kraju jedan ovakav konektor:

cd-rom-drive-power-connector.jpg

ja sam nabavio napajanje, nasao sam ovaj tutorial i poceo sam ga modificirati ali sam naisao na problem ...... na krajevima zica imam 4 ovakva konektora sa slike i na sva 4 konektaru su jednako poslagane zice: zuta - crna - crna - crvena

da li je sad meni svejedno koji konektor od ta 4 odaberem ili se razlikuju?


edit:
smanjio sam broj na 2 konektora jer sad kad sam raspetljao sam vidio da druga 2 idu iz ta 2 xD
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Jel se može i rješit da se žarulje spajaju nekako na napajanje. (Uvjeren sam da baš i ne pošto žarulje terbaju 220V izmjenične a ovo je 5-12V istosmjerne) Ali eto da pitam.

Vi koji radite pc boxove s napajanjima od računala, zar vam ne zauizima to previše prostora u boxu i još jedna stvar kako rješite uopće vent kod žarulja gore ako ostavite napajanje tamo di inače stoji u računalu?
 

bruno93

Aktivan Član
26.06.2008
136
3
0
30
ja sad pravim PC box sa napajanjem unutra i kako mi se cini ono uopce nece smetati .....
staviti cu unutra HPS 70W koji od ranije imam i upravo preko ventilatora od napajanja sam mislio improvizirati cool tube tako da stavim staklo debljine oko 4 mm u visini dna napajanja.

meni se za sad sve cini super ali vidjet cu tek kad u potpunosti složim box :D
 
13.08.2010
6
0
0
29
Pošto ja nemam niti 1% znanja o spajanju zica i toga i meni bi trebalo malo bolje pojasniti.
Koja je to uopce naprava za cega sluzi? Jeli je to Cpu fan . Izgleda veče..
Video Bi bila prava stvar ako se nekome da molim vas da posta video kako instalirati ventilaciju.
 
19.08.2010
26
2
0
39
pozdrav, evo posto sam i ja poceo radit pc grow box, i iskoristio pc napajanje za ventilatore, 2x pc ventilator 12 v,
mislio sam iskoristit isto napajanje i za rasvijetu.
Znaci koristio bi 2 lampice od 12v po 25 w svaka...
Ja mislim da bi napajanje izdrzalo sve to, samo pitanje je dali te lampice pasu za tu svrhu?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ja mislim da bi napajanje izdrzalo sve to, samo pitanje je dali te lampice pasu za tu svrhu?
Pročitaj niže gdje si postao o svjetlima koja se koriste.Zaboravi na 12v,za nešto uzgojiti treba ti bar 100-200w i da radi na 220v!
Savjetujem ti da se dobro informiraš,svjetlo je jako bitna i delikatna stvar,bez dobrog svjetla ništa!Ako njega štediš štediš štediče ti i biljka s rastom i vrhovima,a to ne želiš,zar ne?:icon_lol:
Samo čitaj malo,polako,meni su biljke bile pod ovim prije nego sam došao na vutru:rofl: