Udaljenost od svjetla

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ja trenutno imam stedne 30w 6400K... I dobre su rastu biljke. Najvise greje prigusnica u osnovi sijalice a i cevi pomalo...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Štedne sijalice (Compact fluorescent lamp) imaju elektronsku prigušnicu stoga ona ne grije niti smije grijati jer bi se rastopila. U cijevi netreba biti neon, može biti argon ili još neki, zato ih je ispravno zvati fluorescentne a ne neonske. fluo lampe su isto kao i HPS lampe "gas-discharge", pa se vjerojatno plin u njima zagrijava, pa je to vjerojatno izvor topline.

 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
fluor je samo ono belo sa unutrasnje strane i bez njega se apsolutno nista ne bi desilo a nazive su dobile po gasu u njima.
 

BossGrow

Aktivan Član
04.12.2006
110
21
18
41
grije ona dovoljno jer mi 230w štednih drži temp na 30C uz lagano otvorena vrata i dva otvora gdje æe mi doæ ventilatori, a uzeo sam ih jer sam mislio da neæe grijat i da mi posebna ventilacija neæe trebat :cry:
mogao sam za tu lovu uzet pravu rasvjetu :idea:
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Službeno se ne zovu po plinu u njima, sve se zovu štedne sijalice, tj. CF ili CFL - Compact Fluorescent Lamp. U njima je smjesa plinova od kojih je glavni neon, ali nikad nisam vidio da na ambalaži od CF lampa piše "neonska" ili "argonska". Ali dosta ljudi ih zovu neonske, uglavnom zna se na što se misli.
 
23.10.2006
0
0
0
Bog,
vidim da ima strucnjaka za svjetlo, a meni je komp sjeban, tako da neman bas sanse bit na netu, a napravija san glupost :oops:

Nesto san mirija oko zarulje (400w HPS) i taka je metalnin metronm, a on na sebi ima nekakvu boju koja je zadimila u dodiru sa zaruljon. Odmah san je ugasija i pregleda. Na mjestu dodira, se pojavio ko mali rez. Detaljnijin pregledon san vidio da nije staklo skroz zasiceno. Zarulja dosad tako normalno radi nekih 15 sati. Mislim je zaminit cin dodjen do neke love, ali me interesiria moze li tako nastavit radit. U biti, ima li negdi ikakav zapis o takvoj situaciji. Aj pomozite.

Poz

PS
Sorry šta san postavija pitanje neki dan u vezi svitla. Jednostavno neman komp, pa jebiga
 
23.10.2006
0
0
0
Weed-ran je napisao(la):
Službeno se ne zovu po plinu u njima, sve se zovu štedne sijalice, tj. CF ili CFL - Compact Fluorescent Lamp. U njima je smjesa plinova od kojih je glavni neon, ali nikad nisam vidio da na ambalaži od CF lampa piše "neonska" ili "argonska". Ali dosta ljudi ih zovu neonske, uglavnom zna se na što se misli.

Krivo ih zovu. Neonsko svjetlo gori crveno...a argon daje plavo...
Svejedno, koji god bio,kombiniran je sa zivom da bi izazvao UV zraèenje od kojeg fluorescentni sloj zasvjetli.
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Zar nije živa u prahu u njima , mamu im OSRAMsku , a cijev je po njima premazana fosforom , kako oni kažu ,e sad kao boja mislim ovo Kelvini ovise o vrsti premaza valjda i raznim smjesama fosfora . Ja sam na ovo naišao prije par dana nešto sam proučavao lampe razne detaljno , šta bih kao uzeo jednog lijepog dana kad skuham starce da olade od strahova od murije . AKO BIH...Ovdje kod mene u BiH je sve nešto AKO BiH i KAO BiH :icon_lol: , nažalost BiH.

