Tutorial od temelja do krova

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
30.03.2012
3
0
0
35
Pozdrav. Na forumu sam procitao 80% sarzaja. Mogu vam reci samo jedno WOW ! Dosta iskusnih ljudi sto se tice ove oblasti,ali razmisljao sam i dosao do sledeceg zakljucka.


Na forumu postoji dosta informacija o uzgoju biljke,dosta dobrih i pametnih kometnara ali i onih sa druge strane.. Dakle,poenta otvaranja ove teme je sledeca : Zelim(o) napraviti box velicine tipa 1,5 x 1m x 1m ....
Krenimo iz pocetka :


Svetlo : Po vama koje osvetljenje koristiti za napomenutu povrsinu,koliko W,lumena,tip sijalica... krenimo od prve faze vegetacije, a koje za drugu fazu cvetanja.

Zemlja : Obicno se govori o zemlji za cvece,znaci nema puno mudrosti : od X do Y Ph

Preparati-Gnojiva : Bila ona prirodna ili vestacka, koja koliko i na koliko litara vode..

Zalivanje biljke : Ovo dosta oscilira u zavisnosti od situacije : Koliko puta dnevno,nedeljno i otprilike opseg u mililitrima X-Y

Posuda : Nema puno filozofije , za jednu biljku od X - Y litara za neki normalan rast..

Faza vegetacije : Koliko je biljci potrebno od klijanja do trenutka kada treba postati majka,tj kada treba preci u fazu cvetanja :) Takodje od X-Y ...(Naravno ovo je relativno,ali mogu se dati grube procene)

Dan/Noc (faza vegetacije) X-Y vremenskog intervala
Dan/Noc (faza cvetanja) X-Y vremenskog intervala

Trening biljke : ovo cemo preskociti jer dosta zavisi od spremnosti i kvaliteta biljke ( ne smatram da nije neophodno vec je objasnjeno u prethodnim temama kako i kada trenirati biljku,znaci nema puno odstupanja)


Orezivanje biljke : Koje listove orezivati,kada i zbog cega?

Vlaznost vazduha/temperatura : Ovo je uglavnom poznato i krece se od sorte do sorte ali nije na odmet ponoviti.

Kada je biljka spremna za berbu i susenje ?

Koliko traje period susenja ? X-Y dana...

Dakle o tprilike to je uglavnom to.. Neka ovo bude neki bukvar za pocetnike i one koji ce naci dosta informacija na jednom mestu bez pokretanja novih tema. Nadam se da ce te shvatiti poentu ove teme jer ce ona zavisiti od vaseg entuzijazma i zelje za oplemenjivanjem iste.

Ukoliko sam nesto propustio ili zaboravio ne uzmite za zlo,ipak je tema nastala u no str8 stanju :)
 

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
43
ma sve 5 druže ali malo je teško napraviti grubi obrazac i dati ga pocetnicima za primjenu,hocu reci sva navedena podrucja postoju na forumu i doguralo se u njima puno "dublje" u problematiku tako da svaki pojedinac izvuce najbolje i da može primjeniti na svoj uzgoj koji je individualan.

postoju neke šprance koje su opcenite i jasno su vidljive samo treba imati volje citati no isto tako apsolutno nemam ništa protiv da i ti pokušaš izvuci što više podataka i sastaviti jedan dobar text...samo naprijed dapace
 
30.03.2012
3
0
0
35
Hvala legendo. Slazem se.. ali ponekad previse informacija jako zbuni coveka... Necemo da od sisanja trave napravimo projektovanje NASINOG spejs satla :) Uz svo duzno postovanje da se neko ne nadje uvredjen,ovo je nauka-botanika ali zelimo je uprostiti. Nadam se da ce se javiti neko dobre volje. Barem ove osnovne stvari su ok ;)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ovdje je sve: https://forums.vutra.org/content/410-sadrzaj-portala.html
Tutorijala ne fali:
Za pomoć oko projektiranja (od temelja do krova): https://forums.vutra.org/projektiranje-prostora-za-uzgoj/


Neće se nitko ljutiti ako si želiš dat truda i napisati još jedan tutorijal. Vidi šta fali u ostalima, pa napravi jedan kompletan. :cow_yellow:
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
Evo ja cu ti malo probat pomoc iako sve mozes nac tu kod nas na Vutri....:)

Kako bi to izgledalo iz moje perspektive

Svjetlo-za spomenuti box 150x100x100 (nadam se da je 150 visina) HPS 400W ti moze sasvim ok odradit posao od pocetka do kraja al ako imas love za ulupat u box onda MH 400W za vegetaciju i HPS 400W za cvjetanje......

Zemlja-da nema puno mudrosti, TerraMagma ili Composana.......