Je li imaš neki dobar link, može i engleski i njemački djelimično odgovara ,koji bi mi ovo bolje razjasnio , baš me zanima o čemu se radi u tim cjevima ?
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Dosta sam proučavao HPS sijalice, i prigušnice, te razne šeme i cake.... Ja sad ne znam je li to fabrički tako, ili si je uprljao prilikom držanja. One mogu da puknu (dao detonator od ručne bombe jačine ako ne i jače malo....) To kad i koliko će raditi niko ne zna, može ti pući pri prvom zagrijavanju a može gurati neko vrijeme, što se tiče štete, ne samo biljke da će se sjebati, nego od toga (još ako su pod reflektorom, dolazi do pucanja kao i stakla od same sijalice, te ti komadi lete na svu stranu. Ako ti je u blizini čuvaj se OZBILJNO!!!!
Ona sama od sebe je pod velikim pritiskom, još ako ima napuklinu, ima da rikne kad tad.... ozbiljno!
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
cannebosanac:
Je li imaš neki dobar link, može i engleski i njemački djelimično odgovara ,koji bi mi ovo bolje razjasnio , baš me zanima o čemu se radi u tim cjevima ?

Prevodi se tekst u vezi toga. Bice uskoro...

A sto se tice sijalice... Promeni je sto pre...

Ovi postove ce inace biti pomereni za neko vreme u Opremu za unu. uzg. nije im ovde mesto...
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Evo nešto kraći tekst , ne znači da je ovo sva pamet što se tiče "neonki","fluorki" itd..Sorry što ćete morat pomjerat i ovo , ali ne znam gdje da stavim .

How a fluorescent lamp works.
Fluorescent lamps are gas discharge lamps.The glass tube is filled with mercury vapour under low pressure. The inner wall of the glass tube is coated with a phosphor that reacts to ultra-violet light. At the ends of the glass tube are electrodes. When an electrical charge is passed between them the mercury vapour emits UV radiation. This radiation is converted by the phosphor into visible light. The colour of the light varies according to the phosphor used.
Citat gore je s OSRAM-ove stranice.

Prijevod :
Kako radi fluorescentna lampa.
[Fluorescentne lampe su na principu električnog pražnjenja(izboja) u plinu(gasu)]*.Staklena cijev je napunjena živinom parom pod niskim pritiskom(tlakom).Unutrašnja strana je presvučena fosforom koji reagira na ultraljubičasto zračenje. Na krajevima staklene cjevi su elektrode.Kada se električni naboj provede između njih(elektroda) živina para emitira ultraljubičasto zračenje(svjetlost).Ovo zračenje fosfor pretvara u vidljivu svjetlost(znači iz nevidljivog UV spektra u nama vidljive).Boja svjetlosti(ona temp u K što nas interesira) mjenja se u skladu(prema) vrsti fosfora koji je korišten.

[]* jedna od onih f*****g rečenica iz engleskog koje savršeno razumijem ali dok skontam kako bih se na našem izrazio prođe godina.

Moguće ,samo pretpostavljam,da je pravi neon i argon i šta ja znam fluor nekad korišten pa se više ne isplati , ili je korišten samo eksperimentalno , a da se u praksi se koristi isplativija živa, koje se danas u lampama ne koristi preko 3 mg .Ili možda čak nikad nisu ni korišteni ,a da su pojmovi neonka i fluoroscentno svjetlo nastali zato što svjetlost tih lampi podsjeća na te plinove,neon, fluor,itd.

Evo još nešto kratko o boji svjetlosti iz:
[FONT=&quot]http://computing-dictionary.thefreedictionary.com/Colour+temperature[/FONT]

Mjerenja boje izražena su temperaturom u Kelvinima. Ovo mjerenje nazvano je temperaturom jer je izvedeno iz teorije o zračenju crnog tjela . Kada se to u teoriji nazvano crno tjelo zagrijava ono mjenja boju iz crne u crvenu pa žutu pa bijelu pa plavu.Što je manje Kelvina to je svjetlost"toplija" , žuće tj.crvenije svjetlo . Što je više K to je svjetlost "hladnija" ili plavija .

 

Eddie

Aktivan Član
07.12.2006
167
9
0
To sa 200W nema mnogo veze svaki proizvodjac lupa cifre kako mu padne na pamet. Neko gore rece da se elektronika na njima ne greje ali se greje i te kako i na kineskim uglavnom crkne posle nekog vremena. Mislim da su neonke mnogo bolje resenje ako vec ne moze nesto jace.