Gnojiva-to ti niko nemoze rec tocno jer ni sam neznas koja ces koristit......nesto prirodno tipa kopriva, zivotinjski izmet i slicno ili bio gnojiva kao tipa BioBiz ili AN.......ili ces se ipak odlucit za neku kemiju poput Plantele ili recimo Hesija...........kad odaberes tocnu vrstu gnojiva koju ces koristit onda cemo moc rec vise o tome......

Zaljevanje-kako i sam kazes to ti nitko nemoze tocno rec jer ovisi o temp, ventilaciji, velici posude a i biljka u raznim stadijima drugacije uzima vodu......

Posude-ovisi opet i o treningu i o broju biljaka al u taj prostor posude od nekih 10-15l.....

Vegetacija-ne kuzim ovo kolko je biljci potrebno da postane majka i da moze u cvjetanje, biljku mozes od pocetka na 12/12 i procvjetat ce kroz mjesec dana......to je ono najmanje a ti to jedino mozes produzit vegetacijom.......

Rezim svjetla: nekuzim sto tu nije jasno

vegetacija 18/6

cvjetanje 12/12

Rezanje biljke-ne rezi nista osim ako ne topiras, eventualno se skidaju pozutjeli listovi sa dna biljke koji nemaju nesto pretjerano svjetla......

Temperatura-25-30C i vlaga od 60%-40%......u stadiju vegetacije blize 60% u pocetku cvjetanja 50% i pred sam kraj oko 40%

Nitko ti nemoze rec za kolko ce biljka bit gotova.......

Biljka se moze posusit kroz 7-15 dana i jos se moze 2 mjeseca kjurat u teglama......
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Rader je napisao(la):
Pozdrav. Na forumu sam procitao 80% sarzaja. Mogu vam reci samo jedno WOW ! Dosta iskusnih ljudi sto se tice ove oblasti,ali razmisljao sam i dosao do sledeceg zakljucka.

da si procitao 10% foruma imao bi odg na sva ova pitanja a kamoli 80%
 
30.03.2012
3
0
0
35
Hvala Ryder-u .. otprilike je to kako sam zamisljao. Jedna osoba da opise sve potrebne elemente,cilj je bio da se ne vodi pojedinacna polemika oko materijala potrebnih za box. Zelim se usuditi da probam sa stednim zaruljama iz razloga sto ide leto pa racun za struju ne sme bas biti previsok jer po kuci ne rade nikakvi aparati. dakle broj potrebnih lumena podeljeni sa lumenima koji proizvodi jedna zarulja = broj potrebnih sijalica za box gore navedene velicine. Naravno i dobro rasporedjenih zarulja.

SmokeyThePot ​zaista cenim svacije misjenje ali ovde nismo kako bi minirali jedni druge.
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....racunaj da ti za taj box treba 50 000 lumena tolko daje jedna HPS 400W, a isto tako jedna stedna od 23W daje max 1500L pa sad izracunaj kolko ti wata stednih treba da ispunis racunicu......puno jeftinija solucija HPS a da bi ti stedne dale 50 kila lumena treba ti preko 600W stednih pa nit je struja u toj soluciji jefnija......a treba i to brdo stednih ohladit poslje......
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.......u svakom slucaju HPS, al preporuka nemoj growat sad po ljeti, dosta growera ne sadi po ljeti bas zbog tih visokih temperatura sto vani tako i u boxevima.......ja imam jos 20 dana do kraja i gasim svojih 250W do jeseni, neprestajem growat iz jedinog razloga sto sam si slozio PC kojeg po ljeti mogu ohladit.....:)
 
30.03.2012
3
0
0
35
Slazem se,zlatni septembar iliti listopad :) Nista,napisacu ja svoje misljenje o jednom kompletnom grow-u sto se tice materijala potrebnih za izradu boxa i propratni materijal.
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
mozes krenuti i sa necim manjim :) ako zelis imati za sebe.. Takav prostor i jedan HPS od 400w radi cuda. Uz to sve, ja ti kazem samo jedno...

Kvalitetna rasvjeta i zemlja su 90% posla. Ali najozbiljnije.. Sta sam ja sve uzgojio, i na koji nacin, ljudi bi se smijali... Ona je kao korov, daj joj svjetla i onda ce da gura, daj joj vode ... za prvi grov mozes otici kupiti najobicnije gnojivo bilo gdje, mislim, u potpisu mi je grow HPS 400 koji nije cuo za Hesi i ostalo. Poslije kad odradis koji , onda krenes na finjaka, kupis kvalitetno sjeme, gustas se, pratis pH vrijednost vode, boju listova i sve ostalo. Ali za pocetak, kupi teglu , 10-15 litara composana zemlje i HPS .. i ''cepaj'' .